Šampony pro psy

Pes je domácí mazlíček, se kterým sdílí většina majitelů domácnost, pohovku nebo rovnou postel. Nejen pro majitele těchto psů je tak velmi důležité pravidelně pečovat o psí srst. Díky pravidelné péči psa zbavíte blech, vší, klíšťat a dalších parazitů.

Při koupeli psa byste nikdy neměli používat šampon určený k péči o lidské vlasy. Zvířata a lidé mají odlišné pH a šampony na vlasy tak mohou způsobovat nepříjemné svědění a nepohodlí. Oproti tomu šampon pro psy srst zbaví parazitů a virů. Šampony pro psy pak obsahují vitamíny, které srst posilní a dodají jí potřebný lesk.

Při výběru šamponu pro psy je důležité výběr podřídit typu srsti. Některá psí plemena mají dokonce svoje vlastní šampony, speciální přípravky mají psi bez srsti i dlouhosrstá plemena.
Také psí šampony se liší složením. Po použití nesprávného šamponu může mít pes vyrážku nebo jiné kožní potíže. Při výběru byste měli upřednostnit raději ty, které obsahují pouze přírodní ingredience.

Porovnat ceny šamponů pro psy

Nejlepší šampony pro psy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Menforsan Přírodní proti svědění s výtažky oleje 300 ml 94 % 199 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Gottlieb Yorkshire s makadamovým olejem 300 ml 93 % 72 Kč Zobrazit Krmeni.cz
3. Antiparasitic cannis shampoo 200ml 91 % 103 Kč Zobrazit Dobra-miska.cz
4. Gottlieb smrkový 300 ml 88 % 72 Kč Zobrazit Pemi.cz
5. Menforsan práškový 250 g 82 % 235 Kč Zobrazit Alza.cz

Typy

Jak již bylo řečeno, psí šampony se liší svým složením a každý šampon je tak vhodný na jiný typ srsti. Rozhodující by tak měla být právě kvalita a typ srsti. Důležitou roli hraje i zdravotní stav, stáří psa a případné alergie.

Šampon na čištění kůže a srsti

Pomocí čistících šamponů zbavíte psa lupů, zabráníte jejich opětovnému vzniku a hydratujete kůži. Speciální hloubkově čistící šampony proniknout hluboko do srsti a zbaví ji i nadměrného znečištění. Při použití dostane potřebnou péči také kůže, kterou šampon zklidní a hydratuje.

Šampony pro čištění srsti velmi často obsahují i různé oleje, oblíbené jsou především šampony s norkovým olejem. Tento olej má na pokožku psa velmi blahodárné účinky a používat ho můžete pravidelně.

Antiparazitický šampon

Šampon spolehlivě odstraní nežádoucí parazity jako blechy, klíšťata a vši. Díky speciálnímu složení šampon srst vyčistí, ale také vytvoří povlak, který zabrání dalšímu výskytu těchto parazitů. Antiparazitické šampony mají dlouhodobý účinek, který se počítá v řádech měsíců. Použít ho tak postačí pouze několikrát do roka.

Antiseptický šampon

Antiseptický šampon psa zbaví bakterií, brání množení kvasinek a odstraní i nepříjemný zápach. Antiseptický šampon může předepsat i veterinář, dezinfekční šampony jsou totiž vhodné při léčbě některých kožních onemocnění. Antiseptický šampon vyléčí dermatitidu a pyodermii. Antiseptický šampon lze koupit i volně, avšak doporučuje se ho používat pouze na doporučení veterináře.

Šampon proti svědění

Psům, které trápí svědivá pokožka, pomohou speciální šampony proti svědění. Šampony proti svědění se používají i v případě přemnožených kvasinek.

Hypoalergenní šampon

Hypoalergenní šampony jsou vhodné pro psy s citlivou pokožkou. Tyto šampony by měli používat i majitelé psů trpící různými alergiemi. Hypoalergenní šampony jsou velmi jemné a po jejich použití se nemusíte obávat žádné nežádoucí reakce. Velmi často se jedná o čistě přírodní šampony.

Suchý šampon

Psí srst můžete ošetřit i suchým šamponem. Suché šampony ocení především majitelů psů, kteří se pravidelné očistě vyloženě brání. Suché šampony lze pořídit velkým i malým psím plemenům. Malí psi jsou náchylní k prochladnutí, s velkými může být opravdu těžké pořízení. Suchý sprej lze koupit v podobě spreje nebo pěny, obě varianty jednoduše nastříkáte a poté do srsti vmasírujete nebo včešete.

Šampon dle barvy srsti

Speciální šampony mají psi s bílou nebo černou srstí. Bílá srst mívá tendenci ke žloutnutí, černá srst je náchylná k reznutí. Těmto příznakům zabráníte právě používáním speciálních šamponů, které neobsahují zbytečně velké množství karotenu.

Šampony pro štěňata

Štěněcí srst byste měli ošetřovat speciálními velmi jemnými šampony, které jsou k citlivé kůži obzvlášť šetrné. Šampon ochrání pokožku před vysušením a zanechává srst jemnou, lesklou a především zdravou. Šampony pro štěňata mají velmi šetrné složení a neštípou v očích.

