Školní batohy

Nejoblíbenější typy školních batohů

Školní batoh má vliv na správný vývoj dětské páteře. Příliš velký nebo nekvalitní batoh může mít vliv na asymetrický vývoj páteře. Páteř může být přetěžována jednostranně, což může způsobovat bolest zad, hlavy nebo jakékoliv omezení pohybu díky svalové nerovnováze.

Školní batoh by měl splňovat několik hlavních parametrů, není tedy ideální vybírat batoh na základě designu nebo ceny, ačkoliv i tyto parametry hrají při jeho výběru zásadní roli. Pokud vyberete správný batoh, který se nebude líbit, budete mít pravděpodobně problém, přesvědčit svého potomka batoh do školy nosit.

Dítě by si tak mělo vybírat batoh podle vzhledu, rodiče by měly více zajímat technické parametry. Školní batoh musí být ergonomický, díky tomu bude na zádech správně sedět. Dítě se musí cítit příjemně i s naplněným batohem, důležité je tak polstrování.

Porovnat ceny školních batohů

Nejlepší školní batohy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Topgal batoh ELLY 19014 B 100 % 1 949 Kč Zobrazit Topgal.cz
2. Baagl batoh Flamingo 99 % 1 299 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Boll Falcon 20 cedar 95 % 1 299 Kč Zobrazit Bagalio.cz
4. Boll Falcon 20 Truered new 91 % 1 450 Kč Zobrazit Hanibal.cz
5. Baagl aktovka Zippy Panda 85 % 1 750 Kč Zobrazit Mironet.cz

Typy

Pokud vybavujete školním batohem prvňáčka, bude výběr přímo slavnostní událostí. Nejmenší děti mohou vybírat mezi školními aktovkami a batohy, dětem od 3. třídy jsou již určeny pouze batohy, které jsou mezi dětmi celkově oblíbenější.

Aktovka

Aktovku je možné koupit spíše malým školáčkům. Výškově se mohou jednotlivý prvňáčci lišit až 20 cm. Pro ty nejmenší a nejdrobnější s výškou pod 120 cm jsou určeny především malé jednokomorové aktovky, jejichž výška je cca 37 cm.

Největší výhodou aktovky je uspořádání vnitřního prostoru. Aktovka má přehledně uspořádané přihrádky, což malým dětem usnadňuje orientaci.

Aktovka má ve většině případů zpevněné dno a tak i lepší stabilitu. Při vyndáváni věci se tak nebude převracet. Spodní část aktovky je navíc většinou vybavena celoplastovým dnem nebo nožičkami, které ochrání učební pomůcky před vlhkem.

Batoh

Ve prospěch batohů pak hrají především pevná, anatomicky tvarovaná záda. Vnitřní část batohů je tvořena více přehrádkami, a dítě si tak může věci ukládat podle svého systému. Nejmenším dětem jsou určeny batohy s výškou do 40 cm a hmotností pod 1 kg. Tyto batohy mají většinou jen dvě přihrádky a oddělenou kapsu na pití a svačinu.

Pokud vybíráte batoh určený k nošení učebnic a dalších školních pomůcek, preferujte vždy školní batoh před batohem sportovním. Sportovnímu batohu dávají přednost zejména starší žáci a studenti.

Sportovní batoh je jinak konstrukčně řešený a není vhodný pro každodenní nošení těžkých učebnic. Školní batohy jsou obvykle dražší, jejich výběr je však velký a splní i požadavky náročných studentů.

Popruhy

Školní batoh musí mít popruhy vyztužené. Díky tomu se nebude při nošení dítěti bolestivě zařezávat do ramenou. Levným batohům, které vyztužené popruhy nemají vůbec, nebo se dá o kvalitě vyztužení diskutovat, se tak raději vyhněte.

Naopak opravdu kvalitní batohy mají popruhy vyztužené anatomicky. Taková výztuž je na první pohled hodně tvarovaná a umožňuje správný vývoj páteře. Správná šířka popruhů by měla být cca 4 cm.

  • Hrudní popruh – ani tento popruh by neměl kvalitnímu batohu chybět. Jeho úkolem je váhu přirozeně rozložit zátěž batohu v oblasti zad.

Hmotnost

Hmotnost batohu je bezesporu důležitá. Při výběru však hmotnost nehraje až tak zásadní roli. Všichni kvalitní výrobci vyrábí aktovky i batohy s váhou okolo 1 kg. Váhový rozdíl se mezi jednotlivými výrobky pohybuje v rozmezí 100 – 300 g, což je zanedbatelná hodnota.

Ke hmotnosti přihlédněte spíše u velmi malého a drobného školáčka, tomu je pochopitelně nutné vybírat co nejlehčí batoh. Váhu snížíte i tak, že dítě vybavíte na cestu prázdnou lahví na vodu, kterou si napustí až ve škole. Tímto způsobem můžete hmotnost batohu snížit až o 0,5 kg, což už je váha, která je znát.

Bezpečnost

Kvalitní výrobci mají své výrobky zdravotně atestovány. I podle této atestace poznáte, který batoh je skutečně kvalitní. Školní batohy jsou k dostání v široké škále barevných kombinací, v případě malých dětí nechybí oblíbení pohádkový hrdinové nebo různé motivy.

Při výběru batohů pro malé děti upřednostňujte výrazné barvy, které je zviditelní i při špatném počasí. Větší děti si většinou do designu batohu nenechají příliš mluvit, i batohy starších dětí by však měly být vybavený několika reflexními prvky, které jsou u batohů pro děti nižších tříd naprostou samozřejmostí.

Funkčnost

U každého batohu oceníte speciální přihrádku na láhev s vodou a box se svačinou. Ty by měly být samostatně, díky čemuž předejdete možných nehodám a poškození školních pomůcek.

Při výběru upřednostněte batohy i impregnační úpravou. Ta vybavení batohu ochrání před nepříznivým počasím, ať už deštěm nebo sněhem. Vhodné je zpevněné dno opatřené plastovými nožičkami. To se postará o stabilitu a opět poskytne ochranu při kontaktu s mokrou zemí.

Funkční by mělo být i zapínání batohu. Dnešní batohy upřednostňují před klasickými přezkami magnetové zapínání, se kterým si hravě poradí i prvňáčci.

Batohy budou děti používat celoročně a při teplých dnech se nebudou zbytečně potit díky odvětrávaných zádovým částem. Ty umožní lepší proudění vzduchu a nošení tak bude komfortnější.

Značka

Stil je značka batohů, které umožňují nastavit výšku popruhů podle výšky, váhy i věku školáka. Tyto batohy mají také anatomicky tvarované výztuže popruhů, jsou certifikované a ověřené lékaři.

Bagmaster je česká značka, která svoje výrobky přizpůsobuje potřebám každého školáka. Na výběr máte velké množství školních batohů i aktovek. Velký výběr nabízí také značka Topgal, která se specializuje i na velmi malé a drobné děti.

Cena

Školní batoh koupíte již za 500 Kč. V této cenové kategorii však nenajdete ty nejkvalitnější výrobce, kteří batohy vyrábí s ohledem na zdraví dětský vývoj. Pokud vám to vaše finanční situace dovolí, je vhodnější poohlédnout se po batohu z vyšší finanční kategorie.

Kvalitní batoh nebo aktovku koupíte za cenu od 1 500 Kč více. Zde jsou již k dostání výrobky nejlepších značek. Cena je sice vyšší, ne však tak závratná s ohledem na skutečnost, že tito výrobci dávají na svoje produkty mnohdy až 3 letou záruku. To vám zaručí, že váš potomek bude batoh používat alespoň 3 – 4 roky než vás přesvědčí o tom, že je na čase změnit styl batohu.

V tuto chvíli se tak přesunete do cenového rozpětí 2 – 3 000 Kč a budete společně se starším potomkem vybírat větší, prostornější, ale především designově schůdnější výrobky, se kterými již budou ochotní absolvovat cestu do školy a zpět.

Porovnat ceny školních batohů

Otázky a odpovědi

Má školní batoh omezení na šířku a výšku?

Na výběr školního batohu nejsou žádné normy, kterými byste se měli řídit. Batoh však lze vybírat na základě doporučení. Výškově by batoh neměl přesáhnout přes horní okraj ramena a spodní část by měla dosahovat k bokům. Váhy batohu by měla být v rozmezí 10 – 15 % celkové váhy dítěte.

Co musí splňovat popruhy?

Popruhy by měly splňovat ergonomické rozložení, zatížení by mělo být rovnoměrné a přirozené. Nesmí nijak bránit mechanickému pohybu paží a chybět nesmí ani kvalitní polstrování.

Školní batoh by měl umožnit popruhy výškově nastavit podle požadavkům dítěte. Ne všechny batohy tuto možnost mají, některé však umožňují nastavit výšku popruhů podle věku, výšky i váhy dítěte.

Jak skládat do batohu potřebné pomůcky?

Vnitřní část batohu by měla být vybavena několika přihrádkami i kapsami. Díky tomu je možné učebnice uspořádat tak, že nejtěžší budou co nejblíže u páteře. Do kapes je možné umístit pouzdro, box se svačinou a chybět by neměla ani oddělená kapsa na láhev s vodou.

Závěr

Výběru vhodného batohu nebo aktovky je třeba věnovat potřebný čas. Ideální je tuto pomůcku vybírat přímo s dítětem. V klasické prodejně můžete jednotlivé výrobky vyzkoušet a vybrat ten nejvhodnější.

Pokud se nebudou dostupné batohy dítěte líbit, zapamatujte si značku a důležité parametry batohu a poté si prohlédnout širokou nabídku internetových obchodů. Školní batoh by měl dítěti sloužit 2 – 3 roky a měl by tak splňovat požadavky vaše i vašeho dítěte.

Školní batohy můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mall.cz, www.topgal.cz, www.bagalio.cz, www.sevt.cz, www.agatinsvet.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (11 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. V dnešní době je tolik školních batohů, ze kterých může člověk vybírat, až vlastně ani neví co pořádně koupit. No já jsem mrkla na nabídku batohů s barevnými motivy a padl mi do oka Topgal batoh ENDY 18001. Ta cena skoro dva tisíce je sice masakr na to, že je to jen školní batoh, do kterého se nacpou učebnice a svačina, ale co by člověk pro potomka neudělal.

  2. Na tyhle věci nejsem, ale manželka mě požádala, ať seženu školní batoh, se kterým prcek hned nepřepadne na záda. Našel jsem docela přijatelný od Topgal a je spokojený syn i moje paní.

  3. Vybrat školní batoh je někdy hororovou záležitostí, protože musí prckům na zádech dobře sedět. Díky vašemu článku to bylo daleko jednodušší.

  4. V posledních letech mám pocit, že ty školní batohy jsou už těžké bez naplnění, natož když se do nich nacpou učebnice a pomůcky. Naštěstí se mi podařilo sehnat poměrně lehký kousek.

  5. Velice se mi líbí váš článek, protože výběr vhodného a hlavně kvalitního batohu je nejdůležitější pro vývoj dítěte.

Přidat komentář

Recenzer
Logo