Stopky

Sport se stal pro mnohé neodmyslitelnou součástí života. Poté, co se na trhu objevily moderní sportovní náramky a hodinky, začali ve velkém sportovat všechny věkové kategorie. Nezáleží na tom, zda patříte k rekreačním sportovcům, počítáte kroky nebo se řadíte k profesionálním sportovcům. Součástí každých těchto hodinek, náramků nebo chytrých mobilních telefonů jsou i stopky. Ve většině případů však stopují čas pouze jedné osobě. Klasické stopky, které se používají ve školách nebo na sportovištích dokáží stopovat čas stovkám závodníkům.

Výhodou jednoduchých stopek je i malý rozměr, vysoká odolnost vůči vlhkosti i mechanickému poškození a stejně jako hodinky mají i stopky velké množství funkcí. Podstatnou roli hraje i uživatelský komfort. Stopky se musí dobře držet a snadno ovládat.

Porovnat ceny stopek

Nejlepší stopky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. TFA 38.1022 100 % 2 190 Kč Zobrazit Mironet.cz
2. CASIO HS-80TW-1EF 88 % 1 417 Kč Zobrazit Onlineshop.cz
3. Acra LTH10 77 % 159 Kč Zobrazit Alza.cz

Typy

Dříve se sportovcům měřil čas pomocí mechanických stopek. V současné době jsou však mnohem oblíbenější stopky digitální.

Mechanické

Klasické stopky se spouští a zastavují pouze stiskem jednoho tlačítka. To ovládá celý hodinový strojek stopek. Tímto tlačítkem můžete vrátit ručičky do nulové polohy a stopky jsou tak připraveny na nové měření. Sekundy ukazuje centrální velká ručička, menší ručička měří minuty. Propracovanější mechanické stopky mohou odečítat mezičasy. Mechanické stopky jsou na trhu zastoupeny v malém počtu, přesto ani tento typ stále nepatří mezi starožitnosti.

Elektronické

Digitální stopky se začaly se používat až v 80. letech 20. století. Elektronické stopky zvládnou i náročné měření, které zvládnou čas odečítat mnohem přesněji. Velkou výhodou digitálních stopek je skutečnost, že je můžete připojit k počítači nebo jinému zařízení a s údaji tak můžete dále pracovat.

K elektronickým stopkám můžete připojit jedno i více čidel a přehled o časech budete mít na startu i v cíli. Tyto časy pak můžete zobrazit na počítači. Digitální stopky mohou využívat amatéři i vrcholový sportovci.

Parametry

Sportovní stopky budete vybírat podle několika parametrů. Velkou roli hraje displej, přesnost, množství funkcí nebo velikost stopek.

  • Displej – nedílnou součástí stopek je displej. Sportovat budete venku i ve sportovních halách a naměřené hodnoty tak musí být dobře čitelné za každého počasí. Většina stopek má pak displej barevný i podsvícený. Rozhodující je i velikost displeje. Malé displeje zpravidla zobrazují jeden řádek, velké displeje mohou zobrazit i 3 řádky.
  • Přesnost – stopky jsou schopné čas měřit s různým počtem desetinných míst.
  • Množství časů – stopky umožňují stopovat různý počet časů. Nejlevnější stopky vám umožní stopovat čas 1 – 2 osobám, ty nejdražší jsou schopny měřit stovky časů.
  • Tvar – stopky mají různou velikost a velmi důležitý je i tvar. Stopky se musí nejen pohodlně držet, ale i snadno ovládat. Před samotným výběrem je vhodné vyzkoušet více tvarů a zvolit ten, který vám sedne nejlépe.
  • Paměť – digitální stopky si mohou pamatovat hned několik naměřených časů. I zde hraje roli to, k jakému účelu budete stopky využívat. Nejdražší stopky mají paměť až na 300 – 500 časů.
  • Napájení – elektronické stopky jsou napájeny bateriemi, které můžete podle potřeby měnit. Životnost baterií určuje četnost používání stopek.
  • Funkce – každé digitální stopky mívají různé funkce. Mezi základní patří funkce start, stop a také funkce reset. Dražší stopky mají dále funkci času a budíku. Praktickou funkcí je též zvuková signalizace.

Značka

Stopky jsou na trhu zastoupeny ve velkém počtu. Oblíbené jsou stopky značky JVD, Junso, Tunturi, inSPORTline, MPM-Quality, Leap, Verk nebo třeba Spartan.

Cena

Stopky si může díky příznivé pořizovací ceně dovolit opravdu každý. Ty nejlevnější je možné koupit za cca 100 – 200 Kč. I tyto stopky jsou velmi přesné a naprosto dostačující při běžném domácím používání. Náročnější mohou stopky koupit za méně než 1 000 Kč. Displeje mohou zobrazovat 2 – 3 řádky, využívat můžete různé funkce a oceníte i větší odolnost. Cena profesionálních stopek je 3 – 4 000 Kč.

Porovnat ceny stopek

Otázky a odpovědi

Co jsou intervalové stopky?

Intervalový trénink je typ cvičení, kdy se cvičíte v krátkých, ale intenzivních a fyzicky náročných výkonech. Tuto tělesnou aktivitu budete střídat s krátkými pauzami. Intervalový trénink můžete aplikovat při mnoha sportech, při kterých si procvičíte rychlost, vytrvalost a tempo. Právě při těchto sportovních aktivitách se používají speciální intervalové stopky.

Co jsou online stopky?

Online stopky jsou alternativou ke klasickým stopkám. Tyto stopky jsou volně dostupné na internetu a využívat je můžete nejen při cvičení, ale i vaření atd. Tyto stopky můžete využívat pokaždé, když budete mít připojení k internetu. Nemusíte je nikde hledat, nikdy je neztratíte a měření je stejně přesné jako za použití mechanických nebo elektronických stopek.

Jaké vlastnosti se mohou hodit?

Jistě oceníte, pokud stopky něco vydrží. Pouzdro je vždy vyrobeno z plastu. Na výrobu dražších stopek se používají kvalitní materiály a stopky vydrží i případný pád. Další žádanou vlastností je voděodolnost. Tuto vlastnost ocení nejen ti, kdo stopky používají při měření času plavcům, veslařům nebo jiným vodním sportovcům. Voděodolné jsou prakticky každé stopky, ty nejkvalitnější odolají i hloubce 30 metrů.

Závěr

První funkční stopky se objevily v roce 1862. Jako první se vyráběly stopky mechanické, které ovládáte pouze stiskem jednoho tlačítka. Dnes však pravděpodobně raději sáhnete po stopkách elektronických nebo též digitálních stopkách. Ty změří čas naprosto přesně a jejich součástí jsou i mnohé funkce.

Stopky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Mall.cz a Allegro.cz


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (45 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Stopky jsem sháněla pro syna, protože chtěl vědět, za jak dlouho uběhne se svým koněm okruh, který den co den běhají. Vzala jsem mu značku Olympia, tak snad bude spokojený.

  2. Běháme s kluky pravidelně, takže jsme potřebovali stopky. Staré jsou v důchodu, takže jsem teď pořídil Junso 100LAP a paráda.

  3. Mám na starost takovou skupinku běžců a pro ně jsem potřeboval stopky. Koupil jsem TFA 38.1022 a jsou super, fakt ukazují moc dobře.

Přidat komentář

Recenzer
Logo