Řezačky polystyrenu

Řezačka polystyrenu vám pomůže při zateplování domu, podlahy, střechy i čehokoliv jiného. Polystyren je tím vůbec nejoblíbenějším typem tepelné izolace. Oblíbený je však i díky své cenové dostupnosti a nízké hmotnosti, která vám umožní velmi jednoduchou manipulaci. Ve srovnání s minerální vatou se však polystyren hůře opracovává. Proto je vhodné vlastnit vhodný nástroj, díky kterému uřežete polystyren rychle, vyhnete se roztřepeným okrajům i nepořádku, které nadělají kousky v podobě bílých kuliček.

Polystyren můžete řezat pomocí různých nástrojů, řezačky spadají mezi nástroje specifické a při řezání využívají teplo nebo polystyren řežou pomocí odporového drátu. To, jakou řezačku budete potřebovat, určuje velikost a množství polystyrenu, který budete řezat.

Prohlédnout řezačky

Typy

Řezačky polystyrenu lze rozdělit do několika kategorií, v mnoha případech si vystačíte s ručními přístroji. Profesionálové využívají i velké stolní řezačky, které zvládnou zpracovat i velké a silné desky. Řezačky polystyrenu bývají poháněny elektrickou energií a jejich součástí tak bývá přívodní kabel. U této části by vás měla zajímat délka kabelu.

Termický nůž

Termické nože polystyren rozřežou pomocí tepla. Tyto pomůcky jsou oblíbené především u kutilů, které je využijí i při práci s PVC nebo polypropylenem. Termické nože provádí velmi přesné a hladké řezy, aniž byste se museli obávat, že dojde ke spálení materiálu. Termické nože vám umožní nastavit teplotu, díky které budou bezpečné při řezání různých materiálů. Dalšími běžnými funkcemi jsou možnost pomocí dorazu nastavit potřebnou hloubku řezu. Termické nože jsou velmi lehké a manipulaci s nimi zvládne každý.

Elektrická řezačka

Při zpracovávání většího množství materiálu bude vhodnější pořídit elektrickou řezačku. Elektrická řezačka umožňuje dle potřeby měnit planžety a čepele. Využít jí tak můžete nejen při řezání, ale poslouží i při zarovnávání nebo výrobu otvorů. Ty navíc můžete vyřezávat pod různými úhly a zvolit můžete i jejich tvar. Záleží pouze na vás, jak přesně řezačku nastavíte.

Stolní řezačka

V rukou profesionálů najdete stolní řezačku polystyrenu, jejíž nevýhodou jsou zejména větší nároky na prostor. Pomocí stolní řezačky lze řezat i různě upravovat opravdu velké polystyrenové bloky a desky. Neocenitelná je především při zateplování budov.

Příkon

U elektrických řezaček a termických nožů by vás měl zajímat příkon. Příkon určuje, jak rychlé řezání bude a jak silný polystyren budete moci zpracovávat. Výkon velmi často souvisí s typem řezačky a obvykle se pohybuje v rozmezí 130 – 220 W. Méně i více výkonné řezačky najdete v podobě tavných, odporových i elektrických modelů.

Délka a hloubka řezu

Jednotlivé řezačky se liší i maximální délkou a hloubkou řezu. Termické nože lze většinou využit do hloubky řezu do 15 cm. Elektrické řezačky umožňují řezat do hloubky 30 – 55 cm, maximální hloubka řezu se pohybuje okolo 150 cm.

Možnosti

To, co daná řezačka nabízí, souvisí s konkrétním typem.

Termické nože by měly umožnit nastavit v několika stupních teplotu. U levnějších řezaček se může jednat o 3 různé teploty, dražší řezačky umožňují teplotu nastavit ve větším rozsahu. Obvyklý teplotní rozsah je od 50 – 600°C. Větší teplotní rozsah vám umožní řezat větší množství různých materiálů. Dalším praktickým prvkem je polohovatelná zarážka umožňující nastavit hloubku řezání. Snadnější používání umožní protiskluzová ergonomická rukojeť.

U elektrických řezaček se můžete zaměřit na způsob napájení. Většinou je můžete napájet 230 V, přičemž by neměli chybět bezpečnostní pojistky, které řezačku ochrání před přetížením nebo zkratem. Elektrické řezačky se liší i odolností, za kvalitní a dostatečně odolné lze pořizovat řezačky s označením IP65. Takovéto řezačky jsou určeny pro venkovní i vnitřní použití. Méně odolné řezačky mívají stupeň krytí IP 44 a jsou vhodnější spíše pro vnitřní použití.

Součástí elektrických řezaček je pracovní deska. Jednotlivé řezačky se liší svojí velikostí. Na desce zpravidla najdete vypínač, přehledná měřidla a vodítka s kuličkovými ložisky. Některé řezačky polystyrenu umožnují nastavit nejen hloubku a délku řezu, ale i úhel řezu a to v rozmezí 0 – 90°.

Značka

Řezačky polystyrenu nabízí celá řada výrobců. Ty kvalitní poznáte podle certifikací a výrobce byste měli vybírat i s ohledem na nabízený servis a dostupnost náhradních dílů. Některé řezačky jsou uskladněny v praktickém kufru, společně s řezačkou koupíte montážní i čistící příslušenství. Řezačku polystyrenu má ve své nabídce Extol, Levior, Yato, Festa, BaseTech, Storch nebo Pro Bauteam.

Cena

Polystyrenové řezačky spadají mezi běžné kutilské náčiní a při nákupu vás tedy nepřekvapí nijak vysoká pořizovací cena. Nejméně finančně náročné po pořízení termického nože, v jeho případě cena zpravidla nepřesáhne 3 000 Kč. Méně náročným mohou stačit nože s cenou okolo 500 Kč. Cena elektrických řezaček se pohybuje od 6 – 10 000 Kč.

Prohlédnout řezačky

Otázky a odpovědi

Co dalšího je možné k řezání polystyrenu použít?

Pokud budete potřebovat občas uříznout menší množství polystyrenu, může vás stačit klasická pilka na železo nebo speciální odlamovací nůž. Použít je možné i pilku na dřevo, ale v tomto případě bude řez spíše roztřepený a nevyhnete se ani většímu nepořádku. Otřepený řez lze zarovnat pomocí škrabky. Odlamovacím nožem uřežete spíše tenčí polystyrenové desky, které vám mohou pomoci se zateplováním dveří i oken. Odlamovací nůž však není ideální při řezání velkých bloků, které se hodí při zateplování domů.

Jaké jsou výhody používání řezaček polystyrenu?

S použitím řezačky nařežete polystyren velmi rychle, řezačka vám tedy nabídne vysokou efektivitu práce. Díky řezačce se vyhnete i většímu nepořádku, který je při zpracovávání polystyrenu typický.

Jaké jsou výhody tavného řezání polystyrenu?

Termické nože fungují na principu tavného řezání. Nůž nebo odporový drát je rozžhaven pomocí elektrického proudu. Řezaný materiál je v tomto případě taven, což vám umožní provádět dokonale rovné, ale i zaoblené tvary. Aby bylo řezání bezpečné, je nutné pouze nastavit správnou teplotu. Termický nůž využijete při řezání různých materiálů, kromě polystyrenu uřežete různé pěnové hmoty, PVC, PU, PE, PA, EPS a jiné podobné materiály. S některými noži budete moci řezat také textil nebo gumu.

Závěr

Řezačka polystyrenu vám pomůže při řezání i upravování polystyrenu. Polystyren je oblíbeným izolantem, který se používá při zateplování různých částí domu. V domácnostech, kde se polystyren zpracovává spíše příležitostně, můžete při řezání použít praktický termický nůž. Větší množství polystyrenu zpracujete rychle a efektivně za pomoci elektrické nebo stolní řezačky. Jednotlivé řezačky se liší nejen způsobem použití, ale i jednotlivými funkcemi. Čím více budete ochotni za řezačku zaplatit, tím více vám toho bude moci nabídnout.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.hot-cut.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (91 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo