Vozíky za kolo

Cyklistika v současné době prožívá obrovský boom. Je to pravděpodobně dáno módním trendem, který dává zelenou aktivním lidem. Mnoho cyklistů pak volí jízdu na elektrokole, které jim otevírá nové možnosti.

Abyste si mohli svého koníčka dopřávat plnými doušky, můžete na cyklovýlety vozit svoje děti i domácí mazlíčky. Samostatnou kapitolou jsou nákladní vozíky. Ty využijete pro převoz většího nákupu či jiných nákladů. Všechny typy vozíků za kolo je možné používat také samostatně.

Před výběrem vhodného vozíku za kolo tak hraje nejdůležitější roli to, jakým způsobem budete vozík používat. U každého typu jsou specifické parametry, mnoho věcí mají jednotlivé modely společného.

Porovnat ceny vozíků za kolo

Nejlepší vozíky za kolo

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Thule Chariot Sport 1 2021 100 % 28 472 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Qeridoo KidGoo 1 Sport 100 % 16 290 Kč Zobrazit Insportline.cz
3. Thule Chariot Sport 1 98 % 29 790 Kč Zobrazit 4camping.cz
4. Croozer Kid For 1 Plus 96 % 22 290 Kč Zobrazit Sportega.cz
5. Qeridoo KidGoo 1 81 % 12 112 Kč Zobrazit Mojekolo.cz

Typy

Za jízdním kolem můžete vozit svoje malé děti, domácí mazlíčky nebo jakýkoliv těžší náklad. Při výběru každého vozíku budete přihlížet k trochu jiným parametrům.

Vozík pro dítě

Na rodinné výlety můžete vyrážet s vozíkem pro děti. Na výběr máte hned několik různých typů:

Multifunkční

Nejprodávanější jsou speciální vozíky, které lze přidělat za kolo a použít je můžete i jako klasický kočárek. Je určen pro ženy, které jsou zvyklé pravidelně sportovat.

Vozík lze používat při různých sportovních aktivitách jako je jízda na kole nebo in-line bruslích, běhání atd. Tyto vozíky je možné používat již pro nejmenší děti a to díky speciální dětské vložce.

Vozík/jogger

Tento vozík je vybaven předním sklopným kolečkem. Jedná se tedy opět o model 2v1. Po sklopení kolečka lze vozík přidělat za jízdní kolo. Poté co kolečko vysunete, je možné vozík použít jako kočárek. Oproti multifunkčním jsou tyto vozíky jednodušší a méně komfortní.

Klasický

Nejjednodušší typ vám umožní pouze možnost připevněný za kolo. Vozík tedy neplní funkci klasického kočárku.

Dětské vozíky umožňují převážet 1 nebo více dětí. U malých vozíků musíte počítat s menším úložným prostorem. Ve větších vozících můžete vozit dvojčata i děti různého věku. Je však nutné nepřekračovat doporučovanou nosnost. Větší vozíky jsou sice těžší, avšak na rozdíl od těch malých jsou více stabilní. Nevýhodou velkých vozíků je však jejich vyšší hmotnost a horší skladnost.

Vozík pro psa

Své čtyřnohé mazlíčky můžete vozit ve speciálních vozících, které svým vzhledem připomínají vozíky určené pro vožení dětí, avšak vnitřní část je uzpůsobena právě převážení domácích mazlíčků.

V těchto vozících nenajdete sedačku ani bezpečnostní pásy. Tyto vozíky využijete nejen na vyjížďkách, hodit se vám mohou při převážení starších psů například k veterináři či kamkoliv jinam. Některé vozíky plní také funkci přenosné boudy.

Velikost vozíků vyhovuje malým i velkým plemenům. Čím větší je váš pes, tím větší by měl být i vozík, aby byla jízda pro vašeho mazlíčka co nejméně stresující. V případě, kdy vybíráte vozík pro štěně, volte velikost podle toho, do jaké velikosti pes nakonec vyroste.

Malá plemena

Čivavu nebo yorkšírského teriéra můžete vozit ve vozíku s nosností do 3 kg. Majitelé trochu větších pejsků jako je například jezevčík, bude potřebovat nosnost okolo 10 kg.

Nejmenší pejsky je možné vozit na kratší vzdálenosti například v koši, který umístíte na řídítka. Toto řešení vám umožní mít psa neustále pod dohledem. Košík však není možné používat na delší vzdálenosti, jízda pro vás pravděpodobně nebude příliš komfortní a dlouhodobě nebude vyhovovat ani vašemu pejskovi.

Střední plemena

Majitelé zlatého retrívra a podobných plemen budou potřebovat větší vozíky s nosností od 27 – 40 kg.

Velká plemena

Největší psi se vejdou do vozíku s nosností 40 a více kg.

Nákladní vozík

Pro převážení nákladů lze jízdní kolo doplnit o nákladní vozík. Při výběru tohoto typu hraje nejdůležitější roli objem korby vozíku. Ta se pohybuje zpravidla od 60 – 130 litrů. Malé vozíky jsou ideální ne bezpečné převážení většího nákupu. Velké vozíky využijete různými způsoby.

Na silnici není možné vyrazit s neoznačeným vozíkem, nebo s takovým, který překračuje povolené rozměry. Dle legislativy smí mít nákladní vozík šířku maximálně 80 cm a musí byt vybaven dvěma odrazkami. Zákony se však mohou měnit, proto si před nákupem tyto informace nejprve ověřte.

Nákladní vozíky můžeme rozdělit na 2 typy:

Jednokolový

Jednokolový jsou menší, lehčí a skladnější. Použít je můžete na silnici i v terénu. Stabilita těchto vozíků je menší, což nemusí každému vyhovovat.

Dvoukolový

Ve větším množství jsou zastoupeny dvoukolové vozíky. Jejich výhodou je lepší stabilita, na výběr máte z různých velikostí a výrobních materiálů. Při jejich výběru je třeba zohlednit, co budete převážet, protože vozíky se liší také doporučenou nosností.

Odpružení

V případě dětských a zvířecích vozíků nesmíte podcenit jízdní komfort. To, zda a jakým způsobem jsou vozíky odpružené, byste se měli dočíst v popisku jednotlivých modelů. V tomto případě však mohou být výrobky značně přeceňovány. Vlastní názor si uděláte tak, že jednotlivé vozíky vyzkoušíte.

Brzdy

Dětské multifunkční a jogger vozíky musí být stejně jako klasické kočárky doplněny o brzdu. Na výběr máte hned z několika možností:

  • Nožní brzda – klasická podoba brzdy, která zamyká zadní kola vozíku. Jedná se o nejpoužívanější typ, který najdete prakticky u každého vozíku.
  • Ruční brzda – pomocí ruční brzdy je možné vozík zpomalit. Tato brzda má své využití při jízdě nebo běhu z kopce.
  • Parkovací brzda – některé vozíky disponují také parkovací brzkou.

Materiál

Výrobní materiál se liší podle typu vozíku. V případě dětských vozíků a vozíků určených pro psy je konstrukce a materiál velmi podobný. Zde hraje nejdůležitější roli bezpečnost a pohodlí. U nákladních vozíků je kladen důraz na stabilitu a nosnost.

Dětské a zvířecí vozíky mají pevnou kovovou konstrukci doplněnou o textilní plachtu. Ta by měla být co nejvíce funkční a tedy pevná, prodyšná a nepromokavá. Pasažéra pak můžete kontrolovat díky praktickým průhledům ze síťoviny nebo fólie. Konstrukce je u nejlevnějších vozíků hliníková, kvalitnější vozíky mají rám ocelový a ty nejkvalitnější a nejdražší duralový.

Nákladní vozíky mají opět pevnou kovovou konstrukci, která je doplněna o korbu. Vozíky z nízkou nosností mohou mít korbu textilní. Těžší vozíky mají podobu klasického dvoukoláku, nebo jsou vyrobené z odolného plastu. Za kolo lze přidělat také celokovový vozíček.

Značka

Vozíky pro děti jsou na trhu zastoupeny značkami Burley, Thule nebo Qeridoo. Oblíbené vozíky pro psy koupíte od značky Karlie, Croozer nebo třeba Goleto. Nákladní vozíky je možné koupit od značky Croozer, Duramaxx, XLC, ATO-M nebo Klarfit.

