Pračky s vrchním plněním

Pračky s vrchním plněním jsou k vidění především v malých panelákových bytech. Pro tyto pračky jsou typické menší rozměry a pračka tak efektivně řeší potíže s nedostatkem místa. Díky hornímu plnění nemusíte příliš řešit ani to, kam pračku umístíte. Horní plnění zajistí, že se k pračce pohodlně dostanete. Pračky s horním plněním jsou vhodnější i pro starší osoby a všechny, kdo si při vytahování mokrého oblečení nechtějí příliš namáhat záda.

Pračky vrchem plněné však patří k těm méně oblíbeným, proto jsou na trhu zastoupeny v mnohem menším počtu. Přesto se jejich výběr nevyplatí podcenit a zvážit byste měli veškeré důležité parametry. Nejprve je nutné vybrat správný typ pračky, rozhodovat se budete mezi klasickou a parní pračkou. Poté je nutné zvolit správnou velikost a tím i kapacitu pračky. U každého spotřebiče hraje důležitou roli energetická spotřeba a doplňkové funkce. Pračky mohou být umístěny v koupelně, často jsou však součástí kuchyňské linky. Zajímat by vás tedy měla i její hlučnost. Dalším důležitým parametrem je počet otáček, konkrétně rozpětí, které vám pračka dovolí nastavit.

Porovnat ceny praček

Nejlepší pračky s vrchním plněním

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Whirlpool TDLR 65230SS 98 % 8 990 Kč Zobrazit Oaza.cz
2. Candy CSTG 47TME/1-S 92 % 9 339 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Romo RC 390 90 % 10 988 Kč Zobrazit Alza.cz
4. Whirlpool TDLR 5030L EU/N 89 % 6 781 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Indesit BTW L50300 EU/N 86 % 6 129 Kč Zobrazit Expert.cz

Typy

Pračky s horním plněním jsou na trhu zastoupeny 2 typy. Rozšířenější jsou standardní pračky, modernějším typem je parní pračka.

Standardní pračky s vrchním plněním

Tyto verze jsou oblíbenější a patří k cenově dostupnějším. Na trhu jsou zastoupeny v různým velikostech. Menší pračky jsou vhodné pro jednotlivce, do těch větších lze umístit objemnější textilie i polštáře. Nevýhodou těchto praček je vyšší spotřeba vody i energie. Obecně jsou klasické pračky k prádlu méně šetrné.

Parní pračky s vrchním plněním

Tyto pračky jsou modernější a šetrnější. Pomocí páry vyperete běžné oblečení, jemné tkaniny i funkční oblečení. Parní pračka prádlo osvěží a zbaví ho i nežádoucích pachů. Jedná se o vhodnější typ pro alergiky, osoby s citlivou pokožkou a děti. Jejich výhodou je i menší spotřeba energie a vody. Parní pračky jsou na rozdíl od praček klasických tišší. Jejich nevýhodou je vyšší pořizovací cena. V případě praček s horním plněním je jejich nabídka značně omezená.

Velikost

Běžná výška praček s horním plněním je 90 cm. Šířka je pak 40 cm a hloubka 60 cm. Lze však koupit i pračku nestandardních rozměrů. Týká se to především hloubky pračky. Proto před nákupem nejprve pečlivě změřte místo, na kterém bude pračka stát.

Kapacita

Pračky s horním plněním mají menší buben a díky tomu i menší kapacitu. To však neznamená, že je tento typ pračky pro běžnou rodinu nevyhovující. Ty největší pračky jsou schopné vyprat až 10 kg prádla. Menší domácnost se 2 členy si mohou vystačit i s pračkou, jejíž kapacita je 6 k. Domácnosti se třemi členy by pak měly vybírat mezi pračkami, které mají kapacitu alespoň 9 kg.

Otáčky

Dalším důležitým parametrem je i počet otáček. Mnoho praček v dnešní době umožňuje počet otáček regulovat. Většinu vlhkosti z oblečení odstraníte při 1 200 otáčkách za minutu. Majitelé sušiček by měli vlastnit pračku s počtem otáček 1 400 – 1 600 ot/min. Při praní šetrných textilií si vystačíte s 1 000 ot/min.

Motor pračky

Také motor je důležitým, avšak často opomíjeným parametrem. Motor ovlivní nejen spotřebu, ale i hlučnost pračky.

 • Klasický – je složen ze 4 součástek. Hladní částí je motor, dále je to řemen, řemenice a nakonec buben. Tento typ motoru je již dnes zastaralý a u novějších modelů se s ním spíše nesetkáte. Jeho nevýhodou je rychlejší opotřebování uhlíků, které přenáší na motor elektřinu. Počítat musíte i s vyšší spotřebou energie a hlučnějším chodem.
 • Invertorový – i tento motor je složen ze stejných součástek jako motor klasický. Rovněž jeho umístění je stejné. Přesto je invertorový motor úspornější a tišší. Rozdíl je v tom, že je motor řízen elektronicky a umožňuje plynulejší regulaci. Výrobci na tento typ běžně poskytují delší záruku.
 • Direct drive – je motor s přímým pohonem a najdete ho pouze na těch nejlepších pračkách. Motor je umístěn v ose bubnu, díky tomu je pohon přímý a ke svému chodu tak motor nepotřebuje řemen ani řemenici. Díky tomu má pračka menší vibrace a také lepší stabilitu. Mezi další výhody tohoto typu patří větší výkon a úspora a menší hlučnost. U těchto motorů je častá 10letá záruka.

Hlučnost

Moderní pračky patří mezi poměrně tiché spotřebiče. Ty nejlepší pračky dosahují hlasitosti pouze 50 dB. Za hlučnější se považují pračky s 50 – 60 dB. Při odstřeďování pak může hlučnost stoupnout na 60 – 85 dB.

Energetická třída

Energetickou třídu najdete vyznačenou ne energetickém štítku. Tento parametr vás informuje o náročnosti provozu pračky. Nejspornější pračky najdete v energetické třídě A. Za velmi úsporné lze považovat i spotřebiče spadající do energetických tříd B a C.

Funkce

Moderní pračky nabízí celou řadu standardních i nestandardních funkcí. S jejich počtem roste i pořizovací cena, proto dobře zvažte, které funkce jsou pro vás nepostradatelné a bez kterých se naopak obejdete.

 • Dětská pojistka – klasická bezpečnostní funkce, kterou disponuje v dnešní době snad každý spotřebič.
 • Aqua stop – bezpečnostní funkce, která v případě poruchy uzavře přívod vody.
 • Váhová automatika – pračka dokáže náplň zvážit a podle potřeby upravit prací cyklus. Takto se minimalizuje spotřeba elektřiny a vody.
 • Odložený start – umožní vám nastavit dobu praní.
 • Rychlý program – prací program bude trvat pouhých 15 – 30 minut.
 • Fuzzy logic – je funkce, která prádlo zváží a podle hmotnosti upraví množství vody.
 • Baby Care – program, který z prádla odstraní zbytky prášku. Využít ho můžete při praní dětského prádla, ale ocení ho i alergici.
 • Sprchování prádla – při sprchová se prací prostředek rozptyluje do každé části bubnu.
 • Parní program – může být součástí dražších klasických praček. Díky němu můžete při praní eliminovat alergeny.
 • Program PET – je další předpírka a máchání, která z oblečení odstraní zvířecí chlupy, pach a špínu.
 • Přidat prádlo – tato funkce vám umožní zastavit prací cyklus a do pračky vložit zapomenuté prádlo.
 • WIFI – tato funkce se týká SMART praček. Ty můžete ovládat dálkově pomocí mobilní aplikace.
 • Funkce skvrny – je funkce intenzivního praní, která si lépe poradí s odolnými skvrnami.

Příslušenství

K pračce je možné pořídit i další příslušenství. V případě běžných praček se neobejdete bez čističů, které pračku dokonale vyčistí a zbaví ji i zápachu. Při praní velmi jemného prádla se vám budou hodit speciální sáčky, do kterých toto prádlo nebo třeba záclony vložíte. Oblíbené jsou i tlumící podložky, které jsou schopny tlumit vibrace pračky.

Značka

Pračku s vrchním plněním koupíte od všech předních výrobců. Velmi oblíbené jsou pračky značky Whirlpool nebo Electrolux. Dále jsou v nabídce pračky AEG, Candy, Romo, Indesit, Philco, Fagor i Amica. Přesto, že je zde výběr mnohem menší, může tu správnou pračku vybrat každý.

Cena

Pračky s horním plněním jsou menší, což se odráží i na jejich nižší pořizovací ceně. Nejméně náročný mohou tuto pračku koupit již za cca 6 000 Kč. Kvalitnější, úspornější a vybavenější pračky lze koupit za 8 – 12 000 Kč. Nejkvalitnější a nejspornější pračky pak mohou stát 13 – 20 000 Kč.

Porovnat ceny praček

Otázky a odpovědi

Proč je před vložením do sušičky vhodné ždímat rychlostí 1 400 ot/min?

Při této rychlosti se z prádla odstraní téměř veškerá vlhkost. Prádlo, které vložíte do sušičky, usušíte velmi rychle. Postačí vám jeden sušící cyklus. Pokud byste prádlo ždímali na menší počet otáček, bude sušení v sušičce trvat mnohem delší dobu, což se podepíše na vyšší spotřebě energie.

Jsou pračky s horním plněním stejně kvalitní jako pračky s předním plněním?

Mezi pračkou s horním a předním plněním není, co se kvality praní týká, prakticky žádný rozdíl. Kvalitu pračky neurčuje typ, ale především výrobce a dodatečné funkce, které pračky nabízí.

Co jsou SMART pračky?

Pod tímto označením se ukrývají moderní chytré pračky, které lze ovládat i prostřednictvím chytrého telefonu. K pračce dostanete i aplikaci, kterou stáhnete do telefonu a poté budete mít přehled o veškeré činnosti pračky. Aplikace rovněž umožňuje stahovat další programy, které se průběžně aktualizují.

Závěr

Pračky s předním plněním si pořizují zejména ti, který potřebují šetřit prostor v malých bytech. Tyto pračky se postarají o pohodlnější manipulaci s prádlem. Jejich výhodu je i nižší cena. Za největší nevýhodu se považuje skutečnost, že na tuto pračku nebudete moci umístit sušičku prádla. Při výběru vrchem plněné pračky věnujte pozornost účinnosti praní a odstřeďování. Zajímat by vás měla kapacita bubnu, typ motoru i hlučnost pračky. O kvalitě pračky rozhoduje nejen výrobce, ale i množství funkcí a programů.

Pračky s vrchním plněním můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.mall.cz, www.expert.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (61 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo