Investiční zlato

Investice do zlata je stále oblíbenější. Ze zlata nebudete platit žádné poplatky a úroky a můžete ho v případě potřeby velmi rychle prodat. Cena zlata se navíc neustále zvyšuje a máte tak naprostou jistotu, že jeho nákupem v budoucnu rozhodně neproděláte.

Klíčovým faktorem pří obchodování i investování se zlatem je bezpečnost. Z tohoto důvodu se při výběru investičního zlata vždy zaměřte na výrobce, který vám zaručí kvalitu zpracovaného slitku zlata. Kvalitu zlata definuje zejména jeho ryzost, typ zpracování a bezpečnostní prvky. Tyto parametry pak určují nejen prodejní a výkupní cenu zlata, ale také jeho likviditu.

Porovnat ceny investičního zlata

Typy

Investiční zlato má více podob. Dostupnější je investiční zlato v podobě slitků a mincí. Mnohem více zaplatíte za zlatou cihlu.

Zlaté slitky

Velmi oblíbené jsou zlaté slitky, které nabízí velmi dobrý poměr ceny/gram hmotnosti. Mezi zlaté slitky spadají rovněž nejmenší zlaté cihličky. Pořizovací cena slitků je o 1 až 2% nižší než cena zlatých mincí stejné hmotnosti.

Zlaté cihly

Cihly se vyrábí v několika velikostech, nejmenší cihla váží 1 gram, ta největší může mít hmotnost i několik kilogramů. Zlaté cihly mají vysokou ryzost, běžně je to 999,9/1000.

Zlaté mince

Zlaté mince mají také sběratelskou a uměleckou hodnotu. Zlaté mince jsou velmi dobře chráněny proti padělání. Výhodou je jejich slabá tloušťka a velmi kvalitní ražba, která dělá výrobu zlatých mincí mnohem náročnější. Pořizovací cena investiční zlaté mince je nižší než pořizovací cena zlaté sběratelské mince. V jejím případě si budete muset připlatit za uměleckou hodnotu.

Ryzost

Ryzost je parametr, který určuje, jaké množství drahých kovů zlato obsahuje. Ryzost by měla být uvedena na každé podobě investičního zlata. U investičního zlata není ryzost udávána v karátech, ale značí se pomocí čísel.

 • Zlaté cihly/slitky – nejvyšší možná ryzost je v případě zlatých cihel 999,9/1000. Z toho plyne, že v 1 000 gramech kovu je obsaženo 999,9 gramů zlata. Pouze 0,1 gramu je tvořeno jiným kovem.
 • Zlaté mince – v případě zlatých mincí je ryzost rozdílnější. Nejkvalitnější mince mají opět ryzost 999,9/1000, ale narazit můžete i na mince s ryzostí 917/1000. Zlaté mince jsou vyráběny v kvalitě proof nebo standard.
 • Kvalita proof – mince pro sběratele se vyznačují vysokým leskem. Koupit je můžete zabalené v ochranném obalu, ze kterého by se mince neměla vytahovat. Při manipulaci můžete povrch mince poškrábat a tím i znehodnotit.
 • Kvalita standard – kvalita zlata je stejná, avšak rozdíl je v opracování, tyto mince mívají povrch matný.

Hmotnost

Investiční zlato se výrazně odlišuje hmotností. Díky velkému výběru, co se hmotnosti týká, je tak investiční zlato dostupné pro větší část populace. Tradiční jednotkou hmotnosti je trojská unce značená zkratkou oz. 1 unce zlata se rovná 31,1 gramům.

Hmotnost udávaná v uncích je typická především pro zlaté mince. Mince mívají hmotnost od 1 – 10 oz. V případě zlatých slitků a cihel se hmotnost udává spíše v gramech. Nejmenší slitky mají hmotnost 1 gram, nejtěžší zlatá cihla může vážit více než 12 kg.

Obecně se nevyplatí pořizovat slitky či mince malé hmotnosti, protože za lehké zlato zaplatíte více než za zlato s vyšší hmotností. Platí zde totiž pravidlo, že zlato s vyšší hmotností má lepší poměr ceny/gram.

Technologie

Při výrobě investičního zlata se používají dvě různé technologie.

 • Technologie ražbou – přináší vyšší míru zabezpečení v podobě ochrany před paděláním. Zlato vyrobené ražením má také vyšší estetickou hodnotu.
 • Technologie odlévání – odlévané slitky jsou mnohem náchylnější co se případné manipulace, která může směřovat k padělání, týká.

Parametry

Investiční zlato musí obsahovat veškeré podstatné parametry, které jsou zpravidla uvedeny na zadní straně. Najít byste měli značku a hmotnost zlata. Dalším parametrem musí být ryzost zlata a číslo certifikace.

Tyto prvky musí sledovat i obchodník, který zlato vykupuje. V případě, kdy bude některý z těchto důležitých parametrů chybět, může dokonce obchodním výkup zlata odmítnout, protože se bude pravděpodobně jednat o padělek.

