Jak vybrat pračku?

Výběr pračky je důležitý krok, přece jen je tento druh spotřebiče dlouhodobější záležitostí, než třeba sendvičovač nebo varná konvice. S ohledem na takovou investici, která u těch luxusnějších modelů může být i v řádu desítek tisíc, je potřeba vybírat nejen podle ceny, ale také dostupných funkcí a spotřeby.

Ideální je, když si porovnáte několik praček v internetovém srovnávači, který vám dokáže na základě vámi zadaných parametrů vybrat tu nejvhodnější. My jsme se zaměřili na základní informace, o které byste se měli zajímat při koupi nové pračky ze všeho nejvíc.

Porovnat ceny praček

Nejlepší pračky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. AEG L7WBG47W 94 % 16 990 Kč Zobrazit Elektrocz.com
2. LG F4TURBO9E 93 % 9 144 Kč Zobrazit Alza.cz
3. Electrolux EW7W447W 92 % 11 390 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Romo R 190.1 89 % 6 430 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Whirlpool TDLR 5030L EU/N 87 % 6 290 Kč Zobrazit Mall.cz

Výběr místa

Dříve než se rozhodnete pračku pořídit, musíte si dobře rozmyslet, kam jí hodláte umístit. Obecně platí, že nejčastěji se instaluje do koupelny či kuchyně. Někteří mají dokonce prádelnu v samostatné místnosti, takže pračku postaví a zapojí tam. Vždy si musíte změřit prostor, který pro pračku vymezíte, aby odpovídal její velikosti. Nezapomeňte počítat i s vůlí, aby v mezeře pračka nebyla nacpaná jako sardinka v konzervě.

Do malých koupelniček (místností) jsou ideální pračky, kterým se říká SLIM, případně ty co mají horní plnění. Ovšem, když seženete přístroj s maximální hloubkou do 50 cm, není problém mít i pračku s předním plněním. Musíte ovšem zase započítat prostor potřebný na otevření dvířek pračky. Jestliže se rozhodnete mít pračku v kuchyni, určitě zvolte raději plněnou předem.

Není problém si jí nechat přímo zabudovat jako součást kuchyňské linky, navíc jsou mnohem nižší než ty s horním plněním. Ovšem u těch je zase výhoda, že jsou úzké. Když máte velkou koupelnu nebo samostatnou prádelnu, nemusíte v podstatě velikost vůbec řešit, naopak je lepší zvolit větší model, který bude mít i prostornější buben a tím i větší kapacitu špinavého prádla. Rozhodně však pořiďte pračku plněnou předem, protože byste mohli v budoucnu potřebovat i sušičku a na pračku s horním plněním byste jí těžko postavili (to platí i v klasické koupelně).

Typy praček

Pračky s horním plněním

Jsou ideální do malých koupelen, kde je potřeba počítat s každým centimetrem. Nejčastěji jsou velmi úzké, většinou jen 40 cm, ovšem do hloubky mohou mít až 90 cm. Před koupí je důležité, pečlivě změřit prostor, do kterého má pračky přijít.

Musíte také myslet na to, že bude potřeba otevřít horní víko, takže si nechte nad pračkou aspoň 50 cm. Horní plnění má tu výhodu, že se veškeré prádlo vkládá jednoduše a není potřeba se ke spotřebiči ohýbat, což je výhoda zejména pro seniory či osoby, které mají nějak omezenou hybnost.

Klady:
 • ideální do malé koupelny
 • lze najednou vyprat až 10 kg prádla
 • snadné vkládání prádla

Zápory:
 • nemůže se instalovat do kuchyňské linky
 • horní plochu nelze využít pro odkládání věcí
 • menší výběr modelů


Pračky s předním plněním

Zásadní je, že se do nich vejde hodně prádla, mívají velmi prostorný buben, hodí se do jakékoliv místnosti, snadno je zabudujete i do kuchyňské linky a pokud máte hodně malý prostor na pračku, pořídíte si předem plněnou pračku ve variantě slim s hloubkou již od 33 cm a máte vystaráno. Nehledě na to, že když máte nad pračkou dost místa, můžete na ní umístit také sušičku. Je jen potřeba počítat s místem na otevření dvířek.

Klady:
 • kapacita až 15 kg prádla
 • spousta nejmodernějších technologií
 • energeticky úsporné modely
 • velký vkládací prostor
 • použití horní stranu jako odkládací prostor
 • umístění sušičky na pračku
 • bohatý výběr modelů

Zápory:
 • horší přístup pro vložení prádla
 • zabírá větší prostor
 • vyšší spotřeba vody (u některých modelů)


Pračky se sušičkou

Koupí této kombinace pořídíte dva přístroje najednou a značně tak ušetříte místo, pokud nemáte dostatek prostoru na to, abyste si koupili zvlášť pračku i sušičku. Váhový senzor dokáže automaticky nadávkovat vodu, prací prostředek i teplo při sušení. Díky tomu se prádlo vypere i usuší i tehdy, kdy není zaplněna celá kapacita bubnu.

Klady:
 • zvládnou vyprat a usušit až 10 kg prádla
 • získáte 2 spotřebiče v jednom (za 1 cenu)
 • uspoříte místo
 • velký otvor pro vkládání prádla
 • odkládací plocha na horní straně pračky
 • nižší cena, než když koupíte každý přístroj samostatně

Zápory:
 • má vyšší spotřebu energie
 • zvládne usušit méně prádla, než vypere


Spotřeba energie a vody

Náklady na provoz jsou mnohem důležitější než samotná pořizovací cena. Musíte totiž hledět na to, kolik vaše pračka spotřebuje elektrické energie a vody, ale také na účinnost praní. To zjistíte podle energetické třídy, která musí být jasně vyznačena na tzv. Energetickém štítku. Moderní pračky jsou označovány písmenem A, které doprovází určitý počet plusů, tedy symbol +.

Energetický štítek

Energetický štítek pračky

K nejvíce úsporným patří třída A+++. Co se týká konkrétní spotřeby, pak by u nejnovějších praček neměla být během 1 pracího cyklu překročena 1 kWh u elektrické energie a spotřeba vody by se měla pohybovat v rozmezí 40 až 50 litrů vody. Řada praček je vybavena množstevní automatikou, která se o spotřebu postará automaticky (technologie Fuzzy Logic).

Počet otáček a odstřeďování

Počet otáček za minutu je důležitý údaj, který nás informuje o účinnosti odstřeďování u každého modelu. Laicky řečeno, čím rychleji se dokáže buben točit, tím bude prádlo po vyprání sušší. Podle zvoleného programu je standardní rozmezí otáček zhruba 1 000 až 1 200.

Vyšší otáčky se hodí spíše pro ty, kdo mají i sušičku, neboť čím je odstřeďování účinnější, tím kratší doba bude potřeba na sušení v sušičce, což znamená i méně spotřebované energie. Ideální je, pokud má spotřebič možnost regulovat otáčky podle svého.

Pokud totiž necháte na hodně vysokých otáčkách odstřeďovat třeba svetr, bude nejen zmuchlaný, ale mohou se na něm tvořit žmolky, protože vyšší otáčky nejsou příliš šetrné k prádlu.

Tip: Velice důležitá je účinnost odstřeďování, tu najdete vždy na energetickém štítku. Označuje se písmeny A až F a informuje o nejlepším výsledku – kdy v prádle zůstane nejvíce 45 % zbytkové vody. Mezi jednotlivými třídami najdeme výrazné rozdíly (účinnost C = 54-63 % zbytkové vody, účinnost E = 72-81 % vody).

Hlučnost

O tom, že je tento spotřebič značně hlučný, není rozhodně pochyb. Často je to velmi rušivý element zejména pro sousedy, proto je nutné vybírat tak, aby byl hluk minimální. Pračka s tichým chodem je taková, která během praní nepřekročí 50 dB a při odstřeďování se drží do 70 dB. Tento parametr je vyznačen na energetickém štítku.

Tabulka hlučnosti (úrovně hlasitosti)

Tabulka hlučnosti

Test hlučnosti u pračky Whirlpool FWG91484W EU

Objem bubnu

Nad kapacitou bubnu spousta lidí mávne rukou, ale je to velmi důležitý faktor. Pokud je někdo sám nebo jsou v domácnosti maximálně 2 osoby, bohatě mu stačí buben s kapacitou kolem 4 kg prádla, 4 a více osob na jednou domácnost vyžaduje už kapacitu od 6 kilogramů výš.

 • do 4 kg – do domácnosti s 1 nebo 2 členy
 • 4 – 6 kg – do klasické rodiny se 4 členy
 • nad 6 kg – do větší domácnosti o 5 a více členech
Tip: Zvažujete-li nákup pračky s menším objemem bubnu, tak myslete i na to, že jednou za čas budete potřebovat vyprat objemnější kusy (povlečení, deky, bundy,..). Ty by se vám do ní nemusely vejít.

Většinou je lepší koupit buben s větší kapacitou, protože není dobré plnit pračku na 100 %, maximálně je doporučováno zaplnění do 80 %, protože musíte počítat s tím, že prádlo potřebuje prostor, aby se mohlo pohybovat, tím je praní mnohem efektivnější.

Navíc předpokládejte i potřebu vyprání objemnějších kousků prádla. Za neúsporné se naopak označuje naplnění bubnu maximálně z 50 % (zapomeňte na TV reklamy, kde hodí do pračky jedno tričko).

Technologie bubnu

U bubnů s větším otvorem pro průchod vody nemůžete počítat s velkou šetrností vůči prádlu, protože se tvoří žmolky. Pro jemnější zacházení je ideální pořídit některý model, jehož buben má speciální konstrukci, příkladem je diamantový buben u modelů Samsung.

Základní funkce

 • Odložený start – možnost započít prací cyklus ve zvolený čas s odložením startu až o 24 hodin.
 • JetSystem – nebo také sprchování prádly, kdy je pomocí oběhového čerpadla prádlo během pracího cyklu důkladně propíráno a je tak možné zvolit kratší prací dobu, což ušetří energii i vodu.
 • Fuzzy Logic – senzor, který umí zvážit množství prádla a podle toho upravit potřebu vody, teplotu, délku praní i výšku otáček.
 • Dětská pojistka – automatické zamčení dvířek během praní je vítanou funkcí zejména u rodin s dětmi, aby nedošlo k jejich poranění.
 • EcoBubble – jakmile začne prací cyklus, smíchá se prací prostředek s vodou a vzduchem, čímž vzniknou bublinky, které zajistí šetrnější praní při nižších teplotách.
 • AquaSafe – bývá označen i jako AquaStop. Jedná se o funkci, která brání pračce v přetečení a tím způsobení případných škod.
 • Zkrácené programy – u některých modelu je možné nastavit cyklus dlouhý jen 15 až 30 minut, což je ideální u minimálně znečištěného prádla.
 • Šestý smysl – podobně jako Fuzzy Logic řeší hmotnost prádla, ale dá se nastavit i druh tkaniny. Pračka si pak sama zvolí teplotu a délku praní, ale i otáčky při odstřeďování. Nevýhoda je to u prádla pouštějícího barvu, kdy pračka může obarvenou vodu vyhodnotit jako špinavou a prát tak dlouho, až bude prádlo skoro bez barvy. To je potřeba si ohlídat.

Typy motorů

 • Klasický motor – Dnes už v podstatě zastaralý veteránek tvořený motorem, řemenem, řemenicí a bubnem. Přenos elektřiny je uskutečňován prostřednictvím uhlíků, které jsou odpovědné za hlučnost pračky i její spotřebu, oboje samozřejmě absolutně neúsporné. Motor je navíc umístěn mimo osu bubnu, což je neefektivní.
 • Inventorový motor – Řízení je elektronické, takže regulace je přímá a plynulá. Spotřeba i hlučnost pračky je nízká, takže se pak pračka dá označit jako tichá. Složení i umístění je totožné s klasickým motorem.
 • Direct drive motor – Instaluje se do těch nejlepších praček s umístěním v ose bubnu. Pohon je přímý, takže nepotřebuje řemenici a řemen. Zásluhou toho se značně zvyšuje jeho ovladatelnost, stabilita a navíc jsou nižší vibrace. Je to motor zcela bez uhlíků, takže hlučnost je nízká, ale efektivita vysoká.

Ovládání

Když si koupíte nový spotřebič, uvítáte jednoduché ovládání a srozumitelný návod, který by měl být i v českém jazyce, protože každý cizí jazyk neumí. Ideální je, když má pračka displej, na kterém se vám zobrazí vše potřebné. Všechna tlačítka by měla být jasně označená, snadno přístupná a hlavně funkční.

Ceny

Nižší cena je často velkou motivací ke koupi levnější pračky, které sice plní svůj účel, ale musíte počítat s tím, že levné modely nebudou vyzbrojeny tak pokročilými funkcemi jako její dražší sestry. S ohledem na cenu praček se dají rozdělit do několika cenových kategorií.

 • Do 6 000 Kč – Sem spadají zejména pračky s horním plněním nebo s předním plněním, ale malou kapacitou bubnu. Ve většině případu nemají ve výbavě náročnější technologie, ale přesto se najdou i takové, které mají dokonce 6. smysl. Třída odstřeďování není tak účinná jako je tomu u dražších modelů. Počítejte také s vyšší poruchovostí. Tyto pračky je většinou lepší obejít obloukem a raději investovat do dražšího modelu.
 • Do 10 000 Kč – Pračky v této cenové kategorii patří v České republice k nejprodávanějším. Je to pochopitelné, většina z nich už umí spoustu důležitých funkcí a technologií, které nám praní mnohonásobně usnadní. Dokonce už mají třídu účinnosti odstřeďování, A takže jsou vhodné i pro majitele sušiček.
 • Do 15 000 Kč – Mají už pokročilejší technologie, včetně parního praní, anti-alergického máchání, které umí kontrolovat zbytkové množství pracích prostředků ve vodě, také disponují vysokými otáčkami při odstřeďování. V neposlední řadě už mají buben s větší kapacitou prádla.
 • Nad 15 000 Kč – V této cenové relaci už jsou vysoce designové modely, kombinace pračky se sušičkou v jednom, dále pračky schopné synchronizace s mobilním telefonem (aplikace vás informuje o skončení pracího cyklu). Tato kategorie je vhodnější pro ty jedince, kteří neřeší, kolik mohou utratit.

Porovnat ceny praček

Závěrem lze říci, že s výběrem vhodné pračky nemůžete sáhnout vedle, pokud zohledníte vše, s čím jsme vás v naší recenzi seznámili. Poslední na co myslet je výběr značky, kdy hraje roli také záruční a pozáruční servis. Není na škodu si také přečíst různé recenze přímo od uživatelů, kteří již vámi vybranou značku či model pračky zakoupili před vámi. Věříme, že nakonec najdete to, co hledáte.

Péče, čištění a servis

Tip: Když už víte, na jaké věci si dát při výběru pozor, tak se můžete podívat na náš test praček nebo nový test praček se sušičkou. Nově jsme pro vás připravili i návod, jak vyčistit pračku.

Zdroje: www.bydleniainspirace.cz, www.datafi.cz, www.mall.cz, www.expert.cz, www.alza.cz, www.datart.cz, www.kasa.cz, www.sporilek.cz, www.euronics.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.2/5 (500 hodnocení)
​​

28 komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Pračky od značky Beko jsou prostě nejlepší a klidně mě kritizujte. Vždy jsem s nimi byla a stále jsem spokojená.

 2. Koupila jsem si pračku od značky AEG a jsem s ní velice spokojená, už bych neměnila za jinou značku, než je tato :D.

 3. Dobrý den, ráda bych vybrala pračku s předním plněním na asi 6kg prádla pro syna jeho malé dítě. Měla by být úsporná, tichá s jednoduchým ovládáním. Stačí jen základní programy- dle vlastní zkušenosti využívám 2-3možnosti.Velice děkuji za radu, nejsem technicky zdatná a v široké nabídce spotřebičů se ztrácím

 4. Tyto informace mi velice pomohli s výběrem pračky.

 5. Můj manžel mi dal k narozeninám novou pračku, protože tamta už přestala fungovat. S pračkou Indesit BTW L50300 EU/N jsem velice spokojená.

 6. S výběrem pračky mi poradil můj nejlepší kamarád a vybral mi AEG L6FBG68SC. Pračka dobře pere, je tichá a snadno se ovládá.

 7. Tento článek mi dobře poradil s výběrem. Vybrala jsem si model AEG ProSense L6SEU26IWC.

  • Souhlasím, taky mi náramně pomohl, protože pračka není levná záležitost.

 8. Děkuji za článek,taky se potřebuji poradit….odešla mi po 22 letech pračka ARDO-italská a byla jsem s ní maximálně spokojená,protože neobsahovala -pro mě-programy,které nejsem schopná jako důchodce využít…např,napojení na chytrý mobil nebo nějaké odkládání startu atd.můžete mi poradit „jednoduchou“pračku se zrozumitelným panelem,na asi šest kg s předním plněním,1200 otáček a úsporným chodem-el.energie+voda?Nebo třeba i nějakou se sprchováním prádla nebo parní ?Nemám moc místa v koupelně,tak potřebuji slimku a horní plnění nemůžu mít kvůli bojleru,který je nad ní,děkuji za pomoc

 9. Reply
  Andrea Gruberová 18.11.2020 v 19:37

  Dobrý den, v předešlých dnech jsem vybírala pračku a nejvíce se mi líbila zn.Whirlpool FSCR80415. Později jsem ale zjistila, že to je archivní model, který již není možné koupit jinak než přes E-shop a že prodej byl již ukončen. Nikde jsem ale nenašla rok výroby a také jsem udivena, že lepší parametry ohledně tichosti při praní 49dB a odstřeďování 69dB v nových modelech Whirlpool již nelze nalézt. Mám tedy trochu strach tuto pračku koupit z důvodu náhradních dílů a celkového vyřazení z prodeje. Je to na místě? Velmi děkuji.

 10. Dobry den. Chtela bych si poridit pracku a na ni postavit susicku. Drive, kdyz jsem mela pracku Zanussi (cca 20 let)mi pradlo krasne vonelo. Ted mam AEG a po napusteni machadla se buben otoci cca 8x a uz to vypousti. Proto pradlo nevoni. Existuje nejaka pracka s delsim machanim? Dekuji

1 2

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo