Robotické sekačky

Majitelé zahrad a travnatých ploch se nevyhnou několikaměsíční údržbě těchto travnatých ploch. Současný trh nabízí obrovské množství různých sekaček, díky kterým není sebemenší potíž pravidelnou údržbu provádět. Jednou z možností, jak si práci usnadnit je robotická sekačka. Ta veškerou práci udělá, zatímco budete odpočívat.

Robotické sekačky přináší mnoho výhod, jsou bezhlučné, trávník udržují pravidelně a postarají se o kvalitu trávy. Jejich provoz není nijak finančně náročný a nebudete muset řešit, ani co uděláte s posekanou travní hmotou. Robotická sekačka odsekává pouze několik milimetrů trávy, travní hmota je tak velmi jemná. Po posečení rychle uschne a zapracuje se opět do trávníků, kde plní funkci travního hnojiva.

Při výběru robotické sekačky hraje nejdůležitější roli velikost a složitost terénu. Tyto stroje mohou pracovat na různě velkých, ideálně rovných plochách, bez většího množství překážek. Na základě velikosti zatravněné plochy budete muset zohlednit šířku záběru i kapacitu baterie, což jsou při výběru ty nejdůležitější parametry.

Porovnat ceny robotických sekaček

Typy

Robotické sekačky jsou k dostání ve dvojím provedení, pro instalaci je snadnější poloautomatická sekačka, kterou je nutné nabíjet ručně. Automatické sekačky potřebují pro svoji práci vymezit pracovní prostor.

 • Poloautomatické – jsou méně rozšířené, pracují pomocí ZSC senzorů, díky kterým není nutné vymezit pracovní plochu pomocí obvodového vodiče.
 • Automatické – rozšířenější plně programovatelné sekačky s velkým množstvím různých funkcí. U těchto sekaček je nutná instalace obvodového vodiče.
zpět k obsahu ↑

Princip sečení

Aby mohla robotická sekačka správně pracovat, je nejprve nutné vymezit ji její prostor. Travní prostor je možné vymezit dvojím způsobem:

Instalace v zemi

K tomuto účelu slouží obvodový vodič zapuštěný několik centimetrů v zemi. Instalaci obvykle provádí odborná firma za pomoci speciálního zařízení.

Nemusíte se tak bát zdlouhavého a namáhavého kopání. Tato instalace je náročnější, avšak obvodní kabel vám nebude nikde překážet, trávník můžete například vertikulovat a předejdete i možným úrazům.

Instalace nad zemí

Jednodušší způsob instalace se obejde bez jakýchkoliv terénních zásahů. Kabel je instalován pomocí kolíků. V okolí drátu však není prakticky možné provádět jakoukoliv údržbu.

zpět k obsahu ↑

Velikost

Robotické sekačky jsou schopné udržovat trávník až o velikosti 20 000 m2. Velikost sekačky je dána šířkou záběru. Čím je záběr větší, tím rychleji je trávník posečen. Nejčastěji se šířka záběru pohybuje v rozmezí 17 – 56 cm.

zpět k obsahu ↑

Kapacita baterie

Kapacita baterie je parametr, který určuje průměrný pracovní čas stroje. Tento parametr je bezesporu důležitý, na druhou stranu se automatická sekačka sama nabije a může pokračovat v práci a to v jakoukoliv denní či noční hodinu.

Jednotlivé modely se kapacitou baterie liší a volit tak budete na základě vlastních požadavků. Kapacita baterie může být u levnějších modelů maximálně do 1 hodiny, dražší roboti však mohou pracovat i několik hodin v kuse. Údaj o kapacitě je však nutné brát s určitou rezervou, protože na životnost má vliv počasí i samotný terén.

Důležitý je při výběru i typ baterie. Kvalitní sekačky by měly být vybaveny Li-Ion baterií, které patří k odolnějším a budete tak méně často nuceni kupovat baterii novou. Životnost baterie určují zpravidla nabíjecí cykly.

I v tomto ohledu se jednotlivé modely liší, obvykle je však životnost v rozmezí 900 – 1 000 cyklů, což odpovídá 4 – 6 rokům. Životnost baterie můžete prodloužit i správným způsobem zazimování. Před uskladněním je vhodné baterii plně nabít a skladovat na teplém a suchém místě.

Kromě výdrže si zkontrolujte informaci o průměrné době, po kterou se bude sekačka nabíjet. I tento parametr může být pro někoho důležitý. Samotné napájení probíhá v nabíjecí stanici. Ta vyžaduje svoje pevné umístění na pro sekačku dostupném místě v blízkosti elektrické energie, ideálně pak bezpečně umístěna před vlivem počasí.

zpět k obsahu ↑

Výkon

V případě robotických sekaček je výkon parametr, který vás informuje kolik m2 je sekačka schopná posekat během 1 hodiny. Nejvíce jsou zastoupeny sekačky, které mohou posekat od 60 – 120 m2/hod. Robotické sekačky mohou pracovat i za deště, avšak sečení mokré trávy výkon snižuje.

zpět k obsahu ↑

Sekací nůž

Každá zahradní sekačka disponuje pevnými sekacími noži, nejinak je to u robotických sekaček. Výrobním materiálem nožů je nerezová ocel.

Běžný nůž – nůž vyrobený z jednoho kusu. Podobné nože najdete i na ostatních sekačkách. Výhodou je delší životnost, nevýhodou nutnost občasného přebroušení.

Žiletkový nůž – častější varianta u robotické sekačky. Tento nůž je ideální na častější několikamilimetrové zastřihování, které robotická sekačka provádí. Žiletkový nůž je však nutné častěji měnit.

zpět k obsahu ↑

Funkce

Automatické robotické sekačky jsou doplněny o velmi praktické funkce, díky kterým se nebudete muset doslova o nic starat.

 • Pojezd – praktickou funkcí je pojezd. K dostání jsou sekačky s pojezdem i bez pojezdu. Vhodnou variantu volte opět v závislosti na typu vašeho trávníku. Sekačka bez pojezdu je dostačující pro rovný a nenáročný terén. Sekačka s pojezdem najde svoje uplatnění na trávnících, kde mohou působit potíže drobné překážky.
 • Dálkové ovládání – sekačky je možné ovládat dálkově pomocí Bluetooth a chytré aplikace.
 • Absence signálu – pokud nemá sekačka signál vydávaný obvodovým kabelem, dojde k jejímu automatickému zastavení.
 • Automatické nabíjení – ve chvíli, kdy klesne kapacita baterie, zajede sekačka do nabíjecí stanice a sama se opět nabije.
 • GPS – díky modulu je bude sekačka lépe na trávníku orientovat.
  Výška trávy – sekačky bývají vybaveny i senzorem výšky trávy. Díky němu bude váš trávník dokonale posečen.
 • Dešťový senzor – v případě deště se sekačka vrátí do nabíjecí stanice.

Kromě těchto funkcí myslí výrobci také na bezpečnost. Z hlediska bezpečnosti bývají robotické sekačky vybaveny například:

 • Přehřátí motoru – jednou z nejhlavnějších bezpečnostních funkcí je ochrana proti přehřátí motoru. Pokud by k přehřátí mělo dojít, sekačka práci sama včas přeruší.
 • Nouzový vypínač – sekačku můžete vypnout dálkově pomocí nouzového vypínače.
 • Sklonoměr – zastaví sekačku ve chvíli, kdy sklon terénu převyšuje maximální možnou hodnotu.
 • Nárazník – ve chvíli, kdy sekačka narazí na překážku, jejichž výška přesahuje 8 – 10 cm, aktivuje se nárazový senzor a sekačka se vrátí po stejné dráze zpět.
 • PIN – aby nemohl sekačku používat nikdo neoprávněný, můžete ji zabezpečit vlastním PIN kódem. Pouze až zadáte správný přístupový kód, bude možné nastavit další programy. Z hlediska zabezpečení je vhodnou funkcí také alarm.
zpět k obsahu ↑

Značka

Robotické sekačky jsou zastoupeny velkým počtem výrobků. Jednotlivý výrobci nabízí sekačky ve všech cenových kategoriích. Mezi přední výrobce robotických sekaček patří Gardena, Husquvarna, Stiga, AL-KO, ROBOT, TECHline, Robomow a další.

zpět k obsahu ↑

Cena

Robotickou sekačku koupíte od 10 000 Kč. Stát se pochopitelně může, že narazíte na levnější model, s největší pravděpodobností se však bude jednat o výrobek méně známého výrobce.

Cena kvalitnějších sekaček začíná zpravidla na 12 000 Kč a jedná se především o stroje, které jsou vhodné na ideálně rovný terén. Čím svažitější terén vlastníte, tím dražší a především kvalitnější sekačku budete potřebovat. Cena se v případě těchto strojů pohybuje od 30 – 50 a více tisíc Kč.

Porovnat ceny robotických sekaček

zpět k obsahu ↑

Otázky a odpovědi

Má robotická sekačka nějaké nevýhody?

Robotická sekačka si neporadí s nerovným terénem, potíže jí dělají také drny. Nezvládne udržovat ani trávníky s převýšením nad 20°. A potíže jí může dělat zahrada s různými zahradními prvky, které jsou rozmístěny příliš blízko.

Jakou sekačku volit pro svahovitý terén?

Robotické sekačky jsou bezesporu praktické, avšak i tyto supermoderní stroje mají svoje limity. Při výběru se ujistěte, že výrobce udává informaci o maximální velikosti povoleného svahu trávníku.

Hodnota maximálního svahu určuje sklon plochy, na kterém může sekačka pracovat, aniž by došlo k jejímu poškození. Tuto hodnotu není možné překračovat, v opačném případě hrozí její poškození, na které se nevztahuje záruka.

Jaký trávník umí robotická sekačku posekat?

Tyto sekačky jsou schopné pracovat téměř na jakémkoliv trávníku. Stavu a kvalitě trávníku je však vhodné přizpůsobit výkon stroje. Dražší sekačky jsou vhodnější pro husté, houževnaté a silné travní plochy. Levnější si poradí spíše s jemným či nepravidelným trávníkem.

zpět k obsahu ↑

Závěr

Robotická sekačka se skvělý pomocník, který se postará o dokonalý stav vaší zahrady. Zvolit můžete výšku sečení i den či hodinu, kdy bude sečení probíhat.

Vše ostatní už obstará sekačka zcela sama. Dle výrobců je však vhodné, před prvním sečením pomocí robotické sekačky posekat trávník jakoukoliv jinou sekačkou. S její pomocí posekáte vysokou trávu, se kterou si robotická sekačka neporadí.

Ta se však následně postará o pravidelnou údržbu. Robotické sekačky jsou zastoupeny velkým množstvím výrobků. Vhodné je nákup provést ve specializované prodejně, kde zodpoví veškeré vaše dotazy, popřípadě pomohou s instalací vodícího kabelu.

Aby sekačka sloužila bez poruch, je vhodné provádět pravidelnou údržbu. Ta je však velmi jednoduchá, stačí z nožů pouze pravidelně odstraňovat zbytky trávy.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

   Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. Komentáře schvaluje správce.


  Komentáře / diskuse / hodnocení

  GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz