Vibrační pěchy

Vibrační pěchy je mechanické dusadlo, které je známé i pod označením žába. Tento robustní stroj spadá mezi hutnící techniku a použít ho můžete při hutnění zeminy. Své využití má především při stavbě domu, kdy nebudete moci použít větší vibrační zařízení. Vibrační pěch je stroj, který si můžete pořídit i domů, využít ho můžete při hutnění zeminy a jiných materiálu před pokládkou venkovní dlažby či chystání podloží pod zahradními stavbami. Pomocí vibračního pěchu lze udusat i hůře zhutnitelné materiály.

Pracovní část vibračního pěchu tvoří ocelová deska. Jednotlivé stroje se liší nejen velikostí pracovní části, ale i typem motoru. Po spuštění stroje se pracovní část pohybuje v rozmezí 2 – 8 cm od země ve směru nahoru a dolů. Vibrace, které při tomto pohybu vznikají, se přenášejí na materiál, který je třeba hutnit. Vibrace částečně přechází i do rukou osoby, která stroj obsluhuje.

Pokud se rozhodnete vibrační pěch koupit, můžete se zaměřit na typ motoru. Mnohem důležitější je však pěchovací síla, kterou je stroj schopen vyvinout. Vibrační pěchy nabízí několik výrobců, jejich nevýhodou je však vysoká pořizovací cena. Mnoho firem však nabízí vibrační pěch k zapůjčení.

Porovnat ceny pěchů

Nejlepší vibrační pěchy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Güde GVS 80 100 % 20 261 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Scheppach VS 1000 84 % 23 990 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Lumag VS 80C   – 29 246 Kč Zobrazit dek.cz

Typy

Vibrační pěchy lze rozdělit podle typu motoru. Koupit můžete stroje poháněné benzínovým nebo naftovým motorem. Kvalitní motor musí odolat rázovému zatížení. Součástí motoru by měl být i ochranný rám, který zabrání možnému mechanickému poškození. Pozornost věnujte i filtraci. Stroje s vylepšenou filtrací jsou velmi spolehlivé a vyznačují se i dlouhou životností.

Na trhu jsou rozšířenější benzínové pěchy, které se hodí při mnoha příležitostech. Náročnější mohou pořídit výkonnější a větší pěch poháněný dieselovým motorem.

Pěchovací síla

Pěchovací síla určuje, do jaké míry bude pěch schopen zeminu zhutnit. Jestliže budete pěch využívat spíše příležitostně, vystačíte si se strojem s hutnící sílou do 10 kN. Ti, kteří budou s pěchem pracovat pravidelně, ocení stroj s hutnící sílou okolo 15 kN. Pěchovací síla 15 kN umožní hutnit materiál do hloubky 15 – 20 cm. Jestliže budete potřebovat hutnit větší vrstvu, musíte ji hutnit po vrstvách.

Koupit můžete i jiné hutnící stroje, které mají pěchovací sílu více než 20 kN. Ty jsou schopny zhutnit materiál do hloubky více než 30 cm. Nejvýkonnější vibrační desky mají pěchovací sílu více než 20 kN a mohou hutnit do hloubky více než 70 cm. Jedná se však o velké profesionální stroje s hmotností více než 700 kg.

Rozměr pracovní plochy

Hutnící stroje se liší velikostí pracovní plochy. Výrobci u svých výrobků uvádí rozměr hutnící patky. Rozměr plochy volte s ohledem na způsob a místo, kde chcete stroj používat. Obecně však mají pěchy spíše menší pracovní plochu, která vám umožní zeminu pěchovat v hůře přístupných místech.

Amplituda vibrace

Amplituda vibrace označuje, do jaké maximální míry se může spodní deska vychýlit z klidové polohy. Tento parametr se mění v závislosti na typu hutnícího stroje. Konstrukce vibračních pěchů umožňuje vychýlení patky až o několik centimetrů. Ty nejvýkonnější pěchy umožňují vychýlení i o 85 mm.

  • Frekvence – v souvislosti s amplitudou se uvádí i frekvence, která určuje počet vibrací za sekundu. V souvislosti s tímto parametrem neznamená čím více, tím lépe. Frekvenci byste měli vybírat podle toho, jaký materiál budete chtít hutnit. Nižší frekvence je vhodná pro hutnění zeminy. Sypké materiály nebo asfalt lépe zhutníte díky stroji s vysokou frekvencí.

Značka

Vibrační pěch není zboží, které koupíte v běžných obchodech. Pro stroj si musíte zajít do specializovaných prodejen, nebo můžete stroj objednat prostřednictvím internetových obchodů. Na trhu jsou pěchy zastoupeny několika výrobci. Slušný výběr nabízí pěchy značky Lumag, NTC nebo Bomag. Další stroje lze koupit od značky Husquarna, Eutoshatal, Hecht, Zipper, Levior a několika dalších.

Cena

Vibrační pěchy nejsou příliš levné stroje. Proto dobře zvažte, zda budete mít pro stroj opravdu využití. V případě, kde budete pěch potřebovat spíše příležitostně, bude lepší si tento stroj pouze zapůjčit. Pěchy jsou náročné nejen na cenu, ale i na prostor, který potřebují ke svému uskladnění.

Cena těchto hutnících strojů začíná na cca 20 000 Kč. Za tuto cenu koupíte méně výkonné stroje, které materiál zhutní do menší hloubky. Proto budete muset materiál hutnit po menších vrstvách, což bude namáhavější a zdlouhavé. Větší pěchovací sílu dokáží vyvinout pěchy s cenou od 30 – 50 000 Kč. Za profesionální stroj však můžete zaplatit okolo 100 000 Kč.

Porovnat ceny pěchů

Otázky a odpovědi

Co vědět o vibračním pěchu?

Nevýhodou těchto strojů je nejen vysoká hmotnost, která se pohybuje od 60 – 80 kg, ale také poměrně vysoká hlučnost. Hlučnost pěchu běžně přesahuje 100 dB. Z tohoto důvodu nemůžete ze zákona pěch používat v blízkosti obytných domů od 18 hodiny večerní do 6 hodiny ranní.

Co vše lze udusat pomocí vibračního pěchu?

Dusadlo nebo také žábu můžete použít k udusání písků, jílů, štěrků, podkladového betonu, kamene, recyklátů nebo zásypů. Díky menšímu rozměru se pěchy používají v hůře přístupných místech, například v příkopech, výkopech, strouhách atd.

Co vše se může při práci s vibračním pěchem hodit?

Práce s hutnícím strojem je poměrně namáhavá. Vibrační pěchy jsou velmi těžké a hlučné stroje. Při práci s pěchem se vám tak mohou hodit chrániče uší nebo alespoň špunty do uší. Při práci byste měli používat dostatečně pevnou a kvalitní pracovní obuv a hodit se vám budou také antivibrační rukavice. Jestliže budete pracovat v prašném prostředí, můžete použít také ochranné brýle a respirační masku.

Závěr

Vibrační pěchy jsou menší stroje, které se často používají při hutnění různých materiálů ve výkopech. Díky cenové dostupnosti, si však někteří tento hutnící stroj pořizují i domů. Pomocí vibračního pěchu budete moci hutnit obtížně zhutnitelné materiály například jíly. Výhodou těchto strojů je velmi dobrý hutnící účinek.


Zdroje: www.wikipedia.org, www.manek.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Do firmy jsem pořídil Güde GVS 80 a šlape parádně. Byla to skvělá investice, protože je to neuvěřitelný dříč.

Přidat komentář

Recenzer
Logo