Cyklotrenažéry

Rádi jezdíte na kole, ale kvůli nepřízni počasí nebo zimním měsícům se musíte svého koníčku vzdát? Cyklotrenažér za vás tento problém vyřeší! V pohodlí domova si na „kole” můžete zajezdit kdykoliv, pustit si k tomu příjemnou muziku a spálit množství kalorií. Můžete si nastavit vysoké zatížení, několik odporových režimů a dočkáte se také tichého chodu (v některých případech). Od rotopedů se liší tím, že kopírují jízdu na kole, díky čemuž jsou vhodné jak pro rekreační, tak pro profesionální účely. Na co se při výběru soustředit?

Porovnat ceny cyklotrenažérů

Nejlepší cyklotrenažéry

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Tacx NEO Bike 98 % 97 990 Kč Zobrazit Pulsmetry.cz
2. inSPORTline Agneto 96 % 9 290 Kč Zobrazit Insportline.cz
3. HouseFit Astra 94 % 14 990 Kč Zobrazit Mastersport.cz
4. inSPORTline Airin 90 % 18 690 Kč Zobrazit Insportline.cz
5. HouseFit Indiana 85 % 10 990 Kč Zobrazit Fitham.cz

Typy

Cyklotrenažéry můžete dělit podle dvou kritérií, a to brzdového systému a odporu. Tyto vlastnosti je dobré před koupí zvážit, abyste našli model, který bude vyhovovat vašim představám. Některé z trenažérů se totiž hodí spíše pro začátečníky, jiné jsou jako dělané pro profesionální využití.

Typy cyklotrenažeru podle brzdového systému

Abyste mohli bezpečně zabrzdit, je třeba brzdového systému, který je zabezpečen jedním ze tří způsobů – kotoučové, magnetické nebo indukční brzdy.

Kotoučové brzdy

Kotoučové, jinak také čelisťové či přítlačné brzdy mají nejnižší cenu, neomezenou vysokou zátěž, vyšší hlučnost a při pravidelném tréninku je nutné po několika letech vyměnit destičky. Destičky tlačí na setrvačník, a tím trenažér mechanicky brzdí.

Magnetické brzdy

Odpor zde vytváří permanentní magnet, který se přibližuje nebo oddaluje od setrvačníku. Jejich chod je tichý, neopotřebovávají se, proto je také pořídíte za vyšší cenu. Nastavení zátěže je omezené.

Indukční brzdy

Nejlepší, ale také nejdražší volbou, jsou cyklotrenažéry s indukční brzdou. U setrvačníku najdete cívku s elektromagnetem, jejíž provoz řídí počítač. Opět je zaručen tichý chod, zátěž může být opravdu vysoká, přesnost je maximální. Hodí se především pro profesionály, pro domácí použití si bohatě vystačíte s jednou z předchozích možností.

Typy cyklotrenažéru podle odporu

Další dělení je podle technologie odporu, která má vliv na konečnou cenu.

Magnetické kotouče

Pro začátečníky a hobby jezdce ideální varianta, která je navíc nejlevnější.

Elektromagnetická brzda

Nejrozšířenější technologie cyklotrenažérů s různými vychytávkami a nastavitelným odporem.

Olejové a trenažéry s lékařským silikonem

Profesionální stroje, při zvýšené zátěži se nezahřívají a nesnižují svou účinnost.

Funkce

Cyklotrenažér slouží jako náhrada klasického kola, pokud není zrovna možnost vyjet na výlet. Hodí se v zimních měsících nebo při nepříznivém počasí. Vzhledem k tomu, že přesně kopíruje jízdu na kole, ani nepoznáte, že nejedete doopravdy a pořádně si máknete. Jaké další funkce vás u tohoto stroje čekají?

Měření tepové frekvence

Abyste viděli, jak vaše tělo zátěž zvládá, máte k dispozici senzor tepové frekvence, který dokonce může podle nastaveného režimu automaticky měnit fázi tréninku. Méně přesné snímače jsou ušní a ruční, nejpřesnější hrudní pásy.

Měření kalorií

K dispozici jsou také informace o tom, kolik kalorií jste za jízdu spálili.

Možnost připojení k PC

Pokud si chcete zaznamenané tréninky ukládat, u některých modelů je možné trenažér připojit k počítači.

Možnost jízdy ve stoje

Díky patentovanému uchycení, které umožňuje náklon do stran, můžete jezdit ve stoje.

Projekce cesty a přírody

Abyste si jízdu ještě o něco více užili, lze pomocí moderní obrazovky projektovat průjezd konkrétním městem nebo zvolenou krajinou. Propojíte tak například Google Maps.

Profilové tréninky

Předpřipravené programy pro adekvátní zátěž, kterou si nastavíte.

Bluetooth

Stahování různých aplikací s grafy o průběhu tréninku, Google Maps a další.

Setrvačník

Středové kolo a jeho hmotnost rozhodují o tom, jak náročné cvičení bude a jak dlouho stroj vydrží. Hmotnost se pohybuje od 13 do 30 kg – čím vyšší hmotnost, tím těžší šlapání. Rozlišujeme dvě provedení setrvačníku:

  • Setrvačník bez volnoběhu – šlapky pevně spojené se setrvačníkem, neustále se točí, nutnost postupného zpomalování, pro milovníky spinningu
  • Setrvačník s volnoběhem – po ustání šlapání se šlapky zastaví, pro nadšence klasické cyklistiky

Šlapací střed

Spojení šlapek s kolem převádějícím energii z vašich nohou do pohybu kola je důležité kvůli životnosti cyklotrenažéru i ovlivnění hlučnosti.

  • Miskový střed – jednodílná ohnutá klika procházející středem, levnější varianta, potřeba pravidelně seřizovat, hlučnost během provozu, časté poruchy
  • Střed s klikami nasazenými na čtyřhran – samostatné kliky stejně jako na jízdních kolech, bez nutnosti seřizování, tichý chod

Vzhledem k popsaným vlastnostem je jasnou volbou střed nasazený na čtyřhran, u kterého odpadá povinnost údržby, výměny a také má tichý provoz.

Sedlo a pedály

Aby se vám na cyklotrenažéru dobře sedělo, mělo by být sedlo spíše tvrdší než měkčí, jedině tak správně formuje páteř. Součástí trenažéru by měl být také standardní trn, abyste si sedlo v případě potřeby mohli vyměnit.

U levnějších modelů najdete pedály z plastu, lepším materiálem je kov nebo hliník. Vychytávkou, která zamezí vyklouzávání nohy je klipsna pro cyklistické boty. Pokud si na trenažér chcete připevnit vlastní pedály, zkontrolujte, zda odpovídají závity standardním 14 mm.

Způsob ovládání zátěže

Abyste si během tréninku sami dokázali regulovat zátěž, existují dva způsoby, jak tak učinit:

  • Manuální regulace zátěže – jednoduché ovládání, levnější, chybí doplňkové funkce, změna zátěže pomocí mechanického kolečka
  • Elektronická regulace zátěže – velký výběr programů, vyšší cena, nastavení pomocí tlačítek či volba z nabídky programů

Značka

Ty nejlepší cyklotrenažéry nabízejí značky jako Elite, inSPORTline, BH Fitness či Tacx. Ať už začínáte nebo jste pokročilí, jistě si najdete svůj model – každá ze značek se snaží vytvořit několik provedení, která se od sebe liší, a tak se zaměřuje na každého zákazníka podle jeho preferencí.

Cena

Cyklotrenažér určitě není levnou záležitostí. Nejlevněji ho seženete do 10 000 Kč – v takovém případě se hodí pro domácí použití, nosnost je od 100 do 150 kg a brzdy převažují kotoučové. Sem tam se může objevit i magnetický systém, nečekejte ale nic profi.

Pro začátečníky je to ideální volba, je ale dost možné, že vám v mnoha ohledech nebude stačit. Pokud to s cvičením myslíte vážně, budete potřebovat 10 000 až 25 000 Kč na pořádný trenažér. Co do něho očekávat? Magnetické brzdy, u dražších modelů i indukce, střed s klikami nasazenými na čtyřhran, rozsáhlá nabídka hmotnosti u setrvačníku.

V některých případech se dočkáte i elektrického ovládání zátěže a mnoho předpřipravených tréninkových profilů a programů. Pro nejnáročnější uživatele jsou na trhu ty nejdražší modely, které šplhají přes cenovku 25 000 Kč. Samozřejmostí jsou indukční brzdy, plně nastavitelná řídítka, elektronické ovládání zátěže a možnost připojení k počítači, televizi nebo aplikacím.

Porovnat ceny cyklotrenažérů

Údržba

Stejně, jako je tomu u jiných přístrojů, které využíváte, i v tomto případě je zapotřebí trenažér udržovat. Protože na něm budete čas od času nebo pravidelně jezdit, potit se, vyžaduje vaši péči.

  1. Před samotným cvičením je třeba na filcovou plochu brzdové destičky aplikovat 3-5 kapek oleje (olej cyklistický, silikonový, nebo na šicí stroje).
  2. Po dokončení cvičení setřete pot – použijte suchý až lehce navlhčený hadr.
  3. U strojů s řetězovým pohonem nezapomínejte na mazání. Vhodný je olej na cyklistická kola, olej na šicí stroje, nebo také olej hydraulický či silikonový.

Otázky a odpovědi

Jaký je rozdíl mezi cyklotrenažérem a rotopedem?

Zatímco rotoped je vhodný spíše pro začátečníky, často pro vyšší a hmotnější jedince, cyklotrenažér je určen pro náročnější tréninky, k tomu je také uzpůsoben – tvrdší sedlo, nižší náklon, volný běh, různé úchopy řídítek.

Který typ cyklotrenažéru je nejlepší?

Ideální kombinací na ten nejlepší model jsou indukční brzdy, technologie odporu na bázi oleje a lékařského silikonu, šlapací střed s klikami nasazenými na čtyřhran, tvrdší sedadlo, pedály vyrobené z kovu či hliníku a elektronická regulace zátěže. Díky tomuto kombu získáte z trenažéru to nejlepší. Jasné ale je, že si za takovou kvalitu připlatíte, a to nemalé peníze.

Jak na údržbu cyklotrenažéru?

V případě, že cyklotrenažér má filcovou plochu brzdové destičky, aplikujte na ni 3-5 kapek oleje. Může jít o olej cyklistický, silikonový, nebo na šicí stroje. Po dokončení cvičení setřete pot – použijte suchý až lehce navlhčený hadr. U strojů s řetězovým pohonem je pravidelně mažte, opět platí ty stejné druhy olejů. Využít můžete také hydraulický.

Závěr

Pokud máte v plánu „projet se na kole” víckrát, než jednou týdně, nebo si chcete dát pořádně do těla, určitě volte cyklotrenažér namísto rotopedu. Profesionálové si přijdou na své pomocí mnoha funkcí, které jim aktivitu obohatí a umožní dosáhnout stejných výsledků, jako by jeli na kole v realitě. Nyní už vás nic nezastaví.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.alza.cz, www.insportline.cz, www.fitham.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo