Jak vybrat pračku?

Výběr pračky je důležitý krok, přece jen je tento druh spotřebiče dlouhodobější záležitostí, než třeba sendvičovač nebo varná konvice. S ohledem na takovou investici, která u těch luxusnějších modelů může být i v řádu desítek tisíc, je potřeba vybírat nejen podle ceny, ale také dostupných funkcí a spotřeby.

Ideální je, když si porovnáte několik praček v internetovém srovnávači, který vám dokáže na základě vámi zadaných parametrů vybrat tu nejvhodnější. My jsme se zaměřili na základní informace, o které byste se měli zajímat při koupi nové pračky ze všeho nejvíc.

Porovnat ceny praček

Nejlepší pračky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. AEG L7WBG47W 94 % 16 990 Kč Zobrazit Elektrocz.com
2. LG F4TURBO9E 93 % 9 144 Kč Zobrazit Alza.cz
3. Electrolux EW7W447W 92 % 11 390 Kč Zobrazit Vadura.cz
4. Romo R 190.1 89 % 6 430 Kč Zobrazit Eberry.cz
5. Whirlpool TDLR 5030L EU/N 87 % 6 290 Kč Zobrazit Allegro.cz

Výběr místa

Dříve než se rozhodnete pračku pořídit, musíte si dobře rozmyslet, kam jí hodláte umístit. Obecně platí, že nejčastěji se instaluje do koupelny či kuchyně. Někteří mají dokonce prádelnu v samostatné místnosti, takže pračku postaví a zapojí tam. Vždy si musíte změřit prostor, který pro pračku vymezíte, aby odpovídal její velikosti. Nezapomeňte počítat i s vůlí, aby v mezeře pračka nebyla nacpaná jako sardinka v konzervě.

Do malých koupelniček (místností) jsou ideální pračky, kterým se říká SLIM, případně ty co mají horní plnění. Ovšem, když seženete přístroj s maximální hloubkou do 50 cm, není problém mít i pračku s předním plněním. Musíte ovšem zase započítat prostor potřebný na otevření dvířek pračky. Jestliže se rozhodnete mít pračku v kuchyni, určitě zvolte raději plněnou předem.

Není problém si jí nechat přímo zabudovat jako součást kuchyňské linky, navíc jsou mnohem nižší než ty s horním plněním. Ovšem u těch je zase výhoda, že jsou úzké. Když máte velkou koupelnu nebo samostatnou prádelnu, nemusíte v podstatě velikost vůbec řešit, naopak je lepší zvolit větší model, který bude mít i prostornější buben a tím i větší kapacitu špinavého prádla. Rozhodně však pořiďte pračku plněnou předem, protože byste mohli v budoucnu potřebovat i sušičku a na pračku s horním plněním byste jí těžko postavili (to platí i v klasické koupelně).

Jak vhodně postavit pračku a sušičku?

Pokud vyměňujete pračku za novější model a chcete k ní mít i sušičku, musíte dobře zvolit jejich postavení. Někdo už třeba sušičku má, případně hodlá zakoupit oba spotřebiče najednou. Ve většině případů je na výběr ze tří variant. Pračku i sušičku umístit v různých místnostech, postavit vedle sebe nebo instalovat sušičku na pračku.

Pračka a sušička v různých místnostech

V domácnostech, kde je malá koupelna a není tak možné do ní postavit pračku i sušičku vedle sebe či na sebe, je nejlepší řešení, když zůstane pračka v koupelně a sušička se umístí například do kuchyně, komory, chodby nebo jakékoliv jiné vhodné místnosti.

Pračka a sušička vedle sebe

Do velké koupelny je to perfektní volba, jednoduše dát pračku i sušičku vedle sebe. Věřte, že vzhledově to vypadá super, zvlášť pokud koupíte set pračky se sušičkou, které mají na chlup stejné provedení a totožný design. Můžete dokonce přes přístroje položit pracovní desku, kde si budete skládat prádlo. Na škodu není ani dlouhá police, kam se dají uložit například prací prostředky, případně úklidové pomůcky atd.

Pračky pod sušičkou

Vždy mějte na paměti, že je nutné postavit sušičku na pračku, nikoliv naopak. Pračka je oproti sušičce daleko těžší, a když je v provozu, mnohem více vibruje, takže by mohlo snadno dojít k poškození nejen pračky, ale i sušičky.

Ve chvíli, kdy budete stavět sušičku nahoru, musí mít pračka stejně nebo větší rozměry než má sušička a spojit je pokud možno vhodným mezikusem. Je lepší, když jsou oba spotřebiče stejné značky, protože se pak lépe shání mezikus.

Jinak při odlišných značkách těchto spotřebičů se musíte poohlédnout po univerzálním mezikusu, u kterého je nutné pohlídat rozměry, aby pak na sobě obojí sedělo, jak má. Jestli nevěříte této variantě, neváhejte vybudovat kolem pračky ideálně kovovou konstrukci s velmi pevnou deskou, na které by mohla stát sušička, ovšem ne vždy se něco takového vyplatí z hlediska stability.

Typy praček

Pračky s horním plněním

Jsou ideální do malých koupelen, kde je potřeba počítat s každým centimetrem. Nejčastěji jsou velmi úzké, většinou jen 40 cm, ovšem do hloubky mohou mít až 90 cm. Před koupí je důležité, pečlivě změřit prostor, do kterého má pračky přijít.

Musíte také myslet na to, že bude potřeba otevřít horní víko, takže si nechte nad pračkou aspoň 50 cm. Horní plnění má tu výhodu, že se veškeré prádlo vkládá jednoduše a není potřeba se ke spotřebiči ohýbat, což je výhoda zejména pro seniory či osoby, které mají nějak omezenou hybnost.

Klady:
  • ideální do malé koupelny
  • lze najednou vyprat až 10 kg prádla
  • snadné vkládání prádla
Zápory:
  • nemůže se instalovat do kuchyňské linky
  • horní plochu nelze využít pro odkládání věcí
  • menší výběr modelů

Pračky s předním plněním

Zásadní je, že se do nich vejde hodně prádla, mívají velmi prostorný buben, hodí se do jakékoliv místnosti, snadno je zabudujete i do kuchyňské linky a pokud máte hodně malý prostor na pračku, pořídíte si předem plněnou pračku ve variantě slim s hloubkou již od 33 cm a máte vystaráno. Nehledě na to, že když máte nad pračkou dost místa, můžete na ní umístit také sušičku. Je jen potřeba počítat s místem na otevření dvířek.

Klady:
  • kapacita až 15 kg prádla
  • spousta nejmodernějších technologií
  • energeticky úsporné modely
  • velký vkládací prostor
  • použití horní stranu jako odkládací prostor
  • umístění sušičky na pračku
  • bohatý výběr modelů
Zápory:
  • horší přístup pro vložení prádla
  • zabírá větší prostor
  • vyšší spotřeba vody (u některých modelů)

Pračky se sušičkou

Koupí této kombinace pořídíte dva přístroje najednou a značně tak ušetříte místo, pokud nemáte dostatek prostoru na to, abyste si koupili zvlášť pračku i sušičku. Váhový senzor dokáže automaticky nadávkovat vodu, prací prostředek i teplo při sušení. Díky tomu se prádlo vypere i usuší i tehdy, kdy není zaplněna celá kapacita bubnu.

Klady:
  • zvládnou vyprat a usušit až 10 kg prádla
  • získáte 2 spotřebiče v jednom (za 1 cenu)
  • uspoříte místo
  • velký otvor pro vkládání prádla
  • odkládací plocha na horní straně pračky
  • nižší cena, než když koupíte každý přístroj samostatně
Zápory:
  • má vyšší spotřebu energie
  • zvládne usušit méně prádla, než vypere

Vestavné pračky

Vestavná pračka se hodí všude tam, kde je potřeba umístit spotřebič do kuchyňské linky, protože se nikam jinam nevejde. Přestože bude pračky v lince, její používání bude snadné a bude k ní dobrý přístup.

Výhodou je i to, že dvířka pračky budou jednotná s kuchyňskou linkou, takže bude spotřebič maximálně nenápadný a mnohdy ani nikdo nezaznamená, že v lince nějakou pračku vůbec máte. Nevýhodou je snad jedině velmi omezený výběr modelů a bohužel i vyšší pořizovací cena.

SLIM pračky

Každý, kdo se rozmýšlí, jestli bude lepší pračka s vrchním plněním nebo s předním plněním, ale stále mu nějaké ty centimetry na umístění chybí, může zvolit variantu SLIM praček. Tyto modely mají hloubky již od 33 cm, takže si mezi nimi svůj „mini“ spotřebič najde opravdu každý.

Méně centimetrů potřebuje menší prostor. Samozřejmě, že s menší pračkou je nutné počítat i s menší kapacitou bubnu. Ochuzeni však nebudete o pestrou nabídku programů i funkcí, která se bez problémů vyrovná klasickým pračkám.

Parní pračky

U parních praček je možné nejen klasické praní, ale také parní. Tyto pračky jsou o hodně šetrnější k prádlu a bez problémů si poradí i s těmi nejjemnějšími materiály. Při pracím cyklu projde prádlo antibakteriálním ošetřením, což je skvělé zejména u alergiků.

Prádlo je zbaveno nejen alergenů, ale i roztočů a dalších nežádoucích nečistot. Technologie napařování funguje tak, že parní generátor přeměňuje vodu v páru, která proniká až do středu každého vlákna.

Skvělý je i program pro osvěžení prádla, protože ho zbaví veškerého zápachu, jako jsou výpary z kuchyně, cigarety atd. i bez praní. U parních praček je navíc menší spotřeba vody, a to téměř o 30 %, navíc jsou schopné vyprat v kratším časovém intervalu. Jediné, co může od pořízení parní pračky odradit je vyšší pořizovací cena, než jakou zaplatíte za klasický model.

Bublinkové pračky

Pracují tak, že během pracího cyklu je do roztoku pracího přípravku s vodou přiváděn vzduch, čímž se tvoří bublinková pěna. Ta hladce pronikne do všech tkanin a zajistí, že budou bez problémů vyprány už při velmi nízkých teplotách, které jsou šetrné k prádlu a zajistí, že spotřeba elektrické energie je daleko menší.

Vířivé pračky

V dnešní době se používají ve velmi malém měřítku, ale stále si udržují mnoho skalních fanoušků, protože se dají pořídit za nízkou cenu, rychle vyperou, snadno se ovládají, nejsou těžké, nevyžadují tolik prostoru a pro použití není potřeba přívod vody tzv. pod tlakem. Ve většině případů je najdete v kategorii mini praček.

Místo v bubnu pračky je prádlo práno ve vaně, kde se víří. Pračka funguje tak, že je vrtule poháněna elektromotorem a prací proces je uveden do vířivého pohybu. U některých modelů je dokonce odstředivka, díky čemuž je prádlo možné po vyprání rovnou nechat i vyždímat.

Kapacita takové pračky je cca kolem 2 kg prádla, ale záleží na tom, jakého výrobce a model si zvolíte. Prací proces netrvá moc dlouho, naopak je vypráno zhruba za 15 minut a dalších 10 minut musíte počítat v případě odstřeďování. Mini pračky jsou stále populární zejména na chatách, či v malých domácnostech, kde není dostatek místa na klasickou pračku.

Důležité parametry pro výběr vhodné pračky

Spotřeba energie a vody

Energetický štítek je praktickou pomůckou, která ulehčí výběr správné pračky. Spotřeba vody a energie jsou stejně důležité, jako účinnost praní. Každý spotřebič musí být tímto štítkem ze zákona opatřen.

Přestože jsou hodnoty jen orientační, neboť jsou nastavené v rámci programu Eco, získáte aspoň přibližnou představu, jaká bude spotřeba i účinnost v reálném používání. Na energetickém štítku je tzv. QU kód, s jehož pomocí se dostanete do EPREL, což je Evropská databáze spotřebičů a můžete si tam dohledat informace o konkrétním modelu pračky.

Zejména v dnešní době je jakákoliv úspora více než vítána. Stejně jako v případě chladniček, tak i u praček došlo v roce 2021 k předělání energetických tříd. Rozdělují se do tříd A – G, přičemž většinu praček naleznete v třídách C a D.

Vyšší třídy jsou podobně jako u lednic připravené pro nejmodernější spotřebiče. Spotřeba uvedená na štítku je vypočítávána ze 100 cyklů, takže vychází cca 2 prací cykly na týden.

Odtud je možné si odvodit a vypočítat přibližné náklady. Výpočet získáte tak, že spotřebu vynásobíte cenou za 1 kWh. Energetický štítek rovněž obsahuje hodnoty spotřeby vody, která se uvádí podle cyklu Eco.

Rozměry pračky

Tento parametr je při pořizování a výběru vhodné pračky důležitý, zvlášť pokud musíte šetřit každým centimetrem.

  • Výška pračky – v případě předem plněných modelů je výška většinou cca kolem 85 cm, bez ohledu na to, jestli je klasická či SLIM. Vrchem plněné pračky jsou o kousek vyšší, a to v rozmezí od 85 do 90 cm.
  • Šířka pračky – předem plněné pračky, včetně SLIM verzí mají šířku 60 cm, zatímco vrchem plněné pračky mají většinou šířku 40 cm.
  • Hloubka pračky – běžné předem plněné pračky mají standardní hloubku od 50 do 65 cm, zatímco SLIM modely začínají s šířkou již na 30 cm, přičemž maximální hloubka bývá u těchto modelů do 50 cm. Vrchem plněné pračky jsou většinou hluboké 60 cm.

Účinnost praní a máchání

V březnu roku 2021 se v popisu jednotlivých modelů praček začal objevovat nový údaj, který představuje efektivitu/účinnost praní a máchání. Pokud jde o účinnost praní, ta je označována pomocí indexu, kdy nejníže povolená hodnota je 1,03. Dá se říci, že v tomto případě jsou na trhu takové modely, že mají vždy hodnotu 1,03 nebo 1,04 bez ohledu na výrobce.

Účinnost máchání už jisté odlišnosti nabízí. Zde dochází k hodnocení množství zbytkového prášku na 1 kg prádla po vymáchání, přičemž nejvyšší povolená hodnota je maximálně 5 g. Pračky mají tuto hodnotu většinou mezi 4,5 – 5 g, ovšem můžete narazit i na takové modely, kde je zbytkovost pracího prášku 3 gramy a méně.

Účinnost odstřeďování

Odstřeďování, respektive jeho účinnost, je označováno písmeny A – G. U těch modelů praček, které mají účinnost třídy A, by po dokončení cyklu mělo zůstávat maximálně 45 % vody. Pokud vlastníte sušičku, je pro vás účinnost odstřeďování zásadní a nejlepší je pračka, která patří do třídy A nebo B.

Pračky s vyšší třídou účinnosti zanechávají prádlo mokřejší a při sušení se tak zvyšují náklady na elektrickou energii. Dobré je, když se dá podle potřeby nastavit počet otáček, což se hodí třeba při odstřeďování jemnějšího prádla, kde je lepší spíš nižší počet otáček.

Počet otáček a odstřeďování

Počet otáček za minutu je důležitý údaj, který nás informuje o účinnosti odstřeďování u každého modelu. Laicky řečeno, čím rychleji se dokáže buben točit, tím bude prádlo po vyprání sušší. Podle zvoleného programu je standardní rozmezí otáček zhruba 1 000 až 1 200.

Vyšší otáčky se hodí spíše pro ty, kdo mají i sušičku, neboť čím je odstřeďování účinnější, tím kratší doba bude potřeba na sušení v sušičce, což znamená i méně spotřebované energie. Ideální je, pokud má spotřebič možnost regulovat otáčky podle svého.

Pokud totiž necháte na hodně vysokých otáčkách odstřeďovat třeba svetr, bude nejen zmuchlaný, ale mohou se na něm tvořit žmolky, protože vyšší otáčky nejsou příliš šetrné k prádlu.

Hlučnost

O tom, že je tento spotřebič značně hlučný, není rozhodně pochyb. Často je to velmi rušivý element zejména pro sousedy, proto je nutné vybírat tak, aby byl hluk minimální. Pračka s tichým chodem je taková, která během praní nepřekročí 50 dB a při odstřeďování se drží do 70 dB. Tento parametr je vyznačen na energetickém štítku.

Tabulka hlučnosti (úrovně hlasitosti)

tabulka hlučnosti - úrovně hlasitosti

 

Test hlučnosti u pračky Whirlpool FWG91484W EU

Objem bubnu

Nad kapacitou bubnu spousta lidí mávne rukou, ale je to velmi důležitý faktor. Pokud je někdo sám nebo jsou v domácnosti maximálně 2 osoby, bohatě mu stačí buben s kapacitou kolem 4 kg prádla, 4 a více osob na jednou domácnost vyžaduje už kapacitu od 6 kilogramů výš.

  • do 4 kg – do domácnosti s 1 nebo 2 členy
  • 4 – 6 kg – do klasické rodiny se 4 členy
  • nad 6 kg – do větší domácnosti o 5 a více členech
Tip: Zvažujete-li nákup pračky s menším objemem bubnu, tak myslete i na to, že jednou za čas budete potřebovat vyprat objemnější kusy (povlečení, deky, bundy,..). Ty by se vám do ní nemusely vejít.

Většinou je lepší koupit buben s větší kapacitou, protože není dobré plnit pračku na 100 %, maximálně je doporučováno zaplnění do 80 %, protože musíte počítat s tím, že prádlo potřebuje prostor, aby se mohlo pohybovat, tím je praní mnohem efektivnější.

Navíc předpokládejte i potřebu vyprání objemnějších kousků prádla. Za neúsporné se naopak označuje naplnění bubnu maximálně z 50 % (zapomeňte na TV reklamy, kde hodí do pračky jedno tričko).

Technologie bubnu

U bubnů s větším otvorem pro průchod vody nemůžete počítat s velkou šetrností vůči prádlu, protože se tvoří žmolky. Pro jemnější zacházení je ideální pořídit některý model, jehož buben má speciální konstrukci, příkladem je diamantový buben u modelů Samsung.

Funkce a příslušenství

U dnešních moderních praček je spousta zajímavých a velmi užitečných funkcí, které mají co nejvíce usnadnit používání a zajistit ty nejlepší výsledky praní.

  • Základní funkce – sem patří LCD displej, dětská pojistka a odložený start.
  • Množstevní automatika – Fuzzy Logic, 6. smysl.
  • Smart funkce – možnost ovládat pračku na dálku.
  • Ochrana proti přetečení – to zajišťují funkce AquaStop a AquaSafe.
  • Parní funkce – perfektní pro osvěžení a dezinfekci prádla.
  • Čistící funkce – pro udržování čisté a svěže vonící pračky jsou dostupné funkce jako StayCleanDrawer, proplachování bubnu atd.
  • Šestý smysl – podobně jako Fuzzy Logic řeší hmotnost prádla, ale dá se nastavit i druh tkaniny. Pračka si pak sama zvolí teplotu a délku praní, ale i otáčky při odstřeďování. Nevýhoda je to u prádla pouštějícího barvu, kdy pračka může obarvenou vodu vyhodnotit jako špinavou a prát tak dlouho, až bude prádlo skoro bez barvy. To je potřeba si ohlídat.
  • Automatické dávkování pracího prášku – skvělé pro dávkování prášku například podle množství náplně špinavého prádla v bubnu.
  • JetSystem – nebo také sprchování prádly, kdy je pomocí oběhového čerpadla prádlo během pracího cyklu důkladně propíráno a je tak možné zvolit kratší prací dobu, což ušetří energii i vodu.
  • EcoBubble – jakmile začne prací cyklus, smíchá se prací prostředek s vodou a vzduchem, čímž vzniknou bublinky, které zajistí šetrnější praní při nižších teplotách.
  • Zkrácené programy – u některých modelů je možné nastavit cyklus dlouhý jen 15 až 30 minut, což je ideální u minimálně znečištěného prádla.

Základní funkce

Mezi ty úplně nejzákladnější funkce patří dětská pojistka, která je v domácnostech s dětmi zcela nepostradatelná. Automaticky uzamkne dvířka pračky, aby nedošlo k jejich nežádoucímu otevření dítětem v průběhu pracího cyklu. Dále je běžný odložený start, ten umožňuje naplnit pračku prádlem a nastavit, kdy se má zapnout, takže může klidně spustit prací cyklus, když nejsme doma. Za velmi užitečnou funkci či spíš vychytávku považujeme zvukový signál, která ohlásí dokončení pracího cyklu.

Množstevní automatika

Fuzzy Logic, případně jiný typ této funkce, odvíjející se od výrobce, dokáže regulovat množství vody na základě hmotnosti prádla v bubnu. Díky tomu se tak o něco sníží spotřeba elektrické energie i vody.

Principem této funkce je zvážení prádla a výběr toho nejlépe vyhovujícího programu. Využijete ji ve chvíli, kdy máte opravdu málo prádlo, které ovšem nutně potřebujete, jinak je lepší využívat celou kapacitu bubnu, s ohledem na ceny energií.

Šestý smysl funguje na stejném principu jako Fuzzy Logic, ovšem zde není hlavním faktorem jen hmotnost prádla. Zvolit je možné typ tkaniny a pračka poté sama nastaví teplotu, délku praní i počet otáček pro odstřeďování.

Bohužel ve chvíli, kdy bude v pračce prádlo pouštějící barvu, může se prací cyklus značně prodloužit, protože dokud nevyhodnotí šestý smysl pračky vodu vypouštěnou z pračky jako čistou, bude prádlo prát tak dlouho, dokud podle ní nebude zcela čisté. Díky tomu se tak prádlo odbarví víc, než je zdrávo a zvýší se i spotřeba elektrické energie a vody.

Smart funkce

Chytré přístroje/spotřebiče jsou dnes již běžnou součástí našeho života a jinak tomu není ani v případě chytrých praček, které můžete ovládat na dálku prostřednictvím smartphone nebo jiného mobilního zařízení.

Pračku je možné zapnout odkudkoliv, kde právě jste. Samozřejmě, že je to možné i díky odloženému startu, že pračka zapne, kdy je potřeba, ale chytrá pračky umí zjistit případné závady, případně si můžete stáhnout pestřejší nabídku programů, než je v základní programové nabídce.

Čisticí funkce

Speciální programy pro čištění bubnu zajistí, že je vnitřek pračky důkladně opláchnut horkou vodou při vysokých otáčkách, takže se buben zbaví všech možných usazenin, vláken a mnoha dalších nečistot.

Mnohé modely praček tento program spouští i bez nutnosti využít prací prostředek. Vedle bubnu je také možné automatické propláchnutí zásuvky, kam se běžně dávají prostředky na praní a aviváže. Netvoří se tak usazeniny, plísně ani nedochází k výskytu bakterií.

Ochrana proti přetečení

To jsou ty nejvíce užitečné funkce/technologie, které zabrání vytopení nejen vaší domácnosti, ale rovněž sousedů. Ochrana proti přetečení zabrání úniku vody a hlídá i poruchy. V případě, že k něčemu v pračce došlo, zastaví jí a odčerpá vodu.

Automatické dávkování pracího prášku

Správné množství pracího prášku je základem pro ideálně vyprané prádlo. Když je prášku málo, prádlo nebude dostatečně čisté, pokud jej naopak dáte moc, praní bude trvat déle a tím se zvýší spotřeba elektrické energie i vody, navíc se může stát, že na vašem oblečení nebo třeba ložním prádle zůstanou zbytky pracího prášku, což může mít za následek nežádoucí kožní potíže.

To je důvod, proč mají některé modely praček automatické dávkování pracího prášku. Speciálně upravené zásuvky pojmou větší množství pracího prášku i aviváže, takže stačí jednou za čas doplnit plnou kapacitu a spotřebič bude sám dávkovat potřebné množství podle toho, kolik prádla je v bubnu, jak velké je jeho znečištění, případně podle druhu tkaniny.

Parní funkce

Na osvěžení prádla, odstranění veškerých pachů, alergenů i celkovou dezinfekci prádla, jsou parní funkce tím nejlepším, co může vaše pračka nabídnout. U jemných kousků prádla zcela perfektní funkce.

Antibakteriální účinek parní funkce jsou skvělé pro ložní prádlo či ručníky, stejně jako pro spodní prádlo. Celkově se během praní ušetří, navíc prádlo je ošetřeno mnohem šetrněji a účinněji, než když se pere klasickým způsobem.

Typy motorů

  • Klasický motor – Dnes už v podstatě zastaralý veteránek tvořený motorem, řemenem, řemenicí a bubnem. Přenos elektřiny je uskutečňován prostřednictvím uhlíků, které jsou odpovědné za hlučnost pračky i její spotřebu, oboje samozřejmě absolutně neúsporné. Motor je navíc umístěn mimo osu bubnu, což je neefektivní.
  • Inventorový motor – Řízení je elektronické, takže regulace je přímá a plynulá. Spotřeba i hlučnost pračky je nízká, takže se pak pračka dá označit jako tichá. Složení i umístění je totožné s klasickým motorem.
  • Direct drive motor – Instaluje se do těch nejlepších praček s umístěním v ose bubnu. Pohon je přímý, takže nepotřebuje řemenici a řemen. Zásluhou toho se značně zvyšuje jeho ovladatelnost, stabilita a navíc jsou nižší vibrace. Je to motor zcela bez uhlíků, takže hlučnost je nízká, ale efektivita vysoká.

Ovládání

Když si koupíte nový spotřebič, uvítáte jednoduché ovládání a srozumitelný návod, který by měl být i v českém jazyce, protože každý cizí jazyk neumí. Ideální je, když má pračka displej, na kterém se vám zobrazí vše potřebné. Všechna tlačítka by měla být jasně označená, snadno přístupná a hlavně funkční.

Ceny

Nižší cena je často velkou motivací ke koupi levnější pračky, které sice plní svůj účel, ale musíte počítat s tím, že levné modely nebudou vyzbrojeny tak pokročilými funkcemi jako její dražší sestry. S ohledem na cenu praček se dají rozdělit do několika cenových kategorií.

  • Do 6 000 Kč – Sem spadají zejména pračky s horním plněním nebo s předním plněním, ale malou kapacitou bubnu. Ve většině případu nemají ve výbavě náročnější technologie, ale přesto se najdou i takové, které mají dokonce 6. smysl. Třída odstřeďování není tak účinná jako je tomu u dražších modelů. Počítejte také s vyšší poruchovostí. Tyto pračky je většinou lepší obejít obloukem a raději investovat do dražšího modelu.
  • Do 10 000 Kč – Pračky v této cenové kategorii patří v České republice k nejprodávanějším. Je to pochopitelné, většina z nich už umí spoustu důležitých funkcí a technologií, které nám praní mnohonásobně usnadní. Dokonce už mají třídu účinnosti odstřeďování, A takže jsou vhodné i pro majitele sušiček.
  • Do 15 000 Kč – Mají už pokročilejší technologie, včetně parního praní, anti-alergického máchání, které umí kontrolovat zbytkové množství pracích prostředků ve vodě, také disponují vysokými otáčkami při odstřeďování. V neposlední řadě už mají buben s větší kapacitou prádla.
  • Nad 15 000 Kč – V této cenové relaci už jsou vysoce designové modely, kombinace pračky se sušičkou v jednom, dále pračky schopné synchronizace s mobilním telefonem (aplikace vás informuje o skončení pracího cyklu). Tato kategorie je vhodnější pro ty jedince, kteří neřeší, kolik mohou utratit.

Porovnat ceny praček

Závěrem lze říci, že s výběrem vhodné pračky nemůžete sáhnout vedle, pokud zohledníte vše, s čím jsme vás v naší recenzi seznámili. Poslední na co myslet je výběr značky, kdy hraje roli také záruční a pozáruční servis. Není na škodu si také přečíst různé recenze přímo od uživatelů, kteří již vámi vybranou značku či model pračky zakoupili před vámi. Věříme, že nakonec najdete to, co hledáte.

Péče, údržba a servis

Čištění pračky a celková péče o ni, je naprostou nezbytností, pokud chcete, aby vám dlouho vydržela a pracovala bez problémů.

Pravidelná péče zajistí, že se nebude zkracovat životnost spotřebiče, ani nedojde k vyšší poruchovosti. Když se o svou pračku nebudete starat, může se vám jednoho dne stát, že vyndáte z pračky naprosto páchnoucí prádlo, které nebude ani čisté, ani voňavé jen proto, že je zanedbaná péče o pračku.

Těsnění dvířek

To bývá nejčastější problém, protože gumové těsnění dvířek je ideální místo, kde se zachycují veškeré nečistoty, ať už jsou to vlákna, vlasy, různé drobnosti, ale i prach a další. Stává se, že v těsnění zůstane po doprání voda a začnou se tam tvořit i množit plísně, bakterie a z pračky se bude linout velmi nepříjemný zápach.

Po každém praní je dobré těsnění otřít vlhkým hadrem, případně otřít až bude guma suchá. Na usazeniny je dobré vzít jemný kartáček, klidně i zubní, pokud máte nějaký co nepoužíváte. Pomáhá i používání dezinfekce či octa. Nechávejte dvířka pračky pootevřená, nikoliv úplně zavřená, když doperete.

Zásuvka pro prací prostředky

Šuplík vpředu, do kterého dáváme prací prostředek a aviváž by se měl čistit aspoň jednou měsíčně nebo i častěji, záleží na tom, jak často se zanáší. Když ho čistíte pravidelně, stačí ho vždy jen vytáhnout, propláchnout pod tekoucí vodou, ideálně horkou a otřít hadříkem.

V případě, že se v šuplíku špína usadila, nebo dokonce „zažrala“, jak se říká, bude potřeba použít kartáček a prostředek proti vodnímu kameni, nebo také ocet. Neudržovaná zásuvka začne zapáchat, usadí se v ní bakterie, plísně a zbytky pracího prášku mohou na prádle tvořit skvrny, proto údržbu této zásuvky nepodceňujte.

Filtr

Ten stačí čistit zhruba jednou za dva měsíce. Není to tak rychlé jako třeba u těsnění dvířek, ale to nevadí, protože návod, jak správně filtr vyčistit, se dá většinou najít v návodu u konkrétního modelu pračky.

Buben

Čištění bubnu pračky není vůbec náročné, stačí pračku občas zapnout s nejdelším programem, přidat speciální čistič a počkat, až prací cyklus dojde. Podle toho, jak často perete, by se měla odvíjet i četnost čištění bubnu. Pokud perete málo, stačí jednou za půl roku, když častěji, bude možná potřeba jej vyčistit jednou za měsíc, je důležité si to pohlídat.

Pračky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.czAllegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat

Tip: Podívejte se i na další rady, které souvisí s pračkami. Na našem webu najdete přehled nejčastějších závad praček, dozvíte se, jak vypustit vodu z pračky, když je nějaký problém, nebo také zjistíte, jak vyčistit pračku co nejlépe.

Zdroje: www.bydleniainspirace.cz, www.datafi.czwww.expert.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (264 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

40 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Původně jsem chtěla pračku i sušičku samostatně, ale s ohledem na nedostatek prostoru, jsem od tohoto nápadu musela upustit a objednala pračku se sušičkou dva v jednom. Na začátku jsem tedy nic moc nečekala, protože většinou když je to takhle společně nestojí to za nic ty spotřebiče, ale kupodivu pračka krásně pere a sušení je taky skvělé, i když není vysušeno natolik, aby se to dalo uložit rovnou do skříně.

  2. Tak u nás jsem dostal za úkol vybrat pračku já, z čehož jsem zrovna moc velkou radost neměl, protože mě je v podstatě jedno, jaký spotřebič v koupelně stojí, hlavně, když mám čisté oblečení. No ale tentokrát jsem byl zvolen jako ten, co pračku vybere, objedná a počká doma, až jí dovezou. Vybral jsem tedy značku Whirlpool, neboť vím z reklam, že má šestý smysl, i když tedy manželka moc nadšená nebyla, ale používá ji, a to je hlavní.

  3. Já jsem si z vašeho návodu, jak vybrat pračku vzala hodně. Za prvé jsem se definitivně rozhodla, že předem plněná pračka bude prostě nejlepší, a ještě jsem zjistila, že existují modely, u kterých je možné i po zahájení pracího cyklu přidat zapomenuté kousky prádla, což se mi bohužel stává velmi často. Nakonec jsem zvolila set pračky a sušičky, což se mi zdálo praktičtější než pračka se sušičkou.

  4. Nebylo jednoduché vybrat jednu pračku mezi tolika modely, ale nakonec jsem dala na zajímavé rady ve vašem článku. Máme teď Beko a je super. Snad nám dlouho vydrží.

  5. Já přemýšlela o tom, jakou pračku vybrat a zvolila jsem AEG s možností přidání prádla v průběhu praní, což se mi hodí, protože skoro pokaždé jeden i více kousků prádla zapomenu vložit. Nebyla zrovna nejlevnější, ale tu cenu si odpracuje na 200 %, je skvělá.

  6. Nám odešla pračka značky LG zhruba po osmi letech a vyměnili jsme jí za Hoover. Měla velmi dobré recenze, tak jsme do ní šli. Zatím naprosto spokojenost.

  7. Dlouhou dobu jsme vybírali vhodný model, dokonce jsme se u toho stačili i pohádat, ale pak jsem objevila váš článek a s ním to byla hračka. Vybrali jsme pračku od značky Samsung, byla to opravdu skvělá volba.

  8. Měli jsme původně Beko, ale přiznám se, že tuto značku už nikdy více. Teď máme Samsung a to je obrovský rozdíl.

  9. Musím souhlasit s předchozím příspěvkem, Whirlpool jsme měli a katastrofa, nepomohl ani šestý smysl. Fandím LG, a dokonce i Samsung je super, tyto dvě značky jsou u nás TOP.

  10. Používáme pračku na hotelu, takže velké vytížení a střídající se obsluha. Ze zkušenosti: LG nejlepší kvalita praní, AEG dobré praní a neskutečný držák, Whirlpool má už zákaz vstupu.

1 2 3 4

Přidat komentář

Recenzer
Logo