Sprchové kouty

Sprchový kout se vejde do malé i velké koupelny. Sprchování je z hlediska zdraví velmi prospěšné, v současné době se stále více mluví o otužování. To můžete zahájit sprchováním studenou vodou. Z hlediska spotřeby vody je sprchování méně náročné, většinou je tento proces rychlejší. Při sprchování se lépe zbavíte odumřelé kůže, vyčistíte póry a zregenerujete pokožku.

Nevýhodou sprchování je, že se při něm neuvolníte tak, jako byste se ponořily ve vaně do teplé vody. Koupáním ve vaně můžete odbourat stres, napětí a zbavit se mnohých nepříjemných pocitů. Pokud vám to vaše domácnost dovolí, je ideální, pokud budete moci kombinovat obě možnosti.

Před tím, než s výběrem sprchového koutu vůbec začnete, je nutné vědět, kde bude umístěn a kolik prostoru mu budete moci obětovat. Důležité je ujasnit si i rozpočet, právě podle něho budete vybírat typ sprchového koutu i výrobní materiál.

Porovnat ceny sprchových koutů

Typy

Sprchový kout má hned několik podob. Vedle tradičních rohových koutů můžete zakoupit pouze sprchová dveře, moderní variantu walk-in nebo vanovou zástěnu.

Sprchový kout

Tuto variantu je možné koupit jako celek. Sprchový kout je vždy možné namontovat do rohu koupelny. Zvolit můžete kruhový nebo obdélníkový půdorys.

Sprchové dveře

Mohou být montovány samostatně prakticky kamkoliv. Zvolit můžete i podobu dveří, rozhodovat se budete mezi výklopnými, rolovacími nebo posunovacími. Sprchové dveře je možné použít také s bočním proskleným panelem. Díky této kombinaci může vzniknout a velké a prostorné místo na sprchování, které můžete doplnit o mnoho praktických prvků.

Sprchové dveře lze umístit do tzv. niky, což je pojmenování pro výklenek ve tvaru písmene U. Jedná se tedy o prostor uzavřený ze 3 stran. Zde je třeba vzít v potaz, že sprchové dveře mají určitou toleranci rozměru. Nika tak nemusí mít úplně přesně daný rozměr jako je uváděná šířka sprchového koutu.

V katalogu nebo technickém listu by měla být uvedena tolerance, která je cca v rozmezí 3 cm. Jestliže je nika větší nebo naopak menší než tato tolerance, lze dokoupit rozšiřující profil. Toto řešení je však nutné chápat jako kompromisní, vzhledově nemusí každému vyhovovat. Pokud je nika menší než dveře sprchového koutu, budete muset provést potřebné stavební úpravy.

Walk In

Moderní a v současné době velmi žádané jsou tzv. walk in kouty. Jedná se o různě velký prosklený prostor, do kterého se vchází volně a jehož součástí nejsou dveře. Ve většině případů je tato varianta bezrámová, počítat tak musíte s širším sklem.

Sprchová zástěna

Sprchovat se můžete také ve vaně. Tam, kde není místo pro sprchový kout a nechcete provádět složitou stavební úpravu, můžete tento problém vyřešit sprchovou zástěnou. Sprchové zástěny mohou být jednodílné nebo dvoudílné.

Jednodílné sprchové zástěny se dále dělí na pevné nebo otočné. U dvoudílných se bude otáčet pouze jedna část zástěny. U zástěny si zjistěte, zda se jedná o zástěnu levo-pravou. Tuto zástěnu je možné namontovat na levou i pravou stranu. Někteří výrobci však prodávají pouze levou nebo pravou zástěnu, kterou je možné namontovat pouze na danou stranu.

Konstrukce

Sprchové kouty se liší typem konstrukce, zakoupit můžete rámovou nebo bezrámovou podobu.

Bezrámové

Tyto sprchové kouty umožňují bezbariérový přístup. Aby to však bylo možné, je třeba zvolit správný typ sprchové vaničky nebo odtokového roštu. U bezrámového sprchového koutu by měla být samozřejmostí dostatečně pevná konstrukce, aby byla schopná unést silné sklo. Jednotlivé skleněné části jsou opatřeny masivními panty, které drží části sprchového koutu pohromadě.

Rámové

Zvolit můžete barevné provedení rámu, výrobním materiálem rámu je hliník u méně kvalitních koutů poté plast. Pro dražší sprchové kouty je typický eloxovaný nebo eloxovaný lakovaný hliník. U levnějších koutů je hliník často opatřen bílým lakem.

 • Plast – materiál typický pro nejlevnější sprchové kouty. Počítat musíte s menší odolností a složitější údržbou.
 • Hliník – u hliníkových rámů můžete počítat s větší pevností a odolností. Dle pořizovací ceny můžete zvolit i barvu nebo povrchovou úpravu.
 • Půlrámové – kompromisem může být půlrámovou konstrukci. Jedná se o dveře, které jsou vsazené do rámu, avšak chybí zde svislé profily. Součástí bezrámových sprchových koutů bývají posuvné dveře.

Tvar

Samotný sprchový kout může mít různé tvary. Vhodný tvar budete vybírat podle prostoru v koupelně a pochopitelně i dle svého vkusu.

 • Čtvrtkruhové – je nejběžnější a stále ještě nejoblíbenější varianta. Tento tvar lze pořídit i do menšího prostoru, běžně se u nich setkáte s posuvným otevíráním dveří.
 • Čtvercové – tato varianta je již trochu více náročné na prostor, stále je však můžete využívat i v menších koupelnách. Sprchové kouty lze umístit do rohu, výklenku nebo k nějaké stěně.
 • Obdélníkové – jsou vhodné do prostornějších koupelen. Tento tvar můžete využívat i pro sprchování s partnerem, ale můžete ho vybavit i nějakým příslušenstvím, jako je třeba stolička či jiné místo na sezení apod.

Kromě těchto nejrozšířenějších tvarů lze zvolit i atypickou podobu sprchových koutů.

Otevírání dveří

Součástí sprchových koutů jsou také dveře. Vybírat budete mezi několika způsoby otevírání:

 • Posuvné – jsou typické především u sprchových koutů menších tvarů. Nejdůležitější částí posuvných dveří jsou pojezdy, u kvalitních koutů najdete kuličkové pojezdy. Vhodné je, pokud pojezd umožňuje v dolní části vycvaknout. Tato možnost vám usnadní čištění spodní části sprchového koutu.
 • Shrnovací/zalamovací – u tohoto typu otevírání máte velký vstupní prostor, samotné zavírání je opět prostorově nenáročné. Obě varianty se vyznačují efektivním zadržením vody.
 • Otočné – tento způsob otevírání je možné zvolit pouze tam, kde je dostatečně velký prostor. Tyto dveře se otevírají právě do prostoru. Výhodou tohoto otevírání je jednoduchá údržba.

Tloušťka skla

Síla skla do velké míry souvisí s typem sprchového koutu.

Bezrámové a walk in sprchové kouty mají sklo zpravidla silné okolo 8 mm. Silnější sklo se odráží na pořizovací ceně, tyto sprchové kouty patří k dražším.

U sprchových dveří nebo koutů se používá tenčí sklo, pevnost skla zde pomáhá udržet hliníkový rám. Zde je tloušťka obvykle v rozmezí 4 – 5 mm. Tato varianta je levnější a dostupná téměř pro každého. Dražší sprchové kouty mají sklo o šířce 6 mm, konstrukce je díky tomu stabilnější.

Vanička/žleb

Sprchový kout se velmi často vybavuje vaničkou. Vanička však není jedinou možností, pokud toužíte po dokonale vyladěné koupelně, vystačíte si pouze s odtokovým žlebem.

Vanička

Tuto součást sprchových koutů je možné koupit v mnoha provedeních. Vaničky jsou k dostání pro sprchové kouty mnoha velikostí a tvarů. Výhodou vaničky je snadnější instalace a nemusíte nijak řešit odtok vody.

Sprchové vaničky se vyrábí z několika materiálů. Výrobní materiál má vliv na pořizovací cenu i vzhled.

 • Akrylátová – patří k nejlevnějším, počítat můžete s velmi dobrou odolností. Tento materiál je však více náchylný na poškrábáním a po čase se může vanička tvarově zdeformovat.
 • Smaltová – vysoce odolný materiál, které prakticky nelze poškrábat. Pokud však do vaničky upustíte tvrdší předmět, může dojít k odštípnutí materiálu. Kvalitní smaltové vaničky jsou vyrobeny z materiálu o síle 3,5 mm.
 • Z umělého kamene – poměrně nový materiál, který je velmi odolný proti deformaci i poškrábání. Tento materiál se považuje za luxusní, čemuž odpovídá vysoká pořizovací cena. Nevýhodou je i vyšší hmotnost vaničky.
 • Žleb – žleb vyžaduje náročnější instalaci, je nutné vyřešit i odtok vody jeho vyspádováním. Díky žlebu zajistíte bezbariérový přístup.

Značka

Výrobců, kteří se zabývají výrobou sprchových koutů, je opravdu mnoho. K nejoblíbenějších patří tradiční značky jako Ravak nebo Jika. Mezi další oblíbené výrobce patří Gelco, Aqualine, Olsen Spa, ARTTEC a další.

Cena

Cena sprchových koutů je velmi variabilní. Vybrat můžete velmi levný, nebo naopak velmi drahý sprchový kout. Vhodné je si před výběrem ujasnit, kolik budete moci do sprchového koutu investovat. Cena nejlevnějších sprchových koutů začíná na necelých 3 000 Kč, luxusní sprchové kouty naopak pořídíte i za více než 20 000 Kč.

Porovnat ceny sprchových koutů

Otázky a odpovědi

Jakou kvalitu má sklo u sprchového koutu?

Na výrobu sprchových koutů by se mělo z hlediska bezpečnosti používat stejné sklo, jaké se používá i na výrobu autoskla. Na tomto skle však není nalepená fólie, pokud dojde k rozbití skla, roztříští se celé sklo na drobné části, které však nezpůsobí žádné vážné zranění.

Jaké sklo zvolit?

Z praktického hlediska je vhodné zvolit sklo ošetřené povrchovou úpravou, která se postará o to, aby voda po skle lépe stékala, dá se říct, že povrchová úprava vodu spíše odpuzuje. Díky tomu se sníží riziko usazování vodního kamene.

Takový sprchový kout se vám díky tomu bude mnohem lépe čistit. U levných sprchových koutů je výplň plastová, tyta varianta se mimo jiné vyznačuje nižší hmotností. U sprchových koutů se shrnovacím otevíráním se používá i lamelová výplň. Vlastnosti tohoto materiálu jsou prakticky totožné s výplní plastovou.

Jaké příslušenství lze dokoupit?

Tím nejdůležitějším je pochopitelně vhodně zvolená sprchová baterie opatřena velkou hlavicí. Baterie by vám měla umožnit sprchování seshora, ale mělo by ji být možné držet také v ruce. Náročnější uživatelé mohou sprchový kout vybavit také masážním sprchovým panelem, který disponuje několika masážními tryskami.

Závěr

Na rozdíl od vany můžete sprchový kout umístit i do velmi malé koupelny, na trhu najdete mnoho různých podob a velikostí. Kromě běžných tvarů lze pořídit i atypickou podobu. Za největší výhodu, které sprchování přináší, se považuje úspora vody. Sprchový kout můžete vybavit sprchovou vaničkou nebo odtokovým žlabem. Za minimální velikost, kterou budete pro pohodlné osprchování potřebovat je 80 x 80 cm. Největší sprchové kouty mají i 150 x 150 cm.

Sprchové kouty můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.biano.cz, www.hezkakoupelna.cz, www.hornbach.cz, www.ravak.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (51 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Domů jsem instaloval walk in sprchový kout a je to pecka. Nikde žádná vanička, naprostá pohoda a pohodlíčko.

 2. Sprchový kout mám od firmy Ravak a jsem velmi spokojená. Tato značka opravdu vyrábí fakt kvalitní a krásné věci. Mám s ní, už léta zkušenosti a nikdy jsem nebyla zklamaná.

Přidat komentář

Recenzer
Logo