Robotické sekačky

Majitelé zahrad a travnatých ploch se nevyhnou několikaměsíční údržbě těchto travnatých ploch. Současný trh nabízí obrovské množství různých sekaček, díky kterým není sebemenší potíž pravidelnou údržbu provádět. Jednou z možností, jak si práci usnadnit je robotická sekačka. Ta veškerou práci udělá, zatímco budete odpočívat.

Robotické sekačky přináší mnoho výhod, jsou bezhlučné, trávník udržují pravidelně a postarají se o kvalitu trávy. Jejich provoz není nijak finančně náročný a nebudete muset řešit, ani co uděláte s posekanou travní hmotou. Robotická sekačka odsekává pouze několik milimetrů trávy, travní hmota je tak velmi jemná. Po posečení rychle uschne a zapracuje se opět do trávníků, kde plní funkci travního hnojiva.

Při výběru robotické sekačky hraje nejdůležitější roli velikost a složitost terénu. Tyto stroje mohou pracovat na různě velkých, ideálně rovných plochách, bez většího množství překážek. Na základě velikosti zatravněné plochy budete muset zohlednit šířku záběru i kapacitu baterie, což jsou při výběru ty nejdůležitější parametry.

Porovnat ceny robotických sekaček

Nejlepší robotické sekačky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. GARDENA SILENO life 750 100 % 25 499 Kč Zobrazit Roboticky-vysavac.cz
2. Bosch Indego XS 300 0 600 8B0 003 100 % 15 081 Kč Zobrazit Dek.cz
3. GARDENA Smart Sileno life 750 19113-32 95 % 31 500 Kč Zobrazit Roboticky-vysavac.cz
4. AL-KO Robolinho 500 W 88 % 19 990 Kč Zobrazit Datart.cz
5. TECHline TECH L6 400 69TH060L0V9Z 85 % 29 990 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Robotické sekačky jsou k dostání ve dvojím provedení, pro instalaci je snadnější poloautomatická sekačka, kterou je nutné nabíjet ručně. Automatické sekačky potřebují pro svoji práci vymezit pracovní prostor.

 • Poloautomatické – jsou méně rozšířené, pracují pomocí ZSC senzorů, díky kterým není nutné vymezit pracovní plochu pomocí obvodového vodiče.
 • Automatické – rozšířenější plně programovatelné sekačky s velkým množstvím různých funkcí. U těchto sekaček je nutná instalace obvodového vodiče.

Princip sečení

Aby mohla robotická sekačka správně pracovat, je nejprve nutné vymezit ji její prostor. Travní prostor je možné vymezit dvojím způsobem:

Instalace v zemi

K tomuto účelu slouží obvodový vodič zapuštěný několik centimetrů v zemi. Instalaci obvykle provádí odborná firma za pomoci speciálního zařízení.

Nemusíte se tak bát zdlouhavého a namáhavého kopání. Tato instalace je náročnější, avšak obvodní kabel vám nebude nikde překážet, trávník můžete například vertikulovat a předejdete i možným úrazům.

Instalace nad zemí

Jednodušší způsob instalace se obejde bez jakýchkoliv terénních zásahů. Kabel je instalován pomocí kolíků. V okolí drátu však není prakticky možné provádět jakoukoliv údržbu.

Velikost

Robotické sekačky jsou schopné udržovat trávník až o velikosti 20 000 m2. Velikost sekačky je dána šířkou záběru. Čím je záběr větší, tím rychleji je trávník posečen. Nejčastěji se šířka záběru pohybuje v rozmezí 17 – 56 cm.

Kapacita baterie

Kapacita baterie je parametr, který určuje průměrný pracovní čas stroje. Tento parametr je bezesporu důležitý, na druhou stranu se automatická sekačka sama nabije a může pokračovat v práci a to v jakoukoliv denní či noční hodinu.

Jednotlivé modely se kapacitou baterie liší a volit tak budete na základě vlastních požadavků. Kapacita baterie může být u levnějších modelů maximálně do 1 hodiny, dražší roboti však mohou pracovat i několik hodin v kuse. Údaj o kapacitě je však nutné brát s určitou rezervou, protože na životnost má vliv počasí i samotný terén.

Důležitý je při výběru i typ baterie. Kvalitní sekačky by měly být vybaveny Li-Ion baterií, které patří k odolnějším a budete tak méně často nuceni kupovat baterii novou. Životnost baterie určují zpravidla nabíjecí cykly.

I v tomto ohledu se jednotlivé modely liší, obvykle je však životnost v rozmezí 900 – 1 000 cyklů, což odpovídá 4 – 6 rokům. Životnost baterie můžete prodloužit i správným způsobem zazimování. Před uskladněním je vhodné baterii plně nabít a skladovat na teplém a suchém místě.

Kromě výdrže si zkontrolujte informaci o průměrné době, po kterou se bude sekačka nabíjet. I tento parametr může být pro někoho důležitý. Samotné napájení probíhá v nabíjecí stanici. Ta vyžaduje svoje pevné umístění na pro sekačku dostupném místě v blízkosti elektrické energie, ideálně pak bezpečně umístěna před vlivem počasí.

Výkon

V případě robotických sekaček je výkon parametr, který vás informuje kolik m2 je sekačka schopná posekat během 1 hodiny. Nejvíce jsou zastoupeny sekačky, které mohou posekat od 60 – 120 m2/hod. Robotické sekačky mohou pracovat i za deště, avšak sečení mokré trávy výkon snižuje.

Sekací nůž

Každá zahradní sekačka disponuje pevnými sekacími noži, nejinak je to u robotických sekaček. Výrobním materiálem nožů je nerezová ocel.

 • Běžný nůž – nůž vyrobený z jednoho kusu. Podobné nože najdete i na ostatních sekačkách. Výhodou je delší životnost, nevýhodou nutnost občasného přebroušení.
 • Žiletkový nůž – častější varianta u robotické sekačky. Tento nůž je ideální na častější několikamilimetrové zastřihování, které robotická sekačka provádí. Žiletkový nůž je však nutné častěji měnit.

Funkce

Automatické robotické sekačky jsou doplněny o velmi praktické funkce, díky kterým se nebudete muset doslova o nic starat.

 • Pojezd – praktickou funkcí je pojezd. K dostání jsou sekačky s pojezdem i bez pojezdu. Vhodnou variantu volte opět v závislosti na typu vašeho trávníku. Sekačka bez pojezdu je dostačující pro rovný a nenáročný terén. Sekačka s pojezdem najde svoje uplatnění na trávnících, kde mohou působit potíže drobné překážky.
 • Dálkové ovládání – sekačky je možné ovládat dálkově pomocí Bluetooth a chytré aplikace.
 • Absence signálu – pokud nemá sekačka signál vydávaný obvodovým kabelem, dojde k jejímu automatickému zastavení.
 • Automatické nabíjení – ve chvíli, kdy klesne kapacita baterie, zajede sekačka do nabíjecí stanice a sama se opět nabije.
 • GPS – díky modulu je bude sekačka lépe na trávníku orientovat.
 • Výška trávy – sekačky bývají vybaveny i senzorem výšky trávy. Díky němu bude váš trávník dokonale posečen.
 • Dešťový senzor – v případě deště se sekačka vrátí do nabíjecí stanice.

Kromě těchto funkcí myslí výrobci také na bezpečnost. Z hlediska bezpečnosti bývají robotické sekačky vybaveny například:

 • Přehřátí motoru – jednou z nejhlavnějších bezpečnostních funkcí je ochrana proti přehřátí motoru. Pokud by k přehřátí mělo dojít, sekačka práci sama včas přeruší.
 • Nouzový vypínač – sekačku můžete vypnout dálkově pomocí nouzového vypínače.
 • Sklonoměr – zastaví sekačku ve chvíli, kdy sklon terénu převyšuje maximální možnou hodnotu.
 • Nárazník – ve chvíli, kdy sekačka narazí na překážku, jejichž výška přesahuje 8 – 10 cm, aktivuje se nárazový senzor a sekačka se vrátí po stejné dráze zpět.
 • PIN – aby nemohl sekačku používat nikdo neoprávněný, můžete ji zabezpečit vlastním PIN kódem. Pouze až zadáte správný přístupový kód, bude možné nastavit další programy. Z hlediska zabezpečení je vhodnou funkcí také alarm.

Značka

Robotické sekačky jsou zastoupeny velkým počtem výrobků. Jednotlivý výrobci nabízí sekačky ve všech cenových kategoriích. Mezi přední výrobce robotických sekaček patří Gardena, Husquvarna, Stiga, AL-KO, ROBOT, TECHline, Robomow a další.

Cena

Robotickou sekačku koupíte od 10 000 Kč. Stát se pochopitelně může, že narazíte na levnější model, s největší pravděpodobností se však bude jednat o výrobek méně známého výrobce.

Cena kvalitnějších sekaček začíná zpravidla na 12 000 Kč a jedná se především o stroje, které jsou vhodné na ideálně rovný terén. Čím svažitější terén vlastníte, tím dražší a především kvalitnější sekačku budete potřebovat. Cena se v případě těchto strojů pohybuje od 30 – 50 a více tisíc Kč.

Porovnat ceny robotických sekaček

Otázky a odpovědi

Má robotická sekačka nějaké nevýhody?

Robotická sekačka si neporadí s nerovným terénem, potíže jí dělají také drny. Nezvládne udržovat ani trávníky s převýšením nad 20°. A potíže jí může dělat zahrada s různými zahradními prvky, které jsou rozmístěny příliš blízko.

Jakou sekačku volit pro svahovitý terén?

Robotické sekačky jsou bezesporu praktické, avšak i tyto supermoderní stroje mají svoje limity. Při výběru se ujistěte, že výrobce udává informaci o maximální velikosti povoleného svahu trávníku.

Hodnota maximálního svahu určuje sklon plochy, na kterém může sekačka pracovat, aniž by došlo k jejímu poškození. Tuto hodnotu není možné překračovat, v opačném případě hrozí její poškození, na které se nevztahuje záruka.

Jaký trávník umí robotická sekačku posekat?

Tyto sekačky jsou schopné pracovat téměř na jakémkoliv trávníku. Stavu a kvalitě trávníku je však vhodné přizpůsobit výkon stroje. Dražší sekačky jsou vhodnější pro husté, houževnaté a silné travní plochy. Levnější si poradí spíše s jemným či nepravidelným trávníkem.

Závěr

Robotická sekačka se skvělý pomocník, který se postará o dokonalý stav vaší zahrady. Zvolit můžete výšku sečení i den či hodinu, kdy bude sečení probíhat. Vše ostatní už obstará sekačka zcela sama. Dle výrobců je však vhodné, před prvním sečením pomocí robotické sekačky posekat trávník jakoukoliv jinou sekačkou. S její pomocí posekáte vysokou trávu, se kterou si robotická sekačka neporadí.

Ta se však následně postará o pravidelnou údržbu. Robotické sekačky jsou zastoupeny velkým množstvím výrobků. Vhodné je nákup provést ve specializované prodejně, kde zodpoví veškeré vaše dotazy, popřípadě pomohou s instalací vodícího kabelu. Aby sekačka sloužila bez poruch, je vhodné provádět pravidelnou údržbu. Ta je však velmi jednoduchá, stačí z nožů pouze pravidelně odstraňovat zbytky trávy.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.roboticky-vysavac.cz, www.hornbach.cz, www.milanparal.cz, www.techlinerobots.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (30 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Nenechal jsem nic náhodě a prošel opravdu velké množství robotických sekaček, než jsem si konečně vybral takovou, co mi nejlépe vyhovovala. Objednal jsem si GARDENA SILENO minimo 250 15201-32 a velká spokojenost, protože je to opravdu velký dříč.

 2. Díky vašemu článku a také hodnocení na Heuréce, jsem při pořizování robotické sekačky nenechal nic náhodě a pořídil TOP jedničku Bosch Indego XS 300 0 600 8B0 003. Je fakt super, skvěle pracuje, není nijak hlučná, jezdí jako ďábel a seká perfektně, jsem z ní skutečně nadšený a doporučuji jí každému, kdo chce mít parádní trávník bez práce.

 3. Vsadil jsem na značku Gardena, protože jí znám už dost dlouho. Robotická sekačka je velká výhoda, protože nemáte žádnou práci, ona se o vše postará.

 4. O tom, že máme novou robotickou situaci jsem se dozvěděla ve chvíli, kdy mi na zahradě málem podrazila nohy. Jinak pracuje moc dobře, je to Gardena Sileno life 750.

 5. Tento článek hodnotím velice kladně. Pomohl mi s výběrem.

Přidat komentář

Recenzer
Logo