Značka

Za vysoce kvalitní se považuje švýcarské zlato PAMP. Tato značka je lídrem na trzích Evropy, USA, Indie i Blízkého východu. Už na první pohled je zřejmé, že zlaté slitky PAMP jsou vyráběny ražbou. Další oblíbenou značkou je Argor-Heraeus, i v tomto případě se jedná o švýcarskou firmu, která patří mezi přední zpracovatele různých vzácných kovů.

K největším výrobcům zlatých slitků patří i Valcambi. I tato švýcarská firma splňuje přísné bezpečnostní prvky a je tak oblíbená o investorů i znalců zlata. Investiční zlato můžete bez obav koupit i od značky ARGOR HERAEUS nebo Münze Österreich.

Cena

U investičního zlata je mnohem důležitější výkupní cena a zabezpečení zlata proti padělání, než prodejní cena. Cena zlata se velmi rychle mění, to co platí dnes, nemusí platit zítra. Cena zlata je velmi často vyjádřena v amerických dolarech, v poslední době se však výrazně prosazuje i Euro.

Cenu zlata ovlivňuje kurz amerického dolaru, inflace a další faktory. Před nákupem investičního zlata se tak velmi vyplatí dění na burze sledovat a vyčkat na vhodný okamžik nákupu. S nákupem vám může pomocí i finanční poradce.

Porovnat ceny investičního zlata

Otázky a odpovědi

Na co se při výběru investičního zlata zaměřit?

Pozornost je třeba věnovat bezpečnostním prvkům. Čím jsou bezpečnostní prvky dokonalejší, tím lepší je zabezpečení proti padělání zlatého slitku. Nutné je ale počítat v tomto případě s vyšší prodejní cenou zlata.

Kde koupit zlato?

Investiční zlato můžete zakoupit na různých místech. Sázkou na jistotu je nákup v České národní bance. Investiční zlato je k dostání i na některých velkých pobočkách České pošty. Nákup můžete provést i přes internetový obchod.

Nákup prostřednictvím internetových obchodů však může být rizikový a počítat musíte i s vyšší pořizovací cenou, protože zde zaplatíte také marži. Investiční zlato lze koupit i ve specializovaných kamenných galeriích.

Co jsou ETF fondy?

Investiční zlato můžete nakoupit více způsoby. Kromě přímé investice je možné investovat nepřímo do fondů. V tomto případě nebudete vlastnit fyzické zlato. Výhodou této investice je však vysoká likvidita. Poslední možností je nakoupit akcie těžařských firem. Poslední možnost však přináší řadu rizik a obecně se spíše nedoporučuje.

Závěr

Zlato je kov, který člověka fascinoval od nepaměti. Zlato je chápáno jako zdroj bezpečí a jistoty. Investiční zlato je ve své podstatě investiční nástroj, podobně jako akcie, cenné papíry, umělecká díla či nemovitosti. Investovat můžete do zlata ve formě zlatých mincí nebo svitků.

Nákup investičního zlata by měl probíhat uvážlivě a promyšleně. Nejdůležitější je vědět, kolik peněz budete moci investovat. Poté je rozumné nechat si s nákupem poradit od odborníka, který s vámi projde i současný stav na burze. Právě burza zásadně ovlivňuje aktuální cenový vývoj.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.moneta.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (57 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

9 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Rozhodl jsem se investovat pravidelně do zlatých mincí, u těch si myslím, že na tom bude člověk nejlépe. Mám vyhlédnuté dva stálé zdroje a jsem velmi spokojený, za dobře investované finanční prostředky.

 2. Já jsem si pořídila zlatý slitek a rozhodně toho nelituji. Nebyla to sice moje první investice, ale určitě ne poslední.

 3. Pravidelně investuji do zlatých mincí, protože podle mě je to nejlepší řešení pro uložení nějaké té hotovosti.

 4. Dcera slavila osmnáctiny a já jí chtěla dát něco nezvyklého, přece jen je to plnoletost. Koupila jsem jí proto Argor-Heraeus Zlatý slitek 1 ooz a mě obrovskou radost, zároveň to byla skvělá investice.

 5. Myslím si, že když už si člověk pořizuje investiční zlato, pak jsou ideální volbou zlaté cihly. Také už jsem do několika investoval a mohu to jen doporučit.

 6. Koupila jsem jako dárek zlatou minci Münze Österreich Wiener Philharmoniker za cenu vyšší než 40 000 a obdarovaný měl radost, jako kdyby vyhrál v loterii. Za mě jednoznačně spokojenost.

  • Mohu jedině souhlasit, také jsem investovala do Münze Österreich Wiener Philharmoniker Zlatá mince 1 oz. Myslím sim, že jsou to hodně dobře investované finanční prostředky.

 7. Myslím si, že když to tak v současné době sleduji, zlato je stále ta nejstabilnější komodita. Také jsem do něj investoval a jsem spokojený.

 8. Jak se píše v článku. Je třeba dobře zvážit kde a od koho investiční zlato kupujete. Aby byl váš nákup bezpečný. Neváhejte se na mne obrátit, rád vám s výběrem pomohu. Dávno už neplatí, že zlato je jen pro bohaté. Dokážeme nabídnout mimo klasického prodeje slitků i postupný nákup zlata (obdoba spoření) kdy po dospoření si odvezete zlato fyzicky domu.

  JB

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo