Drtiče odpadů

Drtič odpadu je vhodný do domácnosti, které nevlastní žádný typ kompostéru ne bio odpad. Pomocí tohoto přístroje mohou zpracovávat veškerý bio odpad u kuchyně, který by jinak skončil v komunálním odpadu. Použití drtiče je ekologické, vyhnete se zapáchajícímu koši a snížíte množství vyprodukovaného odpadu.

Princip je jednoduchý, vešker zbytky z kuchyně se nasypou do dřezu. Drcení je možné přirovnat k principu, na kterém funguje vysokootáčkové struhadlo. Drtící mechanismus je zabudován velmi hluboko, takže se nemusíte bát případného poranění.

Aby byla práce jednoduchá a rychlá, měly by být kusy adekvátně velké, aby pohodlně prošly přes výtokový otvor. Nevýhodou takto velkého otvoru je skutečnost, že vám do drtiče může spadnout lžička nebo jiný předmět.

Pak stačí přístroj pomocí jednoho tlačítka zapnout, pustit studenou vodu, s jejíž pomocí dojde k rozdrcení i tučných a mazlavých zbytků. Pomocí pěchovadla odpad vhazovat do otvoru. Během chvíle je vše rozsekáno na velmi malé drobky, které společně s vodou putují odpadním potrubím do kanalizace. Při drcení je

Při výběru drtiče byste se měli zajímat o velikost zařízení, výkon motoru, výrobní materiál nebo hlučnost.

Porovnat ceny drtičů odpadů

Nejlepší drtiče odpadů

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Waste Maid Elite HEAVY DUTY 1880 100 % 6 490 Kč Zobrazit Elektrocb.cz
z2. Bone Crusher MID DUTY 1/2HP BC 700 100 % 12 980 Kč Zobrazit Drticky.eu
3. EcoMaster STANDARD EVO3 99 % 6 996 Kč Zobrazit Dek.cz
4. EcoMaster Deluxe EVO3 88 % 13 990 Kč Zobrazit Mall.cz
5. In Sink Erator M56 87 % 5 990 Kč Zobrazit Sanitino.cz

Manžeta

Součástí drtiče je manžeta, která je umístěna v hrdle přístroje a zabraňuje vylétávat malým kouskům odpadu zpět do dřezu. Po čase se na spodní straně manžety tvoří povlak, který je nutné pravidelně odstraňovat. V opačném případě se bude z dřezu linout zápach, který budou mít na svědomí právě usazené nečistoty.

Snadnější čištění vám umožní vyjmutelná manžeta, kterou je možné vyjmout přímo z dřezu. Tyto drtiče jsou o něco dražší. Jejich výhody jsou však nesporné a oceníte je v každé domácnosti. Vyjímatelnou manžetu nebude problém po čase jednoduše vyměnit. Lépe se vám pak budou vytahovat i předměty, které mohou díky velkému otvoru do drtiče nedopatřením spadnout.

Levnější výrobky jsou opatřeny pevnou manžetou. V tomto případě je čištění opravdu složité a spočívá prakticky v rozebrání celého zařízení. Tento postup bude nutné praktikovat i při výměně manžety nebo vytahování různých předmětů.

Materiál komory a segmentů

Pro správný chod je důležitý vhodně zvolený materiál komory i drtících segmentů. Vhodný materiál poznáte také podle popisu výrobce, který upozorňuje na tichý chod zařízení. Tyto výrobky bývají zpravidla vyrobeny z nerezové nebo niklové oceli.

Kvalitním výrobním materiálem je i kombinace polyesteru a polyamidu plněného sklem. Nedoporučují se však smaltové výrobky, které jsou díky nárazům náchylné k poškození, vlivem kterého může docházet ke korozi.

Také drtící segmenty by měly být vyrobeny z pevného a odolného materiálu. I v tomto případě, vám kvalitu a dlouhou životnost zaručí materiály jako nerezová nebo niklová ocel.
Materiál drtících komponentů musí být dostatečně tvrdý a zároveň odolný proti korozi.

Konstrukce motoru

Součástí drtiče je samozřejmě motor, vybírat můžete mezi dvěma typy. Každý je něčím specifický a každý využijete k jinému účelu. Co se týká výkonu, nejčastěji narazíte na výrobky s výkonem kolem 500 W.

Motor s permanentním magnetem

Tyto motory bývají součástí drtičů, které využijete v běžné domácnosti, a to také díky jejich menším rozměrům. Jeho výhodou je rychlost díky vysokým otáčkám, které bývají v rozmezí 2 600 – 2 800 ot/min. Okamžitý výkon zaručuje velmi rychlé drcení, při kterém nedochází k zasekávání. Nevýhodou je omezená doba drcení, která zabraňuje možnému přehřívání motoru.

Indukční motor

Indukční motor pracuje díky otáčkám v rozmezí 1 400 – 1 700 ot/min pomaleji. Při spuštění nepracuje ihned na plný výkon, má větší rozměr a hmotnost a je určen především pro komerční využití. Jejich výhodou je možnost pracovat nepřetržitě.

Další parametry

Při výběru by pro vás mohla být důležitá hlučnost. Hlučnost bývá nejčastěji v rozmezí 35 – 55 dB.

Pokud budete chtít s drtičem propojit myčku nádobí, oceníte dodatečný vstup. Díky němu je možné toto zařízení připojit bez nutnosti dalších zásahů nebo případných úprav.

Každý drtič musí splňovat potřebné normy CE nebo ISO. Proto se při výběru zaměřte i na tuto skutečnost. Na základě certifikace poznáte také kvalitní výrobek.

Některé drtiče bývají vybaveny tzv. antibakteriálním systémem, který díky speciální úpravě drtící komory zabraňuje tvorbě zápachu nebo tvoření mikroorganismů.

Značka

Také výběr značky není nepodstatný. Kvalitní výrobce vám může poskytnout odborné poradenství, montáž výrobku, nákup náhradních dílů i pozáruční servis. Drtič je možné koupit od značky Waste Maid, EcoMaster, Blanco, Teka nebo Franke.

Cena

Nejlevnější drtiče koupíte za 3 500 a více Kč. Jejich objem je 1,5 litru, výkon je v rozmezí 500 W. I tyto levnější výrobky poskytují antibakteriální úpravu, připojení na myčku a ovládání pomocí spínače. Větší výběr vám pak poskytne cenové rozpětí 4 – 7 000 Kč. Zde najdete mnoho různých výrobků větší velikosti vhodných pro více členů rodiny.

Porovnat ceny drtičů odpadů

Údržba

Drtiče nevyžadují žádnou údržbu. Jediné, co bude během používání nutné čas od času vyčistit je gumová manžeta. Zbytky odpadu z drtící komory můžete odstranit pomocí drcení ledu. Ten je možné pro desinfekci smíchat se solí. Jestliže přidáte i pomerančovou nebo citronovou kůru, bude drtič také vonět.

Otázky a odpovědi

Co vše zvládne drtič zpracovat?

Do drtiče je možné vhazovat veškerý bio odpad z kuchyně jako slupky z ovoce i zeleni, tvrdé části košťálů. Dále pak pečivo, skořápky i pecky. Drtič si poradí s kuřecími i rybími kostmi, zvládne nadrtit maso, šlachy a klouby.

Drtit můžete také papírové kapesníky a utěrky, ubrousky nebo čajové sáčky. Ty je možné vhazovat pouze bez šňůrek. Zpracuje i uschlé květiny nebo rostliny.

Jak se drtič montuje?

Drtič se umísťuje pod dřez na místo, kde obvykle bývá sifon. V případě, že není zpuštěn, plní funkci sifonu. Otvor výpustě by měl mít 9 cm, v případě potřeby je však možné velikost otvoru upravit. V blízkosti drtiče by měla být elektrická zásuvka, aby vše správně fungovalo, měla by být odpadová roura umístěna alespoň 35 – 40 cm od země. Spínač, kterým se drtič ovládá, je možné umístit do místa v lince poblíž dřezu.

Na co dát při používání pozor?

Při drcení nevkládejte odpad do drtiče příliš rychle, mohlo by dojít k přeplnění drtící komory. Drcením kostí a dalších tvrdých zbytků dochází k čištění potrubí.

V případě, že do dřezu lijete vařící vodu, pusťte vždy zároveň i studenou vodu, předejdete tak teplotním šokům. Nepoužívejte na čištění dřezu žádné chemikálie typu Krtek, Louh atd. Mohlo by dojít naleptání těsnícího gufera. Prosakující voda by následně poškodila motor.

Závěr

Díky drtiči snížíte množství odpadu v domácnosti. Drtič vám pomůže snížit výskyt hmyzu v domácností a tím i číření bakterií a plísní. Během drcení bude docházet k pročišťování potrubí a vyhnete se tak ucpávání odpadu a šíření zápachu. S instalací nebývá problém, zvládnout ho můžete sami, někteří kvalitní výrobci vám pak drtič namontují v rámci nákupu.

Drtiče odpadů můžete nakoupit v e-shopu: Alza.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (50 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

6 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Manželka chtěla mít v kuchyni za každou cenu drtič odpadu, takže jsem neváhal a hned začal s hledáním vhodného typu na internetu. Nakonec jsem prostřednictvím Heureky vybral Waste Maid Elite HEAVY DUTY 1880 a rozhodně to byla moc dobrá koupě. Pracuje skvěle, je to skutečný dříč.

  2. Poprvé jsem viděla drtič odpadu když jsem byla na dovolené u kamarádky v USA a věděla jsem, že je to věc, kterou rozhodně budu chtít mít i doma.

  3. Váš článek mi hodně pomohl s výběrem kvalitního drtiče odpadu. Děkuji vám.

  4. Koupila jsem si tento typ Waste MASTER 370 STANDARD. Dobrý poměr cena/výkon, funguje dobře a je celkem tichý.

Přidat komentář

Recenzer
Logo