Jak vybrat dron s kamerou?

Drony jsou malé letouny, které můžete koupit pro zábavu svým dětem i dospělým na místo letadla nebo vrtulníku. Tyto bezpilotní letouny se však běžně používají i ke komerčním účelům. Je to možné díky kameře, kterou je velká část dronů vybavena. Dron můžete ovládat dálkově pomocí rádia řízeného ovladače, ale díky aplikace lze využívat i chytrý mobilní telefon nebo tablet.

Ačkoliv jsou drony poměrně malé, jsou schopny natáčet vysoce kvalitní videa nebo s jejich pomocí pořídíte kvalitní fotografie. Tímto netradičním způsobem tak můžete zachytit výjimečné okamžiky z dovolené, nebo budete jednoduše monitorovat méně přístupná místa z ptačí perspektivy. Používání dronu však podléhá platné legislativě a je proto nutné přesně vědět, kde lze drony využívat, a co vše je možné monitorovat.

Před tím, než se do výběru dronu s kamerou pustíte, musíte přesně vědět, kolik jste ochotni investovat, a co přesně od letounu očekáváte. Jednotlivé drony se liší v mnoha parametrech, například vzhledu, počtu vrtulí, výkonu, kvalitě kamery, způsobu ovládání i možných dalších funkcí. Možnosti dronu pochopitelně stoupají přímo úměrně s pořizovací cenou.

Porovnat ceny dronů

Nejlepší drony s kamerou

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. DJI Mini 2 CP.MA.00000312.01 99 % 13 990 Kč Zobrazit Huramobil.cz
2. DJI Mini 2 Fly More Combo CP.MA.00000307.01 97 % 14 490 Kč Zobrazit Planeo.cz
3. SYMA X26 89 % 890 Kč Zobrazit Alza.cz
4. Syma X30 89 % 3 284 Kč Zobrazit Alza.cz
5. SYMA X5C 87 % 1 105 Kč Zobrazit Onlineshop.cz

Typy

Drony s kamerou lze obecně rozdělit podle toho, jakým způsobem je kamera k dronu připojena. Obecně lze říct, že se budete rozhodovat mezi cenou a kvalitou.

  • Zabudovaná kamera – je součástí levnějších dronů. Kamera dronu mívá nižší rozlišení a letouny jsou tak vhodné spíše pro občasné využívání.
  • Zavěšená kamera – dražší drony mají kameru zavěšenou na tří osém gimbalu. Gimbal se stará o stabilizaci obrazu a umožňuje kamerou hýbat, bez toho, aby se pohyboval celý dron. Poloprofesionální a profesionální drony nabízí rovněž více pokročilých funkcí a delší dobu letu.

Počet vrtulí

Drony se dále dělí podle počtu vrtulí. Tento parametr je velmi důležitý, protože zásadně ovlivňuje vlastnosti dronu. Na trhu najdete drony se 3 – 8 vrtulemi.

  • Trikoptéry – jsou drony se 3 vrtulemi, které jsou velmi mrštné. Trikoptéry mají rovněž 3 motory, dva se nachází v pření části a jeden v části zadní. Ovládání tohoto dronu je však poměrně náročné a nejsou vhodné pro začátečníky. Jejich nevýhodou je i malá stabilita a běžně se využívají při závodění. Velmi často jsou k dostání v podobě stavebnice.
  • Kvadrokoptéry – nejoblíbenější a nejdostupnější jsou drony se 4 vrtulemi a motory. Jsou oblíbené zejména díky své dobré stabilitě, ovladatelnosti i manévrovatelnosti.
  • Hexakoptéry – jsou drony se 6 vrtulemi a motory. Jedná se již o profesionální drony, které obvykle vykonávají těžší práce, dron je schopen unést až 6 km náklad. Drony jsou velmi stabilní a využívají se mimo jiné v zemědělství.
  • Oktokoptéry – jsou naopak nejstabilnější drony vybavené 8 vrtulemi a motory. Používají je především profesionálové a jejich největší nevýhodou je vysoká pořizovací cena. Také tyto drony mají vysokou nosnost a ty nejkvalitnější jsou schopny přepravit i 30 kg zátěž.

Baterie

Baterie dodává dronu potřebnou energii, díky které je pak schopen létat. Délku letu určuje kapacita baterie. Běžná doba letu je v rozmezí 15 – 30 minut. Kapacitu však mohou zkrátit povětrnostní podmínky, zatížení i rychlost dronu.

Rychlost letu – bývá u levnějších variant okolo 30 km/hod, drony střední třídy mohou létat rychlostí až 60 km/hod, ty nejdražší však mohou vyvinout rychlost i okolo 100 km/hod. Koupit můžete dron s integrovanou i vyjímatelnou baterií. Vyjímatelná baterie vám umožní použít i baterii náhradní, díky které můžete délku letu zdvojnásobit.

Dosah

Dosah určuje, kam budete moci s dronem doletět. Tento parametr je velmi důležitý, protože určuje míru kontroly nad dronem. Dosah dronu s kamerou může být v řádu stovek metů, ale lze koupit i drony s dosahem několika kilometrů. Při používání dronu berte v potaz i platnou legislativu a nezapomeňte, že dron byste měli mít pod dohledem, abyste ohlídali, že jeho let nijak nepoškozuje něčí majetek, nebo při něm nedochází ke zranění zvířat nebo dokonce osob.

Rozlišení kamery

Pokud hodláte investovat do dronu s kamerou, bude vás pochopitelně zajímat i kvalita natáčenéo videa. Tu určuje rozlišení kamery. Rozlišení z velké části určuje i cena dronu, lepší záběry i fotografie vám poskytne dražší letouny. Rozlišení se udává v pixelech a je uvedeno u každého modelu.

  • Nejlevnější drony mají FULL HD rozlišení s hodnotou 1920 x 1080 px.
  • Lepší obraz poskytne Quad HD neboli 2K rozlišení s hodnotou 2560 x 1440 px.
  • Další možností je ULTRA HD neboli 4K rozlišení s hodnotou 4960 x 2160 px, 3840 x 2160 px.
  • Drony ve špičkové kvalitě natáčí 8K videa s hodnotou rozlišení 7680 x 4320.

Rozlišení fotografií

Také zde se kvalita mění přímo úměrně s cenou. Levné drony nabídnou rozlišení cca 5 MP, poloprofesionální až 48 MP. Za kvalitní se považuje rozlišení od 12 – 20 MP.

Snímková frekvence

Je parametr, který udává, kolik snímků je kamera schopná natočit za sekundu a je označena zkratkou FPS. Využit ji můžete zejména u zpomalených videí. Plynulý obraz poskytne kamera s co možná největší FPS. I zde určuje hodnotu cena dronu, střední kategorie nabízí 30 fps, kvalitnější drony až 60 fps.

Hmotnost

Dalším důležitým parametrem je hmotnost dronu. Lehčí drony jsou mrštnější, ale jejich ovládání je náročné. S přibývající hmotností se mrštnost snižuje, ale dron lépe odolává povětrnostním podmínkám. S hmotností se mění i zařazení dronu do legislativní třídy. Pro každou třídu platí jiná pravidla, kterými se musíte při používání dronu řídit.

Nejlehčí drony s hmotností do 250 g mají nejmírnější pravidla pro létání, ale nepoužívají se tak často. Naopak nejoblíbenější jsou drony s hmotností od 0,5 – 1,5 kg. Nejpřísnější pravidla platí pro těžké průmyslové drony.

Funkce

Drony s kamerou bývají vybaveny různými funkcemi, díky kterým bude let dronu bezpeční a jeho ovládání snadnější. Kromě funkcí pak můžete využívat i několik letových režimů. I zde určuje vybavenost dronu s kamerou pořizovací cena.

  • Rozpoznávání překážek – další praktickou funkcí je automatické rozpoznávání překážek. Díky ní se dokáže dron za letu různým překážkám bezpečně vyhýbat. Funkci rozpoznávání překážek by měl nabídnout každý dron, avšak zejména u levnějších variant se na ni nemůžete opravdu spoléhat. Zde je vhodné přečíst i recenze uživatelů, které vás na možné nedostatky dronu upozorní ještě před nákupem.
  • Zoom – levnější drony s vestavěnou kamerou mohou využívat digitální zoom. Přiblížením však obvykle snížíte kvalitu obrazu. Kvalitní obraz nabízí optický zoom, který je součástí dronů s gimbalem.
  • Formáty – všímat byste si měli podporovaných formátů. Obvykle drony podporují hned několik foto a video formátů. K základu patří MOV, MP4 nebo JPEG. Dražší modely mohou podporovat i formáty TIFF, RAW nebo DNG.
  • GPS – díky GPS bude dron vědět, kde se nachází. V případě jeho ztráty pro vás bude snadnější dron najít. Druhou možností je, že dron dokáže najít i svůj ovladač. Ovládající osobě postačí jednoduše stisknout tlačítko, které může být označeno například jako Návrat domů – Return home. Díky GPS však bude obecně jednodušší dron ovládat a spolehnout se můžete i na jeho mnohem větší stabilitu, což se hodí zejména v případě, kdy má dron zůstat delší dobu na jednom místě.
  • Následuj mě – je letový režim s anglickým označením Follow me. Využít ho můžete k natáčení sama sebe při různých sportovních aktivitách. Mnohdy se tento režim využívá při lezení na skály, vodních sportech, ale natočit můžete jízdu na kole, běh či cokoliv jiného.
  • Vznášení se – letový režim Hover mode zafixuje dron na jednom místě.
  • Přímý let – nastavit přímou dráhu letu můžete díky letovému režimu Course lock. Tento režim mohou využívat i drony bez funkce GPS.

Značka

Drony jsou na trhu zastoupeny několika hlavními výrobci. Nejvíce oblíbené jsou drony DJI, protože nabízí nejlepší poměr výkon/cena. Tento výrobce navíc nabízí i kvalitní ponákupní péči. Další modely jsou k dostání i od Aerium, MaKant, Wowitoys nebo STX.

Cena

Cena je parametr, který určuje kvalitu, odolnost, ovladatelnost, množství funkcí i mnoho jiného. Začátečníkům nebo dětem mohou stačit drony vybavené kamerou v HD kvalitě. Používat je můžete doma i venku a jejich cena se pohybuje okolo 3 000 – 5 000 Kč. Za cenu do 10 000 Kč lze koupit dron s 2K kamerou, inteligentními režimy a obstojnou výdrží.

Pokud toužíte po dronu, který je schopen natáčet ve 4K rozlišení, budete muset zaplatit od 10 – 20 000 Kč. Na trhu jsou však zastoupeny i drony ve špičkové kvalitě, jejichž cena může být vyšší než 50 000 Kč.

Porovnat ceny dronů

Otázky a odpovědi

Co by nemělo dronu s kamerou chybět?

Kvalitní video natočíte s dronem, který umožňuje využívat stabilizaci obrazu a je vybaven kvalitní optikou. Otřesy dokáže eliminovat gimbal, což je speciální konstrukce, na které je kamera zavěšena. I při naklonění dronu dokáže gimbal tyto pohyby adekvátně vyvažovat a kamera je při natáčení stále ve stejné pozici. Výhodou je i slot na micro SD kartu, který mohou některé drony nabídnout. Na kartu jsou pořízená videa a fotografie ukládány.

Jak se drony ovládají?

Dron můžete ovládat pomocí ovladače, jehož součástí jsou kromě tlačítek i joysticky. Tuto možnost nabízí především levnější drony. Dražší modely mohou využívat ovladače s dotykovými displeji a často je možné ovladač propojit s chytrým telefonem nebo jiným zařízením.

Kde všude může dron létat?

Důležité je vědět, že dron nesmí létat všude, kde vás napadne. Bez obav můžete dron využívat na vlastním pozemku, přičemž monitorovat nesmíte sousedy. Dron by měl létat nejméně 50 metrů od lidí a 150 m od obydlených oblastí nebo budov.

Létat nesmíte ani v bezletových zónách a vzdálenost od letiště musí být alespoň 5 500 metrů. S dronem by se rovněž nemělo létat po setmění. Pravidla používání dronů se však poměrně často mění a před prvním použitím je vhodné nastudovat platnou legislativu, kde se kromě jiného dočtete i o povinné registraci dronu s kamerou.

Závěr

Dron je malý letoun, jehož obliba neustále stoupá nejen mezi běžnými uživateli, ale i při profesionálním využití. Drony s kamerou se běžně využívají k monitorování silnic, ve filmovém průmyslu i v mnoha jiných odvětvích. Trh s drony se neustále a poměrně rychle vyvíjí a mění.

Funkce a vlastnosti moderních dronů jsou naprosto odlišné ve srovnání s dříve vyrobenými modely. I nadále se budou možnosti dronu neustále zlepšovat, co se ovladatelnosti, odolnosti, kvalitě, hmotnosti či rozměrů týká. Kvalitu dronu určuje zejména pořizovací cena.

Nejlevnější jsou malé hobby drony, které využijete v běžné domácnosti. Pokud máte na dron větší nároky, budete si muset připlatit za poloprofesionální model. Nejdražší a zároveň nejkvalitnější jsou profesionální drony s kamerou.

Drony s kamerou můžete nakoupit v e-shopu: Alza.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.alza.czwww.rcprofi.czwww.dronpro.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Za sebe mohu říci, že se mi nejlépe osvědčil dron od značky DJI, přestože to není zrovna levná záležitost. Pokud už ale chce člověk investovat do dronu, pak jedině do kvality a spolehlivosti, což tento výrobce zcela splňuje.

  2. Manželka mi udělala velkou radost k narozeninám, když mi koupila dron s kamerou od značky DJI. Zatím jsem ho vyzkoušel jen párkrát pro záznam přírodních krás a jsem opravdu moc nadšený, je to skvělý kousek.

Přidat komentář

Recenzer
Logo