Sedačky na kolo

S výstavbou nových cyklostezek roste obliba jízdních kol. Ti, kdo jízdě na kole propadli, se svého koníčku nemusí vzdát ani s příchodem miminka. Děti je možné bezpečně přepravovat ve speciálních vozících a těm starším jsou určeny také sedačky na kolo.

Oba výrobky mají několik výhod a nevýhod a liší se i způsobem použití. Zatímco vozík můžete využít prakticky ihned po narození miminka, sedačku je možné použít až ve věku cca 9 měsíců, avšak podle dětských lékařů nastane vhodná doba až ve věku 18 měsíců.

Ať už si vyberete jakýkoliv způsob přepravy, vždy byste měli dbát především na bezpečí vašeho miminka a nepodcenit certifikovaného výrobce.

Při výběru sedačky na kolo hraje svoji roli způsob umístění, který určuje především věk dítěte. Vybírat budete také způsob uchycení, na který má velký vliv typ vašeho kola. Při výběru je sedačky není vhodné podceňovat ani výrobce, protože sedačka musí být v první řadě 100% bezpečná.

Porovnat ceny sedaček na kolo

Nejlepší sedačky na kolo

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Thule RideAlong Lite 100 % 2 090 Kč Zobrazit Insportline.cz
2. Thule RideAlong 97 % 3 090 Kč Zobrazit Allegro.cz
3. Hamax Siesta 91 % 1 909 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Hamax Sleepy 83 % 1 805 Kč Zobrazit Muziker.cz
5. Bellelli Tiger Relax 73 % 1 980 Kč Zobrazit Patro.cz

Typy

Dětské sedačky jsou k dostání ve dvojím provedení, první typ je možné umístit v zadní části kola, druhý v přední. Samostatnou kapitolou jsou pak dětské vozíky, které je možné používat prakticky od narození.

Přední sedačka

Méně často potkáte cyklistu s přední dětskou sedačkou. Tyto sedačky jsou díky menší nosnosti vhodné pro menší děti, neposkytují však takový komfort, jako sedačky zadní a to dítěti, ani jeho dospělému doprovodu. Výhodou může být pro někoho neustálý kontakt s dítětem, což však nemusí vyhovovat všem.

Díky přednímu kontaktu se nemusíte plně věnovat řízení a počítat musíte i s horší viditelností a ovladatelností kola.

Přední sedačka neposkytne dítěti ani potřebnou ochranu před nepříznivým počasím a také potřebnou oporu hlavy díky menšímu opěradlu. Z hlediska bezpečnosti jsou sedačky vybaveny 5 bodovým bezpečnostním pásem.

Zadní sedačka

Milovníci delších vyjížděk by měli sáhnout po pohodlnější a bezpečnější zadní sedačce. Dítě je v sedačce lépe chráněno před větrem, sluncem, ale i hmyzem. Nevýhodou je prakticky nulový kontakt, který se svým potomkem budete během jízdy mít.

Horší je to i s výhledem, který sedačka dítěti umožní. Zadní sedačky jsou určeny starším a samostatnějším dětem, které nemusí být pod neustálým dohledem. Zadní sedačky mívají ve většině případů 3 bodový bezpečnostní pás.

Vozík za kolo

Vozík na kolo je vhodný zejména pro milovníky dlouhých výletů. Dítě je umístěno v samostatném krytém vozíku, což mu umožní více prostoru a pohodlí. Vozík umožňuje převážet i novorozené děti, sportovně založené maminky tento typ upřednostňují před klasickým kočárkem.

Výhodou je i jeho multifunkčnost, kromě funkce kočárku ho je možné využít během jízdy na kolečkových bruslích, využijete ho při běhání nebo joggingu.

Klasické vozíky pak mohou díky většímu prostoru posloužit i dvěma dětem. Ale i vozíky mají svoje nevýhody a těmi jsou především nulový kontakt s rodičem a velmi omezený výhled, díky kterému se mohou během jízdy začít brzy nudit.

Způsob uchycení

Dětská autosedačka nabízí dva různé způsoby uchycení, a to v případě obou typu. Přední sedačku je možné namontovat na rámovou nebo sedlovou trubku.

Rámová

Jedná se přední uchycení, které není možné v mnoha případech využít. Použití je možné spíše jen u velkých trekingových nebo městských kol, která nabízí více prostoru a neomezují vás během šlapání.

Sedlová

Zadní uchycení je možné u většího množství kol. Zadní sedačky je možné umístit na nosič nebo využít samonosnou sedačku umístěnou na vlastním držáku.

Samonosné

Využít můžete vlastní uchycení, které je možné umístit na rámovou trubku. Pomocí imbusu se na zadní část kola namontuje držák, na který se pak sedačka umístí.

Sedačku je možné z držáku kdykoliv odstranit a poté opětovně nasadit. Výhodou tohoto typu je také lepší odpružení, díky kterému není dítě vystaveno takovým otřesům.

Montáž na nosič

I tento způsob montáže je velmi oblíbený a ve své podstatě jednoduchý. Nosiče jsou většinou universální a použít je můžete v kombinaci s každým kolem. Montáž vám umožní jednoduchý mechanismus, a i v tomto případě je možné sedačku kdykoliv odstranit a nosič využít více způsoby.

Bezpečnost

Z hlediska bezpečnosti by měla být každá kvalitní sedačka certifikovaná. Levné necertifikované výrobky nesplňují bezpečnostní normy a kupovat levnou necertifikovanou sedačku se nemusí vyplatit ani těm, kdo patří k příležitostným cyklistům. Evropská bezpečnostní norma, kterou by měla být dětská sedačka na kolo označená je EN 14344.

Bezpečnost dítěti poskytne i 3 nebo 5 bodový pás, který najdete u všech sedaček. Pás musí být dobře ovladatelný, avšak dítě by ho v žádném případě nemělo samo rozepnout. Pohlídejte si tedy způsob zapínání a rozepínání.

Nohy by měly být umístěny v pohodlných opěrkách a často i zde najdete popruhy, které nožky bezpečně zafixují. Z hlediska pohodlí jsou některé sedačky doplněny o opěrky na ruce. A důležité je samozřejmě i kvalitní polstrování.

Bezpečnostní třída

Z hlediska bezpečnosti můžete sledovat také informace o bezpečnostní třídě, ta se vztahuje na nosnost cyklistické sedačky.

  • Označení C15 se vztahuje na sedačku s nosností 9 – 15 kg.
  • Označení A15 se vztahuje opět na sedačku s nosností 9 – 15 kg, oproti předchozímu typu se tyto cyklosedačky liší výškou opěradla a bočnic.
  • Označení A22 se vztahuje na sedačku s nosností 9 – 22 kg.

Nosnost

U předních sedaček je nosnost do 15 kg, zadní sedačky je možné využít do 22 kg. U vozíku za kolo se nosnost pohybuje v rozmezí 25 – 35 kg. Vyšší nosnost je typická pro dvoumístné vozíky.

Příslušenství

Velké množství příslušenství je možné koupit k samotné cyklosedačce, ale také můžete různými přídavnými prvky doplnit svoje kolo.

K sedačkám je možné dokoupit například pláštěnku, bezpečnost zvýšíte různými blikačkami nebo reflexními prvky. Dítě usazené v přední sedačce je možné ochránit speciálním plexisklovým štítem. Zakoupit můžete také nosič na kolo, opěrku hlavy, nosné tyče nebo náhradní zámek.

Značka

K nejlepším značkám, které se výrobou sedaček na kolo zabývají, jsou značky Romer a Hamax. Oblíbené jsou také sedačky Thule, což je zároveň i jeden z nejlepších výrobců dětských cyklovozíků. Cyklovozíky koupíte také od značky Croozer.

Cena

Nejlevnější cyklosedačky je možné koupit do 1000 Kč. Pokud budete vyjíždět na krátké trasy například na nákup nebo na různé pochůzky, budou vám stačit i tyto modely. U levných sedaček se však vždy zaměřte na bezpečnostní certifikace, díky kterým budete mít jistotu, že svému dítěti pořizujete kvalitní a především bezpečný výrobek.

Kvalitnější sedačky vás vyjdou na necelé 2 000 Kč, v této cenové kategorii již naleznete výrobky nejkvalitnějších značek. Nejkvalitnější cyklosedačky koupíte od 2 – 4 000 Kč.

Cena cyklovozíku je znatelně vyšší, nejlevnější jednoduché vozíky je možné koupit do 10 000 Kč, střední třída vozíků se pohybuje v rozmezí 10 – 20 000 Kč a ty nejkvalitnější multifunkční stojí více než 20 000 Kč.

Porovnat ceny sedaček na kolo

Otázky a odpovědi

Je možné pořídit kojeneckou cyklistickou helmu?

Velikost helmy na kolo určuje obvod hlavičky miminka. Nejmenší helmy je možné použít na obvod hlavy 44 cm, což dle tabulek odpovídá věku 6 měsíců.

Tyto helmy jsou tedy vhodné i pro drobnější děti. Helmu lze o několik centimetrů roztáhnout, ta nejmenší vám vydrží cca půl roku. Povinnost nosit helmu mají všichni do 18 let věku, avšak ani ti starší by neměli tento bezpečnostní prvek podcenit.

Od kdy je možné dítě v sedačce vozit?

Posadit dítě do cyklosedačky je možné ve chvíli, kdy se dítě samostatně posadí. Kromě této dovednosti je nutné, aby byl kojenec schopen držet vzpřímenou polohu hlavu. To obecně děti zvládají ve věku 9 – 12 měsíců.

Umísťovat takto malé děti do autosedačky je však podle pediatrů nebezpečné, a to kvůli přilbě, kterou musí být kojenec ze zákona vybaven. Dětská páteř potřebuje cca 18 měsíců na to, aby se správně vyvinula a poskytla hlavě stabilní oporu. Malé děti mohou mít potíže hlavičku udržet ve chvíli, kdy jim nasadíte na hlavu těžkou helmu.

Mají sedačky nějaké funkce?

Jedinou funkcí, které jsou dražší sedačky vybaveny, je možnost polohování. Po sklopení sedačky má dítě komfortnější místo pro spánek.

Polohovatelné sedačky se vám vyplatí v případě, že často podnikáte delší výlety, v případě krátkých vyjížděk je však spíše zbytečná. Kromě toho můžete u sedaček využít nastavitelné podpěry nohou nebo bočnice. Z hlediska bezpečnosti by neměly chybět reflexní prvky.

Závěr

Cyklosedačku je třeba vybírat podle věku dítěte. Sedačku na kolo začněte používat až v čase, kdy je vaše dítě dostatečně staré a tento způsob cestování se negativně nepodepíše na jeho zdraví. Ti, kdo se řadí mezi náruživé cyklisty nebo sportovce všeobecně, by měli zainvestovat a pořídit raději cyklovozík, který je možné používat od cca 1 měsíce věku.

Vozíky určené takto malým dětem by měli mít dětskou vložku, vozíky bez tohoto příslušenství neposkytnou novorozenci dostatečnou ochranu. Přední sedačky jsou určeny menším dětem, zadní sedačky naopak dětem starším.

Tyto modely je možné používat do cca 4 let věku. Kvalitní sedačce by neměla chybět bezpečnostní norma a kvalitní modely by měly umožňovat nákup dalšího příslušenství.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.kola-radotin.cz, www.bike-eshop.cz, www.cyklospeciality.cz, www.vseprokolo.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

10 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Kupovala jsem sedačku na kolo pro našeho prcka letos v létě a sáhla po Hamax Amaze, která stála necelé dva tisíce korun. Není špatná, i když manželovi se moc nezamlouvá barva.

  2. Já objednávala Thule RideAlong Lite a je nejen elegantní, ale hlavně velmi kvalitní. Rozhodně to byla velmi dobrá koupě, i když cena byla přes 2 tisíce, stálo to za to. Nemohu si na ní stěžovat, využíváme ji pravidelně.

  3. Bezva návod, jak vybrat sedačku na kolo, dost mi to pomohlo. Nakonec jsem objednal Thule RideAlong Lite a velká spokojenost.

  4. Bylo to hodně těžké, vybrat správnou sedačku pro dceru, ale díky vašemu článku to bylo o mnoho jednodušší.

  5. velmi poučné, hodně mi to pomohlo ve výběru sedačky pro vnučku

  6. Hodně mi to pomohlo, vaše informace.

  7. Super článek!

Přidat komentář

Recenzer
Logo