Nejoblíbenější typy van

Vana tvoří základ koupelny. Při koupeli ve vaně se dokonale uvolníte a v kombinaci s vonnými svíčkami nebo skleničkou vína můžete ve vaně také relaxovat. Náročnější uživatelé si mohou ve vaně užít hydromasáž a tím i regeneraci. Pobyt ve vaně snad nejvíce milují děti, kteří si při pobytu ve vodě užijí mnoho zábavy.

Vanu byste měli vždy vybírat s rozmyslem. Mezi jednu z prvních otázek, které byste si měli při výběru vany položit je, zda bude vana tím jediným místem, kde budete moci očistu těla provádět. V mnoha koupelnách totiž najdete kromě vany i praktický sprchový kout. Tam, kde tolik místa nemáte, pak může vana plnit funkci obou těchto výrobků, poslouží vám při koupání i sprchování.

Porovnat ceny van

Typy

V minulosti byl výběr vany velmi omezený. V dnešní době na trhu najdete mnoho velikostí a podob tohoto výrobku. Díky tomu budete moci sladit do prakticky jakéhokoliv interiéru. Vany můžeme na základě tohoto výběru rozdělit do několika základních skupin.

Obdélníková vana

Je považována za základní tvar a najdete ji v nejvíce domácnostech. Obdélníková vana vám nabídne klasickou formu koupele, která je známá již několik desetiletí. Obdelníkovou vanu můžete umístit ke stěně i do rohu koupelny. Dostupné jsou v mnoha velikostech, ty největší vám umožní koupel v párech.

Rohová vana

Zde najdete i větší vany, které můžete umístit v rohu místnosti. Tato varianta je v současné době velmi oblíbená. Mezi oblíbené patří i rohové excentrické vany. Rohovým vanám by nemělo chybět ani praktické sedátko nebo prostor na odkládání různých věcí nebo kosmetických přípravků.

Oválná vana

O něco méně typický tvar je tvar oválu nebo kruhu. Tyto vany jsou ideální k zapuštění do podlahy nebo vyzděného pódia. Oválná vana se bude velmi dobře vyjímat především ve větších koupelnách, kde její tvar dokonale vynikne.

Volně stojící vana

Tyto vany patří k těm nejdražším. Na trhu jsou vany moderního i retro stylu. Díky volně stojící vaně bude koupelna opravdu originální a vana tak bude plnit i funkci krásného designového prvku.

Materiál

Na výrobu van se používají různé materiály. Koupit můžete vanu plechovou, akrylátovou, nebo vanu vyrobenou z litého mramoru.

Smaltová vana

Tyto vany jsou zastoupeny v menším počtu. Omezené je zejména množství tvarů, protože příprava nového tvaru vany vyžaduje náročnou přípravu, což by podstatně zvýšilo její pořizovací cenu. Nevýhodou smaltové vany je rychlé chladnutí vody. Povrch vany není dokonale hladký ani zrcadlově lesklý, jako u vany akrylátové nebo vany z litého mramoru.

Akrylátová vana

Je na trhu zastoupena v největším množství. Vybírat můžete z mnoha tvarů a velikostí. Výhodou je i to, že poškrábanou nebo jinak poškozenou vanu budete moci nějakým způsobem opravit.

Poškrábaný povrch můžete přeleštit leštící pastou, větší rýhy nejprve zalijete tekutým akrylátem. Zaschlou vrstvu vyhladíte jemným smirkovým papírem, a nakonec opět přeleštíte leštící pastou. Akrylátová vana je schopná udržet poměrně dlouhou vodu optimální teplotu vody.

Litý mramor

Stejně jako akrylátová vana má i vana z litého mramoru dobré tepelné vlastnosti a udrží tak vodu déle teplou. Tento materiál je velmi elegantní a vany z mramoru mají nosnost až 300 kg.

Quaryl

Poměrně novým materiálem je quaryl. Tento materiál je velmi pevný a odolný vůči mechanickému poškození. Vany vyrobené z quarylu mají protiskluzový povrch a jejich výhodou je i tlumení hluku. Z tohoto důvodu se hodí do bytových domů, hotelů a dalších komerčních prostor.

Objem

Objem úzce souvisí s velikostí vany. Velká vana je bezesporu mnohem pohodlnější než vana menší, avšak počítat budete muset s mnohem větší spotřebou vody, kterou během koupání vyplýtváte. Spotřebu pak budete muset vynásobit počtem osob v domácnosti.

Do malé vany se vejde cca 170 litrů vody, nejoblíbenější jsou vany s objemem okolo 300 litrů. Velké vany pak pojmou více než 300 litrů vody.

Doplňky

Vana může být jednoduchá nebo disponovat nadstandardní výbavou.

 • Baterie – žádné vaně nechybí baterie a výpusť vody. Baterie bývá umístěna většinou na užší straně, ale k dostání jsou i stylové vany, které mají baterii naopak na straně širší.
 • Sedátko – nejčastěji ho najdete na rohových vanách, využít ho můžete k sezení i odkládání různých věcí a pomůcek.
 • Madla – je vhodné pro starší a méně pohyblivé osoby.
 • Odkládací část – při koupání budete využívat různou tělovou a vlasovou kosmetiku. Každý jistě ocení místo, kam bude moci tyto přípravky odkládat.
 • Dvířka – v současnosti se na trhu objevují vany s dvířky. Tyto vany plní funkci vany i sprchy, jsou navíc pohodlné na vstup pro méně pohyblivé osoby.
 • LED osvětlení – náročnější uživatelé ocení i integrovaný světelný systém.
 • Hydromasáž – luxusní vany mají zabudované trysky, díky kterým si budete moci užít hydromasáž.

Značka

Na našem trhu patří k nejoblíbenějším výrobky značky Ravak, Jika, Rako, AQULINE ORAVA, nebo Geberit. Výrobců je však mnohem více a vanu byste měli před výběrem raději vyzkoušet, protože ani kvalitní výrobce vám nezaručí, že vám bude vana svým tvarem plně vyhovovat.

Cena

Nejlevnější vanu budete moci koupit za méně než 3 000 Kč. Jedná se o jednu z nejmenších velikostí, která je vhodná do malé koupelny. Mezi nejoblíbenější patří cenové rozpětí 6 – 10 000 Kč. Zde je již výběr opravdu velký a vybere si prakticky každý běžný uživatel. Pro ty nejnáročnější jsou pak k dispozici vany s cenou 10 – 50 a více tisíc Kč.

Porovnat ceny van

Otázky a odpovědi

Jak vybírat vanu do koupelny se sprchou?

Jestliže vám finance a velikost koupelny umožňuje využívat výhody obou výrobků, bude moci při výběru vany postupovat trochu jinak. Sprcha je ideální pro každodenní rychlou a na spotřebu vody šetrnější očistu. Ve vaně si pak budete moci dopřávat relaxaci a odpočinek. Aby byl takovýto pobyt ve vaně příjemný, měla by vás více zajímat ergonomie a velikost vnitřního prostoru. Větší vana vám poskytne větší pohodlí.

Jak vybírat vanu jako jediný prvek v koupelně?

Ti, kteří budou mít v koupelně k dispozici jenom vanu, by měli přemýšlet více prakticky a vybírat vanu, která je dostatečně prostorná, aby vám umožnila i sprchování. Velmi praktická je i vanová zástěna, která zabraňuje rozstřikování vody po koupelně.

Co je excentrická rohová vana?

Jedná se o podskupinu rohových van. Tyto vany se prodávají v pravém i levém provedení. Umístit je tak můžete do jakékoliv koupelny. Vnitřní prostor excentrické vany je větší než u van rovných. Ani těmto vanám mnohdy nechybí praktické sedátko. Některé excentrické vany mají i větší místo pro sprchování a umožní vám montáž vanové zástěny.

Závěr

Před výběrem vany se zamyslete nad dispozicí koupelny. Důležitý je prostor, který můžete vaně obětovat, ale i umístění dveří nebo oken. Poté vyberte ten správný tvar, rozhodovat se budete mezi vanou obdélníkovou, rohovou, asymetrickou i volně stojící. Aby se vám ve vaně pohodlně leželo, měli byste si ji vyzkoušet přímo ve specializované prodejně. Někteří výrobce dokonce umožňují vybrat tvar vany na zakázku. Tuto možnost budete mít pouze v případě akrylátových van.

Vany můžete nakoupit v e-shopu: Alza.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.biano.cz, www.koupelny-ptacek.czwww.siko.cz, www.ravak.cz, www.stavebka.com

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (50 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Nechali jsme instalovat hydromasážní rohovou vanu a je to naprostá pecka. Klidně si v ní člověk může dát i šlofíčka a má maximální pohodlí.

 2. Tak u nás vyhrála na plné čáře rohová vana, kam se vejdou bez problémů dva lidé najednou. Je pohodlná, kvalitní a ještě jsme jí sehnali v akci.

 3. Máme rohovou velikánskou vanu, ve které má člověk k dispozici i sedátko, což je pohodlné, když se necítíte dobře, například při chřipce.

 4. Vanu, umyvadlo mám od firmy Ravak a nikdy bych neměl. Mají krásný a hlavně kvalitní věci.

Přidat komentář

Recenzer
Logo