Hoboj je nástroj patřící do skupiny dvouplátkových dřevěných nástrojů. Hoboj je nástroj velmi podobný klarinetu, oba nástroje mají podobný tvar a velikost. Stejný je i výrobní materiál, ve většině případů je v obou případech tmavé dřevo.
Hoboj je složen z několika částí – horní nebo také vrchní díl, spodní díl, korpus, kterému se říká také ozvučník a nejdůležitější částí nástroje je strojek. Strojek je složen z kovové trubičky, na které jsou připevněny dva plátky.
Hoboj má uplatnění zejména v klasické hudbě, ale vzhledem k jeho krásnému tónu je tento nástroj často využíván i autory filmové nebo populární hudby. Zvuk hoboje můžete znát ze seriálů Cirkus Humberto nebo Nemocnice na kraji města. Tento nástroj se však objevuje pochopitelně i v mnoha dalších filmech i seriálech, nejčastěji zde ztvárňuje motivy lásky.
Typy
Hoboj má příbuzné nástroje oboe d’amore, anglický roh a zřídkakdy používaný heckelfon.
- Oboe d’amore – známý i jako hoboj milostný je o něco delší než klasický hoboj. Je laděný in A a liší se i tvarem ozvučení. Tón je velmi líbezný.
- Anglický roh – opět se jedná o ještě delší nástroj, který je laděn in F. Mezi strojkem a samotným nástrojem je navíc umístěna trubička, které se říká Eso. Eso je mírně ohnuté, díky čemuž se nástroj snadněji ovládá.
- Barytonový – tvarem připomíná anglický roh, délka je více než 1 metr. Rozsah barytonového hoboje je totožný s rozsahem klasického hoboje, nástroj však zní o oktávu níž.
- Heckelfon – je minimálně používaný nástroj, který má rovný tvar a kuželovitě se rozšiřující trubici. Ta je zakončena ozvučnicí kulatého tvaru. Tón je výrazný a plný. Nástroj je laděn v C.
Materiál
Hoboj je vyroben z černého dřeva, nejčastěji se jedná o grenadillu nebo jiné exotické ebenové dřevo. Mezi další dřeviny, ze kterých může být nástroj vyroben, patří palisandr, buxus, černý eben. Výrobním materiálem strojku je zdřevnatělá tráva. Tato tráva roste v přímořských oblastech a její jméno je trsť rákosovitá.
Strojek
Nejdůležitější částí hoboje je strojek. Strojek je složen z korkové trubičky, nitě a dvou třtinových plátků. Nástroj bez strojku nehraje, samotný strojek vyluzuje zvuk kokrhajícího kohouta. Ve chvíli, kdy spojíte strojek se zbytkem nástroje, můžete zahrát krásný, líbivý zvuk, který je pro hoboj typický.
Strojek je nutné před každým použitím namočit na nějakou dobu do vody. V případě, že strojek nenamočíte, nebude na nástroj možné hrát.
- Mechanika – nedílnou součástí nástroje je mechanika. 6 dírek se uzavírá pomocí prstů, ostatních 16 dírek je uzavíráno složitým mechanismem.
Značka
Kvalitní nástroj určuje pouze kvalitní výrobce. Ti, kdo to myslí s hrou na hoboj opravdu vážně, by měli vždy preferovat výrobky vyrobené z kvalitních materiálů. Mezi přední značky patří Yamaha, Gewa, Melodiya, Supraphon, Farber Music nebo Togga.
Cena
Ti, kdo uvažují o nákupu tohoto krásného nástroje, budou muset počítat s opravdu velkou investicí. Nejlevnější hoboj koupíte za necelých 40 000 Kč, cena nejdražšího šplhá až k 250 000 Kč. Rozdíl v ceně je dán výrobním materiálem, nejlevnější nástroje jsou vyrobeny z plastu a mechanika je postříbřená. Výrobním materiálem dražších nástrojů je grenadilla.
Údržba
Po hraní na nástroj přichází na řadu nezbytná údržba. Hoboj je třeba po každé delším hraní vytřít pomocí vytěráku. K vytírání se však používá také bažantí pero, které dobře saje vlhkost a jeho používání je bezpečnější.
Otázky a odpovědi
Jak se na hoboj hraje?
Tak jak u každého dechového nástroje, je i v případě hoboje velmi důležitý správný nátisk. Proto se nejprve každý začínající hráč musí naučit správnou techniku dýchání. Poté se pokračuje s nácvikem foukání do strojku. Nakonec přichází na řadu celý nástroj, jehož součástí jsou klapky, které se budete učit ovládat.
Lze koupit náhradní strojek?
Strojek patří mezi spotřební zboží, které je nutné pravidelně dokupovat. Profesionální hráči si obvykle strojky vyrábí sami z rákosového dřeva.
Ti, kdo si na to netroufnou, mohou strojek koupit. Použít ho pak mohou na hoboj a fagot. Počítat však musíte s tím, že při pravidelném hraní vám strojek vydrží cca 14 dní, pořizovací cena strojků začíná na 200 Kč.
Vyžaduje nástroj nějaký servis?
Hoboj je nástroj s velmi složitou mechanikou, která vyžaduje pravidelný servis a údržbu. Dá se říct, že veškerý servis se týká právě mechaniky. Hoboj je nástroj, který je možné rozložit na 3 části, ty pak budete pochopitelně zase skládat. Mechanika přechází z jedné části do druhé a při neopatrné manipulaci může dojít k jejímu narušení.
Závěr
Hoboj je nejdůležitějším nástrojem komorního orchestru, jedná se o nástroj, který je jedním z nejnáročnějších na dech, protože otvor do kterého se vzduch vhání, je velmi úzký.
Na hoboj se tak obvykle přechází po zvládnutí některého lehčího nástroje, ale na hoboj se učí hrát děti ve věku cca 7 let. Ne každá základní umělecká škola však hru na hoboj vyučuje.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroj: www.wikipedia.org
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Přítel si vymyslel, že bude hrát na hoboj, za který vyhodil přes 200 tisíc korun. Má nějaký Yamaha YOB 832L a den co den si užíváme jeho zajímavé melodie.
Hoboj jsem kupoval pro synátora, který se na něm chtěl za každou cenu začít učit. Zatím tedy vyluzuje příšerné zvuky, ale je s ním spokojený, jen ta cena.
Hoboj používám od značky Yamaha. Tato značka je sice drahá, ale zas dělá věci kvalitnější.