Řezačka dlažby je určená pouze na řezání obkladů a dlažby. Tato zařízení využijete v běžném životě spíše příležitostně. Pokud se neživíte jako obkladač a budete řezačku používat pouze jednorázově, vyplatí se vám tento nástroj zapůjčit v hobby marketu nebe specializovaných prodejnách. Ti, kdo řezačku využijí vícekrát, mohou vybírat z mnoha různých podob a velikostí.
Použití řezačky je jednoduché, dlaždici vlažíte do řezačky, přesnou velikost nastavíte pomocí úhelníku, pak už v závislosti na typu dlaždici rozříznete, nebo naříznete a následně rozlomíte.
Při výběru se zaměřte na tloušťku a délku materiálu, který řezačka zvládne rozříznout. Pak už stačí zvolit správný typ řezačky. Levnější variantu přestavují ruční řezačky, dražší jsou pak elektrické řezačky, které se vyplatí zejména těm, kdo tyto stroje budou používat častěji.
Porovnat ceny řezaček na dlažbu
Nejlepší řezačky na dlažbu
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Kaufmann TOPLINE 920 mm | ⭐ 94 % | 9 790 Kč | Zobrazit | Naradi-profes.cz |
2. | YATO YT-3707 | ⭐ 92 % | 2 687 Kč | Zobrazit | Tipa.eu |
3. | Extol Craft 417240 | ⭐ 90 % | 549 Kč | Zobrazit | Tipnet.cz |
4. | Güde GHF 800 55369 | ⭐ 87 % | 2 128 Kč | Zobrazit | Kamody.cz |
5. | Einhell TH-TC 618 | ⭐ 73 % | 1 790 Kč | Zobrazit | Sigmashop.cz |
Typy
Řezačky na dlažbu je možné rozdělit na dva hlavní typy, vybírat můžete mezi ručními a elektrickými. To jaká pro vás bude vhodnější, záleží především na tom, jak často budete řezačku využívat.
Ruční
Ruční řezačky vám umožní bezprašné řezání. Obklady lze řezat za sucha, protože řezačku není nutné během řezání chladit. Výhodou je i tichý chod. Dlaždice jsou řezány pohybem řezáku. Ruční řezačky jsou k dostání v několika podobách.
První skupinu tvoří řezačky bez vodícího rámu, druhou pak řezačky s vodícím rámem. V ruční podobě je možné zakoupit i řezák skla.
- Řezačky bez vodícího rámu – je určena na dořezávání obkladů i dlažeb. Za pomoci aretačních kolíků lze nastavit potřebnou tloušťku i šířku řezu. Samotný řez pak provedete tahem.
- Řezačka s vodícím rámem – využijete ji při řezání kameninové i keramické obklady i dlaždice. Řezačku tvoří vodící rám a základna s kolejnicí. Na vodícím rámu je umístěno kolečko nebo hrot, řezačku lze ovládat pomocí páky.
Jednotlivé řezačky se pak podle ceny liší v další výbavě, s kterou bude práce přesnější, pohodlná, bezpečnější i rychlejší. Součástí dražších řezaček tak může být sklopný lamač, s jeho pomocí bude možné dlaždici odlomit.
Častým doplňkem je úhlový příložník určený pro řezání pod vámi zvoleným úhlem. K dostání jsou řezačky s odpruženým stolem, ergonomickou rukojetí a za pomocí speciálních řezaček budete moci řezat i nepravidelné a oblé tvary.
Elektrické řezačky
Jsou určeny spíše profesionálům, kteří je budou používat pravidelně, své místo si však najdou i v běžných domácnostech. Práce s nimi je rychlá a řezačky si poradí i se silnější dlaždicí, některé pak zvládnou řezat také cihly i kámen.
Nevýhodou je jejich prašnost, řezání probíhá za pomocí kotoučů, které se při řezání zahřívají. Hrozí tak jejich prasknutí a řezačky je nutné během práci chladit. Elektrické řezačky tedy vyžadují přívod vody. Nevýhodou je i jejich vyšší pořizovací cena a hlučný chod. I elektrické provedení nabízí několik různých typů.
- Mostová řezačka – vyznačují se velkou a robustní konstrukcí, využijete je především pro řezání dlaždic velkých rozměrů. Mostové řezačky najdete také pod názvem obkladačské pily, vyznačují se vysokou přesností i spolehlivostí. Kromě obkladů je využijete při řezání různých materiálů, často se používají i pro dořezy střešních tašek.
- Stolní řezačka – tyto elektrické řezačky jsou menších rozměrů, v tomto případě je diamantový kotouč umístěn na pevno a pohybujete tedy pouze dlaždicí. Přesný rozměr, na který má být dlaždice upravená nastavíte pomocí dorazu. Řezačky umožňují také šikmé řezání. Tyto řezačky jsou určené pro řezání středně velkých a malých rozměrů dlaždic.
- Elektrická ruční řezačka – jedná se o speciální kotoučovou ruční pilu na mokré řezání. V tomto případě je dlažba řezána pohybem pily. I v tomto případě je možné přesný rozměr nastavit pomocí dorazu.
Délka řezu
Řezačky jsou k dostání v různých velikostech. Jedním z uvedených parametrů, kterým se budete při výběru zabývat, je tedy délka řezu. Délka řezu vás však nebude limitovat ve všech případech, elektrické stolní řezačky se od ostatních liší v pracovním postupu.
V tomto případě je kotouč umístěn na pevno a vy pohybujete dlaždicí. Díky tomu si řezačka poradí s obklady v různých délkách. Ruční řezačka s vodícím rámem a elektrická mostová řezačka umožňuje délku řezu v rozmezí cca 35 – 120 a více cm.
Tloušťka řezu
Dalším parametrem je také tloušťka řezu. Ruční řezačky jsou určené pro řezání slabších dlaždic, nejčastěji s tloušťkou do 2 cm. Elektrické řezačky si poradí se silnějšími materiály s tloušťkou v rozmezí 3 – 6 a více cm. Některé elektrické řezačky umožňují řezat ve dvou úhlech 90 a 45 °.
Výkon
U elektrických řezaček byste se měli zaměřit také na výkon. Velikost výkonu má vliv na rychlost a plynulost řezání. Řezačky s větším výkonem jsou dražší, poradí si však i z tvrdšími materiály. Výkon bývá nejčastěji v rozmezí 600 – 1200 W.
Funkce
V závislosti na pořizovací ceně je možné koupit jednoduché i propracovanější řezačky s mnohým příslušenstvím. Ocenit můžete možnost přímého i šikmého řezání. Součástí dražších ručních řezaček je naměřovací měřítko, úhloměr, lamač, doraz a také vykružovač na otvory. Ruční řezačky mohou disponovat také bočními rozšiřovacími rameny, které jsou určena pro řezání dlaždic velkých rozměrů.
U elektrických řezaček se setkáte s mnoha bezpečnostními prvky, stabilitu zajišťují protiskluzové patky. Pomocí montážních otvorů můžete řezačku pevně spojit s pracovní deskou a bezpečnost při práci vám poskytne i kryt řezného kotouče.
Značka
Elektrické řezačky jsou k dostání od značek LUMAG, ZIPPER, FERM, Dewalt, Einhell, Dedra nebo třeba Makita. Ruční řezačky koupíte od značky Kaufmann, JOBIprofi, Rubi, Dedra, Festa, STREND atd.
Cena
K nejlevnějším patří jednoduché ruční řezačky bez vodícího rámu, které koupíte za cenu kolem 200 Kč. Od 200 Kč pak začíná také cena ručních řezaček s vodícím rámem. Cena těchto řezaček se však nejčastěji pohybuje v rozmezí 300 – 3 000 a více Kč. Cena těch nejdražších se pohybuje kolem 6 000 Kč.
Nejlevnější elektrické řezačky jsou k dostání za necelých 2 000 Kč. Jedná se o stolní podobu, kterou využijete u při běžném domácím použití. Další modely těchto řezaček koupíte od 2 – 6 000 Kč. Stolové řezačky jsou k dostání od 5 – 10 000 Kč.
Porovnat ceny řezaček na dlažbu
Otázky a odpovědi
Co je lámací mechanismus?
Lámací mechanismus se nachází u ručních řezaček a je určen pro jednoduché zlomení dlaždic všech tvrdostí. Lámací mechanismus je často v kombinaci s odpruženým stolem. Některé dražší řezačky jsou pak vybaleny zdvojeným lámacím mechanismem, který využijete na dlaždice různých materiálů.
Je možné dlaždice řezat nožem na sklo?
Kvalitní nůž na sklo je možné využít i na řezání dlaždic. Tímto nástrojem je však možné nařezat pouze malé množství dlaždic, práce bude velmi pomalá a náročná. Využijete ho pouze ve výjimečných případech, kdy budete potřebovat nařezat pouze několik kusů. Nůž si poradí pouze s těmi nejtenčími dlaždicemi.
Lze k řezačkám koupit nějaké příslušenství?
Dokoupit můžete přídavný lamač páky, který využijete při řezání velkorozměrových silných i velmi tenkých dlaždic. Tyto lamače je možné koupit pouze k některým řezačkám konkrétních značek. Dále jsou k dostání různé šablony nebo vytyčovací dorazy.
Běžně jsou k dostání diamantové kotouče různých velikostí. Některé řezačky jsou dodávány s kufříkem, kde mohou být bezpečně uloženy nebo přenášeny.
Závěr
Pro běžné řezání obkladů i dlaždic si vystačíte s ručními řezačkami. K dostání jsou v mnoha podobách a poslouží vám při řezání dlaždic v mnoha délkách. Profesionálové i ti, kdo budou chtít řezačku použít na řezání různých materiálů, budou muset investovat do elektrických řezaček.
I těch je k dostání velké množství, v různé kvalitě. Ne vždy se však vyplatí investovat do řezačky. V případě, že budete chtít řezačku použít jednorázově, její koupě se vám nevyplatí. V takovém případě je lepší půjčit si vhodný model v půjčovně nářadí.
Řezačky na dlažbu můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.kutil.cz, www.levelys.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Ve firmě máme řezačku od značky Dewalt a je dobrá. Přestože jsem elektrické řezačce na začátku moc nevěřil, jsem nadšený, protože se s ní manipuluje moc dobře.
Potřebujeme do firmy novou řezačku obkladů, ale nějak si nemůžu vybrat správnou. Má někdo zkušenost třeba s Extol Craft 417240?
Tak za naši firmu mohu doporučit Kaufmann TOPLINE 1250 mm. Skvěle se s ní pracuje, perfektně řeže a je poměrně skladná. Jediné co je trochu odrazující od nákupu, je její cena, ale ona si to fakt odpracuje.
Do firmy jsem potřeboval řezačku na dlažbu, tak jsem zkusil vybrat podle vašeho článku a zvolil od značky Güde. Jsem s ní dost spokojený, pracuje velmi dobře.
Nejlepší článek, hodně pomůže ostatním lidem.