Pásové pily

Pomocí pásové pily můžete řezat nejen dřevo a kov, ale i jiné materiály. Pásová pila řeže tyto materiály pomocí ostrého pásového listu. Ten se pohybuje mezi vodícím i hnacím kotoučem. O bezpečnost se starají vodící kameny, pomocí kterých je pás zajištěn.

Pásovou pilu můžete využít v kutilské dílně a je i běžnou součástí profesionálů. Pomocí pásové pily můžete udělat přesný, rychlý i rovný řez s menším množstvím odpadu. Pásová pila se vyznačuje i poměrně tichým chodem. Pomocí pásové pily můžete řezat rovné řezy, ale i vyřezávat různé zaoblený tvary, vlnky atd.

Při výběru pásové pily hraje nejdůležitější roli způsob, jakým budete pilu využívat. Domácí kutilové se vystačí se stojanovou nebo stolní pilou, profesionálové pak pravděpodobně zvolí horizontální nebo vertikální pilu. U každé pásové pily by vás měl zajímat výkon. Jednotlivé pily se dále liší kvalitou pilových listů a tím i kvalitou řezu.

Porovnat ceny pásových pil

Nejlepší pásové pily

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Holzstar HBS 261-2 100 % 13 032 Kč Zobrazit Elespo.cz
2. Makita LB1200F 92 % 15 235 Kč Zobrazit Elespo.cz
3. Scheppach BASA 1 1901501901 88 % 4 988 Kč Zobrazit Onlineshop.cz
4. GÜDE 40543 MBS 125 V 84 % 8 249 Kč Zobrazit Datart.cz
5. Holzmann BS 115 230V 81 % 9 998 Kč Zobrazit uni-max.cz

Typy

Před tím, než si pásovou pilu pořídíte, dobře zvažte, jakým způsobem ji budete používat.

Na dřevo

Pro ty, kdo budou pomocí pásové pily řezat pouze dřevo, jsou určeny speciální méně výkonné a levnější pily na dřevo. Pásová pila na dřevo je méně výkonná než kotoučová pila, řezy jsou však preciznější. Tyto pily by měly umožnit nastavit rychlost řezu, při vyšší rychlosti lze řezat větší kusy dřeva, jemnější práci můžete provádět při pomalejším chodu pily.

Pomocí pásové pily na dřevo můžete řezat také plasty. Předností těchto pil je menší rozměr, hmotnost, nižší pořizovací cena, ale i velká výška řezu. Tyto pily lze připojit k odsavači pilin a prachu, využít můžete naklápěcí stůl či vodící a úhlový příložník. K dostání jsou i pily bez vlastního stolu, které je možné připevnit k pracovní desce.

Na kov

Druhou možností je zvolit pásovou pilu na kov. S touto pilou však můžete řezat i plasty nebo sklo. Tyto pily jsou k dostání ve dvojím provedení, volit můžete mezi horizontální a vertikální pilou.

  • Horizontální – je vhodná k řezání různých profilů a trubek malých i velkých průměrů.
  • Vertikální – s její pomocí můžete řezat různé tvary z lechu.

Součástí pásové pily na kov by měl být chladící systém a speciální kartáč, který je určen k odstraňování kovových třísek.

Kmenová

Jako kmenová je označena pásová pila, která je výhradně určena na řezání kulatin do průměru 90 i více cm. Tyto pily umožňují horizontální nastavení řezu, samotné nastavení je rychlé a jednoduché. Kmenová pila může být ruční, elektrická i hydraulická.

Určení

Pásové pily jsou určeny amatérům i profesionálům. Zastoupení na trhu je široké, z hlediska určení lze pily rozdělit následovně.

Ruční

S ruční pásovou pilou si vystačí menší dílny i domácí kutilové. Tyto pily jsou nejlevnější, jejich předností je i malý rozměr, který vám umožní pilu poměrně jednoduše přemísťovat. Ruční pásové pily jsou běžně k dostání, jejich pořizovací cena začíná na cca 3 000 Kč.

Poloautomatické/ automatické

Do této skupiny patří spíše profesionální pásové pily. Jedná se o velké pily, které je možné částečně nebo plně naprogramovat a pila tak může řezat i bez asistence obsluhující osoby. Tyto pily jsou mnohem výkonnější a zvládnou i nepřetržitý provoz. Pořizovací cena je v řádech desetitisících až statisících korun.

Pohon

Nejčastěji využívá pásová pila pro svůj chod elektrickou energii, k dostání jsou však i benzínové nebo akumulátorové pily. Benzínová pila je vodná všude tam, kde potřebujete výkonnou pilu a nemáte přístup k elektrické energii.

Využívá se nejčastěji na stavbách, na trhu je zastoupena v malém množství. Akumulátorové nářadí se těší stále větší oblibě, použít ho můžete prakticky kdekoliv. Tyto pily mívají o něco menší výkon, pro domácí použití jsou však dostačující.

Výkon

Výkon je u každé pily jedním z nejdůležitějších parametrů. Právě výkon určuje kvalitu řezu. Začátečníkům a těm, kteří budou nástroj používat spíše příležitostně, postačí pila s výkonem okolo 500 W. Ani v případě, kdy budete pracovat s pilou občas, byste neměli pořizovat pilu, jejíž výkon je nižší, než 250 W. Pro častější používání jsou vhodnější pily s výkonem nad 500 W, profesionálům jsou určeny pily s výkonem okolo 1 500 W.

Rychlost řezu

Kvalitní pásová pila by vám měla umožnit nastavit rychlost řezu podle potřeby. S rychlostí řezu úzce souvisí kvalita řezu. Rychlost řezu vás bude zajímat spíše v případě, kdy budete pomocí pily řezat větší množství materiálu. Rychlost řezu se udává v m/sec, rychlost pásu v m/min. Rychlost se odvíjí od typu stroje a najdete ji uvedenou v technických parametrech jednotlivých výrobků.

Tloušťka řezu

Určuje přechodovou šířku i výšku a určuje, jak velký materiál můžete pomocí pily řezat. Tloušťka se často pohybuje od 8 – 25 cm, výška bývá v rozmezí 15 – 35 cm. Narazit však můžete i na pily s odlišnou šířkou i výškou řezu.

Pilový pás

Pilový pás by měl tvořit základní příslušenství, které by mělo být součástí každé pásové pily. Pilové pásy mají rozdílný počet zubů a liší se i výrobním materiálem.

  • Počet zubů – k dostání jsou pilové pásy, jejichž počet zubů je v rozmezí 4/6 – 10/12
  • Materiál – kvalitní pilový pás je vyroben z oceli nebo tvrdokovu. Za nejkvalitnější jsou považovány bimetalové pásy. Zuby těchto pásu jsou vyrobeny v kombinaci několika materiálů, které mají rozdílnou tepelnou roztažitost a vyznačují se také delší životností.
  • Délka – u pilových pásů si všímejte i délky. Jednotlivé pásy mohou mít délku v rozmezí 106 – 263 cm. Tento parametr vás bude zajímat ve chvíli, kdy budete muset pilový pás měnit.
  • Napínání – Pilový pás by mělo být možné správně napnout, díky tomu bude pila řezat přesně i správně.

Značka

Zejména hobby pilu můžete pořídit i od méně kvalitních výrobců. Kvalitní nástroj však koupíte pouze od předních výrobců, kteří vám umožní dokoupit také další příslušenství a postarají se i o potřebný servis. Mezi přední výrobce nářadí patří například Scheppach, Makita, Güde, Parkside, Holzmann, Optimum a další.

Cena

Cenové rozpětí pásových pil je poměrně velké, zde záleží především na tom, zda pořizujete malou stolní pilu, kterou využijete pro domácí použití nebo pilu do profesionální dílny.

Kvalitní hobby pilu je možné pořídit od cca 3 – 8 000 Kč. Cena poloprofesionálních pil je nejčastěji v rozmezí 15 – 18 000 Kč. Za automatickou profesionální pilu můžete zaplatit i více než 100 000 Kč.

Porovnat ceny pásových pil

Otázky a odpovědi

Co vše je možné k pásové pile dokoupit?

Mezi příslušenství, které můžete k těmto pilám dokoupit, patří: ukazatel napětí pásu pily, odsávání, posuvné i podélné pravítko, rychloupínací páka, kružítko, desku pro pevné upevnění, atd. Ne všechny pily umožňují využít veškeré příslušenství, proto se dopředu informujte o tom, co vše budete moci k pilám dokoupit.

Je pásová pila bezpečná?

Pásové pily jsou doplněny o bezpečnostní prvky, mezi které patří ochrana proti přehřívání motoru. Z hlediska bezpečnosti si ověřte i to, zda jsou ovládací tlačítka umístěna v bezpečné vzdálenosti od pilového listu.

Jakou údržbu pásová pila vyžaduje?

Co se týká údržby, měli byste se vždy držet toho, co vám doporučuje výrobce. Před každým použitím byste měli minimálně zkontrolovat technický stav pily. Po každém použití byste měli odstranit piliny i prach a to zejména z chladících otvorů. Čas od času je nutné jednotlivé části pily promazat. V případě, že nebude pila fungovat správně, měli byste složitější servis přenechat výrobci.

Závěr

Pásová pila je nástroj, který je určen k prováděný přesných a čistých řezů. Ti, kdo nemají s tímto nástrojem žádné zkušenosti, by se měli před prvním použitím s pilou důkladně seznámit. Práce s pilou by měla být především bezpečná.

Pásové pily mají mnoho podob, domácí dílnu můžete vybavit malou pilou, jejíž hmotnost je od 10 – 150 kg, do profesionální dílny je možné koupit pilu s hmotností od 100 – 800 a více kg. Součástí pásové pily by měl být pracovní stůl, který je možné naklápět pod úhlem 0 – 45°.

Pásové pily můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (51 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Pásovou pilu jsem si pořídil do dílny, abych mohl zpracovávat dřevo na nábytek, který jsem se rozhodl vyrobit pro náš nový dům. Vsadil jsem na značku Scheppach.

  2. Super článek, hodně mi pomohl.

Přidat komentář

Recenzer
Logo