Ponorné vibrátory

Hutnění betonu je jednou ze základních stavebních prací. Díky vibracím budete moci pevnost betonu optimalizovat a z betonu vytvoříte homogenní směs, která nebude obsahovat zbytečné bubliny vzduchu. Ponorné vibrátory slouží právě k dokonalému zhutnění betonu.

Ponorné vibrátory mají různou podobu. Liší se velikostí konstrukce, výběr vibrátoru ovlivní i vzdálenost mezi bedněním, pevnost a množství betonu a četnost využívání vibrátoru. Ti, kteří bubou ponorný vibrátor potřebovat pouze nárazově, si ho mohou také vypůjčit.

Porovnat ceny vibrátorů

Nejlepší ponorné vibrátory

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Hervisa Perles CMP 2kW 97 % 11 501 Kč Zobrazit Naradi-profes.cz
2. MAR-POL Ponorný vibrátor 1350W 84 % 1 649 Kč Zobrazit Autodily-pema.cz
3. MAR-POL M79492 1250W 35mm 2m 82 % 1 509 Kč Zobrazit Alerto.cz

Typy

Ponorné vibrátory jsou k dostání v několika typech. Rozhodovat se budete mezi vibrátory mechanickými, vysokofrekvenčními a vibrátory s integrovaným měničem. Při výběru vhodného typu rovněž zohledněte rozměr bednění, pevnost betonu a vzdálenost mezi rámy.

Mechanický ponorný vibrátor

Vibrátor je složen z vibrační hlavice, pohonné jednotky a ohebné hřídele. Pohonná jednotka má nejčastěji podobu jednofázového elektromotoru, který vibrační hlavici pohání skrz ohebnou hřídel se strunou.

Mechanické vibrátory mají nejlepší poměr cena/výkon. Jejich nevýhodou je však nízká životnost hřídele. Práce s vibrátorem je i méně komfortní, vaše ruce budou vystaveny vyšším vibracím. Při práci je nejvíce namáhána ohebná hřídel. Proto se doporučuje používat spíše kratší hřídele s délkou do 4 metrů. Z těchto důvodů jsou mechanické vibrátory vhodné spíše pro menší betonáže.

Vysokofrekvenční ponorný vibrátor

Pohonnou jednotkou je v tomto případě vysokofrekvenční měnič, který je schopen přeměnit napětí z 230 V nebo 400 V na napětí 42 V. Zároveň zvýší frekvenci na 200 Hz. Jiná je i podoba konstrukce. V tomto případě je pohonná jednotka s vibrační hlavicí spojena elektrickým kabelem. Ten je před možným poškozením chráněn gumovou hadicí.

K vysokofrekvenčnímu měniči můžete připojit 1 – 4 vibrační hlavice, což je považováno za největší výhodu tohoto typu vibrátoru. Výhodou je i vysoký hutnící výkon a dlouhá životnost. Obsluhující osoba bude pracovat s nízkým napětím, což zvýší její bezpečnost. V tomto případě pak není obsluha vystavena nijak velkým vibracím do rukou. Díky těmto výhodám je možné vysokofrekvenční ponorný vibrátor používat při betonážích většího rozsahu.

Ponorný vibrátor s integrovaným měničem

Tyto vibrátory mají pohonnou jednotku umístěnou ve vypínači, který budete mít při práci zavěšený na rameni. Největší výhodou je tak v tomto případě jednoduché používání a velká mobilita. Spolehnout se můžete i na poměrně dlouhou životnost. Za nevýhodu se považuje možnost připojení pouze jedné vibrační hlavice. Počítat musíte s vyšší pořizovací cenou.

Akční rádius

Klíčovým parametrem při výběru ponorného vibrátoru bude vždy akční rádius. Akční rádius lze chápat jako dosah stroje. Tento parametr ovlivňuje počet vibrací/minutu. Za optimální hodnotu se považuje 12 000 vibrací/minutu.

Akční rádius nejvíce ovlivňuje průměr hlavice. Čím je vibrační hlavice větší, tím větší bude i akční rádius a tím i výkon ponorného vibrátoru. Akční rádius je roven cca 8 násobku – 10 násobku průměru hlavice.

Průměr vibrační hlavice

Vibrační hlavice mají průměr nejčastěji v rozmezí 25 – 100 mm. Pomocí hlavice s větším průměrem budete moci za hodinu zhutnit větší množství betonu. Doporučuje se tak zvolit co možná největší průměr vibrační hlavice.

Napájení

Ponorné vibrátory využívají různou podobu pohonu. Nejběžnější jsou stroje s elektrickým pohonem. V menším zastoupení jsou pak vibrátory pneumatické nebo benzínové.

  • Elektrické vibrátory – jsou považovány za nejlepší volbu vibrátory s elektrickým pohonem. Jsou spolehlivé a jejich používání je komfortní i při vysokých výkonech.
  • Motorové vibrátory – při používání motorových vibrátorů vznikají zplodiny, které mohou způsobovat potíže zejména při práci v nevětraných prostorech.
  • Pneumatické vibrátory – vyžadují připojení k dostatečně výkonnému kompresoru. Pomocí pneumatických vibrátorů však budete moci vibrovat i zdi a sloupy s velkou výškou bednění. Výhodou pneumatických vibrátorů jsou i nejnižší provozní náklady a dostatečný výkon.

Značka

Na výrobu ponorných vibrátorů se specializují přední výrobci dílenských strojů. Při výběru tak budete vybírat mezi stroji značky MAR-POL, Milwaukee, Husqvarna, Makita, Kraft & Dele, nebo třeba Yato. Profesionální vibrátory koupíte také od Enar. Tento výrobce nabízí všechny typy vibrátorů, které se mohou pyšnit vysokým výkonem i kvalitou.

Cena

Ponorné vibrátory můžete koupit nebo si je vypůjčit. To, která možnost je pro vás vhodnější záleží na četnosti používání stroje. Ponorné vibrátory jsou však cenově dostupná zařízení. Elektrické vibrátory lze koupit za méně než 1 500 Kč. Kvalitnější hobby vibrátory pořídíte do cca 8 000 Kč.

Cena ponorných vibrátorů však může být mnohem vyšší. Profesionálové mohou za kvalitnější přístroj zaplatí více než 10 000 Kč. Obvykle se cena pohybuje od 20 – 30 000 Kč. Nejdražší modely pak vyjdou na více než 40 000 Kč.

Porovnat ceny vibrátorů

Otázky a odpovědi

Jako dlouhá by měla být akční hlavice?

Délka akční hlavice je rovněž velmi důležitá. Aby byla hlavice opravdu účinná, neměla by být kratší než 30 cm. Beton budete nalévat ve vrstvách a hloubka vrstvy obvykle bývá právě 30 cm.

Důležité je, aby byla hlavice při vibrování ponořená ke dnu. Při částečném ponoření nelze dosáhnout dostatečného hlazení, což může způsobit poškození ložisek. K dostání jsou hadice různých délek, běžně se používají hadice s délkou 1 – 6 metrů. Ale koupit můžete i hadici dlouhou až 20 metrů.

Na co se při výběru ponorného vibrátoru zaměřit?

Další, co by vás mělo při výběru vibrátoru zajímat je frekvence. V České republice se běžně v betonu nachází kameny se zrnitostí 32 mm. Za optimální se z tohoto důvodu považuje frekvence 12 000 vibrací/minutu. To se rovná frekvenci 200 Hz. Jednotlivé vibrátory mohou pracovat v rozsahu 11 000 – 14 000 vibrací/minutu.

Nižší vibrace pohybují většími kameny. Přístroje pracující na vysoké frekvenci naopak rozkmitají menší částice, jako třeba písek nebo cement. Přístroje pracující na vysoké frekvenci jsou vhodné pro zatečení malty do každého prostoru mezi kameny.

Co je amplituda vibrátoru?

Amplituda vibrátoru označuje, jak moc může být vibrační hlavice vychýlena z klidové polohy. Aby byly vibrace optimální, měla by být amplituda větší než 1 mm.

Závěr

Ponorné vibrátory nejsou stroje, které by běžný uživatel používal nijak často. Jejich pořízení má spíše smysl pro majitele stavebních firem. Ponorný vibrátor vybírejte s ohledem na rozsah betonáže a četnost používání. Pro menší betonážní práce jsou nejvhodnější mechanické ponorné vibrátory.

Ti, kteří potřebují dosáhnout co možná nejvyšších výkonů a s vibrátory budou pracovat pravidelně, by měli pořídit ponorný vysokofrekvenční vibrátor. Při výběru vibrátoru si ohlídejte i hmotnost přístroje. Při používání bude obsluhující osoba držet vibrátor v ruce a lépe se jí bude pracovat s lehčím strojem. Míra vibrací v rukojeti by neměla být vyšší než 2,5 m/s2.


Zdroje: www.strojni-pily.eu, www.manek.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (50 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo