Madla k vaně

Koupelna je místo, kde se velmi často stávají různě závažné úrazy lidem každého věku. Nejohroženější skupinou jsou pochopitelně senioři a uklouznout a upadnout může prakticky kdokoliv. Před možným pádem vám pomohou praktická madla do koupelny.

Madla do koupelny jsou praktickou bezpečnostní pomůckou, kterou ocení osoby staršího věku, ale i všichni s omezenou pohyblivostí. Madla lze instalovat na různá místa, obvykle je najdete u vany, ve sprchovém koutě či v blízkosti toalety. Díky madlům bude váš pohyb v koupelně stabilnější a tím i bezpečnější.

Výběr madla do koupelny není nijak složitý, nicméně je vhodné zaměřit se alespoň na některé parametry. Jednotlivá madla se liší umístěním, velikostí, tvarem i výrobním materiálem. Zvolit můžete i způsob instalace.

Porovnat ceny madel

Typy

Madla do koupelny mají různou podobu, do skupin je lze rozdělit podle toho, kde budou umístěna. Madla můžete využívat na různých místech koupelny.

 • Madla k vaně – k vaně můžete koupit rovné i madlo zakřivené do úhlu. Druhá varianta nabízí více možností úchopu. Tato madla bývají nejčastěji nerezová a umísťují se na stěnu i zeď okolo vany.
 • Madla do sprchy – zde se používají rovná madla, která mohou být instalována diagonálně i vertikálně. I v tomto případě se jedná zejména o pevná nerezová madla.
 • Madla na WC – bezpečnostní madlo můžete umístit i v okolí WC. Může se jednat o pevné, ale i vyklápěcí madlo. Druhá varianta nebude tolik výrazná a ušetří trochu místa v prostoru.

Velikost

Rozhodnout se musíte, jak velké by mělo madlo být. Zde je výběr spíše individuální záležitostí, která souvisí s velikostí prostoru i osobními preferencemi.

Kromě samotné velikosti je vhodné vyzkoušet tloušťku rukojeti. Ta by se vám měla dobře držet, aby bylo používání madla co možná nejkomfortnější. K dostání jsou širší i užší madla, i zde souvisí výběr s vaším osobním pocitem.

Materiál

Na výrobu madel se používá hned několik materiálů. Oblíbená jsou madla z nerezových materiálů, nejlevnější jsou pak madla plastová. Materiál určuje pořizovací cenu, ale i odolnost nebo vzhled. Každý materiál má pak svoje výhody i nevýhody.

 • Plast – plastová madla jsou levná, ale i méně odolná. Proto se při jejich výběru nezaměřujte na nejlevnější variantu. Madla z plastu nejsou tolik kluzká, což je největší přednost tohoto materiálu.
 • Nerez – nerezová madla jsou již dražší, ale odolnější. Toto madlo může být náročnější na údržbu, je však oblíbené díky svému neutrálnímu vzhledu. Po doteku může být madlo trochu kluzké, proto vybírejte takové, které je opatřeno protiskluzovou úpravou.
 • Hliník – madla vyrobená z hliníku jsou odolná a cenově dostupnější než madla z nerezu. Ve srovnání s nerezovým madlem je však odolnost přece jenom nižší. Tato madla nemívají kluzký povrch.
 • Mosaz – výhodou tohoto materiálu je dlouhá životnost. Mosaz je velmi odolný vůči rezivění. Mosazná madla mají originální design, který nemusí být vhodný do každého prostoru. Nevýhodou je i trochu kluzký povrch a vyšší pořizovací cena.
 • Měď – jedná se o cenově dostupná madla, která lze použít v kombinaci s každou vanou. Měď je materiál odolný vůči korozi a vaší koupelně dodá elegantní vzhled.

Nosnost

Při výběru vhodného madla nezapomeňte přihlédnout k nosnosti. Kvalitní madlo by mělo mít nosnost alespoň 100 kg, lze však pořídit také varianty s vyšší nosností. Tento parametr však nemusí být běžně uváděn a leckdy se tak musíte spolehnout na kvalitu výrobce.

Způsob montáže

Madla k vaně můžete nainstalovat několika způsoby. Pevnější jsou madla s vrtáním, jednodušší na instalaci pak madla bez vrtání.

 • Madla s vrtáním – madlo můžete pevně uchytit pomocí hmoždinek. Tento způsob je pevnější a stabilnější. Nevýhodou je permanentní instalace, která nemusí vyhovovat každé stěně. Před tím, než takové madlo pořídíte, si raději ověřte pevnost stěny.
 • Madla bez vrtání – madlo může být přichyceno pomocí přísavek, ale pořídit můžete i upínací či závěsné madlo. Výhodou těchto madel je, že vám umožní dle libosti měnit pozici. Madla, která již nevyužijete, můžete snadno demontovat. Nevýhodou je však menší pevnost a stabilita. Pro ty, kdo potřebují opravdu pevnou oporu, tak nemusí být madlo bez vrtání zcela ideální.
 • Přísavky – zajistí snadnou instalaci, díky čemuž se jedná o velmi oblíbenou variantu. Toto madlo lze instalovat k vaně i ke sprše.
 • Závěsné – instalovat je můžete pouhým nasazením na vanu. Také toto madlo vám umožní měnit pozici dle aktuální potřeby.

Značka

Madla do koupelny můžete vybírat také podle vzhledu. Zvolit můžete madlo bílé, nerezové i chromové, největší výrobci nabízí všechny varianty. Díky tomu lze madlo sladit s dalším vybavením koupelny. Madla k vaně koupíte například od značky Sapho, Polysan, Hopa, Hansgrohe, Kaldewei, Riho, Jika a několika dalších.

Cena

Cenové rozpětí madel do koupelny je poměrně velké. Madla jsou k dostání v cenách od cca 350 po více než 5 000 Kč. Cena se odvíjí od materiálu, vzhledu, povrchové úpravě a nosnosti. Abyste měli jistotu, že pořizujete skutečně bezpečné madlo, neměli byste se zaměřovat na ty nejlevnější varianty. S výběrem toho správného modelu vám mohou mnohdy pomoci recenze uživatelů.

Porovnat ceny madel

Otázky a odpovědi

Komu je madlo do koupelny určeno?

Madla jsou bezpečností pomůcky, které poskytují oporu zejména starším a méně pohyblivým osobám. Madla najdete v prostorech nemocnic, zde mohou posloužit i osobám každého věku po operaci, pro které je pohyb velmi bolestivý. Madlo může najít své místo prakticky v jakékoliv koupelně.

Jaké další možnosti může madlo k vaně nabídnout?

Madla do koupelny jsou poměrně jednoduchou záležitostí. Praktické však bude, pokud je madlo vybaveno protiskluzovou úpravou. Díky ní nebude ruka po hladkém povrchu madla klouzat. Tuto možnost mívají kvalitnější madla předních výrobců.

Jaké další příslušenství lze v koupelně využívat?

Madla nejsou tím jediným, čím lze koupelnu vybavit. Pro seniory a méně pohyblivé osoby lze pořídit také sedátka nebo stoličky do vany i sprchy. Koupit můžete klasickou variantu, oblíbené jsou stoličky s otočným sedadlem, dále pak skládací i sklápěcí varianty. Některé stoličky jsou velmi jednoduché, jiné nabídnou opěrku zad i rukou nebo hygienický výřez.

Toaletu pak můžete doplnit o nástavec, který usnadňuje usedání a následné vstávání z WC mísy. Nástavec může zvýšit výšku prkénka až o 10 cm.

Závěr

Madla do koupelny jsou velmi žádanou bezpečnostní pomůckou. Madlo umístěné v prostoru sprchy, vany či WC využijete jako oporu při sedání i vstávání. Madlo bude váš pevný bod, o který se budete moci opřít a váš pohyb bude díky tomu bezpečnější a snazší.

Starší lidé mohou být díky madlům delší dobu soběstační a madla jim i jejich nejbližším velmi usnadní život. Madla však mohou najít opodstatnění i v koupelnách, které používají mladší osoby. Koupelna je místem, ve kterém se hromadí vlhkost, což velmi často dopomůže k uklouznutí. Díky madlu budete mít pevný bod, který může možnému pádu zabránit.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.m-k.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo