Vibrační desky

Vibrační deska je určená pro zhutňování písku a dlažby. Vibrační deska je kompaktní, snadno se obsluhuje a má vysokou stlačovací kapacitu. Pracovní část je tvořena ocelovou případně ocelolitinovou plotnou.

Nad ní je pak umístěn vibrátor, který je poháněný motorem. Po zpuštění začne deska vibrovat, vibrace jsou následně přenášeny na materiál určení k hutnění. Díky hutnění je zemina, štěrk nebo jiný materiál stabilní a zabrání se i jeho možnému sesednutí. Špatně provedené hutnění může vést k prasknutí základů i chodníků.

Vibrační desky jsou k dostání v několika typech, zajímat se budete o potřebnou hutnící sílu a vybírat budete i vhodný pohon.

Porovnat ceny vibračních desek

Nejlepší vibrační desky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Scheppach HP 2200 S 95 % 12 897 Kč Zobrazit Peddy.cz
2. Scheppach HP 1200 S 92 % 10 392 Kč Zobrazit Penzo-zahrada.cz
3. HECHT 1114 85 % 12 990 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Lumag RP-1100 PRO 81 % 17 990 Kč Zobrazit Elespo.cz
5. Güde GRP 90 55538 76 % 13 909 Kč Zobrazit Kamody.cz

Typy

Většina hutnících strojů je určená k hutnění štěrku a různých zásypových hmot. Hutnit však můžete přímo zeminu nebo podloží či povrch dlažby. Na různé typy povrchů se hodí jiný stroj.

Vibrační deska

Patří k základnímu stroji a dělí se dále na jednosměrné, obousměrné.

  • Jednosměrné – tyto desky mají pouze přední pojezd, což ale nemá vliv na jednoduchou manipulaci. Desky jsou obvykle lehčí, jejich hmotnost zpravidla nepřekročí 120 kg a lze s nimi jednoduše manipulovat.

Tyto desky hutní efektivně do hloubky 15 – 20 cm, ideální jsou na dlažbu, živici či asfalt. Pokud budete s jednosměrnou deskou hutnit dlažbu, doporučuje se používat polyuretanovou podložku, která zabrání případnému praskání.

Tyto desky jsou k dostání se zahnutým spodním okrajem. Tím se předejde k zanechávání stop na povrchu a tyto desky jsou tak ideální na konečnou úpravu asfaltu i živice.

  • Oboustranné – jsou vybaveny hydraulickým pohybem dopředu i dozadu. Oboustranný pojezd umožní lehčí manipulaci s tímto robustním a těžkým strojem. Váha oboustranné desky může být i 160 kg. Deska hutní do hloubky cca 40 cm, využijete ji k hutnění štěrku nebo těžkých zemin.

Vibrační pěchy

Jsou určeny k hutnění štěrku i zeminy. Od oboustranných desek se liší nízkou hmotností a úzkou patkou. To umožňuje jejich použití v úzkých prostorech, výkopech atd.

Vibrační válce

Jsou vhodné na hutnění asfaltu, živice, štěrku i zeminy. Ideální jsou pro použití na velkých plochách.

Hutnící síla

Hutnící síla je udávána v kN a nejčastěji bývá v rozmezí 10 – 100 kN.

  • Hutnící síla do 15 kN – stroje s touto hutnící sílou patří k nejméně výkonným. Jsou vhodné pro méně namáhané plochy, hutní do hloubky cca 15 cm. Pokud budete potřebovat podklad zhutnit do větší hloubky, budete muset postupovat v několika vrstvách.
  • Hutnící síla 15 – 20 kN – patří mezi stroje středního výkonu, hutní do hloubky až 30 cm. Využijete je k hutnění základové desky i příjezdové cesty.
  • Hutnící síla nad 30 kN – jedná se o nejvýkonnější stroje ideální pro úpravu komerčních prostor, jako jsou parkoviště nebo velké stavební komplexy. Hutní do hloubky až 75 cm.

Pracovní rychlost

Vibrační desky se po zpuštění pohybují samy, vaším úkolem je vibrační desku pouze vést. Z tohoto důvodu je vhodné zjistit před nákupem i rychlost vibrační desky. Rychlost bývá u těchto strojů v rozmezí 20 – 30 metrů/minutu.

Pohon

Vibrační desky jsou poháněny vznětovým nebo benzínovým motorem.

Vznětový motor

Vznětový motor je častější u těžších desek s hmotností 300 a více kg. Výhodou vznětového motoru je snadné startování, které obstará elektrický startér.

Benzínový motor

Benzínový motor je součástí lehčích vibračních desek, jejichž hmotnost nepřekročí 300 kg. Benzínové vibrační desky se snadno ovládají, startování je řešeno ručním startérem.

Elektrická vibrační deska

Elektrická vibrační deska je zastoupena menším počtem výrobků. Elektrickou vibrační desku využijete při pokládaní dlažby, terasy, nájezdů i pěchování písku.

Elektrické desky jsou lehčí a méně výkonné, jejich velkou předností je téměř bezúdržbový chod. V tomto případě nemusíte řešit doplňování benzínu, oleje nebo výměnu filtrů.

Příslušenství

K deskám je možné dokoupit nějaké další příslušenství:

  • Tlumící podložka – zabrání možnému poškození hutněného povrchu. Vhodná je zejména při hutnění dlažby.
  • Boční nástavce – jsou určené ke zvětšení plochy desky.
  • Počítadlo motohodin – výborný pomocník, který vás včas upozorní na potřebnou údržbu jako je výměna filtrů, oleje nebo napnutí řemenů.
  • Přepravní podvozek – usnadní přepravu desky z místa na místa.
  • Nádrž pro skrápění – má podobu plastové nádrže, kterou je možné připevnit k vibrační desce. Nádrž využijete v případě, že budete hutnit živičné směsi.

Značka

Vibrační desku koupíte od značek jako Lumag, Husqvarna, NTC, Ammann, Dynapak, Bauman, Hecht, Scheppach nebo Verke. Výrobců je samozřejmě více, při výběru upřednostňujte prověřeného výrobce, který vám poskytne dostatečně dlouhou záruku i případný servis.

Cena

Méně výkonné desky je možné koupit do 10 000 Kč. Cena výkonnějších strojů vhodných pro běžné použití bývá v rozmezí 20 – 50 000 Kč.

V případě velkých strojů pak cena běžně překračuje hranici 100 000 Kč. Vibrační desky nepatří mezi běžně využívané stroje a v případě, že je využijete pouze jednorázově, je vhodnější vibrační desku vypůjčit v půjčovně nářadí.

Porovnat ceny vibračních desek

Otázky a odpovědi

Jaká deska je vhodná pro hutnění štěrku?

Do běžné domácnosti si vystačíte s vibrační deskou v váhou od 65 – 100 kg o hutnící síle 20kN. Tyto stroje jsou vhodné pro hutnění štěrku, kamení i zeminy. Hutní do hloubky cca 0 centimetrů. Pro profesionály jsou vhodnější desky s váhou nad 100 kg a hutnící síle nad 20 kN, které hutní do hloubky až 50 cm.

Jak jsou vibrační desky hlučné?

Vibrační desky je možné zařadit mezi hlučné stroje. Hlučnost se pohybuje kolem 100 dB, což je možné přirovnat k hlučnosti motorové pily nebo sbíječky. Pro ochranu sluchu je tedy vhodné při práci používat vhodné chrániče sluchu.

Nabízí vibrační deska nějaké funkce?

U některých strojů se setkáte s odtlumenou rukojetí. Tato funkce snižuje přenos vibrací, což oceníte především při častější práci se strojem.

Závěr

Při výběru vibrační desky zohledněte materiál, se kterým budete pracovat. Dle velikosti plochy budete vybírat mezi deskami, měchy nebo válci. Desky jsou vhodné na standardně velké plochy, měchy využijete v méně přístupných prostorech a válce na velkých plochách.

Zásadním parametrem je hutní síla, která se u běžných stojů pohybuje mezi 10 – 25 kN. Do domácnostní jsou vhodné méně výkonné elektrické nebo častější benzínové stroje, které však vyžadují vaši pravidelnou údržbu.


Zdroje: www.wikipedia.org, www.stroje-stavba.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.7/5 (138 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

6 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Koupili jsme vibrační desku Husqvarna, ale nějak to není to pravé ořechové. Předtím jsme měli značku Scheppach a ta byla zdá se o něco lepší.

  2. Koupil jsem do podnikání vibrační desku Lumag a maká jako šroubek. Je fakt senzační, dobře se s ní manipuluje a nebyla ani přehnaně drahá.

  3. Potřeboval jsem akutně vhodnou vibrační desku, ale nevěděl jsem si rady, jakou vybrat, protože v tomto ohledu nemám zkušenosti. Díky vašemu článku jsem si nakonec vybral Scheppach HP 2200 S a jsem absolutně spokojený.

  4. Pro svou firmu sem potřeboval spolehlivou vibrační desku, která bude mít všechny důležité vlastnosti za přijatelnou cenu a díky vašemu článku, jsem vybral tu správnou. Moc děkuji za pomoc.

  5. Super článek! Objednal jsem si přes web tento typ: HECHT 1111. Splnil všechno, co jsem očekával

Přidat komentář

Recenzer
Logo