Mnozí z vás se již určitě s názvem Portu setkali. Jedná se o automatizovanou investiční platformu, která na první pohled zaujme špičkově zpracovaným webem.

Portu

Pokud jste se rozhodli investovat určité finanční prostředky, ale nevíte si rady a akciemi a burzou, pak se vám tato ryze česká platforma bude hodit. Doufám, že vám naše recenze pomůže pochopit, co vlastně Portu je, jak funguje a pro koho je vlastně určeno.

Přejít na Portu

Co je Portu?

Dokonale propracovaná investiční platforma byla poprvé spuštěna v roce 2018, jako pomocník pro automatizované investování peněz. Jejím majitelem je skupina WOOD & Company, nad kterou má dohled Česká Národní banka v rámci pražské burzy.

Testovací verze spatřila světlo světa již v roce 2017, ovšem beta verze byla dokončena až o rok později. Díky Portu je možné provádět různé investice do akcií jednotlivých firem, a to za zcela minimální poplatek. Ten je stanoven na 1 % ročně, někdy je to dokonce i méně.

Prostřednictvím této služby se dá investovat do dluhopisů, měn i akcií. Systém byl založen na tom, že není možné investovat delší dobu jen do jednoho druhu komodit. Portu má za úkol zajištění diverzifikace investičního portfolia a rovněž investic v rámci jednotlivých druhů akcií.

Dá se říci, že v praxi jde o tzv. burzovně obchodované fondy, které se jinak označují pomocí zkratky ETF (Exchange Traded Funds).

Když se podíváme podrobněji, tak platforma v podstatě spojuje robotizované investování se samotnými investory. Pokud tedy plánujete dlouhodobé investování a hodláte patřit mezi investory, je toto ideální způsob, jak zkusit začít.

Každý váš krok v rámci investice je řízen na základě pevně stanovených algoritmů. Na výběr jsou alternativy s minimálním i vyšším rizikem. Co se týká vyššího rizika investice, tam se ve většině případů jedná o akcie, zatímco méně rizikové jsou dluhopisy.

web portu

Web Portu

Jak Portu funguje?

Když to vezmeme od začátku, tak nejdříve si založíte účet, tedy se zaregistrujete. Zvolíte požadované portfolio a k tomu i míru rizika. Poté vložíte peníze jako počáteční investici a Portu za vás začne investovat. Jediné, co děláte, je sledování celkového vývoje, jinak nemáte žádné starosti. Ty přebírá Portu.

Dlouhodobé investování nezvládne každý, proto je zde Portu, které i začátečníkům umožní jednoduše diverzifikovat menší obnosy peněz. Díky tomu se můžete snadno vyhnout nežádoucímu riziku. Přispívá k tomu také fakt, že za touto investiční platformou stojí tým zkušených profesionálů, kteří mají špičkové znalosti a pomáhají si matematickými vzorci.

Platforma se zaměřuje na indexové fondy ETF, tedy burzovně obchodované fondy, není tak nutné vybírat konkrétní akcii, komoditu či dluhopis. Co se týká výnosů či míry rizika, ty závisí na tom, jak je poskládáno vaše investiční portfolio. Je fakt, že akcie vám vydělají daleko více peněz než dluhopisy, ale zase musíte počítat s vyšším rizikem.

Během registrace musí každý nový zákazník vyplnit stručný dotazník, podle kterého dokáže služba sestavit to nejvhodnější portfolio.

Kdo netouží po adrenalinu a bojí se rizika, ten volí spíš konzervativní druh portfolia, kde je vyšší podíl dluhopisů, komodit (např. zlata) či REITs, tedy realitních fondů. Oproti tomu, ti z vás, kteří se rizika nebojí, mohou své investice zacílit na IT či technologický sektor.

Je dobré připomenout, že samotné rozložení portfolia se za nějakou dobu změní, a to tak, že různá ETF porostou a jiná naopak klesnou. Tím dochází ke změně výnosnosti a celkového rizika. Pokud chceme, aby se rozložení portfolia neměnilo, použijeme tzv. rebalance.

Tato funkce vyvážení funguje v praxi tak, že sleduje složení portfolia a při jakékoliv změně, ať už malé či větší ho upraví. Ty fondy, které klesají dokoupí, rostoucí z části prodá.

Rebalancováním docílíte toho, že bude mít vaše portfolio totožné procentuální rozložení, jako když jste začínali. Vyšší efektivita rebalancování je zajištěna plně automatickým algoritmem, takže není nutný zásah člověka. Kontrola je prováděna každý týden a ve chvíli, kdy přijde algoritmus na nějakou změnu, ihned portfolio přeskládá.

Výhody a nevýhody

Jakmile se zaregistrujete a tím založíte nový účet, nemusíte se už v podstatě o nic starat. Pošlete peníze, které se použijí jako investice a vše již probíhá jako automatické investování pomocí této aplikace. Výhodou je, že na startovní investici vám stačí 1 000 korun plus něco na poplatky. Všechny investice jsou zajištěny proti měnovému riziku.

Při používání dětského účtu je snížen roční poplatek, navíc nákupy i prodeje jsou zcela bezplatné. Bez fixace je poplatek stanoven jen na 1 % ročně. Potěší i fakt, že platforma je schopna sestavit vám portfolio na míru, aby vám co nejlépe vyhovovalo, a to vše na základě dotazníku, který vyplňujete během registrace. Celá vaše strategie investic je díky tomuto dotazníku automatizovaná.

Když už jsme se zaměřili na výhody, je dobré zmínit možnost vlastní strategie i pravidelný rebalance portfolia. Vše je jednoduché, rychlé, a hlavně nemusíte nikam běhat, protože jste stále online. Za nevýhodu považujeme to, že nákupy a prodeje probíhají pouze jednou za týden, navíc chybí funkce gliding, tedy přesouvání. V důsledku toho se nedá změnit portfolio ze 100 akcie na 20 % dluhopisy a 80 % akcie.

Jestli máte děti, pak je Portu skvělá varianta, jak jim něco uspořit. Za minimální roční poplatek lze chytře navyšovat úspory pro svého potomka. Jediné, co musíte udělat je založit si svůj vlastní účet, ze kterého pak založíte dětský účet.

Vyplníte údaje o svém dítěti, vyberete rizikový profil prvního portfolia. Pak už jen převedete finanční prostředky pro první/počáteční vklad a budete už jen sledovat, jak se částka zhodnocuje.

Pro koho je tato investiční platforma vhodná?

Tato platforma je doporučována zejména začátečníkům, na které se v základu také zaměřuje. Pokud vám svět financí říká asi tolik, co mexická telenovela v japonštině, pak jste našli ideální alternativu pro zhodnocování svých peněz.

Portu vám vytvoří portfolio, co vám bude vyhovovat a pasovat přesně na míru. Když už se jednou pro tuto službu rozhodnete, určitě je výhodnější investovat pravidelně. Nenároční investoři si tu přijdou rozhodně na své. Vzhledem k tomu, že finanční prostředky je možné vybírat a vkládat podle libosti, nemusíte se o ně vůbec bát.

Hodnocení

Co říci závěrem? Určitě budete souhlasit, když řeknu, že Portu je dokonale propracovaná, jednoduchá a atraktivní platforma, která cílí zejména na nezkušené a investicemi nepolíbené investory, kterým pomáhá od založení účtu až dokud se nerozhodnou s investicemi skončit.

Výhody rozhodně převažují nad nevýhodami a pokud si vše pohlídáte, není zde žádné riziko ztráty. Zároveň není na škodu, když budete sledovat i zkušenosti jiných uživatelů/investorů, kteří se o své postřehy rádi podělí s ostatními. Za nás určitě dáváme palec nahoru.

Přejít na Portu

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (120 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

13 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Portu je vlastně takový vylepšený stavebko. Nečekejte, že budete po pár letech ve vatě. Je to forma spoření, tak jak se píše v recenzi, takže první roky můžete být v mínusu, ale postupem let budete v plusu. Je to běh na dlouho trať, minimálně 10-15 let určitě.

 2. po roce a půl -17%, to je horší i než fondy v ČSOB. A každý měsíc se to zhoršuje.

  • Je potřeba se na to koukat jako na investici, nikoliv spoření. Rok 2022 a část 2023 byla ve znamení totálního výplachu, platilo to prakticky pro všechny instrumenty. S Portu nic nenadělá, vypláchlo by vás to i na XTB, Cyrrusu, Amundi. I mě to slušně vypláchlo, i když jsem to nějak očekával, takže 20% jsem nezakrvácel, dodrbal jsem to na necelých 10%. Na bull market si musíme počkat, ale přijde. Dřív nebo později.

 3. Absolutně nejhorší investice mého života.
  Vůbec nedoporučuji !

 4. Moc děkuji za přínosný článek i za referenční kódy. Dlouho jsem se rozhodovala a nakonec jsem do toho šla, no a jsem ráda.

 5. Celkově jsem spokojený. Poplatky se dají slušně srazit referenčními kódy. Využijte při registraci kód slizvEF36 a získáme oba 3 měsíce zdarma

 6. Určitě tuto platformu využiji, protože se mi zamlouvá. Přiznám se, že sem o ní neměl ani tušení, ale tak nemůže člověk vědět všechno.

 7. Na váš článek jsem narazila úplnou náhodou a hned jsem toho využila, abych si u Portu založila účet. Tak snad se to skutečně vyplatí.

 8. Do Portu jsem zatím investoval asi 5 tisíc, protože mě tato platforma díky vašemu článku zaujala. Doufám, že z toho opravdu něco bude.

 9. Vyzkoušela jsem a zatím to vypadá skvěle. Moc jsem o tom nevěděla, ale nechala jsem si poradit od zkušenějších s touto platformou.

 10. Na investování jsem nikdy nebyl, ale s Fortu jsem spokojený. Objevil jsem ho díky vašemu článku.

1 2

Přidat komentář

Recenzer
Logo