Recumbenty

Recumbenty je název pro speciální rotoped, který se vyznačuje výjimečnou šetrností ke svalům i kloubům. Cvičícímu navíc tento posilovací stroj nabízí velký komfort i vysokou nosnost. Díky těmto benefitům jsou recumbenty označovány i jako rotopedy pro seniory a ideální jsou i pro osoby bojující s různými onemocněními, nebo pro ty, kteří se zotavují po úrazech nebo prostě řeší jakékoliv zdravotní komplikace.

Recumbenty vypadají jako robustnější rotopedy, které rovněž nabízí různé funkce a programy. Ty využijete pro ještě pohodlnější a efektivnější cvičení přímo z domova. Nevýhodou rotopedu recumbenty je mnohem vyšší cena, než na jakou jste zvyklí u klasických rotopedů. Jestliže to však se cvičením myslíte vážně, nevyplatí se při pořizování stroje zbytečně šetřit.

Při výběru stroje si všímejte všech technických parametrů, které jsou výrobci uvedeny. Velmi důležitá je zejména nosnost, hmotnost zátěžového kolo nebo rozměr stroje. Dále je pak třeba myslet na komfortní používání. O to se postará tvar a velikost sedadla, možnosti zátěžového kola či brzdný systém. Různé cvičící programy můžete nastavit na LCD dotykovém displeji. Ten zobrazuje i mnoho dalších údajů jako jsou spálené kalorie, rychlost, čas, tepová frekvence atd. Za kvalitu a potřebný servis bude ručit pouze kvalitní výrobce.

Porovnat ceny teploměrů

Nejlepší recumbenty

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. inSPORTline inCondi R60i 99 % 18 390 Kč Zobrazit Insportline.cz
2. inSPORTline Rapid RMB 96 % 8 190 Kč Zobrazit Insportline.cz
3. inSPORTline Varis 94 % 5 790 Kč Zobrazit Insportline.cz
4. HMS R 9259 86 % 5 726 Kč Zobrazit Mall.cz
5. HAMMER CLEVER FOLD RC5 4854 83 % 9 990 Kč Zobrazit Sportisimo.cz

Nosnost

Recumbent je cvičební stroj s velmi stabilní a robustní konstrukcí. Tato skutečnost se podepisuje i na jeho vysoké nosnosti. Ne každý stroj vám však velkou nosnost zaručuje, zejména v případě těch nejlevnějších nelze očekávat, že unesou více než 100 kg hmotnosti. Proto je nosnost parametr, kterému byste měli při výběru vždy věnovat patřičnou pozornost. Ve většině případů je nosnost v rozmezí 120 – 130 kg, přesto však koupíte i stroj, jehož nosnost je až 150 kg nebo naopak pouze 100 kg.

Konstrukce

Recumbenty jsou stroje s nízkým rámem. Díky tomu se bude uživatelům velmi snadno nastupovat i vystupovat, což omezí především senioři. Součástí stroje je i pohodlné sedadlo doplněné o opěrku zad. Konstrukce stroje tak šetří horní polovinu těla a nejvíce pak záda před možným přetěžováním.

Ostatní parametry

Při výběru vhodného cvičebního stoje je vhodné přihlédnout k několika dalším důležitým parametrům.

  • Tichý chod – abyste při používání stroje nerušili svoje okolí, poohlížejte se po modelech s kvalitním šlapacím středem, který je doplněn o setrvačník a odolná ložiska. Díky kvalitnímu šlapacímu středu bude samotné používání stroje také efektivní a pohodlné. Na trhu jsou více rozšířené kvalitní stroje se šlapacím středem a ložisky, levnější a méně kvalitní jsou pak stroje s miskovým šlapacím středem.
  • Brzdný systém – mezi kvalitní spadají stroje s magnetickým brzdným systémem. Levnější stroje mají manuálně ovládaný brzdný systém i zátěžové kolo. Dražší stroje nabízí pohodlnější elektronické ovládání. V obou případech by měl recumbent umožnit nastavení zátěže v několika stupních. Na trhu jsou rovněž zastoupeny stroje s indukční brzdou. Vyznačují se velkou kvalitou i vyšší pořizovací cenou.
  • Zátěžové kolo – na kvalitu zátěžového kola vás upozorní jeho hmotnost, která se pohybuje v rozmezí 4 – 10 kg. Nejvíce jsou na trhu zastoupeny modely s hmotností kola okolo 7 kg. Zátěžové kolo s vyšší hmotností se rovněž vyznačuje namáhavějším, ale účinnějším tréninkem.

Funkce

Stejně jako rotopedy mají i recumbenty mnoho různých funkcí. Záleží pouze na vás, které z nic budete schopni využívat a bez kterých se naopak obejdete. S počtem funkcí roste cena stroje a nevyplatí se investovat do těch, které plně nevyužijete.

Mezi základní údaje, které stroje zobrazují na různě velkých LCD displejích patří spálené kalorie, tepová frekvence, měření rychlosti, času i ujeté vzdálenosti.

