Pračky s předním plněním mají oproti těm s vrchním plněním několik výhod, které by se vám mohly zamlouvat. Například poskytují větší prostor, jsou úspornější a spotřebovávají méně vody. Pohodlně se také dají kombinovat se sušičkou, proto jsou oblíbenou volbou ve spoustě domácností. Podle jakých parametrů je vybrat?
Hloubka
Bude mít vliv na to, kolik prádla do pračky můžete umístit. Vybírat budete tedy podle svých požadavků, ale také podle velikosti koupelny (nebo jiné místnosti, kam pračku umístíte). Pro menší prostory se bude perfektně hodit varianta SLIM s hloubkou od 33 do 50 cm, která je určena především pro jednotlivce.
Standardní modely praček se obvykle pohybují v rámci hloubky od 55 do 65 cm. Hodí se pro rodiny nebo větší množství prádla.
Kapacita
S hloubkou souvisí i kapacita, která udává, kolik kg prádla můžete v konkrétním modelu vyprat. Pračky s předním plněním mají větší buben než pračky s horním plněním a dokáží vyprat až 13 kg prádla.
Pokud bydlíte sami nebo v páru, měla by vám stačit kapacita do 6 kg, 3 a více členů domácnosti by se měli poohlédnout po kapacitě nad 6 kg. Nad 10 kg budete vybírat tehdy, kdy jste velká rodina (více jak 4 členové) nebo častěji perete velké kusy prádla, jako například ložní prádlo.
Otáčky
Udávají rychlost otáčení bubnu během odstřeďování, přičemž čím vyšší jsou, tím lépe se zbaví vlhkosti oblečení, což vede k rychlejšímu sušení. Vyšší počet otáček se bude hodit zejména těm, kteří často perou bundy, svetry, ručníky a jiné větší kusy prádla. Zejména, pokud vlastníte sušičku, měli byste se na tento parametr zaměřit.
- Nízké otáčky (800–1000 ot/min): velmi šetrné, vhodné pro jemné prádlo, delikátní materiály (hedvábí, vlna), které by se při vyšších otáčkách mohly poškodit. Dochází zde k menšímu mechanickému opotřebení a nižší hlučnosti. Prádlo po vyprání zůstává vlhčí.
- Střední otáčky (1000–1400 ot/min): ideální pro běžné prádlo, odstraní většinu vlhkosti i z velkých kusů prádla, zatímco jej šetrně ošetří.
- Vysoké otáčky (1400–1600 ot/min a více): pro materiály, které dobře snášejí vyšší mechanické zatížení. Výrazně kratší doba sušení, vhodné pro použití do sušičky díky intenzivnímu ždímání. Počítejte s vyšší hlučností.
Motor
Dalším důležitým parametrem je typ motoru, který má vliv na hlučnost a spotřebu energie.
Klasický motor
Skládá se ze čtyř součástek – motoru, řemene, řemenice a bubnu. Jde o zastaralejší typ motoru, který je umístěn mimo osu bubnu a k přenosu elektřiny dochází pomocí uhlíků, jež se časem opotřebovávají. Je hlučnější, méně efektivní a s vyšší spotřebou energie.
Invertorový motor
Má stejné součástky jako klasický motor, včetně umístění, avšak je tišší a úspornější. Je řízen elektronicky, což zajišťuje plynulejší regulaci. Často u něj narazíte na prodlouženou záruku.
Direct drive motor
Jinak zvaný „motor s přímým pohonem” je nejmodernějším typem a nachází se v těch nejlepších modelech praček. Nachází se v ose bubnu, díky čemuž dochází k přímému pohonu bez nutnosti použít řemen a řemenici. Dočkáte se tak menších vibrací, lepší stability a také lepšího přenosu výkonu. Mívá prodlouženou záruku až 10 let.
Hlučnost
Perete-li i ve večerních hodinách nebo máte pračku v blízkosti obývacího pokoje, bude vás míra hlučnosti zajímat. V dnešní době se vyrábějí i takové pračky, které mají velmi tichý provoz, aby vás nerušili.
Opravdu tiché pračky se mohou dostat i pod 50 dB (připomíná hlasitost mírného deště). Hlučnější modely dosahují cca 50-60 dB. Hlučnost odstředění bývá od 60 dB do 85 dB.
Energetická třída
Podle štítku s energetickou třídou se dozvíte, do jaké míry je pračka úsporná. Roční spotřeba vody a energie je odvozena od 220 standardních pracích cyklů za rok s poloviční náplní bubnu při teplotě 60 °C a 40 °C. Označí A znamená největší úsporu, G naopak tu nejmenší.
[/wpsm_colortable]Energetická spotřeba | Spotřeba v kWh | Náklady v Kč |
A | 0,65 | 3,1 |
B | 0,70 | 3,4 |
C | 0,75 | 3,6 |
D | 0,85 | 4,1 |
* Počítáno s cenou 4,80 Kč/kWh
* Spotřebu energie ovlivňuje kvalita motoru pračky, zvolený program, objem bubnu a další faktory.
[/wpsm_colortable]Funkce
Díky horizontálně uloženému bubnu a rotaci prádla v bubnu poskytují pračky s předním plněním efektivnější praní. Prádlo se při praní více pohybuje a voda s pracím prostředkem může proniknout hlouběji do textilu. Bývají často také energeticky úspornější než pračky s vrchním plněním, jelikož používají méně vody i elektrické energie, což vede k nižším provozním nákladům. Nabízejí větší kapacitu, čímž umožňují prát více prádla najednou. Dají se stohovat se sušičkou, díky čemuž ušetříte prostor v domácnosti.
- Aqua Stop – zabraňuje úniku vody z přívodní hadice, když dojde k poruše pračky či poškození hadice. Nestane se vám tak, že byste vytopili váš byt či sousedy. Využívá se plovákový spínač, jež hromadící se vodu v bezpečnostní nádobě detekuje a následně zastaví pračku, uzavře přívod vody a čerpadlo vyčerpá vodu z nádrže.
- Odložený start – umožňuje nastavit, v kolik hodin se má pračka spustit až o 23 hodin předem. Ideální, pokud máte elektřinu rozdělenou na denní a noční proud.
- Přidat prádlo – pokud zapomenete na nějaké prádlo, můžete pomocí této funkce prádlo přidat i po zapnutí. K dispozici během cca 80 % trvání pracího cyklu.
- Váhová automatika – pračka sama zváží množství prádla v bubnu a dle toho dávkuje množství vody a přizpůsobí prací program.
- Fuzzy logic – senzorová technologie, jež dokáže sama zvážit prádlo a rozpoznat, jak probíhá praní. Dle toho nastaví délku pracího cyklu, spotřebu vody i pracího prostředku. Díky tomu je praní efektivnější, šetří elektrickou energii a také množství spotřebované vody.
- Šestý smysl – podobné jako Fuzzy logic jen s výjimkou, že Šestý smysl se orientuje nejen na hmotnost prádla, ale také typ tkaniny, kterou zvolíte. Na základě toho pračka vyhodnotí nejideálnější teplotu, délku pracího cyklu i počet otáček při odstřeďování.
- Automatické dávkování – snímače vypočítají vhodné množství pracího prostředku s aviváží k vyprání prádla. Nestane se tak, že byste špatně odhadli dávkování.
- Zkrácené programy – pro rychlejší vyprání nabízí některé modely funkci zkráceného programu, jež vypere prádlo za kratší dobu, například 15-30 minut. Hodí se, pokud není oblečení moc zašpiněné, jen je třeba obnovit jeho svěžest (například po tréninku).
- Skvrny – intenzivní praní s účelem odstranit odolné skvrny.
- Parní praní – pomocí páry se přirozeně uvolňují vlákna oblečení, což umožňuje pracímu prášku proniknout do hloubky a odstranit i ty nejodolnější skvrny. Lépe se také odstraní zbytek prášku.
- Parní programy – najdete také pod názvem „SteamCare”, jsou určeny pro osvěžení jemných kusů prádla, jako prevence zmačkání oblečení, eliminace pachů i alergenů. Pára se může použít na začátku praní, při něm či na jeho konci jako dodatečný program. Prací prostředek také pronikne do hloubky a dokáže odstranit i odolné skvrny. Na konci je pára užitečná na sterilizaci díky vysokým teplotám.
- Smart – umožňuje ovládat pračku pomocí mobilního telefonu, kde si lze také nainstalovat nové prací programy, které se neustále aktualizují.
Značka
Mezi oblíbené výrobce praček s předním plněním patří Bosch, Beko, Whirlpool, Samsung, LG nebo AEG.
Cena
Nejlevnější pračky s předním plněním seženete do 10 000 Kč, jsou ovšem hlučnější a ve většině případů jde o SLIM varianty. Počet otáček se pohybuje mezi 1 200 až 1 400 ot./min. Ideální pro jednotlivce či páry, které neperou velké množství oblečení. Co se energetické třídy týče, najdete zde velmi úsporné modely označené písmenem A.
Od 10 000 Kč do 15 000 Kč už najdete klasické rozměry standardních praček které jsou tišší a mají celkově modernější design. Nabízí větší počet programů, dají se v některých případech i ovládat mobilem.
Nad 15 000 Kč naleznete ty nejlepší modely praček využívající množství programů, smart funkce, hodí se pro velké rodiny, které navíc mají například alergika v domácnosti. Zkrátka to nejlepší na trhu.
Údržba
Aby vám pračka dlouho sloužila, je důležité, abyste se o ni starali. Některé kroky je třeba dodržovat pravidelně, jiné postačí provést jednou za čas.
Čištění bubnu
- Aby se nečistoty, zbytky pracího prostředku a vodní kámen v bubnu neusazovaly, nalijte dovnitř 1–2 šálky bílého octa s jedlou sodu a spusťte prázdný cyklus s horkou vodou (60–90 °C). Takto opakujte 1x každý měsíc.
Čištění těsnění dvířek
- Stejně jako buben, i těsnění dvířek může být zanesené zbytky a nečistotami, což vede k růstu plísní a nepříjemným zápachům. Pravidelně proto otírejte těsnění vlhkým hadříkem a jemným čisticím prostředkem.
Čištění dávkovače
- Nahromaděné zbytky prášku, gelu nebo aviváže může vést k ucpání a neefektivnímu dávkování, proto vyčistěte dávkovač tak, že jej vyndáte, opláchnete a odstraníte nečistoty pomocí starého zubního kartáčku či houbičky. Takto opakujte jednou měsíčně.
Čištění filtru čerpadla
- Otevřete kryt čerpadla umístěný v pravém dolním rohu spotřebiče, pod otvor umístěte misku, aby mohla voda z filtru odtéct, aniž by udělala nepořádek. Otevřete žlab směrem dolů, otočte filtrem o 180 stupňů proti směru hodinových ručiček pro jeho otevření a nechte vytéct veškerou nahromaděnou vodu. Vyjměte filtr, vyčistěte jej od všech nečistot a opláchněte teplou vodou. Provádějte každé 1–2 měsíce, popřípadě když zaznamenáte problémy s odtokem vody.
Odvápňování pračky
- Tvrdá voda je zodpovědná za vznik vodního kamene, jež by mohl negativně ovlivnit topné těleso a další vnitřní komponenty, a tím snížit účinnost a zvýšit spotřebu energie. Zakupte speciální odvápňovací prostředky nebo použijte do prázdného cyklu ocet či citronovou šťávu. Opakujte každé 3–6 měsíců, v závislosti na tvrdosti vody ve vaší oblasti.
Zakoupení bezpečnostní přívodní hadice
- Díky tomuto příslušenství zabráníte vytopení sousedů či vlastního bydlení.
Tlumící nohy na pračku
- Pokud je vaše pračka příliš hlučná, pořiďte si tlumící nohy, jež její hluk sníží.
Otázky a odpovědi
V čem jsou pračky s předním plněním lepší oproti hornímu plnění?
Pračky s předním plněním obvykle spotřebují méně vody než pračky s horním plněním, protože používají menší množství vody k praní prádla.
Jsou také energeticky úspornější, zajišťují důkladnější praní, mají často větší kapacitu, což umožňuje prát větší množství prádla najednou, nabízejí možnost přidání sušičky na horní stranu, čímž šetří místo v koupelně. Často mají širší výběr funkcí a programů, včetně specializovaných cyklů pro různé typy prádla, nízkoteplotní praní, parní praní nebo ekologické programy.
Díky své konstrukci mají tyto pračky tendenci být tišší a stabilnější při praní, což ocení zejména lidé žijící v bytech nebo menších prostorách.
Jaké jsou hlavní nevýhody pračky s předním plněním?
I když jsou spíše výhodné, pro některé uživatele mohou mít určité nedostatky. Mívají vyšší váhu, jsou méně přístupné, jelikož se k nim musíte ohýbat, mohou bránit při otevírání dveří, pokud nevytvoříte dostatečný prostor.
Jak vybrat takovou pračku, na kterou mohu postavit sušičku?
Hloubka takové pračky musí být 58 až 65 cm a větší, šířka musí odpovídat dané sušičce, SLIM verze modelu se šířkou 45 cm je naprosto nevhodná. Dalším aspektem bude instalace odpovídajícího mezikusu, jež musíte dokoupit. Většinou se vyrábějí sety pračky a sušičky stejných značek, aby vše sedělo.
Závěr
Pračka je skvělým pomocníkem v každé domácnosti. Modely s předním plněním umožňují vyprat větší množství prádla s úsporou elektřiny i vody. K dispozici máte velké množství funkcí, skvělý výkon a šetrný přístup k prádlu. Vyžadují sice o něco více místa (záleží však na zvolených rozměrech), ale za to jsou spolehlivým spotřebičem s dlouhou životností. Ideální, pokud chcete párovat se sušičkou.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.alza.cz, www.expert.cz, www.bydleniainspirace.cz, www.datafi.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?