Popelnice

Popelnice je výrobek, bez kterého se většina domácností neobejde. Popelnici využijí všichni majitelé rodinných domů, chalup, chat, ale také firem. I tak zdánlivě jednoduchý výrobek, jakým popelnice bezesporu je, si zasluhuje alespoň minimální pozornost. Díky tomu, že budete vědět, co vše je na dnešním trhu k dostání, vyberete tu správnou popelnici, která bude vám i vašim blízkým sloužit co možná nejdelší dobu.

Porovnat ceny popelnic

Typy

Popelnice jsou vhodné na vyhazování směsného odpadu. Kromě těchto menších popelnic však můžete pořídit i větší kontejner na různé druhy odpadů. Kontejnery jsou vhodné zejména pro majitele bytových domů nebo firem. Kontejnery určené pro vyhazování plastu, skla, papíru a kovů se liší barvou. Ve většině případů však bývají opatřeny přehledným značením.

  • Kontejner – velký kontejner na směsný odpad může mít prakticky jakoukoliv barvu.
  • Kontejner na Bio odpad – kontejner na BIO odpad poznáte podle hnědé barvy. Umístit do něho můžete veškerý rozložitelný odpad z kuchyně i zahrady.
  • Kontejner na plast – ve většině případů se jedná o žluté kontejnery, které mohou mít na víku otvory určené pro vhoz PET lahví.
  • Kontejner na sklo – kontejnery hnědé barvy i zde můžete na víku najít otvory určené pro vhoz skleněných lahví.
  • Kontejner na kovy – kontejner na kovové obaly poznáte nejen podle šedé barvy, ale i odlišného tvaru a výrobního materiálu. Tyto kontejnery bývají často vyrobeny ze sklolaminátu, který je odolnější než plast. Typické je pro tyto kontejnery také tvar zvonu.
  • Kontejner na papír – kontejner modré barvy se speciálně upraveným víkem pro snadný vhoz papíru.

Materiál

V současné době lze koupit popelnici vyrobenou z plastu nebo kovu. Mnohem větší oblibě se těší plastové popelnice a kontejnery.

Plast

Plast je lehký a odolný materiál, který umožňuje vybrat i barevné provedení. Plastové popelnice jsou navíc doplněny o přepravní kolečka, která vám velmi usnadní manipulaci s plnou popelnicí.

Kov

Kontejnery vyrobené z kovu jsou odolnější a lépe se hodí pro ty, kteří jsou zvyklí do popelnice házet i ne zcela vychladlý popel. Výrobním materiálem je pozinkovaný plech, jehož tloušťka bývá 0,8 – 1 mm. Nevýhodou těchto popelnic je vyšší hmotnost i absence přepravních koleček. Pro snadnější manipulaci s popelnicí tak mnozí používají rudl. Kovové popelnice jsou náchylné ke korozi, uskladněny by tak měly být na suchém místě.

Sklolaminát

Ze sklolaminátu se vyrábějí nejdražší kontejnery. Používají se na vyhazování kovového odpadu, ale i skla, plastu a dalšího. Největší předností tohoto materiálu je vysoká odolnost a dlouhá životnost.

Velikost

Velikost popelnice je dána výrobním materiálem. Plastové popelnice jsou zpravidla k dostání ve dvou velikostech, a to 120 a 240 litrů. V menší míře jsou zastoupeny také popelnice s objemem 60 a 80 litrů. V případě kovových popelnic se budete muset spokojit s velikostí 110 litrů. Speciální malé kovové popelnice pak koupíte i ve velikosti 70 litrů. Velké kontejnery mají objem zpravidla 1 100 litrů.

Při výběru velikosti popelnice hraje hlavní roli počet členů domácnosti, četnost svozů i to, zda třídíte odpad. Každý tak může mít na velikost zcela jiné požadavky.

Umístění

Popelnice je velmi často k vidění hned při vstupu do domu. Zde je její umístění bezesporu praktické, avšak ne nijak dekorativní. Jestliže si potrpíte na estetično, budete muset zauvažovat, kam popelnici umístit, aby sloužila, ale nepůsobila nelichotivým dojmem.

U novostavby je vhodné na umístění popelnice myslet už při plánování projektu. V tomto případě postačí počítat se zděným přístřeškem. Ten je praktický a sladit ho můžete s celým domem. V případě, kdy si postavíte přístřešek větší, budete mít dost místa i na tříděný odpad nebo police, do kterých budete moci uskladnit různé předměty.

Další řešení, kam popelnici umístit mohou být také různé zástěny vyrobené z plechu nebo dřeva. Kutilové mohou pro popelnici vyrobit také dřevěný přístřešek nebo alespoň ohrádku.

Značka

Kvalitní výrobce vám zaručí dlouhodobou výdrž popelnice. Ani v tomto případě se nemusí vyplatit výběr správné značky podcenit. Značkové popelnice jsou sice dražší, výrobní materiál je však mnohonásobně kvalitnější. Levné popelnice pochybných výrobců bývají mnohdy vyrobeny z velmi křehkého materiálu, který může zničit teplo, mráz i samotná manipulace s popelnicí. Popelnice koupíte od značky Extera, Meva, Euro, Contenur, Naodpad, Dopner a další.

Cena

Za malou 120 litrovou plastovou popelnici zpravidla zaplatíte 600 – 800 Kč. Za tuto cenu je možné koupit i větší plastovou popelnici. U těchto výrobků se zaměřte na kvalitu materiálu. Plechová popelnice vyjde na cca 1 200 – 1 500 Kč. Ještě dražší jsou kvalitnější plastové popelnice, které jsou navíc opatřeny nášlapným pedálem a fungují na stejném principu jako odpadkový koš. Cena kontejnerů zpravidla začíná na 5 000 Kč, sklolaminátový kontejner vyjde na více než 10 000 Kč.

Porovnat ceny popelnic

Údržba

Kvalitní popelnice bývají opatřeny nepřilnavým povrchem, který by měl zabraňovat ulpívání zbytků na stěnách. Avšak i takováto popelnice potřebuje čas od času vyčistit, abyste zabránili zápachu.

Nejlepší způsob, jak popelnici rychle a dobře vyčistit, je použít k tomuto účelu tlakový čistič neboli vapku. Pokud tento přístroj nevlastníte, doporučuje se nechat popelnici odmočit a vyčistit běžně dostupným saponátem, Savem nebo přípravkem vhodným k mytí WC.

Otázky a odpovědi

Co při výběru popelnice nepodcenit?

Podcenit byste neměli výběr správného výrobce. V případě popelnice je nejdůležitější výrobní materiál. Kvalitní popelnice jsou vyrobeny z odolného materiálu a nechybí ani odvětrávací kanálky, které se postarají o zápach, který se může z popelnice linout zejména v teplých měsících. Kvalitní materiál vám zaručuje také odolnost vůči vysokým a nízkým teplotám, i ochranu před UV zářením.

Jak poznat, že je popelnice kvalitní?

Kvalitní popelnici poznáte podle toho, že splňují veškeré kvalitativní i bezpečnostní normy. U popelnic jsou to normy DIN 30 700, DIN EN 840 -1, -2, -3, a 4 a UNI 9260. Kvalitní popelnice mají také nepřilnavou úpravu povrchu. Díky tomu se odpad nebude na stěnách zachytávat a tlít.

Jakým způsobem je možné popelnici zabezpečit?

Plastovou i kovovou popelnici můžete opatřit speciálním zámkem, který zabrání, aby do popelnice vhazovali odpad i jiné osoby než členové vaší domácnosti. Zámky na popelnice jsou vyrobeny z vysoce kvalitních materiálů, odolají hrubému násilí i nepříznivým povětrnostním podmínkám.

Závěr

Nejoblíbenější jsou plastové popelnice, které jsou na trhu zastoupeny největším počtem výrobků. Vybrat můžete vhodnou velikost i barevné provedení. Všechny plastové popelnice bývají opatřeny přepravními koly, u dražších popelnic máte k dispozici také nášlapný pedál. Pro firmy i majitele bytových domů jsou k dostání plastové nebo sklolaminátové kontejnery, do kterým můžete vhazovat směsný i tříděný odpad.

Popelnice můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.dopner.cz, www.cenyprizemi.cz, www.sberny-dvur-praha.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Na chalupu jsem koupil popelnici Contenur a pohoda, rozhodně se do ní dost vejde a jinak je to prostě jen nádoba na odpad.

  2. Kupovala jsem plastovou popelnici na zahradu, abych měla kam sbírat odpad, který občas přiletí při větším větru na zahradu. Platila jsem kolem tisícovky a je celkem kvalitní.

  3. Já potřebovala popelnici na chalupu, ale nad značkou jsem moc nepřemýšlela. Prostě jsem koupila první co mi přišla pod ruku a až pak zjistila, že je to nějaká značka Sulo.

  4. Popelnici jsem si pořídil od značky Contenur a nemůžu si vůbec stěžovat. Nemám ani na, co si stěžovat, obzvlášť, když je to popelnice. :D

Přidat komentář

Recenzer
Logo