Složení

Šampony pro psy musí mít šetrné složení a obsahovat by nikdy neměly sulfáty a mýdla. O vůni by se měly postarat bylinky nebo různé ovoce. Za nejkvalitnější jsou považovány šampony obsahující tea tree olej.

  • Oleje – kromě tea tree oleje je běžnou složkou psích šamponů avokádový, arganový, kokosový, makadamiový nebo norkový olej.
  • Vitamíny – běžnou složkou jsou i vitamíny, konkrétně se jedná o vitamíny C, E a B. Velmi často jsou součástí šamponu omega 3 a 6 mastné kyseliny.
  • Keratin – postará se o lesk a srst zanechá hebkou a vyživenou.
  • Chlorhexidin – tato složka zbaví srst kvasinek a bakterií.
  • Benzyol peroxid – antibakteriální složka, která zlikviduje lupy.

Značka

Výrobců psích šamponů je celá řada. Oblíbení jsou výrobci, kteří preferují přírodní složení šamponů. Mezi ně patří Greenfields, Gottlieb či Trixie. Šampony těchto značek poskytnou psí srsti potřebnou péči a ochranu. Oblíbené jsou i šampony značky Gottlieb, Menforsal, Merial nebo Cymedica.

Cena

Pořizovací cena šamponů není nijak vysoká a pohybuje se od 170 – 600 Kč. Cenu určuje nejen značka a složení, ale především velikost balení. Před nákupem šamponu zvažte, jak často budete šampon používat a ověřte si i dobu exspirace. Pokud šampon použijete několikrát za rok, nevyplatí se pořizovat zbytečně velké balení.

Porovnat ceny šamponů pro psy

Otázky a odpovědi

Proč nelze používat šampon pro lidi?

Důvodem, proč nelze používat k péči o pleť šampony pro lidi je odlišné pH psí pokožky. Psi mají pH okolo 7,5, lidská pokožka má pH 5,5. Z toho plyne, že pokožka psů je mnohem méně kyselá a v případě, kdy při koupeli použijete lidský šampon, bude docházet k nežádoucímu vysušování a podráždění. To se pochopitelně odrazí na zhoršené kvalitě srsti.

Jak často psa koupat?

Na tuto otázku existují dva různé názory. Někteří se častějšímu používání šamponů nebrání, jiní se jim naopak zcela vyhýbají. Četnost používání se odvíjí zejména na kvalitě srsti vašeho psa. Někteří psi mohou trpět na parazity nebo jsou velmi aktivní a velmi snadno se zašpiní.

V tomto případě ho bude nutné koupit častěji. Jestliže pes žádnými problémy netrpí, není nutné ho naopak koupat vůbec. Obecné doporučení udává používat šampon pouze 1 x za 14 dní.

Co může způsobit časté používání šamponu pro psy?

Psí pokožka plní ochrannou funkci, psa chrání proti mnoha vnějším vlivům. Dále pak reguluje teplotu těla a reaguje na různé podměty, například tlak, bolest i teplotní rozdíly. Pokožka je pokryta lipidovou vrstvou, známou jako kožní maz.

Lipidová vrstva chrání kůži i před dehydratací. Příliš časté používání šamponů může tuto ochrannou vrstvu narušit a postarat se o nežádoucí kožní potíže. Na potíže vás upozorní zejména svědění či zarudnutí pokožky. Závažným zdravotním problémem je pak bakteriální zánět kůže.

Závěr

Šampony pro psy se liší složením a tím i pořizovací cenou. Pokud chcete opravdu kvalitní šampon, neměli byste hledět pouze na pořizovací cenu. Nekvalitní šampon může kvalitu srsti a pokožky naopak zhoršit a způsobit různé kožní potíže.

Šampon s kvalitním složením musí srst hydratovat, zklidňovat a vyživovat. Respektovat musí i přirozené pH pokožky. Při výběru vhodného šamponu musíte zohlednit především zdravotní stav psa, ale i délku či barvu srsti. S výběrem vám mohou poradit i v psím salonu, nebo se můžete obrátit na svého veterináře.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.drmax.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (35 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Chovatelka, od které jsme kdysi pořizovali našeho psíka nám kladla na srdce, že psa není nutné koupat, pouze pravidelně česat, protože má samočistící srst. No, to jsme celá léta dodržovali, ovšem s přibývajícím věkem začíná náš miláček měnit své zvyky i chování, takže louže, které se vždy vyhýbal obloukem je teď super zábava. Naposledy nám proletěl obří louží, která byla plná bláta, takže koupel byla nutnost, ale použili jsme pro jistotu hypoalergenní šampon, aby nebyl nějaký problém.

  2. Tedy vykoupat našeho psa byl nadlidský výkon, protože se mu antiparazitický šampon zřejmě moc nepozdával a neustále zdrhal z vany. Doporučil nám ho veterinář, protože měl náš Ben nějaké potíže, ale nějakou dobu trvalo, než vůbec začal fungovat.

  3. Já musím kupovat hypoalergenní šampon, protože náš hafan má citlivou pokožku. Vyzkoušela jsem jich několik, ale nejlépe mi vyhovují produkty od Dr. Maxe.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo