Počítačky peněz

Počítačka peněz je zařízení, které bohužel v mnoha běžných domácnostech nenajdete. Hodit se vám bude pouze v případě, kdy máte svoji živnost. Toto zařízení je běžně k vidění v bankách nebo na poštách, pořídit ji však můžete do restaurace, obchodu, či kamkoliv jinak. S její pomocí rychle spočítáte papírové bankovky nebo mince.

Před tím, než půjdete počítačku peněz vybírat, zvažte, co přesně od přístroje vyžadujete. Dostupných je hned několik typů, které si liší počtem funkcí, velikostí a pochopitelně také cenou. Počítačky nejsou na trhu zastoupeny ve velkém množství a na přesnost má vliv také kvalitní výrobce.

Porovnat ceny počítaček peněz

Nejlepší počítačky peněz

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. MoneyScan CS-300 98 % 5 597 Kč Zobrazit Tipnet.cz
2. Safescan 1250 93 % 7 212 Kč Zobrazit Mall.cz
3. AccuBanker AB-1100 MG/UV 90 % 9 063 Kč Zobrazit Alemat.cz
4. Safescan 2000 83 % 3 258 Kč Zobrazit Penta.cz
5. Safescan 2665-S 80 % 20 775 Kč Zobrazit Mironet.cz

Typy

Počítaček peněz je na trhu více druhů, které se liší pořizovací cenou i jednotlivými funkcemi. To, jakou počítačku ve svém podnikání využijete, záleží především, na tolik peněz si ve své činnosti přijdete.

Základní

Jsou nejlevnější i nejméně vybavené, avšak pro drobného podnikatele naprosto dostačující. S těmito počítačkami můžete počítat pouze papírové bankovky.

V případě těchto počítaček není možné vkládat bankovky různé hodnoty, protože se nedozvíte, kolik peněz vlastně máte. Jsou však schopné spočítat počet kusů, a výslednou cifru si tedy musíte vypočítat sami. Kvalitnější počítačky jsou schopny odhalit případné padělky. Na podezřelou bankovku budete upozorněni akustickým signálem.

Pokročilé

Na rozdíl od základních, můžete v případě pokročilých počítaček využít různé funkce. Do těchto počítaček je možné vložit neroztříděné bankovky, přesto budete po dokončení procesu přesně vědět, jaký obnos jste do počítačky vložili. Rozlišení padělaných bankovek je v tomto případě samozřejmostí.

Velkou předností vyspělých počítaček je opravdu velká rychlost. Počítačky jsou dokonce schopny bankovky roztřídit.

Druhy

Rozdíl mezi základní a pokročilou počítačkou jsme již nastínili, kromě toho je však možné vybrat model, který je schopen spočítat kromě bankovek také mince. A dostupné jsou také počítačky určené pouze k počítání mincí.

Počítačky bankovek

Tyto modely jsme si již přiblížili. Pouze pro shrnutí, koupit můžete počítačku v základním nebo pokročilém provedení. Základní jsou levnější a nedisponují tolika funkcemi.

Spočítají vám pouze počet kusů bankovek a nejsou schopny rozlišit a jakou hodnotu bankovky se jedná. Pokročilé vám naopak spočítají celou výslednou sumu a jednotlivé bankovky mohou také roztřídit. Jejich nevýhodou je vyšší pořizovací cena, hmotnost a rozměr.

Počítačka mincí

Pokud se vám hodí pouze přístroj, který je schopen počítat mince, lze zakoupit i samostatnou počítačku mincí. Přístroj je schopen mince spočítat i roztřídit. U tohoto typu se zaměřte především na velikost zásobníku, který určuje, kolik mincí můžete do počítačky vložit a jak rychle budete mít hotovo. Na základě pořizovací ceny se poté liší i počet funkcí. Z těch nejpraktičtějších můžeme uvést:

 • Automatické dávkování
 • Možnost počítat různé měny
 • Možnost tisknutí výsledků na termografické tiskárně
 • Automatické zastavení
 • Jednotlivých funkcí však může být pochopitelně více.

Počítačky bankovek a mincí

Některé počítačky spočítají mince i bankovky. Mince jsou v tomto případě počítány na základě hmotnosti. Přístroj je opatřen jakousi váhou ve tvaru misky, do které mince umístíte.

V paměti má počítačka nastavenou hmotnost jednotlivých mincí a to hned v několika měnách. V případě těchto počítaček vybírejte takovou, která má schopnost automatické kalibrace. I tyto přístroje jsou doplněny o mnohé funkce:

 • Možnost počítat sáčky či válce mincí a svazky bankovek
 • Mohou disponovat i několika různými měnami
 • Tichý chod
 • Automatické sčítání
 • Možnost připojit počítač nebo tiskárnu

Vkládání bankovek

Počítačky umožňují vkládat bankovky dvojím způsobem. Vkládat je můžete zezadu nebo zepředu.

 • Zepředu – bankovky se umísťují na plocho. Díky tomu je možné během počítání libovolně přidávat další bankovky. Zvýšíte tak rychlost počítání.
 • Zezadu – bankovky se umísťují na bok nebo také na stojato. V tomto případě není možné během akce přidávat další bankovky.

Značka

Mezi přední výrobce patří značka Safescan, která je na trhu zastoupena v největším počtu. Kvalitní jsou také počítačky Glory, MoneyScan, Ratiotec, Olympia nebo AccuBanker. Kvalitní výrobce je v tomto případě velmi důležitý, počítačky jsou obecně velmi přesné, avšak v závislosti na četnosti používání vyžadují občasný servis. Ten vám poskytne právě kvalitní výrobce.

Cena

Základní počítačky ve stolním i kapesním provedení je možné zakoupit od 2 – 6 000 Kč. Za cenu okolo 5 000 Kč koupíte i samostatnou počítačku a třídičku mincí. Počítačky bankovek počítají tříděné bankovky i stravenky a využít u nich můžete i některé další funkce.

Pokročilejší modely vás vyjdou na 6 – 10 000 Kč. V tomto případě je běžnou součástí také detektor pravosti, počítat můžete i netříděné bankovky a jistě využijete také možnost propojit počítačku s počítačem nebo tiskárnou.

Náročnější uživatelé pak mohou přístroje dražší než 10 000 Kč, cena těch nejdražších převyšuje i 40 000 Kč. Tyto počítačky jsou vybaveny mnohými funkcemi, bankovky spočítají i roztřídí. Často disponují 2 zásobníky a připojit je můžete k počítači.

Porovnat ceny počítaček peněz

Otázky a odpovědi

Je možné koupit cestovní podobu počítačky?

Ano, k dostání jsou i menší a snadněji přenosné počítačky, které je možné přenášet. Fungují v kombinaci s elektrickou zásuvkou a do některých je možné vložit i baterie. Také tyto menší počítačky jsou poměrně rychlé a koupit můžete i model, do kterého lze vkládat také stravenky.

Je detektor padělků součástí každé počítačky?

Nejlevnější počítačky tuto možnost mít nemusí. Pokud ji oceníte, zjistěte si dopředu, zda je vámi zvolená počítačka touto funkcí vybavena. Dostupný je i samostatný přístroj, který využijete pouze pro kontrolu bankovek. Najdete ho pod názvem detektor padělků.

Co vše by měla počítačka umět?

I ty nejlevnější počítačky by měly být doplněny o základní funkce. Mezi tyto funkce patří možnost počítat různé měny, ale i stravenky nebo jiné ceniny.

Za základní rychlost se považuje 600 bankovek/minutu. K pokročilým funkcí patří detekce padělků, možnost přičítání bankovek, automatický start, propojení k dalším zařízením pomocí USB kabelu atd.

Závěr

Před nákupem počítačky si dobře promyslete, co přesně od přístroje očekáváte. Lákavé mohou být počítačky mincí i bankovek. Ačkoliv jsou tyto počítačky nepochybně velmi kvalitní, nejsou vybaveny tak, jako samostatné počítačky mincí nebo bankovek.

Dobře zvažte i rozměr a veškeré funkce, které u počítačky využijete. Hodit se může například možnost propojení s tiskárnou a někteří jistě ocení menší počítačky, které fungují i díky bateriím.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Používáme počítačku peněz MoneyScan CS-300 a velká spokojenost. Je rychlá, přesná a není ani nijak hlučná.

 2. Reply
  Leona Havlíčková 2.11.2022 v 13:29

  Nedávno jsem pořídila počítačku peněz do našeho e-shopu a je to skvělý pomocník. Vybírala jsem na Heurece a zvolila jeden z modelů od značky Safescan. Pracuje dobře a je docela spolehlivá, ale mám jí teprve krátce, abych mohla blíže hodnotit pro či proti.

 3. Máme teď nově ve firmě počítačku peněz Olympia a je super. Dobře se s ní pracuje, počítá na jedničku a má moc hezký design.

Přidat komentář

Recenzer
Logo