Řezačky na papír

Řezačku na papír najdete především ve školách, kancelářích a na dalších místech, kde je nutné pravidelně přesně a rychle rozřezávat větší množství papírů. Řezačku si však můžete pořídit i domů a vyměnit ji tak za klasické nůžky a pravítko. V domácnostech ji však využijí převážně kreativci, kteří potřebují rozdělovat větší množství papíru.

Řezačka na papír je poměrně jednoduché zařízení, přesto je však k dostání v několika typech. Každá řezačka pracuje trochu jiným způsobem a slouží k řezání různého množství papíru. Při výběru řezačky se zaměřte i na formát papíru, který je schopna zpracovat.

Největší výběr budete mít v případě, kdy budete zpracovávat papír s formátem A4. Lze však koupit i takovou, která si poradí s formátem větším. Velmi dobře zvažte, kolik papírů budete chtít řezat najednou. I v tomto ohledu se řezačky papíru liší.

Porovnat ceny řezaček papíru

Nejlepší řezačky na papír

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. KW trio 3804 96 % 194 Kč Zobrazit Texpo.cz
2. Dahle 507 88 % 664 Kč Zobrazit Mall.cz
3. KW-Trio eco 46 86 % 751 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Fellowes Electron A3 76 % 413 Kč Zobrazit Mironet.cz
5. Sencor STR 210 64 % 219 Kč Zobrazit Tipa.eu

Typy

Podle toho, jaký způsob řezání papírů řezačky umožňují, je lze rozdělit do několika skupin. V domácnostech i kancelářích se používají řezačky kotoučové nebo pákové. Ve velkých podnicích lze využívat řezačku velkoformátovou. Pro občasné použití můžete zvolit i jednoduchou ruční řezačku.

Páková řezačka papíru

Součástí řezačky je páka s nožem, která se postará o bezpečné a především velmi rychlé řezání. Nedílnou součástí řezačky je také základna, která je tvořena palcovým i metrickým měřítkem. Aby byl řez skutečně rovný, mívají řezačky rovněž vodící linky.

Díky nim papíry nařežete přesně na různé formáty. Maximální délka řezu bývá v rozmezí 300 – 460 cm. S pákovou řezačkou uřežete zaráz větší množství papírů. Nevýhodou pákové řezačky je vyšší hmotnost a větší rozměr.

Kotoučová řezačka papíru

Kotoučové řezačky jsou menší a lehčí, častěji se používají v domácnostech. S její pomocí můžete provádět nejen rovný, ale i dvojitý, vlnkovaný či perforovaný řez. Velmi často se používají při úpravě fotografií a vizitek. Délka řezu může být od 320 – 510 mm a uřezat můžete cca 10 papírů najednou.

Velkoformátová řezačka papírů

V této skupině najdete velké stohové a ateliérové řezačky. V obou případech se k řezání využívá páka a najednou tak uřežete velké množství papíru. Součástí řezaček je zpravidla velký a stabilní kovový stůl, takže musíte počítat s tím, že řezačka zabere více místa. Stůl však nemusí být součástí každé stohové řezačky. Nevýhodou velkoformátových řezaček je také vysoká hmotnost a pořizovací cena.

Ruční řezačka papíru

Ruční řezačky mají více podob. Tyto řezačky zpravidla fungují na principu nůžek nebo nože. Využít je můžete k řezání jednoho papíru. Před řezáním si musíte správný rozměr vyznačit sami, protože nebudete mít k dispozici základnu s vodícími lištami. Pro občasné používání vám však ruční řezačka jistě postačí. Výhodou je i jejich vysoká skladnost a nízká pořizovací cena.

Formáty papíru

Na běžných pákových nebo kotoučových řezačkách zpracujete papír s formátem A4. Nařezat si můžete vizitky, pozvánky nebo upravit fotografie. V menším počtu jsou zastoupeny řezačky, které jsou schopny zpracovat formáty o rozměrech A3, A2 nebo dokonce A0. Při výběru řezačky si tak všímejte informace udávající maximální délku řezu. Běžně lze koupit řezačky s délkou řezu od 300 – 580 mm.

Kapacita řezu

Parametr určující maximální počet naráz zpracovaných listů. Méně listů nařežete pomocí kotoučové řezačky. Některé řezačky jsou vhodné pro řezání jen jednoho listu papírů, dražší vám umožní řezat naráz cca 10 listů.

Více papírů nařežete s pákovou řezačkou, se kterou nařežete cca 10 – 20 listů. Ti, kteří budou potřebovat nařezat opravdu velké množství papírů, budete potřebovat stohovou řezačku. Tyto řezačky mohou zpracovat i více než 500 listů najednou.

Materiál

Řezačka na papír se skládá z několika různých částí. Největší část je tvořena základnou, která se vyrábí z různých materiálů. Nejběžnější je základna kovová a plastová. V menším počtu jsou k dostání řezačky se základnou vyrobenou z tvrzeného skla, oceli nebo dřevěného laminátu. Čepel nože bývá běžně ocelová, méně často se používá jiný kov.

Funkce a možnosti

Na trhu najdete řezačky v mnoha podobách. Levnější řezačky využívají při práci manuální přítlak. Ty dražší jsou vybaveny přítlakem automatickým. Žádnou jinou funkci však řezačky nenabízí.

Rozdílné však může být provedení základny. Každá základna disponuje určitým počtem a typem vodících čar, které vám řezání papíru na různé formáty usnadní. K dispozici můžete mít i pravítko nebo zaoblovač rohů.

Značka

Řezačky papíru vyrábí více různých výrobců. Mezi nimi najdete známé značky, například Fiskars nebo Ideal. Kromě nich lze řezačku pořídit i od značky Neolt, EBA, Univox, Kobra, Leitz, Opus, Rexel, Olympia a další.

Cena

Pořizovací cena běžných řezaček není nijak vysoká. Nejlevnější jsou malé ruční řezačky, jejichž cena nepřesáhne 100 Kč. Nejlevnější kotoučovou řezačku koupíte od 200 – 700 Kč. Cena pákových řezaček začíná na 400 Kč. Kvalitnější a větší pákové řezačky vyjdou na 3 – 4 000 Kč. Cena velkoformátových řezaček bývá v rozmezí 30 – 200 000 Kč.

Porovnat ceny řezaček papíru

Otázky a odpovědi

Bude nutné pořizovat náhradní díly?

Náhradní díly by měla umožnit dokupovat kotoučová řezačka. Částí, která se bude opotřebovávat je jezdec, který budete muset čas od času vyměnit. Ke kotoučové řezačce však můžete v některých případech dokoupit i jezdce, kterými lze provádět i různé okrasné řezy. K řezačkám lze koupit i náhradní podložky.

Jakou gramáž může mít list papíru?

Kapacitu řezání ovlivňuje i gramáž papíru. Někteří výrobci neudávají počet listů, ale maximální výšku řezu. Běžný kancelářský papír má tloušťku 0,1 mm a řezačka s maximální výškou 1,5 mm vám umožní naráz zpracovat maximálně 15 listů papíru. Koupit však můžete papír s tloušťkou 0,15 a 0,2 mm. Tloušťka výkresu je 0,25 mm.

Co je kruhová řezačka papíru?

Jako kruhová bývá běžně označována kotoučová řezačka papíru. Jedná se tedy o jeden a ten samý typ řezačky.

Závěr

Řezačky na papír mají více podob, nejčastěji se však používají kotoučové nebo pákové řezačky papíru. Kotoučová řezačka řeže pomocí řezného kolečka, kterým přes list papírů tlakem přejedete. Tyto řezačky jsou lehčí a určené k řezání menšího počtu listů. Oblíbené jsou i v domácnostech.

Více papírů rychle zpracujete pomocí robustnější pákové řezačky. Tyto řezačky jsou k vidění v kancelářích či na jiných místech, kde je třeba zpracovat větší množství papíru. Do provozů můžete pořídit i velkoformátové řezačky, kterými lze řezat velké formáty nebo velké množství listů zároveň.


Zdroje: www.mptoner.cz, www.office2000.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (41 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Reply
    Piňous Zdeněk 16.2.2023 v 11:57

    Dobrý den.
    Používáme řezačku na papír Dahle 558 (2.gen)délka řezu 1300 mm. Dá se do řezací hlavy pořídit náhradní řezací kolečko ? Děkuji Vám za odpověď.

  2. Pořídil jsem si řezačku na papír Dahle 550 a je opravdu špičková. Skvěle řeže, nedělá okousané okraje a zvládne dostatek papírů najednou. Za mě rozhodně vynikající koupě.

Přidat komentář

Recenzer
Logo