Založit dokonalý trávník není nijak jednoduché. Základem krásného trávníku je travní směs, které budou vyhovovat klimatické i půdní podmínky v okolí vašeho domova. Některým směsím nebude vadit namáhání, jiném se velmi dobře daří na slunci, na trhu jednoduše najdete hned několik druhů travních směsí.
Správně zvolená travní směs určí charakter a vlastnosti vašeho trávníku. Proto je třeba k výběru travní směsi přistupovat opravdu zodpovědně. Na trhu lze koupit několik různých receptur travních směsí. Jednotlivé druhy těchto směsí se liší konkrétními biologickými vlastnostmi, například odolností vůči vlhku či naopak suchu. Různá je i odolnost vůči chladu, zastínění či chorobám. Poškozené trávy se liší i svojí schopností regenerace, rozdílná je výška a mohutnost trav.
Před tím, než se do výběru travní směsi pustíte, si proto zodpovězte několik otázek. Vědět byste měli především, jaké vlastnosti od svého budoucího trávníku očekáváte a jakým způsobem ho budete chtít využívat. Dále zvažte, jak bude trávník pravidelně zatěžován. Před vysetím konkrétní směsi je nutné znát i klimatické a půdní podmínky svého pozemku.
Typy
V okolí svého domu můžete mít hned několik různých podob trávníků. Každá travní směs nabídne něco jiného, proto musíte dobře vědět, co konkrétně od trávníku očekáváte. Vědět musíte i kolik času a energie budete moci trávníku věnovat a jaké podmínky jste mi schopni pro dokonalý růst připravit.
Okrasná travní směs
Pro ty, kteří si přejí mít především esteticky vypadající trávník, budou dobrou volbou okrasné travní směsi. Koupit je můžete pod označením royal park, dekora, parková či golf směs popřípadě zahrada. Tyto travní směsi potřebují pro svůj správný růst dobré přírodní podmínky. Myslet musíte i na skutečnost, že bude třeba trávník pravidelně zavlažovat i vyživovat. Během roku se neobejdete bez vertikulace, při které se prořezává travní drn do hloubky od 2 – 4 mm.
Zátěžové směsi
Trávník, který bude běžně využíván k různým aktivitám, musí odolat pravidelné zátěži. Zátěžové trávníky dokáží velmi rychle regenerovat, nevadí jim pobíhající domácí mazlíčky ani pohyb dětí. Zátěžové travní směsi jsou nejčastěji označeny jako hříšní, koupit je můžete i pod označením super sport, sprint 2 in 1 atd
Travní směs do sucha
Speciální travní směs vhodná k zatravnění slunných ploch i problematických písčitých či chudších půd. Takovéto travní směsi nesou označení do sucha a počítat musíte s tím, že se budou vyvíjet pomaleji, první tráva začíná růst po 15 až 20 dnech. Výsledná tráva však poměrně dobře odolává suchu a ustojí běžnou zátěž.
Travní směs do stínu
Na částečně zastíněný pozemek můžete vysadit travní směs do stínu. Tyto směsi jsou vhodná do míst s horšími světelnými podmínkami, které brání růstu běžných travních směsí. Používají se k zatravnění severních i západních ploch, ale použít je můžete i pod solitérní dřeviny. Výsledný trávník je schopen ustát mírnější zatížení.
Travní směsi pro obnovu trávníku
Prázdná či poškozená místa můžete zregenerovat vysetím speciálních směsí označené jako obnova. K dostání jsou směsi, které oživí zátěžový i okrasný trávník. Aby byla tráva schopná růst, musíte pozemek před vysetím nejprve dobře připravit a poté osivo do půdy dokonale zapravit.
Květinová travní směs
Kolem svého domu můžete založit i květinovou louku. Pokud vás láká pohled například na kopretinovou louku, můžete vyzkoušet travní směsi natur. Takovéto travní směsi jsou složeny z několika druhů bylin i rostlin, hlavní složku tvoří nejčastěji právě kopretiny popřípadě chrpy.
Doba výsevu
Travní směs se doporučuje vysévat na jaře nebo na podzim. V tomto ročním období je půda většinou dostatečně vlhká a růstu budou pomáhat i mírnější teploty. Za statisticky nejvhodnější jsou považovány termíny od 15. 3. do 15. 5. na jaře a od 15. 8. – 30. 9. na podzim. Naopak výsev v letním období nebude zpravidla nijak efektivní, protože klíčení semen bude bránit sucho i vysoké teploty.
Před setím je půdu nutné dobře připravit, s přípravou vám může pomoci vertikutátor. Semena travní směsi je třeba zasít do hloubky 1 – 2 centimetrů. Mělce zasetá semena mohou být vyzobána ptáky nebo vyplavena vodou. Hluboko zasetá semena mohou klíčit mnohem déle a především obtížněji.
Množství osiva se odvíjí od konkrétního druhu směsi. V případě okrasných trávníků budete potřebovat k osetí plochy 100 m2 cca 2 – 2,5 kg. V případě zátěžových trávníků je toto množství ještě o něco vyšší. Při vysévání větších ploch se vám budou hodit speciální zařízení, která budou semena rozhazovat rovnoměrně. Menší plochy můžete osévat ručně.
Po výsevu je nutné trávník pravidelně zalévat, abyste semenům vytvořili potřebné podmínky ke klíčení. Po vyklíčení semen může být závlaha méně častá, tráva by však měla být zalévána do větší hloubky, abyste podporovali správný růst kořenů. Trávník byste měli také pravidelně přihnojovat, k tomuto účelu zakoupíte speciální hnojivo na trávník.
Značka
Travní směsi můžete koupit ve specializovaných prodejnách. Do prodejny byste se měli vypravit zejména v případě, kdy si nejste 100% jistí, jaká směs splní vaše očekávání nejlépe. Na prodejnách vás s výběrem konkrétní směsi pomůže školený personál. Oblíbené jsou travní směsi značky Agro, BIOM, Forestina, Floria, Oseva Uni či Rosteto.
Cena
Cena souvisí se složením, vlastnostmi a velikosti balení. Za 1 kg travní směsi můžete zaplatit od 150 – 400 Kč. 10 kg balení vás může vyjít na 1 500 – 4 500 Kč.
Otázky a odpovědi
Lze koupit universální travní směs?
Universální travní směs, která ustojí veškeré možné podmínky, neexistuje. Každá půda a oblast je specifická a každá tak vyžaduje individuální přístup. Přesto můžete zakoupit travní směsi s označením universální. Vědět byste však měli, že tyto směsi jsou vhodné spíše pro plochy, které budete potřebovat zpevnit a porůst. Při výběru travní směsi by pro vás neměla být rozhodující cena ani líbivý obal. Naopak zohlednit byste měli parametry týkající se složení půdy, požadovanému zatížení, stínění atd. Kvalitní trávník bude vaší investicí řadu let.
Jak dlouhá je doba klíčení semen?
I klíčení semen ovlivňuje celá řada faktorů, zejména jsou to klimatické podmínky, ale i konkrétní druh trávy. Při dobrých podmínkách mohou semena začít klíčit v rozmezí 7 – 14 dnů. Speciální travní směsi do sucha však začínají klíčit až po 21 dnech.
Je nutné travní směs přesévat?
Tento parametr souvisí s výběrem travní směsi, podmínkami, které jste schopni vaší trávě vytvořit i s péčí, kterou jí věnujete. Obecné pravidlo však říká, že pro udržení zdraví a hustoty trávníku je vhodné travní směs přesévat za cca 2 – 3 roky. K tomuto účelu budete moci použít travní směsi s označením dosev, popřípadě obnova.
Závěr
Travní směs byste měli vybírat především podle typu půdy. V místech s vyschlou nebo písčitou půdou se bude dobře dařit směsi, která dokáže snášet sucho. Pakliže budete osívat těžkou hliněnou půdu, budete potřebovat travní směs odolávající větší vlhkosti. Trávník se liší i svojí odolností a schopností zvládat zatížení. V závislosti na zatížení se mění její složení. Směs, která dokáže odolávat vyššímu zatížení, bývá složená z odolnějších a robustnějších druhů trav.
Okrasné trávníky naopak obsahují jemnější, avšak esteticky atraktivnější traviny. Aby však byl váš trávník dokonalý, budete mu muset věnovat svoji péči během celého vegetačního období. Také způsob péče určuje samotný typ travní směsi.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Domácí hnojiva
- Nejlepší sekačky
- Nejlepší křovinořezy
- Jak vybrat nůžky na trávu?
- Jak vybrat hnojivo na trávník?
Zdroje: www.bauhaus.cz, www.svet-travniku.cz, www.aros.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?