Jak vybrat dron pro dítě?

Dron je malý letoun, který můžete používat pro zábavu nebo profesionální činnost. Drony mají mnoho podob, koupit můžete malý jednoduchý letoun, k oblíbeným patří i drony s vestavěnou kamerou popřípadě držákem, na který můžete přídavnou kameru uchytit. Dron lze ovládat pomocí rádiově řízeným dálkovým ovládačem, tabletem nebo chytrým telefonem. Drony jsou vybaveny minimálně 4 vrtulemi, jejich běžnou součástí jsou i senzory, které mají vliv na kontrolní i bezpečnostní funkce.

Pakliže chcete svému potomkovi dron pořídit, měli byste zvážit několik parametrů. Nejdůležitějším parametrem je stáří dítěte. Malé děti budou potřebovat snadno ovladatelné a dostatečně odolné drony. Větším dětem již můžete pořídit vybavenější a rychlejší letouny.

Typ dronu souvisí s pořizovací cenou, proto dopředu zvažte, jak často bude vaše dítě dron používat. V případě, kdy dítě o dron nejeví až takový zájem, nebude mít smysl za jeho nákup utrácet příliš mnoho peněz. U výběru dětských hraček je velmi důležité myslet i na bezpečnost. Žádný dron pro děti by neměl obsahovat malé ani ostré části, které by mohly představovat jakékoliv riziko úrazu. Na výrobu dětských dronů se proto používají velmi odolné materiály, které ustojí i náročnější používání.

Prohlédnout drony

Věk

Věkové hranice se stanovují spíše přibližně. Záleží pouze na šikovnosti samotných dětí. Některé menší děti mohou svými znalostmi předčít děti starší. Dětské drony nejčastěji spadají do kategorie kvadrokoptér, tedy dronů se čtyřmi vrtulemi. Pořídit můžete i hexakoptéru, tedy dron se šesti vrtulemi či oktokoptéru, dron s osmi vrtulemi. Dětem jsou nejčastěji určeny RC drony nebo RTF drony. V obou případech se jedná o dron, který je připravený k okamžitému používání.

Drony pro děti od 5 let

Nejmenší děti si vystačí s jednoduchým, ale dostatečně odolným dronem. Oblíbené jsou drony bez kamery, které se vyznačují velmi jednoduchou obsluhou. Výhodou však bude, pokud bude možné dron používat venku i uvnitř. Vystačíte si s levnějším dronem, který nejprve prověří, zda je tato hračka pro dítě ideální.

Drony pro děti od 7 let

Starším dětem udělají radost drony vybavené kamerou. Levnější drony mají jednodušší kameru zabudovanou přímo v těle. Dražší drony mívají kameru zavěšenou na 3 osém gimbalu. Výhodou tohoto řešení je lepší stabilizace, kamerou můžete hýbat i bez toho, aby tělem hýbal celý dron. Dražší drony se již vyznačují delší dráhou letu, stále je však pro ně typické jednoduché ovládání i odolný materiál.

Drony pro děti od 12 let

Součástí dronu by už měla být kamera, která je schopna obraz přenášet online do mobilního telefonu. Tyto drony již mají kamery poměrně kvalitní, nechybí ani kompas, barometr či jiná elektronika. Ovládání je dronu je snadné a výsledná kvalita fotek a videí vysoká.

Drony pro děti od 15 let

Nejstarší děti již mohou ovládat drony vybavené velkým množstvím funkcí. Pomocí dronu pořídíte opravdu kvalitní video záznam, nechybí ani různé vychytávky, které se však odráží na složitějším ovládáním dronu. Pro tyto drony je typická vyšší pořizovací cena.

Dosah dálkového ovládání

Při výběru dronu pro děti se zaměřte na dosah dálkového ovládání. Tento parametr určuje, do jaké vzdálenosti je dron schopen letět. Dosah souvisí z velké části s pořizovací cenou. Nejlevnější drony mají dosah v řádech desítek metrů, naopak nejdražší drony mohou doletět do vzdálenosti několika kilometrů. Drony s krátkým doletem lze ovládat rovněž pomocí tabletu nebo smartfonu, drony s dlouhým doletem se ovládají pomocí rádiem řízeným ovladačem.

Letové režimy

Základní verze dronů nemusí žádné zvláštní letové režimy nabízet, dražší modely však již bývají letovými režimy vybaveny, přičemž vám umožní jejich přepínání. Základem je dron s manuálním a automatickým režimem.

U vybavenějších dronů pak můžete využívat následující módy.

  • Return home – dron se vrací na svoji startovací pozici.
  • Follow me – v tomto módu vás bude dron následovat.
  • Course lock – let je přímý, nutné je stanovit kurz.
  • Hover mode – dron se bude vznášet na místě.

