Nejoblíbenější typy elektrokol
Nejoblíbenější značky elektrokol
Obliba elektrokol v současné době strmě stoupá, díky asistenci elektromotoru vyjedete každý kopec a na kole tak můžete navštívit mnoho vzdálených míst, na která byste se s klasickým kolem nepodívali. S elektrickým kolem zvládnete ujet několik desítek kilometrů.
Elektrokolo budete vybírat podle účelu používání, k dostání jsou kola do města i náročného terénu, největší oblibu však mají universální elektrokola, která zvládnou rovné povrchy i méně náročný terén. Při výběru kola vás bude zajímat i velikost rámu, typ a umístění baterie, výkon a umístění motoru.
Nejlepší elektrokola
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Crussis e-Largo 9.7-M 2022 | ⭐ 100 % | 66 990 Kč | Zobrazit | Insportline.cz |
2. | Crussis e-Guera 7.7-S 2022 | ⭐ 100 % | 50 990 Kč | Zobrazit | Insportline.cz |
3. | Crussis e-Guera 5.7 2022 | ⭐ 98 % | 42 990 Kč | Zobrazit | Insportline.cz |
4. | Leader Fox Park City 2020 | ⭐ 98 % | 27 719 Kč | Zobrazit | Fitham.cz |
5. | Leader Fox Lotus 2020 | ⭐ 95 % | 29 570 Kč | Zobrazit | Axit.cz |
Typy
Elektrokola je možné rozdělit, stejně jako klasická kola, do několika skupin v závislosti na tom, kde je budete používat. Díky tomu může elektrické kolo využívat uživatel jakéhokoliv věku při jízdě v různě členitém terénu.
Městská kola
Jsou určena především na jízdu po silnici, hodí se jak do města, tak i na pevné cyklostezky. Tato kola jsou levnější, dojezd bývá v rozmezí 50 – 70 km. Některá kola je možné i složit, což oceníte, pokud budete cestovat MHD.
Výhodou skládacích kol jsou i menší rozměry a tedy menší nároky na uskladnění. Výhodou městských kol je díky nízké rámové trubce snadné nastupování a vystupování. Kolo tak mohou používat i starší osoby.
Crossová kola
Použít je můžete na cyklostezkách a zvládnou i lehký terén, jejich výhodou je tedy universální využití. Nejsou však vhodné pro extrémní jízdu. Dojezd u těchto kol může být až 140 km, typické jsou pro ně užší pneumatiky. Tato kola jsou dražší a těžší než kola do města.
Horská kola
Hodí se pro jízdu v náročném terénu. Horská kola mají odpružené vidlice, silné brzdy i citlivé ovládání motoru. Tato kola mají bytelný a odolný rám, odolné musí být i ostatní části kola. Díky kvalitnímu výrobnímu materiálu patří horská kola k nejdražším. Dojezd bývá nejčastěji v rozmezí 60 – 180 km.
Velikost rámu
Velikost rámu u elektrokola je totožná s velikostí rámu klasického kola. Jestliže máte s jízdou na kole zkušenosti, nebude pro vás výběr rámu ničím obtížným. Obecně se doporučuje vybírat velikost rámu na základě výšky postavy. Pokud se budete tímto doporučením řídit, můžete postupovat následovně:
Pro výšku v rozmezí 165 – 175 cm jsou určeny kola s velikostí rámu 17 – 18 “. Postavy s výškou 175 – 185 cm, by měli vybírat mezi 19 – 20“ rámy. Jestliže je vaše výška v rozmezí 185 – 195 cm, budete vybírat mezi koly s výškou rámu 21 – 22 “, a ti, jejichž výška je více než 195 cm se mohou spolehnout na velikost 23 – 24 “.
Velikost rámu však můžete vybírat i podle pozice, kterou při jízdě na kole zaujmete. Někomu vyhovuje jízda ve vzpřímené pozici, jiní upřednostňují sportovní posed. Z tohoto důvodu je vhodnější před nákupem vyzkoušet několik různých velikostí a elektrokolo vybírat na základě komfortu jízdy.
Pohon
Motor je určen k pohánění kola, je tedy na místě, věnovat mu při výběru patřičnou pozornost. Motor je u elektrokol umístěn na různých místech.
Umístění na předním kole
Toto umístění není příliš obvyklé, narazit na něj můžete spíše náhodně. Nevýhodou je horší ovladatelnost, výhodou pak nižší cena.
Umístění na zadním kole
Toto umístění poskytuje dobrý přenos točivého momentu, protože kolo je vždy v přímém směru. Tento způsob umístění je častý u městských i crossových kol. Nevýhodou je větší opotřebení zadního kola a náročnější práce při výměně pneumatiky.
Motor ve střední části
Díky tomuto umístění nedochází ke změně těžiště kola. Kolo je dobře vyvážené, což oceníte u sportovních kol.
Výkon motoru
Výkon motoru se měří ve wattech. Výkon bývá nejčastěji kolem 250 – 350 W. Výkon 350 W není dostačující pro vyjetí kopce, v tomto ohledu je třeba volit silnější motory o výkonu až 500 W. Nejvýkonnější motory mají výkon až 750 W.
Dojezd
Informaci o dojezdu najdete zpravidla u každého výrobku. Tento parametr je však nutné brát s určitou rezervou. Na dojezd má vliv terén, hmotnost jezdce atd. Největší dojezd vám zajistí jízda po rovném terénu.
Dojezd bývá uváděn ve velkém rozpětí, někteří výrobci uvádějí objektivní dojezd, jiní ho pak značně nadhodnocují.
Obecně je možné se řídit následujícím:
- Baterie s kapacitou 9 – 11 AH s motorem umístěným v náboji kola, má dojezd od 40 – 70 km.
- Baterie s kapacitou 11 – 13 AH s motorem v náboji kola, má dojezd od 70 – 90 km.
- Kapacita 13 – 16 AH a motor umístěný v náboji kola, dojezd 90 a více km.
- Kapacita 11 – 14 Ah se středovým motorem, má dojezd od 70 – 140 km.
Jízdní model
Elektrokola mají několik jízdních modelů:
- Konstantní – energii dodává konstantně nebo vůbec.
- Progresivní – motor se přizpůsobuje šlapání jezdce, čím více budete šlapat, tím více bude motor zabírat.
- Úrovňová asistence – jedná se kombinaci obou předchozích typů.
Baterie
Motor je poháněn baterií. Tu můžete koupit v různých velikostech a tvarech. Některá kola mají speciální baterii, a není možné použít baterii jiného výrobce. Jiná kola mají baterii standartních tvarů i velikostí, a vy tak můžete použít i jinou značku, která vám bude více vyhovovat. I baterie bývá umístěna na různých místech.
- Rámová – je umístěna na rámu kola, v místě kde bývá standardě umístěn také držák na láhev. Takto umístěná baterie nenarušuje těžiště kola, má kompaktní design a splývá s rámem. Nevýhodou tohoto umístění je nemožnost na kolo umístit také láhev na vodu.
- Nosičová – baterie umístěná na nosiči vám umožní snadnější manipulaci. Takto umístěná baterie však narušuje těžiště. Takové umístění je typické pro městská kola.
- Sedlová – je umístěna za sedlovou tyčí nejlépe splývá s designem kola a na první pohled si jí tak nemusíte všimnout. Ani takto umístěná baterie nemá vliv na těžiště kola.
Typ baterie
Baterie jsou k dostání v několika typech, které se liší váhou, životností i cenou. Nejlevnější je olověná baterie, která je nejtěžší a vydrží cca 300 – 400 nabití. Nejdražší jsou Li-Pol baterie, které jsou současně nejlehčí a životnost je v rozmezí 600 – 1 500 nabití.
Zlatou střední cestu tvoří Li-Ion baterie, jejich pořizovací cena je vyšší, váha optimální a baterie vydrží 600 – 1 200 nabití. Kapacita baterie je nejčastěji kolem 570 Wh.
Značka
K předním výrobcům elektrických kol patří Crussis, Cube, Author, Leader Fox, Lapierre, Apache, Haibike, Kellys, KTM, Specialized, Merida, Leader Fox, Scott a další.
Cena
Cena elektrokolola je oproti běžným kolům mnohem vyšší. K nejlevnějším patří městská kola, jejichž cena se pohybuje v rozmezí 20 – 40 000 Kč. Universální kolo, které využijete ve městě i při jízdě v lehkém terénu koupíte za cenu od 30 – 50 000 Kč, cena horských začíná na cca 40 000 Kč a může šplhat i ke 100 000 Kč.
Někteří prodejci mohou nabízet i levnější kola, kdy se cena pohybuje již na hranici 15 000 Kč. Tato kola však nejsou nijak kvalitní a jejich nákup není dobrou investicí.
Údržba
O elektrokolo je třeba pečovat stejně jako o klasické kolo. Doma můžete nafouknout pneumatiky, seřídit brzdy nebo promazat řetěz. Co se týká elektroinstace, je vhodnější nechat údržbu na kvalifikovaného pracovníka. Garanční servis byste měli navštěvovat ideálně po ujetí cca 300 km.
Otázky a odpovědi
Jak se elektrické kolo ovládá?
Součástí elektrických kol je displej v LED nebo LCD podobě. Displej vás informuje o stavu baterie, ujetých kilometrech atd. Pomocí displeje můžete měnit elektrickou asistenci a to obvykle v několika úrovních.
Je možné motorem vybavit i klasické kolo?
Jestliže vlastníte jízdní kolo bez motoru, které vám vyhovuje, a chtěli byste přidat pouze motor, můžete si ve specializovaných servisech tuto přestavbu zařídit. Výhodou je především nižší cena, kterou budete muset investovat. Stačí si jen vybrat vhodnou přestavbovou sadu.
Závěr
Cena elektrokola není zanedbatelná, pokud to však s koupí myslíte vážně, není vhodné uvažovat o podezřele levných kolech. Kolo je nutné před nákupem vyzkoušet, tento výrobek tak není možné kupovat dle uživatelských recenzí.
Kolo tak kupujte vždy ve specializovaných obchodech, kde vám jednotlivé modely představí a na základě vašich požadavků pomohou s výběrem. Kvalitní prodejce by vám měl také umožnit absolvovat testovací jízdu.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Dětská elektrokola
- Dámská elektrokola
- Městská elektrokola
- Skládací elektrokola
- Baterie do elektrokol
- Celoodpružená elektrokola
Zdroje: www.insportline.cz, www.koloshop.cz, www.kola-radotin.cz, www.decathlon.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Elektrokola mě zatím neoslovila, ale moje manželka je do nich celá žhavá, takže když jsem vymýšlel, co jí pořídit k narozeninám, byla volba jasná. Objednal jsem jí proto Crussis e-Largo 7.7-S 2022, které mě už na první pohled zaujalo designem, stejně jako velmi pozitivními recenzemi. Cena byla kolem 36 tisíc korun, ale rozhodně to stálo za to, protože paní měla obrovskou radost hned, když dárek rozbalila.
Já tedy na elektrokola nedám dopustit a když jsem si ho nedávno pořizovala, sáhla jsem po značce Crussis. Hodně mi s tím výběrem pomohl váš článek. Mají moc pěkný výběr, opravdu velmi pěkné a hlavně šikovné kousky, takže jsem nakonec ráda, že jsem zvolila tuto značku.
Manželce jsem pořídil Crussis e-Largo 9.7-M 2022 a je spokojená. Chválila si vzhled, pohodlné sedadlo i dlouhou výdrž baterie a slušný dojezd.
Udělala jsem si takovou malou radost k narozeninám a koupila si elektrokolo Crussis e-Fionna 7.7 2022. Má velmi moderní design, skvělé zpracování a perfektně se na něm jezdí. Za mě určitě velká spokojenost.
Elektrokolo jsem dostala od manžela k narozeninám, prý abych měla konečně aspoň trochu pohybu, ale zase se mu neuhnala, protože by mu neměl kdo vařit. Jinak kolo je super a dobře se na něm jezdí.
Váš článek mi hodně pomohl s výběrem kvalitního elektrokola, děkuju.