Popkornovače

Popcorn je pochutina, kterou znáte především z kina. Koupit můžete i balený popcorn, který však svou chutí nijak neoslní. A koupit můžete i popcorn, který připravíte pomocí mikrovlnné trouby. Tato příprava je podle některých studií zcela nevhodná a přivodit si můžete i některé zdravotní komplikace.

Často se mluví o toxických plynech, které se při přípravě uvolňují, a které mohou vést k poškození plic a k dalším potížím. Popcorn můžete připravit za pomoci několika lžic oleje na pánvi, mnohem jednodušší je však příprava za pomoci popcornovače.

Jedná se o jednoduchý spotřebič, který je k dostání v klasické variantě, která vyžaduje i použití oleje, nebo můžete zvolit zdravější horkovzdušnou variantu. Kromě toho vás bude zajímat i objem nádoby, výrobní materiál, výkon a samozřejmě cena.

Porovnat ceny popkornovačů

Typy

Jak jsme již zmínili, popcorn můžete připravit s použitím oleje nebo bez oleje. Olejové varianty jsou k dostání jako hrncové nebo plotýnkové popcornovače.

Bez olejový

Pod tímto pojmem se ukrývá horkovzdušný popcornovač. Fungují na podobném principu jako horkovzdušná fritéza, pro přípravu se využívá topné těleso v kombinaci s ventilátorem.

Pokud upřednostníte horkovzdušný ventilátor, zaměřte se na kvalitní modely, které disponují promíchávačem. Te se postará o rovnoměrné opékání. Zdravější příprava se podepíše na celkové chuti, která se může někomu zdát poněkud mdlá.

Olejový

Olejové popkornovače vyžadují přípravu popcornu na malém množství oleje. Příprava je tedy méně zdravá, avšak docílíte podobné chuti, jakou znáte od komerčních přístrojů. Pro přípravu popcornu se používají cca 2 lžíce olivového oleje, který se řadí mezi kvalitní.

Olejové výrobníky popcornu se dělí na plotýnkové a hrncové:

 • Plotýnkový – menší přístroj ideální pro domácí používání. Příprava popcornu vyžaduje přidání malého množství oleje, vše je rychlé a samotná příprava je velmi jednoduchá.
 • Hrncový – umožňuje přípravu velkého množství popcornu a je tedy vhodnější pro komerční používání.
zpět k obsahu ↑

Příkon

Příkon určuje rychlost příprava, která je obvykle v řádu několika minut. Nejčastěji bývá příkon v rozmezí 800 – 1 200 W. Některé popkornovače mají příkon jen okolo 300 W, je to dáno typem přístroje. Nízký příkon kvalitních výrobníků však nemá vliv na kvalitu ani rychlost přípravy.

zpět k obsahu ↑

Kapacita

Jednotlivé přístroje dokáží připravit různé množství popcornu. Mezi malé přístroje se řadí ty, jejichž kapacita na jednu dávku je 50 gramů kukuřičných zrnek.

V případě velkých je kapacita 100 gramů zrn. S množstvím kukuřice roste pochopitelně rozměr a cena přístroje. I menší přístroje jsou schopny uspokojit i větší množství osob. Popcorn je hotov cca do 3 – 5 minut a než spořádáte první dávku, je připravena ta druhá.

zpět k obsahu ↑

Rozměry

Popcornovač je na prostor poměrně nenáročný spotřebič. Výška se pohybuje v rozmezí 30 – 40 cm, šířka pak bývá nejčastěji v rozmezí 15 – 20 cm. Výběr však závisí i na vašem vkusu a často narazíte i na atypické velikosti a tvary. Hmotnost je nejčastěji do 2,5 kilogramu.

zpět k obsahu ↑

Materiál

Nejvíce jsou na trhu zastoupeny popcornovače vyrobené z odolného plastu, tyto popcornovače jsou levnější a mají nižší životnost. Kvalitnější výrobníky mohou být vyrobeny z nerezu, častěji však narazíte na kombinaci více materiálů. Časté jsou skleněné části, které vám umožní přípravu sledovat a kontrolovat.

zpět k obsahu ↑

Značka

Mezi nejoblíbenější výrobky patří popcornovače značky Klarstein, Guzzanti, Princess nebo Concept. Koupit ho však můžete také od značky Beper, Unold, Severin nebo Domoclip.

zpět k obsahu ↑

Cena

Výrobník popcornu je velmi nenáročný přístroj, čemuž odpovídá i jeho poměrně nízká cena. Nejlevnější značkový popcornovač koupíte již od 500 – 1 000 Kč. Jedná se o menší přístroje, které připraví popcorn s olejem i bez oleje.

Dražší přístroje koupíte od 1 – 2 000 Kč. Tyto přístroje splní nároky i náročnějších uživatelů a dobře poslouží i ve větší rodině. Cena větších přístrojů přesahuje 2 000 Kč a jsou vhodné spíše pro pravidelnou přípravu popcornu pro více osob.

Porovnat ceny popkornovačů

zpět k obsahu ↑

Údržba

Výrobníky popcornu vyžadují pravidelnou údržbu stejně tak jako jiné přístroje. Čištění popcornovače však není nijak náročné. Popcornovače je možné rozebrat a některé části umýt pod tekoucí vodou, v některých případech je možné některé části mýt v myčce.

Koupit však můžete i přístroj, který není možné běžně umýt, v tomto případě se k čištění používá pouze látková nebo papírová utěrka. Správný postup čištění se tedy u jednotlivých výrobků liší a je třeba řídit se doporučením výrobce.

zpět k obsahu ↑

Otázky a odpovědi

Jaký typ popcornovače zvolit?

Pro ty, kdo vyžadují zdraví životní styl, je vhodnější pro výrobu použít horkovzdušný popcornovač. Horkovzdušný popkornovač může být vhodnější i tehdy, kdy budete popcorn připravovat pravidelně. Odpůrci horkovzdušných popcornovačů poukazují na nijakou chuť výsledného produktu, kterému nepomůže ani dochucení.

Avšak i tyto výrobníky mají velkou skupinu příznivců. Nejlepším řešením se jeví možnost vyzkoušet popcorn z obou variant, protože každému bude vyhovovat něco jiného a nebylo by spravedlivé vyvyšovat jeden přístroj nad druhým.

Co je nutné k popcornovači přikoupit?

Rozhodně by neměla chybět kvalitní kukuřice. Kukuřici je možné koupit i v běžných obchodech, pakliže chcete vyzkoušet něco výjimečného, zaměřte se na speciální prodejny nebo e-shopy. K dostání jsou dva typy kukuřice a to butterfly a mushroom.

Butterfly nebo také motýlková kukuřice je vhodnější pro přípravu slaného a mushroom neboli hříbkový pak pro přípravu sladkého popcornu. Kromě kukuřice jsou k dostání různé příchutě, kterými je možné popcorn ochutit. Na výběr máte klasickou slanou, máslovou, sýrovou, šunkovou nebo pizza chuť, ale koupit můžete i další příchutě.

Je popcorn zdravý?

Kukuřice patří mezi celozrnné potraviny a obsahuje vlákniny, minerály, vitamíny i antioxidanty. Přestože tepelnou úpravou ztrácí kukuřice na výživové hodnotě, řadí se i popcorn mezi dietní potraviny.

Dietní je však pouze neochucený popcorn, který není tolik populární. Naopak v případě ochuceného popcornu přijímáte velké množství kalorií a je třeba pochoutku konzumovat s rozmyslem.

zpět k obsahu ↑

Závěr

Popcornovač je přístroj, který vám připraví rychle a hlavně zdravě oblíbenou pochoutku. Ať již vyberete zdravější horkovzdušnou variantu nebo přístroj, který vyžaduje pro přípravu malé množství oleje, zohledněte při výběru velikost nádoby.

Rychlost přípravy se pohybuje v rozmezí 2 – 5 minut a i v případě, že zakoupíte menší model, může splnit nároky i více osob. Popcornovače jsou poměrně levné přístroje a při výběru je tak vhodnější vybírat mezi výrobky známých značek.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

3 komentářů
 1. Reagovat
  Alex 17.5.2022 v 10:56

  Lepší popcorn dělat v kvalitním popkornovači než mikrovlnce, ale záleží na váš, pro mě to je nejlepší řešení.

 2. Reagovat
  Jakub 3.2.2022 v 17:49

  Koupil jsem nedávno mojí manželce popkornovač od značky Guzzanti a je velice spokojená.

 3. Reagovat
  Máří 20.12.2021 v 21:33

  Ráda koukám s přítelem na filmy a nestačí mi popcorn dělat pouze v mikrovlnce, tak jsem si rovnou pořídila popkornovač. :D

  Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. Komentáře schvaluje správce.


Komentáře / diskuse / hodnocení

GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz