Zobcové flétny

Zobcová flétna je jedním z nejoblíbenějším dechovým nástrojem. Výuka hry na tuto flétnu začíná již u dětí, které navštěvují mateřskou školku. Pro mnohé hráče na jiné dechové nástroje, je právě zobcová flétna nástrojem, který se začali učit ovládat jako první. Až, když jim hra na zobcovou flétnu nestačila, přecházeli na jiný obtížnější dechový nástroj. Výhodou tohoto nástroje je finanční nenáročnost, koupit kvalitní flétničku můžete doslova za pár korun.

Hra na zobcovou flétnu bývá odrazovým můstkem k přechodu na další dechové nástroje. Zapálení hudebníci se mohou naučit ovládat i několik dechových nástrojů jako například příčná flétna, klarinet, saxofon a další. Zobcová flétna je však startérem i pro žesťové dechové nástroje. Mezi ně patří například pozoun, tuba, trumpeta atd.

Hra na zobcovou flétnu je poměrně jednoduchá, potíže s tímto nástrojem nemají děti, které se zároveň naučí princip dýchání a posílí svaly bránice. Flétna je však častým pomocníkem i při různých nehudebních kroužcích, kde se děti učí správně dýchat nebo třeba ovládat motoriku.

Každý, kdo se chce učit hře na flétnu, začíná flétnou sopránovou, právě na tyto flétny se zaměříme v následujícím textu. Výběr flétny není nijak náročný, zajímat vás bude pravděpodobně pouze výrobní materiál. Přednost byste měli dát i kvalitnímu výrobci.

Porovnat ceny zobcových fléten

Typy

Zobcových fléten je hned několik typů. V největším zastoupení jsou sopránové flétny, které se využívají i v hudebních školách. Kromě nich však můžete hrát na flétnu sopraninovou, tenorovou, altovou a basovou. Jednotlivé flétny se liší velikostí i zvukem. Kromě toho se liší také rozsahem, čím je nástroj menší, tím je tón vyšší. S délkou roste i hloubka tónu.

 • Sopraninová – nejmenší zobcová flétna, která svým vzhledem připomíná píšťalku, která má výrazný až pískavý hlas, laděna je v tónině F
 • Sopránová – je nejznámější a nejčastěji používána již od dětského věku. Tato flétna se používá vždy na začátku hraní. Teprve, až budete ovládat sopránovou flétnu, můžete přejít na jinou zobcovou flétnu, či další dechový nástroj. Sopránová flétna je laděna v tónině C.
 • Altová – je druhou nejpoužívanější, má o něco hlubší zvuk než flétna sopránová a opět je laděna v tónině F
 • Tenorová – druhou největší je flétna tenorová, která má o něco vyšší hlas než největší zástupce zobcových fléten, kterým je flétna basová. Tenorová flétna je laděna v tónině C.
 • Basová – je největší a má nejhlubší hlas, ladění je v F.
zpět k obsahu ↑

Materiál

Zobcové flétny jsou určeny i malým dětem, což se odvíjí i na výrobním materiálu. Zakoupit můžete flétničky plastové. Tyto flétny jsou lehké a levné a koupit je můžete v různých barvách. Dražší flétny jsou pak dřevěné. K výrobě se používají různé dřeviny jako hruška, javor, palisandr, eben a další. Kromě toho je možné zakoupit nástroje vyrobené v kombinaci obou materiálů.

Čím je dřevo kvalitnější, tím je pořizovací cena nástroje vyšší. Kromě ceny se však kvalita dřeva podepisuje i na zvuku. Ty nejdražší nástroje jsou vyrobeny z materiálu castellowood. Jedná se o měkké dřevo, které vyniká překrásným tónem. Kvalitní flétny jsou vyráběny ručně, i tato skutečnost se pochopitelně odráží na pořizovací ceně.

zpět k obsahu ↑

Značka

Kvalitní výrobce je alfou a omegou každého hudebního nástroje. Nejinak je tomu i u flétny, což je nástroj, dostupný i v hračkářství. Ti, kdo koupí levnou flétnu právě v hračkářství, však nekupují hudební nástroj, ale opravdu pouze hračku.

K výrobcům zobcových fléten patří AULOS a Yamaha. Právě u těchto výrobců si můžete být jistí kvalitou i v případě flétny vyrobené z plastu. K dalším výrobcům patří Hohner, Stagg a Mollenhaus, kteří se specializují na dřevěné flétny.

zpět k obsahu ↑

Cena

Kvalitní zobcovou flétnu vyrobenou z plastu koupíte za méně než 500 Kč. Výběr je veliký a k dostání jsou i výrobky věhlasných značek, proto se nemusíte obávat, že kupujete nekvalitní výrobek. Velký výběr nabízí i cena do 1 000 Kč. Zde si přijdou na své nejen děti, ale i dospělí.

Naopak ručně vyráběné flétny vyrobené z prvotřídních materiálů vás mohou vyjít na více než 20 000 Kč. Tyto vysoce kvalitní a překrásné nástroje ocení opravdový profesionálové. Pro začátečníky je investice do takových to kousků zbytečná.

Porovnat ceny zobcových fléten

zpět k obsahu ↑

Údržba

S výrobním materiálem úzce souvisí i údržba. Zatímco plastové flétny jsou prakticky bezúdržbové, dřevěný nástroj vyžaduje určitou údržbu.

Odborníci však doporučují pečovat o oba materiály stejně. Po každém hraní je vhodné flétnu vytřít speciálním vytěrákem. Vytěrák můžete koupit samostatně, ve většině případů je však vytěrák přímo součástí balení. Před čištěním je vhodné flétnu rozebrat na jednotlivé části a každou pak čistit samostatně.

zpět k obsahu ↑

Otázky a odpovědi

Který materiál při výběru flétny upřednostnit?

Za kvalitnější jsou i dnes považovány dřevěné flétny. Přesto je možné koupit dražší plastové nástroje, které jsou svou kvalitou s dřevěnými srovnatelné. Hlavní roli tak hraje opět samotný výrobce a pořizovací cena nástroje.

Jaká je stavba nástroje?

Zobcová flétna se skládá ze 3 částí – hlavice, těla a spodní nožky. Spodní část je možné podle potřeb nastavit tak, aby děti snáze dosáhly na spodní dírky.

Narazit však můžete také na jednodílné nebo dvoudílné nástroje, kvalitní flétna by však měla umožňovat rozložení právě na tyto 3 části. I podle toho poznáte kvalitní nástroj od nástroje nekvalitního. Flétnu, kterou můžete takto rozložit, je možné snáze vyčistit i naladit.

Je nutné k flétně dokoupit další příslušenství?

Kromě již zmíněných čistících prostředků je vhodné, zakoupit i speciální vazelínu, kterou je občas nutné promazat spojovací části.

Úplným začátečníkům se bude hodit také notový stojan a pochopitelně vhodné noty. Ty však budete kupovat pravděpodobně až podle požadavků učitele. Velmi často jsou flétny dodávány s ochranným obalem, avšak také obal je možné zakoupit samostatně.

zpět k obsahu ↑

Závěr

Ačkoliv je možné koupit zobcovou flétnu v každém hračkářství nebo supermarketu, je pochopitelně vhodnější, kupovat hudební nástroj v hudebninách.

Flétny zakoupené v nespecializovaných prodejnách se mezi hudební nástroje neřadí, jedná se opravdu pouze o hračky. Flétna je nástroj, který není možné z hygienických důvodů na prodejně vyzkoušet, při koupi tak zkontrolujte, zda není nástroj prasklý, či jinak poškozený.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

   Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. Komentáře schvaluje správce.


  Komentáře / diskuse / hodnocení

  GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz