Okružní pily

Okružní pilu můžete znát také pod názvem kotoučová pila, cirkulárka nebo mafl. Hlavní součástí okružní pily je kotouč, pomocí kterého můžete řezat různě velké materiály. Okružní pilu můžete využívat mnoha způsoby. Tuto pilu používají tesaři, i všichni, kdo potřebují zařezávat desky, pokládat podlahu, praktická je při stavbě plotu nebo realizaci různých dřevěných staveb. Pomocí stolové pily budete moci řezat dřevo na otop nebo zpracovávat materiál větších rozměrů.

Okružní pily jsou dostupné ve dvojím provedení, velké oblibě se těší zejména ruční pily. Pomocí stolních pil můžete zpracovávat velké materiály, nevýhodou je však vyšší hmotnost, a tím i horší manipulace s pilou. Jedním z nejdůležitějších parametrů je výkon, velikost kotouče i výrobní materiál.

Porovnat ceny okružních pil

Nejlepší okružní pily

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Makita SP6000J 98 % 6 390 Kč Zobrazit tsbohemia.cz
2. DeWalt DWE576K 94 % 4 640 Kč Zobrazit Dek.cz
3. NAREX EPK 16 D 624741 92 % 3 749 Kč Zobrazit Bauhaus.cz
4. Hikoki (Hitachi) C7SSUTZ 90 % 2 003 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Scheppach CS1300 5901808901 89 % 1 912 Kč Zobrazit Kamody.cz

Typy

Okružní pily se dělí podle způsobu využití a velikosti na dva typy. V poměrně velkém zastoupení jsou zejména malé ruční pily, ale pořídit můžete i typickou stolní podobu známou jako cirkulárku.

Ruční pila

Menší ruční pila známá také jako mafl. Při práci budete pilu posunovat po materiálu, který budete řezat. Výhodou je větší mobilita, pilu můžete zakoupit v elektrické i akumulátorové podobě. Ruční pily jsou k dostání v hobby i profi variantě. Pomocí ruční okružní pily můžete řezat dřevo i kov.

Stolová pila

Pila je usazena ve stole, tuto podobu znáte jako cirkulárku. Řezaný materiál je nutné po stole posunovat ručně. Součástí stolové pily může být také pravítko. Stolové pily patří k výkonnějších, avšak nejsou vybaveny tak velkým řezným kotoučem, který je typický pro klasickou cirkulárku.

Pohon

V největším zastoupení jsou okružní pily, které pro svůj chod využívají elektrickou energii. I tento typ pily je však na trhu zastoupen akumulátorovým pohonem.

 • Elektrické pily – elektrické pily jsou oblíbené zejména pro svůj vyšší výkon, což oceníte zejména větších cirkulárek. Nevýhodou může být nutnost připojení pily do elektrické zásuvky, vyšší cena i hmotnost nástroje. Elektrické přístroje je vhodnější pro náročnější uživatele i profesionály.
 • Akumulátorové pily – akumulátorové nářadí se těší stále větší oblibě. Jejich největší předností je možnost pilu používat kdekoliv. Nevýhodou může být nižší výkon, které je pro akumulátorové nářadí běžnější.

Výkon

Podle výkonu lze okružní pily rozdělit mezi hobby nebo profesionální nástroje.

 • Hobby – tyto pily splní nároky běžných uživatelů. Výkon se pohybuje v rozmezí 600 – 1 200 W. Hobby pily jsou méně odolné, jejich součástí mohou být i plastové časti a disponují menším počtem funkcí.
 • Profesionální – pokud budete pomocí pily zpracovávat velké množství dřeva, budete potřebovat výkonnější a odolnější stroj. Výkon bývá v rozmezí 1 000 – 1 700 W. Pily jsou vyrobeny z odolnějších materiálů, disponují větším množstvím funkcí a mají i více otáček/minutu.

Otáčky

Důležitým parametrem je v případě okružní pily také počet otáček/minutu. Rychlost otáček ovlivňuje kvalitu řezu i rychlost práce. Nejlevnější pily mohou mít pouze 2 500 otáček/ minutu, což vám neumožní provádět ideálně čistý řez. Nejvýkonnější pily mají i více než 6 000 otáček/minutu a řez bude v tomto případě mnohem čistější.

Kotouč

Hlavní součástí pily je řezný kotouč. Okružní pila je v dostání v různých velikostech, což ovlivňuje právě velikost kotouče.

V souvislosti s kotoučem je vhodné zaměřit se na průměr a prořez.

 • Průměr kotouče – velikost kotouče určuje výkon pily. Koupit můžete pilu s kotoučem o průměru 160 – 190 mm. Průměr kotouče 160 mm vám umožní řezat dřevo široké cca 5 cm, kotoučem o průměru 190 mm budete moci řezat dřevo s tloušťkou až 6,5 cm.
 • Prořez – tento parametr určuje, jak velký materiál budete moci pomocí pily zpracovat. Prořez bývá v rozmezí 45 – 75 mm.

Materiál

Odolnost a životnost pily určuje i v tomto případě výrobní materiál. V případě levných pil narazíte na méně kvalitní plastovou konstrukci, méně kvalitní je i převodovka. Díky plastové konstrukci je však pila mnohem lehčí, hmotnost je okolo 4 kg.

Kvalitnější pily mají konstrukci kovovou, což vám umožňuje pilu používat i pro náročnější práci. Nevýhodou je vyšší hmotnost pily, která může být 6 a více kg. Kvalitní pily jsou doplněny o odolnou kovovou převodovku. Tato část má výrazný podíl na životnosti pily, ale také na její vyšší pořizovací ceně. Předností kovové převodovky je i lepší tlumení vibrací, což při dlouhodobém používání jistě oceníte.

Funkce

V případě okružních pil můžete při práci využít mnohé praktické funkce, které mají vliv zejména na uživatelský komfort.

 • Regulátor otáček – tato funkce vám umožní rychlost řezu přizpůsobit řezanému materiálu.
 • Ochrana proti přehřátí – bezpečnostní funkce, která zabrání přehřátí pily během práce.
 • Aretace – další bezpečnostní funkce se postará o bezpečnou výměnu řezného kotouče.
 • Odsávání – mnohé pily umožňují připojení na odsávací hadici, což je praktické zejména pokud budete s pilou pracovat v uzavřené dílně.
 • Plynulý rozběh – praktická funkce, díky které vám nebude pila při rozběhu v ruce poskakovat.
 • Brzda kotouče – postará se o rychlejší zastavení kotouče po vypnutí pily.

Značka

Pokud chcete vlastnit kvalitní výrobek, měli byste při výběru upřednostňovat renomované společnosti, které nabízí nářadí ve všech cenových kategoriích, a přesto se budete moci spolehnout na kvalitu a bezproblémový chod.

Výrobce je vhodné vybírat i podle toho, zda umožňuje zakoupení náhradních dílů nebo dalšího příslušenství. Mezi přední výrobce různého nářadí patří Bosch, DeWalt, Güde, Makita, Extol, Fieldmann, Narex, Husqvarna nebo třeba Mafeli.

Cena

Ti, kdo využijí okružní pilu pouze příležitostně, budou moci zvážit nákup méně výkonného stroje, jehož cena bývá okolo 3 000 Kč. Výkon bývá od 800 – 1 500 W. Na výrobu těchto pil jsou však použity méně odolné materiály, běžné jsou méně odolné převodovky i plastové kryty, které nemusí ustát větší zátěž.

Pro častější použití jsou k dostání pily, jejichž cena je v rozmezí 4 – 8 000 Kč a výkon se pohybuje od 1 200 – 1 700 W. Výrobní materiál je odolnější, což se podepisuje i na vyšší hmotnosti pily.

Profesionální pily koupíte za 7 a více tisíc Kč. Jejich výkon může být i více než 3 000 W, a díky vysokým otáčkám okolo 6 000 ot/min je možné provádět kvalitní čisté řezy.

Porovnat ceny okružních pil

Otázky a odpovědi

Proč se okružní pile říká mafl?

První okružní pily vyráběl německý výrobce Mafell. Právě odtud se vzalo označení mafl, který používají především profesionálové. Pod pojmem mafl se ukrývá menší pila, kterou truhláři používají při řezání prken nebo desek. Tuto pilu je možné umístit také do stolu, ani byste museli řešit hřídel nebo řemen.

Jaké příslušenství může být součástí okružní pily?

Součástí ruční pily může být vodící lišta, díky které budou řezy přesné a precizní. U stolních pil se o přesnost řezu postarají pravítka. K některým malým ručním pilám je možné přikoupit pracovní stůl, s jehož pomocí můžete mafl používat i jako malou cirkulárku.

Jak by měla vypadat základní deska?

Základní deska okružních pil bývá vyrobena z méně kvalitního plechu, odolnějšího hliníku nebo vysoce odolných slitin. Nekvalitní ohýbaný plech vám nedovolí na pilu při práci příliš tlačit, pokud budete pilu používat častěji, měli byste upřednostnit alespoň hliníkovou desku. Kvalitní okružní pila by vám měla umožnit základní desku naklopit a řezat i pod úhlem do 45°.

Závěr

Okružní pilu byste měli vybírat podle toho, jakým způsobem ji budete používat. Zohlednit byste měli také četnost používání. Pro občasné používání si vystačíte s hobby ruční nebo stolovou pilou, pro častější a náročnější využívání se vyplatí připlatit za výkonnější pilu, která má i vyšší počet otáček a je vyrobena z odolnějších materiálů. Praktickou součástí ruční pily je vodící lišta nebo laserové pravítko.

Okružní pily můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (53 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Pravidelně pracuji s dřevem, takže výběr okružní pily byl potřeba. Zvolil jsem značku Makita, protože už od ní mám jiné druhy nářadí a super. Pracuje na výbornou, má vynikající kvalitu, pěkný vzhled a cena rovněž byla přijatelná.

 2. Okružní pilu jsem kupovala jako dárek pro partnera a díky vašemu článku jsem vybrala tu správnou, se kterou je naštěstí spokojený. Vzala jsem od značky Bosch a super.

 3. Doma neustále něco kutím, takže okružní pila pro mě znamenala velkého pomocníka. Na zahradě tak můžu bez problémů tvořit svá díla.

 4. Maflíka jsme sháněli do firmy, když potřebujeme něco říznout na míru. Vsadili jsme na značku Makita, i když svého času nebyla špatná ani Black & Decker.

 5. Článek mi velmi pomohl s výběrem okružní pily.

Přidat komentář

Recenzer
Logo