V případě dronů pro nejmenší dětí nejsou jednotlivé letové režimy tolik důležité. Mnohem důležitější je jednoduché ovládání. V některých případech je však možné využívat i režimy speciální, které jsou speciálně určeny pro nováčky, kteří se s dronem teprve seznamují. S jejich pomocí můžete například regulovat rychlost, výšku či vzdálenost letu.

Bezpečnost

Drony pro děti jsou většinou bezpečné, avšak při používání se vyplatí dodržovat alespoň základní bezpečnostní pravidla. Nejmladší děti by měli s dronem létat pouze pod dohledem dospělé osoby. Součástí dronů jsou rotující vrtule, proto je nutné dítěti vysvětlit, že létající dron nesmí chytat do ruky. Dron by měl vzlétat a dosedat na rovnou plochu, přičemž je nutné stát v bezpečné vzdálenosti.

Dron by měl létat pouze v bezpečné vzdálenosti od dalších lidí. V případě jeho pádu na zem, do vysoké trávy, nebo pokud dojde k převrácení, měli byste okamžitě vypnout motory. V opačném případě riskujete jejich poškození. Právě poškozené motory jsou nejčastějším problémem při používání dronů.

Značka

Drony pro děti nabízí celá řada výrobců. Dron pro dítě vybírejte s ohledem na záruční a pozáruční servis. Sledovat byste měli i dostupnost náhradních dílů. Náhradní díly a servis jsou důležité u profesionálních i dětských dronů. Tyto předpoklady splňují drony značky GJI, Rebel, Fleg, Syma, Iso Trade, EPEE, Ninco či Amewi.

Cena

Nejmenším dětem pořídíte dron za cenu od 250 – 500 Kč. Cena dronů pro starší děti bývá v rozmezí 500 – 1 000 Kč. V tomto cenovém rozmezí je již možné zakoupit dron vybavený základní kamerou. Náročnější mohou za dron zaplatit 1 000 – 2 000 Kč.

Prohlédnout drony

Otázky a odpovědi

Jaké parametry by měl dron pro děti splňovat?

Drony pro děti by měly v základu splňovat 3 základní parametry. První dron by neměl být nijak drahý, v začátcích si vystačíte s levnějšími modely, k modelům dražím, můžete přejít až ve chvíli, kdy budete vědět, že se dron pro tuto hračku nadchne. Přesto byste však neměli pořizovat podezřele levnou hračku, u které budete mít jistotu, že bude bezpečná a vydrží i náročnější zacházení. Při výběru dronu byste nikdy neměli slevovat z bezpečnosti.

Pro děti by mělo být používání dronu jednoduché. Dítě by mělo být schopné dron ovládat bez větších problémů ihned po vybalení. Pakliže tomu tak nebude, ztratí dítě o hračku pravděpodobně brzo zájem.

Nezakazuje dětem legislativa drony používat?

V současnosti není zákon, který by bránil dětem drony používat neexistuje. Před pořízením dronu je však vhodné seznámit se splatnými zákony, které používání dronů upravují. Registrovat je nutné dron s hmotností vyšší než 250 gramů, stejná povinnost platí pro drony vybavené kamerou nebo snímačem, který je schopen zachytit osobní údaje. Společně s dronem byste měli obdržet i průvodce, který vás s bezpečným létáním alespoň ve stručnosti seznámí.

Jakou rychlostí mohou drony pro děti létat?

Ne každý dron pro děti udává maximální rychlost letu. Nejlevnější drony většinou létají rychlostí do 5 km/hod. Výkonnější letouny mohou létat rychlostí více než 50 km/hod, a nejvýkonnější modely mají rychlost okolo 100 km/hod. S rychlostí souvisí i délka letu. Nejlevější modely létají na jedno nabití okolo 10 minut. Dražší drony létají 30 a více minut. Výhodou tak může být, pokud dron umožňuje vyměnit baterii. Díky tomu délku létání zdvojnásobíte.

Závěr

Drony pro děti jsou velmi oblíbenou hračkou. S dronem se zabaví nejen dítě, ale i mnozí dospělí. S touto hračkou si jednoduše užijete mnoho zábavy. Dron však není pouze hračkou, ale i pomůckou, která děti učí orientovat se v prostoru. Drony pro děti mohou spadat do kategorie outdoor i indoor dronů. Outdoorové drony bývají obvykle větší, stabilnější i odolnější než drony indoorové. Outdoorové drony musí odolávat větru i jiným venkovním vlivům. U malých dětí z hlediska obliby jednoznačně vedou drony, které lze používat venku i uvnitř.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (115 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo