Sedlovky

Sedlová tyč známá i jako sedlovka je část, která drží sedlo v rámu kola. Sedlovku můžete nastavit do výšky, která vám vyhovuje z hlediska výšky vaší postavy. Díky této možnosti bude jízda pohodlná a možnost nastavování výšky se odrazí i na optimálních výkonech.

Každé kolo má pochopitelně svoji sedlovou trubky již z výroby. Obvykle jsou nová kola vybavena klasickou pevnou sedlovkou. Tu můžete v případě potřeby vyměnit a náruživější cyklisté ji mohou vyměnit za oblíbenou odpruženou nebo teleskopickou sedlovku.

To, zda si vystačíte s klasickou pevnou, nebo se vám naopak vyplatí koupě odpružené či teleskopické sedlovky závisí pouze na způsobu jízdy. Velký vliv na výběru má i terén, po kterém se běžně pohybujete, protože každá sedlovka má jiné vlastnosti. Poté, co budete přesně vědět, jaká sedlová tyč je pro vás tou pravou, bude důležité pouze vybrat správnou velikost a materiál.

Porovnat ceny sedlovek

Nejlepší sedlovky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Suntour NCX 97 % 2 190 Kč Zobrazit Kupkolo.cz
2. BBB BSP-20 SkyScraper 95 % 461 Kč Zobrazit Mall.cz
3. MAX1 Al 91 % 314 Kč Zobrazit Sport365.cz
4. M-WAVE Al 87 % 233 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Max1 Sport 83 % 420 Kč Zobrazit Sport365.cz

Typy

Sedlovka na kolo má několik podob. Základem je pevná sedlovka, za vyšší třídu se považuje sedlovka odpružená a nejvíce výhod získáte pořízením teleskopické sedlovky.

Pevná

Základem, který najdete na každém kole je pevná sedlová tyč. Tu můžete podle potřeby zvýšit nebo snížit nejčastěji pomocí objímky na rámu. Pevná sedlovka bude vyhovovat zejména nenáročným cyklistům, kteří se pohybují pouze po zpevněných cestách. V terénu bude jízda na pevné sedlovce méně komfortní a mnohdy i bolestivá.

Odpružená

Ti, kteří rádi vyráží i do terénu, ocení více odpruženou sedlovku, jejíž součástí jsou 2 pružiny. Díky nim nebude pevný rám kola tolik přenášet vibrace a jízda terénem bude mnohem příjemnější. Odpruženou sedlovkou mohou být vybavena dražší terénní kola. Obecně se doporučují k instalaci na crossová a treková kola, která mají úzké pláště. Zdvih odpružených sedlovek je většinou v rozmezí 40 – 50 mm.

Teleskopická sedlovka

Pro mnohé je koupě teleskopické sedlovky spíše zbytečnou investicí. Mnozí běžní cyklisté si myslí, že teleskopickou sedlovku využíjí pouze při jízdě v extrémních podmínkách. Teleskopická sedlovka je však vhodná i při jízdě v méně náročném terénu.

Při pohybu v terénu, při jízdě polními nebo lesními cestami však budete moci díky teleskopické sedlovce jezdit rychleji a bezpečněji. Odvážnější cyklisté si mohou během jízdy vyzkoušet i různé menší skoky. Výška zdvihu těchto sedlovek je většinou od 50 – 200 mm.

Teleskopickou sedlovku můžete ovládat za jízdy dvěma různými způsoby.

  • Z řídítek – komfortnější, častější a dražší možnost ovládání. V tomto případě je nutné propojit sedlovku a řídítka pevným vnitřním vedením v podobě drátu, které vám ovládání umožní. Některé sedlovky umožňují vedení rámem, jiné jsou stavěny pouze na venkovní vedení.
  • Pod sedlem – méně pohodlná, ale levnější varianta. Výhodou této možnosti je, že můžete sedlovku jednoduše vyjmout z rámu. To ocení ti, kteří kolo častěji převážejí.

Teleskopické sedlovky nabízí 2 možnosti, jak měnit polohu zasunutí do rámu.

  • Pevná poloha – tyto sedlovky mají výrobcem přesně daný mezistupeň zasunutí. Pevná poloha se hodí v těžším terénu, ovládání je snadnější.
  • Zasunutí v celém rozsahu – polohu můžete měnit v celém rozsahu. Tyto sedlovky jsou variabilnější a nabízejí více možností.

Průměr

Sedlovky lze instalovat na sedlové trubky různých velikostí. Před tím, než se do výběru pustíte, musíte vědět, jaký průměr sedlovky potřebujete. To, jak velkou sedlovku budete potřebovat, zjistíte velmi jednoduše. Průměr sedlové tyče je zpravidla uveden na rámu kola. Pokud tuto informaci z rámu nevyčtete, pomůže vám klasické posuvné měřítko.

Nejčastěji je možné koupit teleskopické sedlovky s průměrem 30,9 a 31,6 mm. Menší výběr nabízí průměr 27,2 mm. Obvykle je možné koupit sedlovky s průměrem od 21,15 – 35 mm. Pokud neseženete vhodnou velikost, budete muset zakoupit ještě redukci, díky které budete moci sedlovku na pevno přichytit.

Materiál

Sedlové tyče se vyrábí z oceli, hliníku nebo karbony. I zde určuje výrobní materiál z velké části typ sedlovky.

  • Ocelová – levné ocelové sedlovky jsou vhodné pro městské kolo. Sehnat ocelovou sedlovku je dnes již oříšek, tento materiál je typický spíše pro retro kola. Umístit ji můžete na sedlovou trubku o průměru 25,4 mm.
  • Hliník – z hliníku se vyrábí pevné i teleskopické sedlovky. Vybírat můžete sedlovku pro silniční i horské kola. Tyče jsou k dostání v několika průměrech.
  • Karbon – tento materiál velmi dobře pohlcuje vibrace a používá se především při výrobě odpružených i teleskopických sedlovek. Sedlovku z karbonu můžete instalovat na městské i horské kolo. Také tyto sedlovky jsou k dostání v několika průměrech.

Příslušenství

K sedlovce lze koupit i různé příslušenství. Nejčastěji narazíte na redukci, díky které můžete připevnit i tyč s nestandardním průměrem. Dále seženete rychloupínáky, imbusy a sedlové objímky. Do odpružené sedlovky budete moci koupit náhradní pružiny, k teleskopické sedlovce lze sehnat nové ovládání. Dále je možné dokoupit kryt zámku nebo nosič na sedlovku.

Značka

Sedlovku na kolo koupíte ve specializovaných prodejnách i prostřednictvím internetových obchodů. Nabídka různých výrobků je opravdu velká a narazíte na poměrně velké množství značek. Každý výrobce má pak v nabídce všechny typy sedlovek v několika cenových kategoriích. Mezi oblíbené patří sedlovky značky SR Suntour, Force, Ritchey, Rock Shox, Verk, Eaton, Specialized a další.

Cena

Cenu sedlovky na kolo určuje typ a výrobní materiál. Nejlevnější jsou pevné hliníkové sedlovky, které můžete koupit za méně než 400 Kč. Velký výběr nabízí cenové rozpětí 350 – 600 Kč. V tomto cenovém rozpětí lze vybírat i mezi mnoha odpruženými hliníkovými sedlovkami.

Kvalitnější odpružené sedlovky vyjdou na více než 1 000 Kč. Dražší jsou teleskopické sedlovky, zde cena začíná na cca 1 200 Kč. Teleskopickou sedlovku však můžete koupit i za více než 10 000 Kč. Nejdražší sedlové tyče jsou vyrobeny z karbonu.

Porovnat ceny sedlovek

Otázky a odpovědi

Kdy se hodí teleskopická sedlovka?

Teleskopickou sedlovku si mohou pořídit všichni, kteří rádi podnikají cesty terénem. Vhodná je do každého terénu, ale neocenitelná při extrémních sjezdech nebo naopak velmi náročných výjezdech. Ve chvíli, kdy budete moci sedlo posunout o malý kousek níže, získáte lepší stabilitu. To se hodí i při jízdě sněhem, kdy může dojít k nečekanému chování kola.

Jak lze měnit výšku jednotlivých sedlovek?

Každá sedlovka má svůj způsob, kterým můžete výšku měnit. Většinou se jedná o objímku nebo páčku. Důležité však není, jak výšky měnit, ale kdy výšku měnit. Zatímco výšku pevné a odpružené sedlovky můžete měnit pouze v klidu, teleskopická sedlovka vám umožňuje měnit výšku sedla během jízdy.

Jaké nevýhody má teleskopická sedlovka?

Teleskopická sedlovka má ve srovnání s ostatními sedlovkami o něco vyšší hmotnost. Rozdíl je však pouze okolo 200 g. Po instalaci této sedlovky vám na kole přibude nový drát, který bude sedlovku ovládat. Počítat musíte i s náročnější údržbou. Sedlovku je nutné pravidelně odvzdušňovat.

Závěr

Sedlovka je jednou z hlavních částí každého kola. Pomocí sedlovky můžete měnit výšku sedátka. Pro nenáročné cyklisty, kteří se pohybují po zpevněných komunikacích, jsou v nabídce pevné sedlovky. Do terénu je komfortnější vyrazit na kole vybaveném odpruženou sedlovkou. Milovníci adrenalinu, náročných sjezdů i extrémních výstupů, by měli investovat do teleskopické sedlovky, která jim dovolí měnit výšku posedu za jízdy.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.kola-radotin.cz, eshop.madefortrails.cz, www.dakosport.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (37 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

1 komentář
  1. Sedlovku mám od značky SR Suntour a je to pecka. Má fakt super kvalitu a nestála mě víc než pětistovku.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo