Příčné flétny

Příčná flétna je krásný, poměrně složitý nástroj. Nejčastěji na příčnou flétnu přechází ti, kdo umí hrát opravdu dobře na flétnu zobcovou. Příčná flétna je vyrobená z kovu, díky své stavbě a zvukovým vlastnostem se však stále řadí mezi dřevěné dechové nástroje. Na příčnou flétnu je možné zahrát mnoho stylů, nejčastěji je to klasika, velmi často jazz, ale zahrát si můžete i moderní hudbu. Příčnou flétnu jako hudební nástroj volí muži i ženy.

Při výběru příčné flétny není mnoho parametrů, které můžete nějakým způsobem ovlivnit. Na kvalitu má největší vliv pochopitelně výrobce, a cena nástroje se odvíjí od výrobního materiálů.

Porovnat ceny příčných fléten

Typy

Stejně jako se dělí lidské hlasy, dělí se i flétny na základě výšky hlasů.

  • Pikola – nejmenší svým vzhledem, ale zároveň nejvyšší hlasem. Tato flétna je oblíbená zejména v pochodových orchestrech nebo vojenských kapelách. Pikola je laděna v C a na rozdíl od větších nástrojů se skládá ze dvou částí.
  • Basová flétna – známá i jako C flétna je laděna v C a používá se spíše výjimečně
  • Altová – tato flétna je laděna v G a zvuk je o oktávu výše než u příčné flétny

Stavba nástroje

Celková délka flétny je cca 66 cm, hmotnost se pohybuje okolo 800 g. U moderní flétny najdete 16 – 18 klapek. Příčná flétna je složena ze tří částí:

Hlavice

Hlavice je část, do které se dýchá, může mít více tvarů. Moderní flétny mají hlavici rovnou, u basové či altové flétny je zahnutá.

V horní části hlavice je tzv. retný otvor, který je opatřen náustkem. Ten slouží k podepření spodního rtu. Celá flétna se ladí mírným vytahováním hlavice. Hlavice může být u jednotlivých fléten zahnutá nebo rovná.

Tělo

Tělo je střední část flétny je opatřena klapkami. Klapky nebyly u flétny vždy, původně bylo tělo opatřeno pouze otvory, které se zakrývaly prsty. Klapky byly přidány až v roce 1832. Také v současné době může být tělo opatřeno otevřenými a uzavřenými klapkami. Začátečníci by měli volit flétnu s uzavřenými klapkami.

Nožka

Nožka určuje tóninu flétny. Na spodním dílu jsou 3 klapky, ty se ovládají malíčkem. Podle spodní klapky je nejnižší tón buď c1 nebo h.

Materiál

Příčná flétna je nejčastěji vyrobená z niklové mosazi nebo různých druhů oceli. Nejkvalitnější flétny jsou vyrobeny ze stříbra nebo zlata.

Pokud však budete chtít hrát na pikolu, bude flétna vyrobena ze dřeva. Mechanika je pak opět vyrobená z nějakého kovu. V případě nejdražších pikol je mechanika vyrobená ze stříbra a zlata.

Nátisk

Ti, kdo chtějí hrát na jakýkoliv dechový nástroj, musí nejprve zvládnout nátisk. V případě příčné flétny není účelem foukat silně, ale naopak volně a co možná nejpřirozeněji. Tak jako u ostatních dechových nástrojů se nevyhnete trénování správného nátisku.

U příčné flétny je jedním z praktikovaných učících prvků, zkoušet ústy stříkat vodu tak, že ji budete vytlačovat středem úst do plynulého oblouku. Kromě tohoto cviku však můžete trénovat také jiným způsobem.

První lekce hry vypadají tak, že si vezmete do ruky pouze hlavici flétny a učíte se správně foukat do retného otvoru. Teprve poté, co zvládnete správnou techniku foukání, přichází na řadu celý nástroj.

Značka

Stejně jako u jiných nástrojů je výrobce tím zcela nejdůležitějším. Mezi ověřené výrobce těchto krásných nástrojů patří Armstrong, China, Gewa, Yamaha, Pearl, Nuvo nebo LA TROMBA AG.

Cena

Jestliže vybíráte příčnou flétnu pro děti, budete do nástroje investovat cca 4 000 Kč. Jedná se o kvalitní nástroj vyrobený z běžných materiálů. Flétna s cenou okolo 10 000 Kč má již postříbřenou hlavici, pokud budete chtít flétnu se stříbrnou hlavicí, vyjde vás asi na 15 000 Kč. Cena luxusního nástroje pak může vyšplhat až na 50 a více tisíc Kč.

Porovnat ceny příčných fléten

Údržba

Údržba nástroje není nijak složitá. Podobně jako ostatní dechové nástroje je vhodné flétnu po skončení hraní vytřít pomocí vytěráku. Ukládat byste ji měli na suché stinné místo, nástroj nemá rád přílišné výkyvy teplot. Ideální je přepravní kufřík, který je často součástí přístroje, nebo ho koupíte samostatně.

Otázky a odpovědi

Co je zobcová flétna?

Zobcová flétna je nástroj podobný píšťale. Hra na zobcovou flétničku je vhodná již pro malé děti, které se s její pomocí učí správně dýchat. Při hře držíte flétnu před sebou a rozdíl je i ve výrobním materiálu. Tyto flétny jsou nejčastěji vyrobeny ze dřeva, levnější flétny jsou plastové.

Kdy začít hrát na příčnou flétnu?

Ten, kdo chce hrát na příčnou flétnu, by měl mít alespoň základní zkušenosti právě s flétnou zobcovou. Doporučovaný věk je 8 – 9. let a hra se vyučuje standardně na Základních uměleckých školách.

Výuka mladších dětí by byla velmi problematická i díky tomu, že je nutné držet flétnu stranou, na což zpravidla nemají malé děti fyzické předpoklady. Pokud je dítě malého vzrůstu, doporučuje se většinou zakoupit příčnou flétnu se zahnutou hlavicí.

Jaké příslušenství je nutné dokoupit?

Pro hru budete potřebovat kromě samotného nástroje pouze notový materiál, který budete kupovat na základě doporučení vyučujícího.

Neobejdete se ani bez notového stojanu, který by měl umožňovat nastavit výšku. Pro správnou údržbu je vhodné zakoupit čistící sadu, s rytmickým cítěním pomůže metronom a správně ukládat budete nástroj díky vhodnému pouzdru.

Závěr

Vybrat správnou flétnu není nijak těžké. V obchodě s hudebními nástroji vám rádi poradí a nějaké doporučení vám jistě dá i váš vyučující. V případě malých dětí je také často možné nástroj na začátku vypůjčit. Teprve poté, zda bude dítě hra bavit a bude pro ně mít ty správné předpoklady, můžete zakoupit nástroj nový.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.muziker.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (74 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Pro dceru jsem objednala Trevor James Chanson CV-E. Je nejen krásně zpracovaná, ale má i moc pěkný zvuk. Rozhodně to byla velmi dobrá investice.

  2. Náš syn si vymyslel, že se chce učit na flétnu, takže jsme museli vybrat nějakou vhodnou, s čímž nám pomohl váš článek.

  3. Pěkný článek

Přidat komentář

Recenzer
Logo