Peníze

Pravděpodobně není třeba vyvracet tvrzení, že svět se točí kolem peněz. Pro společnost mají peníze, které denně obíhají od člověka k člověku, spojují svět a představují hlavní měřítko bohatství možná větší význam, než je jejich pravá hodnota.

Tato všeobecně akceptovaná komodita, jenž je prostředkem ekonomické směny vyjadřující cenu a hodnotu zboží i služeb ovšem patří neodmyslitelně do našich životů a ač za peníze lásku, štěstí a zdraví nekoupíme, nepopiratelně představují v životě většiny z nás opravdu důležitou roli.

Pokud vás zajímá, jaká je vlastně historie peněz, jakých platidel dnes můžeme využít, nebo třeba co dělat ve chvíli, kdy narazíme na padělanou bankovku, doporučujeme přečíst následující řádky až do konce.

Historie peněz

O přesném původu peněz se dodnes vedou debaty i přesto, že je jejich původní forma víceméně daná. Dlouho předtím, než se lidstvo přesunulo k pohodlné digitální měně, virtuálním číslům na bankovních účtech, a ještě dávno předtím, než nám v peněženkách zacinkala první mince v pračce jsme omylem vyprali tisíce bankovek, fungoval směnný obchod. Směnný obchod, jinými slovy barter, a tak jste si za tabák, kůži nebo třeba sůl mohli pořídit hrnec, nebo nechat okovat kobylu. Barterový obchod ovšem nemohl dlouhodobě uspokojit nabídku a poptávku. Směnný obchod nebyl ani tak pohodlný a jednoduchý jako dnešní platba kartou, a tak zkrátka nemohlo mít příliš dlouhé trvání, než se nám do rukou dostalo prvních peněz.

V Čechách se s prvním oficiálním platidlem občané setkali již za vlády Boleslava I. okolo roku 930 a ti mohli jako jedni z prvních konečně vyměnit kilogramy soli, kilometry plátna a další platidla za poněkud skladnější, pohodlnější a obecně přijímané stříbrné denáry. Českou měnu tak jak ji známe máme k dispozici od rozdělení Československa z roku 1993.

Význam peněz

Peníze nám umožňují vyjádřit hodnotu zboží a jakožto prostředníci směny udržují funkční ekonomiku. Peníze dokáží univerzálně vyjádřit hodnotu zboží i služeb. Peníze jsou velmi snadno použitelné a zpravidla se neopotřebovávají, můžete je proto bez obav nechat ležet několik let pod polštářem a být si jisti, že pokud vám na ně nezaútočí manželka, budou vypadat přesně tak, jako když jste je pod polštář vkládali. Co ovšem nezmění na podobě, pravděpodobně změní na hodnotě.

Hodnota peněz je totiž časem proměnlivá a ke znehodnocování peněz dochází během nárůstu všeobecné cenové hladiny zboží a služeb. Inflace zkrátka mění hodnotu peněz, zdražuje zboží i služby a znehodnocuje úspory. Snížit dopady inflace pomáhají bankovní nástroje které jsou samozřejmě dostupné běžným občanům a kteří se také za pomoci investic, spoření a termínovaných vkladů snaží proti inflaci bojovat. Opakem inflace je deflace, která ač přičítá vyšší hodnotu penězům, může mít i negativní dopad a důkazem toho je Velká hospodářská krize 20. století.

Formy peněz, jak je známe dnes

Hotové peníze dělíme na mince a bankovky, jedná se tak o klasické oběživo, které nosíme v peněženkách a kapsách. V dnešním moderním světě máme ovšem k dispozici taktéž bezhotovostní peníze, kdy se jedná o vklady na běžných účtech, případně šeky a v neposlední řadě kryptoměny. Kryptoměny nepodléhají žádné autoritě, fungují anonymně a jejich hodnotu určuje pouze poptávka.

Mince i papírové bankovky v České republice razí a vydává Česká národní banka, jenž disponuje výhradním právem tisknout tato platidla. Kdokoliv, kdo by se pokusil o vlastní výrobu oběživa, by se dopustil trestného činu. Bohužel se každý z nás může setkat nejen s padělky bankovek, ale i mincí. Nejvíce padělanou českou bankovkou byla v roce 2022 tisícikoruna a nejčastěji padělanou mincí od roku 1993 je dvacetikoruna a pokud vás zrovna napadá, kdo by si dal tu práci s paděláním dvacetikoruny, odpověď sama předbíhá otázku.

Dle informací České národní banky se ovšem jen velmi malé procento padělků dá klasifikovat za zdařilé a většina občanů, kteří jsou obeznámeni s klasickými ochrannými prvky, takové padělané platidlo dokáže bez obav identifikovat. Česká bankovka může obsahovat až 8 druhů ochranných prvků, nejznámější zůstává vodoznak, okénkový proužek či zapuštěná barevná vlákna.

Kdokoliv, kdo se dostane do situace, ve které má podezření, že by mohl v rukou držet padělané peníze, má právo je odmítnout. Pokud se ovšem stane, že si padělku povšimnete až ve chvíli, kdy jej nosíte v peněžence, můžete jej odnést na Policii České republiky nebo do České národní banky. Na Českou národní banku se můžete obracet i se znehodnocenými penězi.

V případě vyprané, roztržené, nebo jinak znehodnocené bankovky vám bude platidlo vyměněno a vy si odnesete novou bankovku stejné hodnoty. Totéž bohužel nelze sdělit o padělaných penězích. V případě, kdy se prokáže, že podezření na padělek je opodstatněné a Česká národní banka vám peníze bohužel nevrátí.

Shrnutí

Ať už upřednostňujete mít peníze fyzicky u sebe v peněžence či vám stačí znát jejich počet na bankovním účtu, důležité je v otázce financí nenechat vstoupit do hry strach a úzkost z jejich nedostatku.

Peníze mají jen takovou hodnotu, jakou jim sami přičteme a ač je nám definice peněz již všeobecně známá a doba nás posunula tam, že není třeba po kapsách nosit jiné zboží k výměnnému obchodu a za zboží i služby můžeme platit díky aplikacím i za pomocí chytrých hodinek, považujeme za nutné uvědomit si, že peníze mohou, ale s největší pravděpodobností nemusí vyřešit veškeré problémy.

O peníze je nutné se starat, utrácet je s uvážením a v takové míře která neohrozí vaši existenci a pokud je to jen trochu možné, nechat je, aby dělaly to, co nejlépe umí a dokázaly vám tak bez většího úsilí a námahy vydělat další.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (91 hodnocení)
​​

Andrea Kotorová

Andrea Kotorová

Ve svém profesním životě jsem se věnovala zejména marketingu a copywritingu. Když jsem vyměnila teplou kávu a pohodlnou židli v kanceláři za dvě děti, pleny a neustále poházené hračky, zjistila jsem, že ten kousek času který ještě mám, stále mohu vyplnit něčím užitečným nejen pro mne, ale i ostatní. Proto se dále a s radostí věnuji psaní profesních článků pro všechny, kteří je čtou.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Peníze jsou součástí našeho života, i když v poslední době se na ně v hotovostní podobně dost zapomíná, přitom s námi jsou takovou dlouhou dobu. Myslím si, že na peníze by se nemělo zapomínat jen kvůli tomu, že máme možnost platit kartou, e-pinem atd.

  2. Moc děkuji za tak zajímavý článek o penězích, člověk se dozví spoustu věcí. Vaše stránky navštěvuji pravidelně, a vždy tu najdu vhodné téma, co ještě neznám tak podrobně.

Přidat komentář

Recenzer
Logo