Sedátka do vany

Pod označením sedátko do vany si pravděpodobně mnozí představí praktickou pomůcku, která zjednoduší koupání či provádění osobní hygieny méně pohyblivým osobám. Sedátko do vany však můžete pořídit i malým samostatně sedícím dětem. Tato dětská sedátka usnadní koupání a umožní dětem bezpečnou hru ve vodě.

Před tím, než půjdete sedátko kupovat, tedy zvažte, komu bude tato praktická pomůcka primárně sloužit. Sedátka pro děti jsou velmi jednoduché pomůcky, které na dno vany připevníte pomocí několika přísavek.

Sedátka pro seniory mají různou podobu a liší s i tím, jakým způsobem ho budete moci k vaně připevnit. U seniorských sedátek je důležitá i nosnost a rozměr. Ocenit můžete i různé praktické funkce, které sedátka nabízí.

Porovnat ceny sedátek

Nejlepší sedátka do vany

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. ARmedical Sedačka na vanu s madlem 100 % 899 Kč Zobrazit Distrimed.cz
2. DMA sedačka do vany závěsná 97 % 1 399 Kč Zobrazit Pilulka.cz
3. HomeLife sedátko stavitelné nv52 95 % 899 Kč Zobrazit Nejlevnejsizbozi

Typy

Sedátko do vany můžete koupit malým dětem, seniorům a osobám s tělesným handicapem. Ať už pořizujete sedátko komukoliv, musí být sedátko především bezpečné.

Sedátko pro děti

Koupací sedátko pro děti můžete pořídit dětem od cca 4 měsíců věku. Díky sedátku bude koupání bezpečnější, vhodné je pro kojence, které odrostli koupacímu kyblíku a používá se i v případě batolat, kterým již nestačí klasická dětská vanička. Do vany se sedátko připevní pomocí několika přísavek. Kromě klasické podoby, můžete pořídit i cestovní skládací sedátko.

Sedátka pro seniory

Seniorská sedátka mají mnoho podob a jejich úkolem je usnadnit osobní hygienu méně pohyblivým osobám nejen v seniorském věku. Zatímco některá sedátka můžete používat pouze ve vaně, jiná jsou multifunkční a používat je můžete i ve sprše.

Způsob umístění

Podle způsobu, jakým můžete sedačku na vanu přichytit je lze rozdělit do 3 skupin. Prvním typem je sedačka, kterou můžete položit přes okraj vany. V další skupině najdete sedačky, které se zavěsí na horní okraj vany. Poslední skupinu tvoří sedačky, které jednoduše postavíte na dno vany.

Závěsné sedátko

Závěsné sedátko lze zavěsit pomocí rozpěrných ramen na horní okraj vany. Závěsné sedátko zavěsíte pod úroveň vany a k opření tak můžete využít i okraj vany. Většina závěsných sedátek však bývá vybavena různě vysokou zádovou opěrkou.

Sedátko na vanu

Sedátko položíte na horní okraj vany, přičemž můžete sedátko roztáhnout do požadované šířky. Ve skupině sedátek na vanu narazíte na velmi jednoduché modely vhodné pro osoby, které se dokážou obsloužit sami. Tyto sedačky mohou být vybaveny madlem, zpravidla však nemají zádovou opěrku.

Pro osoby, jejichž hybnost je výrazně omezena, jsou k dostání otočná sedátka s madlem. Tato sedátka mají rovněž opěrky rukou.

Sedátko do vany

Vkládací sedátka jsou k dostání v dětské i dospělé verzi. Dětská sedátka jsou jednoduchá, jejich nezbytnou součástí je vyvýšený okraj, který ochrání miminko a zajistí mu potřebnou stabilitu.

Sedátka pro seniory mají podobu malých stoliček s nožkami. Do vany či do sprchy je tak můžete jednoduše postavit. Tyto stoličky jsou multifunkční a v domácnosti je můžete používat různými způsoby. Také tyto stoličky mohou být pro větší bezpečnost vybaveny příchytkami.

Nosnost

Nosnost je parametr, který byste rozhodně neměly podcenit, ale ani překročit. Nosnost sedátek bývá většinou od 100 – 200 kg, ale k dostání jsou i sedátka s nosností až 250 kg. Nosnost z velké míry souvisí s výrobním materiálem.

Velikost

Sedátka do vany bývají universální a přichytit byste je měli díky možnosti nastavení na vany různých šířek. Většina sedátek bude kompatibilní s vanou, jejichž šířka se pohybuje od 52 – 62 cm. Přesto si možnosti sedátka před nákupem raději ověřte.

  • Šířka sedu – běžná šířka sedu bývá od cca 37 – 70 cm. Menší šířku sedu mají závěsná sedátka, větší šířku sedu nabízí sedátka na okraj vany.

Materiál

Sedátka do vany se vyrábí pouze z plastu. V případě sedátek pro seniory zpravidla narazíte na kombinaci různých materiálů. Pozornost byste měli věnovat výrobnímu materiálu dětských i seniorských sedátek.

  • Dětská sedátka – v případě dětských sedátek by měl být materiál zdravotně nezávadný. Děti s oblibou vše ochutnávají a je tedy nutné, aby plast neobsahoval žádné škodlivé látky.
  • Seniorská sedátka – seniorská sedátka musí mít pevnou zpravidla kovovou konstrukci a větší odolnost a nosnost musí mít i plastové části. Sedátka s nižší nosností mají zpravidla hliníkovou konstrukci. U sedátek s vyšší nosností je konstrukce ocelová.

Značka

Sedátko do vany pro seniory koupíte ve specializovaných prodejnách, které se věnují prodeji zdravotních pomůcek. Zde najdete výrobky značky Modom, ARmedical, DMA, HomeLife nebo Wenko. Dětské koupací sedátko koupíte od Bebé jou, Badabulle, Baby Matex nebo Bo Jungle.

Cena

Dětské koupací sedátko lze koupit za cenu od 500 – 1 000 Kč. Levná sedátka jsou jednodušší, ty dražší bývají doplněny o různé hrací prvky. Seniorská sedátka do vany vyjde na 800 – 4 000 Kč. Levnější varianty jsou jednoduché a vyznačují se nižší nosností. K nejdražším patří otočná sedátka.

Porovnat ceny sedátek

Otázky a odpovědi

Mají dětská koupací sedátka nějakou funkci?

Kromě pevných sedátek, můžete koupit praktická skládací sedátka. Tato sedátka nebudou v koupelně zabírat mnoho místa a vzít je můžete i na dovolenou či kamkoliv jinam. Aby bylo koupání ještě veselejší, mají některá sedátka i funkci vodotrysku. Voda vytryskne po zmáčknutí či stisknutí pumpičky. Mnoho koupacích sedátek má i několik hracích prvků.

Jaké možnosti mohou mít sedátka do vany?

Sedátka do vany mohou být doplněny o zádovou opěrku a mnohdy můžete využít i opěrku rukou. Některá sedátka mají i tzv. hygienický výřez, který usnadní intimní hygienu. Běžná je i možnost sedátko nastavit do výšky a šířky. Praktické jsou i otočné verze, které vám usnadní manipulaci s nemohoucí osobou.

Jaké pomůcky se mohou při péči o starší osobu hodit?

Hodit se bude zejména protiskluzová podložka do vany nebo sprchy. Podložky jsou k dostání v různých provedeních a rozměrech. Praktická jsou i malá přenosná umyvadla. Díky nim můžete provést osobní hygienu i v posteli a využít je můžete i při umývání vlasů.

Závěr

Výběr správného sedátka byste neměli podceňovat, u tohoto výrobku byste měli klást velký důraz na bezpečnost a kvalitu. Sedátko pro děti se vkládá na dno vany a uchytit ho můžete pomocí přísavek. Seniorská sedátka jsou k dostání v několika typech a zvolit v tomto případě můžete způsob uchycení, který vám vyhovuj nejvíce.

V případě seniorských sedátek je velmi důležitá nosnost, kterou byste neměli v žádném případě překročit. Podle toho, kdo bude sedátko do vany instalovat, volte i hmotnost sedátka. S lehčími sedátky se bude lépe manipulovat starším a handicapovaným osobám.

Sedátka do van můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.pomuckyseniorum.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (36 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Manžel si ukopl malíček, takže je pro něho velký problém se osprchovat, což byl také důvod, proč jsem objednala HomeLife Koupelnové sedátko výškově stavitelné nv52, aby si mohl ve sprše pohodlně sednout. Výhodou je, že má gumové kryty na nožkách, takže nepoškrábe povrch sprchového koutu a neujede to člověku ani když si chce sednout.

  2. Pro malého jsem pořídila sedátko na vanu, protože zásadně odmítá sedět uvnitř. Takhle je spokojený a při koupání je relativně klid. Za mě určitě skvělá pomůcka.

Přidat komentář

Recenzer
Logo