Cena

K nejdražším patří dětské vozíky. Ty nejlevnější koupíte za cenu okolo 5 000 Kč. Avšak opravdu kvalitní vozíky vás vyjdou na cca 10 000 Kč. Levnější jsou obyčejné jednomístné vozíky, cena multifunkčních šplhá až ke 20 000 Kč.

Vozíky pro psy jsou k dostání od 2 – 20 000 Kč. Nejlevnější vozíky nejsou příliš stabilní a jsou tedy vhodné spíše pro jízdu na zpevněné komunikaci. Použít je pak můžete spíše pro malá plemena. Jestliže chcete kvalitní vozík, vybírejte mezi výrobky s cenou alespoň 5 000 Kč.

Nákladní vozíky vás mohou stát od 2 – 15 000 Kč. V tomto případě hraje hlavní roli výrobní materiál a objem.

Porovnat ceny vozíků za kolo

Otázky a odpovědi

Je možné cyklovozík vypůjčit?

Vypůjčit si můžete vozíky určené dětem nebo zvířatům. Tuto možnost nenabízejí všichni prodejci, na druhou stranu není problém najít obchod s touto službou. Každý prodejce má svoje vlastní pravidla a finanční požadavky.

Jakou nosnost mají nákladní vozíky?

Nosnost nákladních vozíků může být až 200 kg. Menší vozíky zvládnout přepravit náklad s hmotností do 60 kg. Čím větší je nosnost vozíku, tím kvalitnější je výrobní materiál. Tyto vozíky jsou však poměrně těžké a jízda s naloženým vozíkem nebude úplně jednoduchá. Vozíky s největší nosností patří do kategorii dvoukoláků a využijete je také jako ruční vozíky.

Mají dětské vozíky úložný prostor?

Úložný prostor by měl být součástí každého vozíku. Toto místo se obvykle nachází za sedadlem. Čím je vozík větší, tím větší je i úložný prostor. Do vozíky k dětem byste však neměli dávat žádné tvrdé nebo snad ostré předměty, které by mohli vašeho potomka během jízdy zranit.

Úložný prostor využije spíše k uložení oblečení, deky, plenek atd. Multifunkční vozíky mívají i menší úložný prostor na rukojeti. Ten využijete k uložení drobných předmětů jako je mobilní telefon, doklady nebo třeba peněženka.

Závěr

Mezi nejprodávanější patří dětské vozíky za kolo. Jsou zastoupeny v největším množstvím, liší se velikostí a tvarem. Vozík budete vybírat také podle celkového vzhledu, nejdůležitější by však vždy měla být bezpečnost vašeho potomka.

Při výběru se tak ujistěte kvalitou bezpečnostních pásů. Abyste byli na silnici dobře vidět, měli byste všechny typy vozíků vybavit reflexními prvky, v případě nákladních vozíků nesmí chybět odrazky a výstražný trojúhelník.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.kola-radotin.cz, www.cyklospeciality.cz, www.give.cz, www.detskevoziky.shop

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (40 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

6 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Vzhledem k tomu, že bydlím na klidné vesnici, kde se dá jezdit všude na kole, pořídila jsem si za kolo přívěsný dvoukolový vozík, do kterého se opravdu vejde hodně. Dobře se s ním manipuluje a uloží se do něj všechno co člověk potřebuje.

  2. Koupil jsem vozík za kolo pro psa, aby mohl jezdit všude jako můj doprovod. Je to naprostá pecka, protože ho takhle může vzít skutečně kamkoliv a ještě je na čerstvém vzduchu, aniž by musel šlapat po svých.

  3. Vozíky máme s manželem oba, protože na kole jezdíme pravidelně. Já v něm vozím našeho prcka, manžel zase psa. Je to skvělá vychytávka, doporučuji.

  4. Když jezdíme na výlety, tak nechceme nechávat prcka doma, tak jsem pořídil Thule Chariot Lite 1 2021, abych ho mohl vozit na cestách všude s sebou, když jedeme na kole.

  5. Hodnotím tento článek 5 hvězdiček z 5ti, protože mi hodně pomohl s výběrem.

  6. Dobrý den, chci se jen zeptat, jakou rychlostí se smí nákladní vozík za kolem pohybovat děkuji

Přidat komentář

Recenzer
Logo