  • LCD displej – součástí stroje bývá displej větších rozměrů. Na něm se zobrazují veškeré důležité informace.
  • Bluetooth – díky bezdrátové technologii můžete při cvičení využívat různé cvičební programy na míru.
  • Hrudní pás – jak již bylo řečeno, recumbent umožňuje měřit tepovou frekvenci. Levnější přístroje k tomuto účelu využívají méně přesná čidla na řídítkách. Součástí těch dražších je hrudní pás.
  • Transportní válečky – praktický prvek, který umožní snadnější přemisťování stroje.

Značka

Recumbent je stroj, který na trhu nabízí mnoho výrobců. O jejich kvalitě napoví mnohé i servis, který na svoje výrobky poskytují. Během používání se cvičební stroje postupně opotřebovávají a dříve či později bude nutné provést servisní prohlídku.

I na tuto skutečnost je vhodné myslet dopředu a vybírat takového výrobce, který je schopen provádět značkový servis přímo u vás doma. Vyhnete se tak nepříjemnostem s přemísťováním stroje. Tuto možnost nabízí například TUNTUTI, TRINFIT, HB FITNESS, FINNLO nebo HAMMER. Na trhu jsou dále k dostání stroje značky inSPORTline, HMS, Proform, Duvlan atd.

Cena

Recumbenty se nabízí v poměrně velkém cenovém rozpětím. Cenu určuje kvalita mechanismu, propracování ergonomie a komfortnost. V ceně se projevuje i to, jakým způsobem budete moci nastavit sedačku a úchyty na ruce. Na ceně se pak projevují i funkce a programy, které jednotlivé stroje nabízí.

Nejlevnější stroje můžete koupit za cenu do 8 000 Kč. V jejich případě je nutné počítat s méně kvalitní konstrukcí a jednotlivými komponenty. Zároveň si musíte vystačit s nižší nosností. Do domácnosti pořídíte kvalitnější stroj za cenu od 10 – 20 000 Kč. Zde je již k dispozici pohodlnější posed, vyšší nosnost i kvalitnější provedení. Ještě více nabízí stroje s cenou více než 20 000 Kč, za ty nejdražší pak můžete zaplatit více než 80 000 Kč.

Porovnat ceny teploměrů

Otázky a odpovědi

V čem je recumbent jiný než rotoped?

Recumbent je vylepšený rotoped, který má horizontální ocelovou konstrukci. Ta vám usnadní nasedávání. Součástí stroje je i velké sedadlo s opěrkou zad a k dispozici máte i nastavitelná řídítka, které se přizpůsobí výšce i požadavkům cvičence.

Komu jsou recumbenty především určeny?

Recumbenty jsou stroje, které na cvičící nekladou prakticky žádné překážky. Proto jsou ideální pro všechny, kdo se potřebují zotavit po úrazech, vhodné jsou pro aktivní seniory, ale díky velké nosnosti unesou i osoby bojující s nadváhou. Tyto stroje jsou tedy určeny i těm, kterým klasický rotoped svojí velikostí nevyhovuje. Recumbenty jsou jednoduše dobrou volbou pro všechny, kdo i přes různé zdravotní komplikace chtějí zůstat co možná nejvíce aktivní.

Co vše lze na recumbentu procvičit?

Recumbenty se od klasických rotopedů liší vzdáleností řídítek od sedla. Díky tomu se mnohdy cvičení uskutečňuje v pololehu. To vám umožní zapojovat nejen nohy ale mnohem více i břišní svaly. Cvičení na recumbentu není tolik namáhavé, je však mnohem efektivnější. Recumbent je stroj vhodný i pro rehabilitační cvičení, protože je velmi šetrný ke kloubům. Díky pravidelnému používání můžete posílit kapacitu plic i zlepšit kardiovaskulární systém či tlak. Rucumbent je stroj, který vás dostane zpět do kondice.

Závěr

Recumbenty jsou oblíbené cvičební stroje, které najdete ve veřejných fitness centrech, ale pořídit si je můžete i domů. Recumbenty je robustní rotoped, který umožňuje bezpečné a pohodlné cvičení i pro starší nebo méně pohyblivé osoby. Recumbenty nabízí mnoho cvičebních programů a mají prakticky stejné možnosti jako rotopedy klasických rozměrů. Jejich nevýhodou je však robustnější konstrukce a vyšší pořizovací cena.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.mastersport.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Manželka po mě furt chtěla nějaký recumbent, já neměl ani tušení, o čem vlastně mluví. Nakonec jsem při googlování narazil na váš článek a zjistil jsem, že je to v podstatě rotoped, jen trochu jiný. Tak jsem jí objednal Hop-Sport HS-035L Solo a byla nadšená, jako kdyby vyhrála v loterii.

  2. Mám inSPORTline inCondi R60i a jsem velmi spokojená, protože je perfektní. Byla to skvělá koupě a dobrá investice.

Přidat komentář

Recenzer
Logo