Pokosové pily

Pokosová pila je neocenitelný pomocník řemeslníků a kutilů pracujících se dřevem. Tato pila spadá do kategorie okružních nebo kotoučových a je vhodná pro provádění stejných řezů, využijete ji tedy například při výrobě latí, plotovek, palubek, rámečků atd. Kromě dřeva můžete s využitím speciálních kotoučů řezat také hliník, lehké kovy a plast.

Při výběru pokosové pily je třeba zohlednit velikost i typ zpracovávaného materiálu. Důležitá je i četnost používání, velikost řezného kotouče, potřebný výkon či posuv.

Koupit můžete menší stolní pilu, kterou je možné poměrně snadno přenášet, ti, kdo budou s pilou pracovat pouze na jednom místě, mohou koupit pilu doplněnou o stůl nebo rám. Kvalitní pila by vám měla rovněž umožnit připojení vysavače, který se postará o veškerý odpad.

Porovnat ceny pokosových pil

Nejlepší pokosové pily

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Hikoki (Hitachi) C8FSHGWAZ 97 % 5 989 Kč Zobrazit Hitachixxl.cz
2. Metabo KGS 305 M 94 % 9 890 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Metabo KGS 254 M 90 % 6 690 Kč Zobrazit Dek.cz
4. SCHEPPACH HM 80 L 86 % 2 599 Kč Zobrazit Unihobby.cz
5. Dewalt DWS780 85 % 20 509 Kč Zobrazit Dek.cz

Typy

Pokosová pila není jediný stroj, který je určen k šikmému řezání. Vybírat můžete mezi pokosovou a kapovací pilou.

 • Pokosová – jedná se o naprosto přesné řezání, přičemž můžete pilu naklonit do úhlu 45°. Tuto vysokou přesnost oceníte zejména při výrobě nábytků, rámů, pergol nebo jiných konstrukcí. U této pily můžete stejnoměrného řezu docílit pomocí různých aretací a zarážek.
 • Kapovací – tato pila je schopná provést na jedno nastavení dvojitý šikmý řez opět do úhlu 45°. Řez může být proveden do strany i shora dolů.

Výkon

Určuje, jaké materiály budete moci pomocí pily zpracovávat. Zde je velmi důležité vědět, k čemu přesně budete pilu používat, méně výkonné pily nedokáží zpracovat silnější materiál. Naopak při méně častém používání nemusíte vysoký výkon pily zcela využít a pořízení výkonné pily bude tedy spíše zbytečné.

 • 1 000 W – pily s výkonem okolo 1 000 W se považují za méně výkonné a jsou určené ke zpracování menších kousků dřeva. Obecně je možné říct, že takto výkonné pily jsou považovány za nekvalitní a koupit je můžete spíše od méně kvalitních výrobců.
 • 1 500 W – pro domácí dílny je vhodnější vybírat pily s výkonem alespoň 1 500 W, profesionálové však raději sáhnou po ještě výkonnějších strojích. Díky vyššímu výkonu zpracujete i tvrdší dřeviny. Výkonnější pily jsou schopné řezat také kovy jako je hliník, ocel i nerez. Použít však musíte speciální kotouče.

Kotouče

Při řezání můžete využít několik velikostí kotoučů. Malé kotouče s menšími zuby vám umožní pracovat s menšími kousky dřeva, ale je možné je využít také při řezání trubek vyrobených z plastu. Větší kotouče s většími zuby použijete při řezání silnějších materiálů.

Průměr kotoučů se běžně pohybuje v rozmezí 100 – 300 mm. S těmito průměry je možné zpracovat veškeré standardní materiály. Velikost kotouče je však nutné přizpůsobit i velikosti výkonu pokosové pily. Velký kotouč v kombinaci s nízkým výkonem může skončit zastavováním pily během práce, které může vést k přehřívání motoru.

Kotouče budete muset průběžně dokupovat. Levné kotouče není zpravidla možné nabrousit, kotouče vyrobené z kvalitních materiálů je možné brousit opakovaně.

Rameno

Řezný kotouč je umístěn na ramenu pily. Rameno se stará především o potřebný sklon řezu, dále zaručuje potřebnou stabilitu. V současné době můžete vybírat mezi sklopitelné pilami a pily s radiálním ramenem.

 • Sklopitelné pily – pily bez radiálního ramene jsou vhodné pro drobnější řezy. Používat je možné spíše tenké materiály. Systém je jednoduchý a kapacita řezu omezená. Své využití má například při různém zkracování tenkých lišt, zhotovit můžete tenké plotové a jiné laťky nebo ji využijete při výrobě rámečků na obrazy či fotografie.
 • s radiálním ramenem – pro častější používání, řemeslníky i profesionály. Rameno můžete dle libosti vychylovat do stran. Do této skupiny patří také kapovací pily.

Funkce

U pokosové pily můžete využít i několik praktických funkcí, které vám práci usnadní i zpříjemní.

 • Posuv – rameno pily může být vybaveno posuvem. Díky posuvu je možné provádět delší řezy, což se hodí při obrábění desek či jiných větších kusů dřeva.
 • Odsávání – pila by měla umožňovat napojení dílenského vysavače. Ten během řezání pochytá piliny i dřevěný prach.
 • Osvětlení – u některých pil máte k dispozici i praktické osvětlení často v podobě diod. Na práci si tak můžete kdykoliv posvítit.
 • Laserové pravítko – další praktická funkce. Místo řezu bude přesně zobrazeno pomocí laserového paprsku.

Příslušenství

Pokosová pila umožňuje zvolit potřebné nastavení pomocí zarážek, bočnic a svorek.

 • Zarážky – pomocí zarážek můžete nastavit přesný úhel řezu. Využít můžete i možnost hloubkového dorazu. S jeho pomocí lze vyřezávat drážky ve stejné hloubce.
 • Bočnice – k dispozici můžete mít výsuvné nebo připojitelné podpěry. Úkolem bočnic je poskytnout obráběnému materiálu potřebnou stabilitu, aniž by docházelo k jeho prohýbání. Bočnice jsou tedy vhodné při zpracovávání dlouhých latí, hranolů či prken.
 • Svorky – pomocí svorek budete moci materiál pevně uchytit.

Značka

Pokosovou pilu nabízí známý výrobci různého dílenského vybavení, jmenovat můžeme značku Hecht, Makita, Güde, Bosch, Holzmann, Metabo, Dewalt, Scheppach, AEG, Einhell a další. V supermarketech jsou pak levnější pily zastoupeny zejména značkou Parkside.

Cena

Levnou pokosovovou pilu je možné zakoupit již za necelých 5 000 Kč. Tyto pily jsou vhodné pro běžné dílenské využití. V případě levnějších modelů se zaměřte především na výkon, který by neměl klesnout pod 1 000 W, vhodnější je volit pily s výkonem alespoň 1 200 W, které se hodí i pro řezání tvrdších materiálů. Již v této cenové kategorii je možné koupit pilu s radiálním ramenem.

Pro častější práci je vhodné koupit pilu s výkonem okolo 1 500 W. Tyto pily vás vyjdou na necelých 10 000 Kč, lze je považovat za poloprofesionální a využijete je mnoha způsoby. Profesionálové, kteří budou s pilou pracovat každý den, mohou zakoupit vysoce kvalitní výrobky s cenou nad 10 000 Kč.

Porovnat ceny pokosových pil

Otázky a odpovědi

Je pokosová pila bezpečná?

Při správném používání je pila bezpečná, z hlediska bezpečnosti jsou pily doplněny o kryt, který zakrývá kotouč tak, aby nedošlo ke kontaktu s tělem pracující osoby.

Přenosné pily by měly být doplněny o transportní pojistku, která zabrání možnému spuštění pily během přesunu. Standardní bezpečnostní pojistkou je i přepěťová ochrana.

Jak jsou pokosové pily poháněny?

Co se týká pohonu, můžete koupit elektrickou i akumulátorovou pilu. Elektrické pily jsou zastoupeny ve větším počtu a jsou ideální do dílny. Akumulátorové pily jsou neocenitelnými pomocníky především na stavbách nebo v místech, kde není k dispozici elektrický proud.

Jakým způsobem je možné kotouč pily polohovat?

Kotouč lze polohovat směrem dozadu i dopředu. Toto polohování udává maximální délku řezu. Polohování je dále možné vertikálně a horizontálně a to do již zmiňovaného úhlu 45 °. Pomocí ramene pak můžete pilu natáčet doleva i doprava.

Závěr

Pokosová pila je praktická spíše pro ty, kteří tento stroj využijí opakovaně. Ti, kdo budou pokosovou pilu potřebovat spíše nárazově, si mohou přístroj zapůjčit. Tuto možnost nabízí řada prodejců, každý však může mít trochu odlišné podmínky a také ceny. Ať už budete pracovat na vlastní nebo vypůjčené pile, myslete vždy na svoji bezpečnost a řiďte se radami výrobce.


Zdroje: www.hornbach.cz, www.profinaradi.com, www.pilanamarket.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (35 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Koupil jsem si před lety pokosovou pili Parkside. Pokud jsem moc neřešil přesnost, tak docela šla. Ale jak jsem potřeboval opakované přesné řezy, tak to byla bída a utrpení. Pilu jsem dal nakonec zeťákovi a takové to domácí řezání a koupil jsem si Bosch GCM 12 a teď je to ono.Po zakoupení jsem jen doladil úhly a teď je to super pila. Sice investice několikanásobná proti Parkside, ale vím, že co nastavím sedí jak p**** na hrnci a vím, žemne přežije :-D

 2. Mám momentálně v dílně pokosovou pilu SCHEPPACH HM 80 L a je skvělá. Opravdu se s ní moc dobře pracuje, dobře řeže a je spolehlivá.

 3. Pokosovou pilu jsem si pořídil do dílny, protože stále něco kutím. Mám model od značky Makita a jsem spokojen.

 4. Pokosovou pilu mám od značky Parkside a jsem s ní velice spokojen.

Přidat komentář

Recenzer
Logo