Vřetenové sekačky

Vřetenové sekačky nejsou žádnou novinkou. Tento typ sekačky byl patentován roku 1830, což je cca o 100 let dříve, než se objevily první rotační sekačky, které se v domácnostech objevují nejčastěji. V prvních letech od uvedení na trh byly vřetenové sekačky velmi populární, poté přišel velký úpadek a sekačka byla na trhu k vidění velmi sporadicky. Dnes však obliba tohoto typu opět roste, o čemž vypovídá i velký výběr na trhu.

Vřetenové sekačky při úpravě trávníků používají profesionálové, tyto sekačky sekají trávu na golfových i jiných hřištích, v zámeckých zahradách a na dalších atraktivních místech. Důvodem je skutečnost, že žádný jiný typ sekačky trávu nezastřihne tak precizně, jako právě sekačka vřetenová. Součástí vřetenové sekačky je pouze jeden na pevno přichycený spodní nůž. Kolem něho pak rotují další zkroucené nože, které spojuje válec. Tento systém zajistí, že tráva není sekaná, jak je tomu v případě sekaček rotačních, ale stříhaná. Řez, který tímto způsobem vznikne, je dokonale rovný a velmi rychle se hojí.

Vřetenové sekačky se obecně používají spíše na údržbu menších ploch, přesto i tato sekačka pro svůj chod využívá několik typů pohonů. Volit tedy budete mezi ruční, elektrickou i benzínovou variantou. Zvolit budete muset i způsob provedení. V domácnostech se běžně používají sekačky s madly, ale k dostání jsou i vřetenové sekačky s podobou malého traktůrku, které se používají při sečení velkých komerčních ploch. Na ty však v běžných prodejnách nenarazíte. Rozhodnou se musíte, zda využijete sekačku s košem, nebo si vystačíte se standardní sekačkou bez koše. Obě verze jsou na trhu zastoupeny více různými modely. A zajímat by vás měl i výrobce, který vám umožní využívat servisní služby či nákup náhradních dílů. Velmi důležitá je pochopitelně i pořizovací cena.

Porovnat ceny sekaček

Nejlepší vřetenové sekačky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. GARDENA 400 C 4022-20 94 % 2 964 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Bosch AHM 30 – ZN 94 % 1 910 Kč Zobrazit Tera.cz
3. HECHT 514 PROFI 90 % 3 990 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Fieldmann FZR 1010 50001618 84 % 1 590 Kč Zobrazit 4home.cz
5. FIELDMANN FZR 1050-E 76 % 3 699 Kč Zobrazit Tipa.eu

Typy

Vřetenové sekačky při práci využívají různou podobu pohonu. Velmi oblíbené jsou ruční sekačky, ale koupit můžete sekačku elektrickou i benzínovou. Typ pohonu souvisí s komfortem i velikostí sečené plochy.

Ruční vřetenová sekačka

Výhodou vřetenové sekačky je, že k roztočení vřetene není nutné vyvinout nijak velký výkon. Aby byla sekačka uvedena do provozu, je nutná pouze síla obsluhy. Ta sekačku jednoduše tlačí před sebou. Převody kol se postarají o přenos rotace na vřeteno. Malé vřetenové sekačky tak zpravidla žádný motor nemají a pro svůj chod nepotřebují elektřinu ani benzín. Jejich největší výhodou je tak poměrně nízká pořizovací cena. Ruční vřetenové sekačky se doporučují používat při údržbě plochy do 100 m2.

Elektrická vřetenová sekačka

O rotaci vřetene se v tomto případě stará elektromotor. Při práci tak nebudete muset vyvíjet prakticky žádnou fyzickou námahu. Sekání bude rychlejší, avšak nebudete rušeni žádným velkým hlukem. Výhodou těchto sekaček je i poměrně malá hmotnost. Jediné, co vás bude při práci omezovat je přívodní kabel. Počítat pak budete muset i s vyšší pořizovací cenou. Elektrické vřetenové sekačky se doporučují používat při údržbě plochy od cca 100 – 150 m2.

Akumulátorová vřetenová sekačka

Tento typ pracuje na stejném principu jako sekačka elektrická. Akumulátorové sekačky patří k těm oblíbenějším, protože nemají kabel, který by vám jakkoliv překážel. O pohon se zde stará nabíjecí akumulátor. V případě těchto sekaček se zaměřte právě na kapacitu baterie, která bává v řádech desítek minut. Akumulátorové sekačky jsou velmi tiché a stejně jako sekačky elektrické mohou být vybaveny pojezdem či sběrným košem. I v jejich případě je velikost udržované plochy v rozmezí 100 – 150 m2.

Benzínová vřetenová sekačka

Patří k největším, nejvýkonnějším, nejtěžším a nejhlučnějším. Tyto sekačky jsou již standardně vybaveny pojezdem, který se postará o snadnější obsluhu těžkého stroje. Benzínové sekačky jsou však vhodné spíše pro komerční použití a v běžných prodejnách je spíše nenajdete. Koupit ji můžete ve specializovaných prodejnách. Benzínové sekačky se vyplatí při údržbě opravdu velkých ploch, s přehledem zvládnou udržovat plochy větší než 2 000 m2.

Výška střihu a šířka záběru

Při výběru vřetenové sekačky se vyplatí sledovat několik parametrů. Tím nejdůležitějším je výška sekání a šířka záběru.

  • Výška střihu – většina modelů vám umožní výšku střihu nastavit plynule či skokově a to v rozmezí 15 – 100 mm.
  • Šířka záběru – nejmenší sekačky mají záběr pouhých 30cm, ty největší pak až 65 cm. Šířka záběru souvisí s velikostí udržované plochy. Velké plochy rychleji upravíte pomocí širší sekačky.

Výkon

Tento parametr udává sílu motoru. Nejméně výkonné sekačky mají výkon do 1 900 W a využít je můžete při sekání ploch do velikosti 2 000m2. Tento výkon tak nabízí prakticky všechny elektrické i akumulátorové varianty. Výkonnější jsou sekačky benzínové. Zde je výkon v rozmezí 2 000 – 2 600 W.

Rychlost pojezdu

Některé sekačky mají rychlost pojezdu pevně danou. V případě jiných můžete rychlost pojezdu nastavit. Nejčastěji se tato rychlost pohybuje v rozmezí 4 – 5 km/hod.

Sběrný koš

Sběrný koš není součástí každé vřetenové sekačky. Oblíbené jsou varianty s košem i bez koše. Záleží pouze na vás, jakému provedení dáte přednost. Mnohé modely vám umožní koš v případě zájmu dokoupit později. Koš budete potřebovat spíše v případě, kdy budete sekat delší trávu.

Počet nožů vřetene

I tento parametr souvisí s tím, jakou trávu budete sekat a s jakou výslednou podobou trávníku budete spokojeni.

  • Méně nožů – vřeteno s menším počtem nožů je vhodné pro méně časté sekání delší trávy.
  • Více nožů – využijete při pravidelné údržbě hustého trávníku.

Funkce

Ačkoliv jsou vřetenové sekačky poměrně jednoduché, mohou nabídnout i několik praktických funkcí, které vám jejich používání ještě více zjednoduší. Nejžádanější funkcí je již zmiňovaný pojezd, kromě něj sekačky nabízí například:

  • Kazetový systém – umožní vám vyjmout vřeteno a proměnit sekačku na vyčesávač, kartáč nebo vertikutátor
  • Osvětlení – postará se o pohodlné sekání za šera nebo dokonce v noci
  • Nastavitelná rukojeť – díky ní můžete sekačku přizpůsobit svojí výšce postavy
  • Antivibrační řídítka – sníží přenos vibrací do rukou

Značka

Při výběru vřetenové sekačky se zaměřte pouze na přední výrobce, kteří vám budou schopni zajistit potřebný servis. Ten se týká především seřizování a ostření nožů. S pomocí ostřících přípravků můžete nože naostřit i doma, avšak jednou za čas se vyplatí svěřit sekačku do rukou odborníkům. Mezi známé a oblíbené patří sekačky značek Gardena, Fiskars, Fieldmann, Einhell, AL-KO, Wolf-Garden nebo Bosch.

Cena

Výhodou vřetenových sekaček je poměrně dobrá cenová dostupnost. Ruční sekačky lze koupit již za méně než 2 000 Kč. Ty propracovanější nebo větší mohou stát i 4 000 Kč. Za elektrickou nebo akumulátorovou sekačku zaplatíte cca 3 – 8 0000 Kč. Jednotlivé modely se liší nejen šířkou záběru, ale i výbavou nebo funkcemi. Dražším ručním i elektrickým variantám zpravidla nechybí kuličková ložiska kol.

Porovnat ceny sekaček

Otázky a odpovědi

Jaký je rozdíl mezi rotační a vřetenovou sekačkou?

Rotační sekačky jsou těmi stále nejoblíbenějšími. Tyto sekačky mají jeden rotující nůž, který trávu seká. Při sekání vzniká roztřepený řez, který se dlouho a špatně hojí. Takto poraněná stébla trávy ztrácí vláhu a velmi často dochází k jejímu vysychání. V roztřepeném řezu se pak mohou tvořit plísně a další choroby. Vřetenová sekačka trávu neseká, ale zastřihuje ji do dokonalé roviny. Vzniklý řez je tak rovný a velmi rychle se hojí. Nedochází tak k vysychání ani jiným škodám.

Jaké jsou nevýhody vřetenové sekačky?

Vřetenová sekačka si dokáže poradit pouze s udržovaným trávníkem. Kameny a cokoliv dalšího, co může tráva ukrývat, by mohlo při sekání poškodit vřeteno. Před sekáním je tedy nutné uklidit i drobné větvičky, se kterými si rotační sekačka velmi snadno poradí. Vše na co při práci sekačka narazí, může poškodit nože. Ty musí zůstat dokonale ostré a seřízené, v opačném případě nebude sekačka schopna trávu stříhat.

Jakou hmotnost mívají vřetenové sekačky?

Nejlehčí jsou malé ruční sekačky. Jejich hmotnost bývá v rozmezí 5 – 10 kg, výjimečně narazíte na těžší variantu. Hmotnost sekaček elektrických a akumulátorových bývá v rozmezí 15 – 18 kg.

Závěr

Vřetenové sekačky udrží váš trávník v dokonalém stavu. Ačkoliv tyto modely nejsou tak oblíbené jako sekačky rotační, najde se hned několik důvodů, proč vřetenovou sekačku pořídit. Pomocí vřetenové sekačky se vyplatí udržovat menší předzahrádky, které zůstanou zelené i svěží i v letním parnu. Výsledný trávník bude mít po zastřižení podobu hustého pažitu. Největší předností těchto sekaček je právě šetrnost.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.swardman.com

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (61 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já jsem se nechala kamarádkou zlákat ke koupi Fieldmann FZR 1010 50001618, ale není to žádná sláva. Rozhodně už jsme doma na zahradě měli lepšího pomocníka, než je tento. Nezachrání to ani přívětivá cena v akci.

  2. Já jsem chtěl objednat vřetenovou sekačku, ale neměl jsem tušení, jakou vybrat, protože jsem nikdy nic takového nekupoval. Čirou náhodou jsem narazil na tento článek a s potěšením vybral sekačku od značky Gardena. Jsem velmi spokojený, perfektně se s ní pracuje.

Přidat komentář

Recenzer
Logo