Bezdotykové koše

Bezdotykové koše jsou v domácnostech stále oblíbenější. Automatické koše přitom pracují na velmi jednoduchém principu. Součástí koše je zabudovaný infračervený senzor, který se aktivuje ve chvíli, kdy se vaše ruka či noha dostane do blízkosti koše. V tomto okamžiku dojde k otevření víka. Takto jednoduše budete moci vyhazovat odpadky, aniž byste se museli koše dotýkat. Takto bude zajištěna mnohem vyšší úroveň hygieny. Velkou výhodou bezdotykových košů je i moderní a atraktivní vzhled.

Výběr bezdotykového koše se může zdát velmi jednoduchý. Mnozí budou konkrétní koš vybírat s ohledem na design a pořizovací cenu. Oba tyto parametry úzce souvisí s materiálem, ze kterého je koš vyroben. Nutné je však zvolit správnou velikost či způsob napájení. Hodit se vám mohou i funkce, které tyto koše nabízí.

Porovnat ceny košů

Typy

Bezdotykové koše je možné rozdělit do několika skupin podle způsobu otevírání. Tyto koše mohou využívat pohybový i hlasový senzor.

Pohybový senzor

Pohybový senzor je u bezdotykových košů častější. K otevření koše dojte už při přiblížení, někdy budete muset rukou mávnout. Tyto koše jsou spolehlivé, avšak často se mohou otevírat i bezdůvodně kdykoliv senzor zaznamená jakýkoliv pohyb. To může být potíž, pokud se okolo koše pohybují malé děti nebo domácí mazlíčci.

U koše vybaveného pohybovým senzorem se doporučuje upřednostnit koše vybavené vodotěsným snímačem. V tomto případě se nemusíte obávat možného poškození, pokud se na koš vylije nějaká tekutina. Zaměřit byste se měli i na vzdálenost, ve které k detekci pohybu dochází. Za dobrou volbu se považují koše se snímačem pohybu okolo 25 cm.

Hlasový senzor

Chytrý koš může být součástí chytré domácnosti. Ovládat ho můžete stejně jako další přístroje pomocí Google Home atd. Některé koše reagují na běžné hlasové pokyny, tyto koše reagují na jednoduché nejčastěji anglické pokyny.

Velikost

Bezdotykové koše se vyrábí v několika velikostech. Nejmenší koše mají objem okolo 6 litrů, největší koše mohou mít velikost více než 65 litrů. Při výběru konkrétního modelu zohledněte, množství odpadu, který během dne vyprodukujete. Do domácnosti se doporučuje pořídit koše s velikostí okolo 50 litrů.

V dětském pokoji či pracovně může stačit koš s velikostí okolo 30 – 40 litrů. Do velké rodiny či kanceláře je možné pořídit koš s objemem až 70 litrů.

Materiál

Bezdotykové koše se vyrábí s důrazem na atraktivní vzhled. Na jejich výrobu se používá více materiálů, které kromě vzhledu ovlivňují i odolnost a pořizovací cenu.

 • Plast – je lehký materiál, který se vyznačuje nižší odolností. Na výrobu dražších košů se však používá velmi odolný tvrzený plast. Výhodou plastových košů je cenová dostupnost.
 • Nerez – nejatraktivnější a pravděpodobně nejoblíbenější jsou koše vyrobené z nerezu. Tyto koše vás zaujmou atraktivním vzhledem a potěší větší odolností.
 • Ocel – nejodolnější materiál, který se vyznačuje vyšší hmotností. Tyto koše jsou ideální do kanceláří a jiných obdobných prostor.

Napájení

Aby mohl odpadkový koš fungovat, potřebuje zdroj napájení. Koš může být napájen prostřednictvím baterií, přičemž můžete zvolit jejich podobu. Baterie je nutné čas od času vyměnit, avšak spolehnout se můžete na jejich dlouhou výdrž. Další možností jsou nabíjecí koše, které dobijete po připojení do elektrické zásuvky.

Tvar

Bezdotykové koše můžete vybírat i s ohledem na jejich tvar. Konkrétní tvar je závislí na vašich preferencích a prostorových možnostech. Běžné jsou kulaté i hranaté koše, které lze volně postavit i naistalovat do kuchyňské skříňky. Další mohou dát přednost půlkulatým, oválným nebo jinak tvarovaným košům, které jsou méně prostorově náročné.

Možnosti

Bezdotykové koše mohou nabídnout různé vychytávky. Ty vám mohou používání koše ještě více ulehčit.

 • Vyjímatelná nádoba – součástí koše může být vnitřní vyjímatelná nádoba, která vám velmi usnadní vynášení odpadků. Díky této možnosti se vám bude koš také snadněji čistit.
 • Zásobník – některé koše mohou mít vestavěný zásobník, do kterého můžete umístit náhradní sáčky. Ty tak nebudete muset složitě hledat.
 • Soft close – pod tímto označením se ukrývá plynulé a tiché otevírání víka koše.
 • Bezotiskový a antibakteriální povrch – usnadní údržbu koše.
 • Tříděný odpad – bezdotykové koše koupíte i jako koš na tříděný odpad. Odpad v domácnosti tak můžete třídit na několik druhů.
 • Dětská pojistka – mívají většinou koše s pohybovým senzorem. Úkolem pojistky je zabránit nechtěnému otevírání koše. Dětskou pojistku můžete dle potřeby aktivovat i deaktivovat.
 • Filtr – absorbuje a neutralizuje zápach. Filtr by měl být součástí košů umístěných v kuchyni i koupelně. Před výběrem koše s filtrem si ověřte i to, zda je možné dokoupit náhradní filtry. Nevýhodou filtrů je totiž omezená životnost.
 • Časovač – umožňuje nastavit čas, po který má zůstat koš otevřený. Některé koše se zavírají ve velmi krátkém čase a při vyhazování většího množství odpadu je budete muset otevírat opakovaně.

Značka

Bezdotykové koše je nejčastěji možné koupit ve stříbrné a černé barvě. Tyto barvy jsou universální a zapadnou v každé domácnosti. Avšak výrobci nabízí i barevné koše, které budou naopak váš pohled přitahovat.

Bezdotykové koše nabízí mnoho výrobců, ne všichni však dodávají opravdu kvalitní výrobky. U košů využívajících dotykový senzor, je častou nevýhodou nechtěné otevírání. V tomto ohledu vám mohou s výběrem velmi pomoci recenze zákazníků, které vás upozorní, jak který koš skutečně funguje.

Kvalitního výrobce poznáte i podle délky záruky. Čím je záruční doba delší, tím by měl být koš kvalitnější. Mnoho výrobců poskytují na koše 1 nebo 2 letou záruku, ale běžné jsou i koše s mnohem delší zárukou. Bezdotykové koše je možné koupit od značky Lamart, Orion, Rossignol SAS, Royal Catering, iQtech, HiMAXX či Fromm & Starck.

Cena

Cena se odvíjí od velikosti, materiálu i možností bezdotykových košů. Nejlevnější koše jsou k dostání v cenovém rozmezí 700 – 1 000 Kč. Naopak za velký nerezový koš ve špičkové kvalitě více než 7 000 Kč. Nejdražší jsou koše obsahující více částí, které jsou vhodné pro všechny, kteří třídí odpad. Mezi nejoblíbenější však patří jednodušší koše s cenou okolo 3 000 Kč.

Porovnat ceny košů

Otázky a odpovědi

Jaké koše spadají do kategorie bezdotykových?

Hlavní skupinu tvoří koše, které disponují pohybovým senzorem a otevírají se automaticky po vašem přiblížení. Mezi bezdotykové lze zařadit i koše opatřené nožním pedálem. Ani v tomto případě se do kontaktu s košem nedostane vaše ruka, což je mnohem hygieničtější.

Je možné bezdotykový koš ovládat i manuálně?

Chytré bezdotykové koše můžete mít pod kontrolou i díky manuálnímu ovládacímu systému. Ten využijete především při vybití baterií, nebo pokud budete potřebovat, aby byl koš otevřený delší dobu. K ovládání v tomto případě použijete jednoduchá tlačítka.

Kde bude bezdotykový koš praktický?

Bezdotykové koše jsou praktické na jakémkoliv místě, kde se běžně vyhazuje odpad. V domácnostech jsou tyto koše velmi oblíbené v kuchyních nebo koupelnách. Výhodou bezdotykových košů je skutečnost, že dokonale uzavřou zápach a používání tak bude ještě více hygienické.

Závěr

Bezdotykové koše jsou oproti běžným košům hygieničtější. Na koš nebudete muset během vaření sahat rukama a vyhnete se i nežádoucímu zápachu, který se může šířit z otevřeného koše. Bezdotykový koš rozpozná, že je někdo na blízku a sám se otevře během několika sekund. Po vyhození odpadků se koš zase sám zavře. Bezdotykový koš budete vybírat s ohledem na velikost a výrobní materiál. Při výběru konkrétního modelu můžete zohlednit i některé praktické funkce, které mohou koše nabízet.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
 1. Na začátku jsem se tomu smála, že už je bezdotykový také koš, ale nakonec mi zvědavost nedala a jeden jsem si také objednala. Je od značky Lamart a musím uznat, že když má člověk plné ruce a potřebuje něco vyhodit, je to hodně velká výhoda mít bezdotykový košík na odpad. Za sebe mohu jedině doporučit, je to opravdu hodně velký pomocník.

Přidat komentář

Recenzer
Logo