Šampony pro kočky

Kočka je domácí mazlíček, který vyžaduje spoustu lásky, času a pravidelné péče. V ní je zahrnuta i péče o srst a pokožku. Při koupeli vyženete ze srsti nežádoucí parazity a kočičí kožíšek bude krásně hydratovaný a lesklý.

Na trhu najdete poměrně velké množství různých šamponů. Vybrat ten pravý tak nemusí být vůbec jednoduché. Každý typ šamponů je v něčem originální a může pomoci vyřešit různé zdravotní potíže. Antiparazitní šampony pomohou z kožichu vyhnat blechy i jiné nepříjemné parazity. Veterinární šampony pomohou vyléčit podrážděnou kůži a zbaví kočku nepříjemného svědění. Jiné šampony pomohou udržet srst hydratovanou. Nejméně péče budete mít při použití suchých šamponů. Jednotlivé šampony se liší především složením. Zatímco některé jsou běžně dostupné ve specializovaných prodejnách, jiné veterinární přípravky získáte po poradě s veterinářem.

Porovnat ceny šamponů

Typy

Před výběrem je nutné se na trhu s kočičími šampony zorientovat.

Antiparazitní šampony

Tyto přípravky odstraní z kočičí srsti všechny nepříjemné parazity. Ve složení najdete antiparazitní složky jako třeba tea tree oil, geraniol či citronovou trávu. Tyto složky mají repelentní účinky proti blechám i klíšťatům. Antiparazitní šampony lze použít na zničení již existujících parazitů, ale vhodný je i jako prevence.

Hypoalergenní šampony

Hypoalergenní šampon bude potřebovat každá kočka s citlivou kůží. Úkolem šamponu je minimalizovat její svědění i případné podráždění. Hypoalergenní šampony neobsahují žádné dráždivé látky, často je jejich složení na přírodní bázi. Díky tomu šampony pomáhají udržet neutrální pH.

Suché šampony

Kočky nemají rády vodu. Jestliže je v případě vašeho mazlíčka běžná koupel vyloučena, můžete použít suché šampony. Tyto šampony jsou k dostání ve formě spreje, pudru nebo pěny, stačí je na srst nanést a poté vykartáčovat. Suché šampony srst projasní a dokáží absorbovat přebytečný kožní maz, který je původcem zápachu.

Šampony pro koťata

Koťata mají velmi citlivou pokožku a koupat byste je měli v šampony se speciálním šetrným složením. Běžné šampony určené dospělým kočkám, mohou způsobovat podráždění, proto by šampony neměly obsahovat parabeny či konzervační látky.

Další přípravky

Kromě těchto přípravků lze koupit šampony pro kočky s dlouhou srstí, které vám pomohou s rozčesáváním srsti a zabrání jejímu případnému lámání či zacuchání. Koupit dokonce můžete speciální šampony určeny kočkám s bílou srstí. Tyto šampony zabraňují nežádoucímu žloutnutí srsti.

Zdravotní obtíže

Kromě běžně dostupných šamponů lze pořídit speciální veterinární přípravky. Ty se většinou používají po poradě s veterinářem a řeší konkrétní zdravotní problémy.

Antiseboroické šampony

Používají se při boji se seboroickým nebo karatinizačním onemocněním. Pomohou kočkám, které mají potíže s lupy, přebytečným maštěním, či rohovatěním pokožky. Díky speciálním složkám, které šampony obsahují, bude mít kočičí pokožka velmi brzy normální vlastnosti.

Ve složení šamponu často najdete kyselinu salicylovou, selen sulfát, síru, benzoyl peroxid či propylen-glykol.

Protiplísňové šampony

Účinné složky šamponu účinně ničí plísně tím, že narušují strukturu buněčné membrány. Protiplísňový šampon byste neměli používat déle než 3 týdny. V přípravcích bývá obsažen miconazol a chlordexidin.

Zjemňující šampony

Je určen kočkám s různými alergiemi, které způsobují svědění. Šampon kůži zklidní a zjemní. Ve složení najdete například kokosový nebo jiný rostlinný olej, koloidní ovesné vložky a glycerin. Běžné jsou i výtažky rostlin, které mají protizánětlivé, antioxidační či protidráždivé účinky. Tyto složky pomohou léčit různé druhy ekzémů.

Složení

Kočičí šampony se liší svým složením. Prakticky každou variantu najdete v chemické i přírodní variantě. Přírodní složení bývá mnohdy méně účinné, avšak je výrazně šetrnější a v případě koček s citlivou kůží je zcela nezbytný.

  • Keratin – postará se, aby byla srst dokonale vyživená, lesklá a hedvábná.
  • Oleje – šampony pro kočky často obsahují tea tree olej, avokádový, kokosový, arganový či makadamiový olej. Úkolem olejů je hydratovat pokožku a zkvalitnit srst.
  • Aloe vera – dokáže zklidnit podrážděnou kůži.
  • Dimetikon – tato složka je obsažena v antiparazitních šamponech a postará se o účinnou likvidaci blech a klíšťat.
  • Vitamíny – vyživují kočičí srst a postarají se o dobrou kondici pokožky.
  • Síra a kyselina salicylová – šampony obsahující tyto složky se používají při poruchách seboroické dermatitisy. Tu poznáte podle mastné pokožky a zánětlivých či lupovitých ložiscích.
  • Sulfid selenu – má odmašťovací účinky a pomáhá zabránit tvorbě lupů.
  • Propylen – glykol – tato složka přitahuje vodu a má další vlastnosti, které pomáhají pronikat lékům do pokožky. Šampony s touto složkou pomáhají řešit lokální ztrátu srsti.
  • Etyl laktát – postará se o odmaštění pokožky, zabíjí bakterie a snižuje pH.

Značka

V obchodech je celá řada šamponů v tekuté i suché podobě. Tekuté šampony nanesete na mokrou srst. Poté je nutné je řádně vymýt pomocí vody.

Pokud budete kočku koupat spíše příležitostně, bude velmi často nutné celý proces zopakovat. Aplikace suchého šamponu je snadnější a pro kočku méně stresující. V tomto případě ho postačí na srst nastříkat, poté důkladně vmasírovat a nakonec vyčesat. Při péči o kočičí srst můžete vyzkoušet šampony značky Beaphar, Menforsan, Groomer´s, Biogance, Topvet, Trixie, Bebek, FooLee či Princess.

Cena

Cena šampony pro kočky souvisí s typem a složením, ale svou roli pochopitelně hraje i forma a objem jednotlivých přípravků. Při výběru zvažte i to, jak často budete šampon používat. Každý přípravek má určitou dobu trvanlivosti a velmi často se stává, že budete muset prošlý šampon po čase vyhodit.

Při občasném používání vám tak postačí šampony menších objemů okolo 200 ml. Při pravidelné péči se naopak vyplatí investice do většího 500 ml balení. Obvykle se cena šamponů pro kočky pohybuje v rozmezí 60 – 300 Kč.

Porovnat ceny šamponů

Otázky a odpovědi

Je třeba kočku pravidelně koupat?

Kočky se běžně čistí samy pomocí jazyka. Z tohoto důvodu je pro mnohé koupání kočky spíše zbytečné. Kočky obecně nemají vodu ráda a koupel tak může být poměrně adrenalinovou záležitostí. Ne vždy je však tento způsob čištění dostatečný, zejména v případě, kdy má kočka různé zdravotní potíže se koupeli ve veterinárním šamponu nevyhnete. Za pomocí běžných šamponů z kočičí srsti dokonale odstraníte veškerou nečistotu, alergeny i mastnotu.

Je nutné koupit i kondicionér pro kočky?

Stejně jako u lidí i v tomto případě kondicionér pomáhá s rozčesáváním srsti. Jestliže je pro vás složité kočku rozčesávat, může vám v tomto ohledu kondicionér velmi pomoci. V případě koček jsou v poměrně velkém počtu zastoupeny šampony ve variantě 2 v 1.

Dokáže antiparazitní šampon účinně bojovat proti parazitům?

Antiparazitní šampony mohou kočce v boji s parazity velmi pomoci. Aby však byla ochrana opravdu optimální, doporučuje se šampon kombinovat s antiparazitními obojky. Ty jsou k dostání ve variantách pro psy i kočky.

Závěr

Šampon pro kočky pomůže vašemu mazlíčkovi ke krásné lesklé srsti a zdravé pokožce. Při výběru vhodného šamponu je třeba zvážit konkrétní zdravotní stav kočky.

Na trhu najdete mnoho různých typů, kromě těch běžných, které smyjí nečistoty lze koupit speciální šampony, které řeší jakýkoliv problém se srstí či kůží. Ačkoliv je péče o srst prospěšná, neměli byste to s používáním šamponu zbytečně přehánět. Aby byla kočičí srst v dokonalé formě, je třeba ji pravidelně kartáčovat. Tím ji zbavíte nečistot i prachu a vyhnete se jejímu zacuchání.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.vetexpert-shop.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (80 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo