Začátek školního roku s sebou nese několik povinností, mezi které patří i výběr nového batohu, pokud dítě z toho starého již vyrostlo nebo mu designově nesedí. Není důležité pouze to, aby se batoh studentovi líbil, ale také, aby mu ergonomicky pasoval, protože v něm bude nosit těžké učebnice, sešity a další školní pomůcky. Špatně zvolený batoh může přispět k problémům se zády i koleny. Abyste věděli, jak takový batoh správně vybrat, sepsali jsme pro vás tento článek, ve kterém se dozvíte vše potřebné.
Rozdíl mezi aktovkou a batohem
Zatímco aktovka je skvělou volbou pro prvňáčky, protože drží svůj tvar i tehdy, kdy je prázdná a na první pohled je její obsah vidět, batoh využijí spíše starší děti, které už si pamatují, co do jaké kapsy daly a dokáží držet postavení těla tak, aby je batoh netáhl dolů. Aktovka je totiž malých rozměrů a je kratší než batoh, proto se hodí jako takové první seznamování. Navíc bývá ozdobena dětskými motivy, které školáčky motivují do školy chodit a organizovat si obsah aktovky.
Velikost
Správnou velikost batohu poznáte tak, že není výše než ramena a níže než linie boků. Pokud máte obavy, že vaše dítě z batohu rychle vyroste, zakupte takový model, který má posuvný zádový systém.
Co se týče přesných čísel, ve 3. a 4. třídě sedí typy s výškou okolo 41 cm (130-140 cm), v 5. třídě 43 cm (140-150 cm), pro starší školáky od 7. třídy dle vzrůstu zakupte modely okolo 45-50 cm. Neorientujte se však podle toho, jak to bývá obecně, ale zaměřte se přímo na potřeby vašeho dítěte, které jistě ucítí, zda mu batoh sedne či nikoliv. Ideální je ho proto zkoušet v obchodě.
Hmotnost a nosnost
Vzhledem k tomu, že student bude do školy nosit kromě knížek spoustu pomůcek, měla by být hmotnost prázdného batohu co nejnižší. Podle normy pro 2. stupeň je maximální váha 1,4 kg. Spíše než to, kolik batoh váží, byste se měli soustředit na vnitřní uspořádání, které bude mít vliv na to, jak se dítěti náklad bude nosit a jak moc bude mít vliv na jeho zdraví zad.
V ideálním případě by si student mohl nechávat učebnice, které doma nevyužívá, ve škole, a v batohu tak nosil jen to nejnutnější, pokud to škola dovoluje.
Kvalita
Kvalita je velice důležitá, dívejte se proto po batozích, které mají atestaci a dokazují tak, že jejich ergonomie je pro záda dětí vhodná. V případě nekvalitního modelu dochází k nadměrnému zatížení, ze kterého mohou vzniknout další problémy. Pokud má vaše dítě navíc nějakou poruchu držení těla, je kvalita o to důležitější.
Hodit se vám bude také nepromokavý materiál, který zajistí, že i za deště nedojde k poškození batohu ani pomůcek uvnitř. Namísto značek typu Nike či Adidas se zaměřte na takové, které se výrobou batohů zabývají primárně. Budou vás sice stát vyšší cenu, ale za to déle vydrží.
Design
Ten je důležitý hlavně pro to, že studenti chtějí vyjádřit svou osobnost a nechtějí nosit jen to, co je praktické, ale také to, co je moderní a lahodící oku. Nikdy by ale design neměl přesahovat ergonomii, to si pamatujte. Naštěstí si výrobci tento parametr uvědomují a tvoří takové modely, které se dobře nosí a zároveň skvěle vypadají. Populární jsou neutrální barvy, proužky, jednoduché nápisy či motivy z oblíbených filmů a seriálů.
Vnitřní uspořádání a objem
Obvyklý objem bývá 20 až 30 litrů, batoh by měl obsahovat nejrůznější kapsy, přihrádky a oddělené prostory, včetně toho na notebook, který studenti mohou do školy nosit, ať už na něm budou pracovat o přestávkách nebo přímo v hodinách, když se jim nebude chtít psát na papír.
Je ale potřeba vybírat takový batoh, který má na dané rozměry notebooku dostatek místa a odpovídá jim. Myslete i na bezpečnost, proto nikdy nemějte ve stejné přihrádce například pití v lahvi a notebook, mohl by se tak poškrábat. Vložte ho raději do kapsy, ve které bude pod ochranou.
Dno batohu
Pokud je batoh kvalitní, jeho dno je zpevněné a z nepropustného materiálu, což oceníte tehdy, kdy batoh odložíte například na vlhkou zem. Tuto výhodu nenajdete u sportovních batohů, proto raději sáhněte po spolehlivém modelu, než hezkém logu. Batoh tak bude chráněn a déle vydrží.
Záda
Co se týče zádové části, ta by měla být vyrobena z prodyšného polstrovaného materiálu, který bude na nošení příjemný a nebudete díky němu na zádech cítit tíhu učebnic a jejich rohy. Měl by doléhat na záda dítěte po celé délce, včetně bederní části. Polstrování musí být pevné, ale zároveň nesmí tlačit. Zádový systém se dále skládá z jednotlivých částí:
Ramenní popruhy
Díky popruhům si student nastavuje, jak vysoko na zádech bude batoh nosit. To se hodí tehdy, kdy je obsah tašky těžší nebo je vrstva oblečení silnější, k čemuž dochází zejména v zimě. Rozsah nastavení popruhů je tudíž velmi klíčový. Opět by měly být polstrované, vhodně tvarované a usazené, aby neřezaly a příjemně se dítěti nosily. Ramenní popruhy jsou buďto ve tvaru U nebo S.
Hrudní pásek
Jeho úkolem je zajistit, aby popruhy nesjížděly z ramen dolů. Využívají se zejména u menších dětí, které mají ramena užší. Pásek zajistí pohodlí a pokud ho daný batoh nemá, dá se dokoupit.
Bederní pás
V případě, že student nosí těžší obsah v batohu, je důležité, aby svým zádům ulevil, s čímž mu pomůže právě bederní pás, jež váhu rozloží na bedra, a tím uleví zbytku páteře. Opět nemusí být součástí každého modelu.
Boční (kompresní) pásky
Ty umožňují stažení batohu tak, aby se váha obsahu přemístila co nejvíce k zádům, tedy k těžišti těla, což opět přispívá ke zdraví zad dítěte.
Reflexní prvky
Ty zajistí studentovi bezpečnost, ať už bude chodit ve tmě nebo na světle. Aby batoh splňoval normy EU/EN, měly by reflexní prvky pokrývat 10 % povrchu tašky. U sportovních modelů tyto prvky vůbec nenajdete, proto je třeba zvážit, zda vám to za to riziko stojí. Odpovězte si na otázky:
- Chodí student do školy ve tmě či přítmí?
- Je u školy silnice a jaký je tam obvykle provoz?
- Jak starý je student? Dokáže se o sebe už sám postarat a dohlédne na svou bezpečnost?
Funkce
Batohy jsou určeny k nošení učebnic, sešitů a dalších školních pomůcek tak, aby nebylo tělo studenta přetěžováno, ale naopak podporováno ve zdravém vývoji. Kromě designu je třeba uvědomit si důležitost ergonomie, která by měla odpovídat výšce a proporcím daného jedince. Při nákupu tedy zohledňujte individualitu, a pokud je to možné, batoh si vyzkoušejte.
Značka
Namísto sportovních značek typu Nike, Adidas a Puma se poohlédněte po certifikovaných výrobcích, které se primárně zaměřují právě na výrobu batohů. V ideálně případě by měly mít i certifikaci, která naznačuje, že se jedná o opravdu kvalitní zpracování. Mezi takové značky patří Ars Una, Bagmaster, Coocazoo nebo třeba Dakine.
Cena
Kvalitní studentské batohy nejsou levná záležitost, proto si předem připravte několik tisíc. Nejlevněji batohy seženete do 2 000 Kč, přičemž většina takových modelů je určena mladším dětem, proto na nich najdete nejrůznější motivy oblíbených filmů a seriálů.
Od 2 000 Kč do 5 000 Kč budete moct vybírat z největšího sortimentu zboží. K dispozici jsou batohy pro mladší i starší, či univerzální jednobarevná provedení.
Nad 5 000 Kč zakoupíte batohy s prémiovým ergonomickým provedením a designem, který dítě zaujme. Je v nich spousta místa a přehrádek, tudíž jsou praktické.
Údržba
Abyste svůj batoh udržovali v čistotě, odstraňte ze spodní části drobky a na otírání použijte vlhký hadřík namočený v teplé vodě s jemným mýdlem – vytřete batoh zevnitř i zvenku a nezapomeňte ani na kapsy. Na případné očištění zipů používejte jemný kartáček, díky tomu předejdete zbytečnému zasekávání. Nechte jej vyschnout nejlépe venku nebo na dobře odvětraném místě. Nedávejte jej schnout na přímé slunce ani batoh nesušte v sušičce.
Otázky a odpovědi
Podle čeho vybrat správný studentský batoh?
Abyste si mohli být jisti, že jste vybrali správně, měl by být batoh z kvalitních materiálů, které budou nepromokavé, měl by velikostně odpovídat výšce studenta, jeho nosnost by měla sedět hmotnosti veškerých školních pomůcek a batoh by měl obsahovat různé kapsy, přihrádky a oddělené prostory, například ty na notebook.
Dno by mělo být zpevněné, aby bylo odolné vůči jakémukoliv povrchu. Zadní část je pro zdraví zad vypolstrovaná a obsahuje ramenní popruhy, hrudní, bederní a boční pásky, které zlepší pohodlí při nošení a umožní si vše individuálně nastavit. V poslední řadě, pokud se jedná o malého školáka, jsou zapotřebí i reflexní prvky, které nejsou od věci ani u starších.
Jak dlouho takový batoh vydrží?
Pokud je batoh kvalitní, zvládne minimálně 3 roky, klidně ale také až 6 let. Záleží na zvoleném výrobci, provedení a kvalitě materiálu, avšak i faktu, jak se o tašku staráte a jak moc je při používání zatížena. Bude rozdíl, když budete batoh nosit s obsahem o hmotnosti 1 kg a s obsahem o hmotnosti 3 kg. Důležité ale je batoh udržovat, protože tak můžete spolehlivě ovlivnit jeho životnost.
Jak se o studentský batoh správně starat?
Není třeba batoh čistit po každém použití, měli byste ho však jednou za čas vyprázdnit, vysypat z něj drobky a vlhkým hadříkem namočeným v teplé vodě s jemným mýdlem vytřít jak vnitřek, tak vnějšek. Na případné očištění zipů používejte jemný kartáček, díky tomu předejdete zbytečnému zasekávání. Nechte jej vyschnout nejlépe venku nebo na dobře odvětraném místě. Nedávejte jej schnout na přímé slunce ani batoh nesušte v sušičce.
Závěr
Batoh je nutnost, ale kromě designu musíte hledět i na to, jaké pohodlí přináší a jestli je přizpůsoben tak, aby podporoval zdraví zad. Upřednostněte takové modely, které mají atestaci a je tudíž zřejmé, že vám i při nošení těžkého nákladu uleví. Batoh si před koupí vyzkoušejte a využívejte všechny části, které má, aby se vám nosil co nejlépe, tedy různé pásky a přihrádky, které vyrovnají tíhu. Zároveň se o něj ale dobře starejte, ať se investice vyplatí. I když může být pořizovací cena kvalitního batohu vyšší, věřte, že vám dlouho vydrží.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.wikipedia.org,
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Naše rodina je zacílená na značku Adidas, takže takový studentský batoh máme od nich. Líbí se mi jejich design, dobrá kvalita a přijatelná cena, navíc se do nich hodně vejde a nejsou zbytečně těžké. Z osobní zkušenosti mohu vřele doporučit, já ho sice nenosím do školy, ale do práce je také vynikající.
Většinou jsem vždy studentský batoh pro dceru a syna kupovala v supermarketu, ale poslední dobou nestojí jejich nabídka za moc, spíš je to jen hezky barevné zboží, než praktické a kvalitní. Proto jsem začala hledat na internetu, až jsem narazila na značku Dakine, která mi padla do oka jako první. Má opravdu dobrou kvalitu a hodně se do něj vejde, protože má objem asi 30 litrů.