Sněhové řetězy

Sněhové řetězy nejsou povinnou výbavou, přesto by neměly chybět ve výbavě těm, kdo bydlí nebo cestují do horských oblastí. Hodit se však mohou prakticky komukoliv, protože nepříznivé počasí vás může překvapit i ve městě. Pokud je absence sněhových řetězů příčinou dopravní nehody, nemusí vám pojišťovna vzniklou škodu uhradit.

Na povinnost nasadit sněhové řetězy vám v horských oblastech nejen u nás, ale také v zahraničí upozorňuje dopravní značení, které se nevyplatí ignorovat. Pokud na tento úsek při cestě narazíte, je vaší povinností opatřit hnací nápravu vašeho automobilu ocelovými atestovanými řetězy.

V současné době je na trhu k dostání poměrně velká nabídka řetězů v několika podobách. Kromě vhodného typu vás bude při výběru zajímat velikost a zatížení. Kvalitní výrobci svoje řetězy podrobují různým testům. Výsledky testů jsou běžně k dohledání na internetu, a pokud si nejste jistí, jakého výrobce při nákupu upřednostnit, není nic jednoduššího, než k těmto testům přihlédnout.

Porovnat ceny řetězů

Nejlepší sněhové řetězy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Pewag Snox SUV SXV 580 99 % 4 990 Kč Zobrazit Autio.cz
2. Thule Easy-fit CU-9 080 92 % 5 499 Kč Zobrazit Neumax.cz
3. Pewag Snox Pro 540 90 % 3 390 Kč Zobrazit Ipneu.cz
4. AutoSocks 645 89 % 1 890 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Compass X90 83 % 516 Kč Zobrazit 4home.cz

Typy

Sněhové řetězy nejsou vyrobeny pouze z kovu, ačkoliv k této úvaze název přímo vybízí. K dostání jsou tekuté i textilní řetězy. V závislosti na typu se liší pořizovací cena, ale především efektivností i způsobem nasazování. Ať už vyberete jakékoliv řetězy, měly byste koupit pouze takové, které jsou opatřeny ATESTEM 8 SD.

Ocelové řetězy

Patří k nejpoužívanějším a nejvíce efektivním typům. Tyto řetězy vám pomohou i v těch nejvíce náročných horských úsecích. Jakmile váš automobil opatříte kovovými řetězy, neměla by být vaše rychlost vyšší než 50 km/hod.

V místech, kde sníh není, je nutné řetězy opět sundat. Na běžných komunikacích si vystačíte s řetězy s průměrem 3 mm. Do náročnějších terénů je vhodnější volit řetězy s průměrem 3,2 mm.

Sněhové řetězy se liší konstrukcí:

  • Žebříkové – tyto řetězy patří k nejlevnějším. Podél běhounu je asi 12 rovnoběžných příček, což způsobuje, že se řetězy dotýkají silnice pouze malou plochou. Žebříkové řetězy jsou náročnější na nasazení a nepatří k nejspolehlivějším.
  • S příčkami – řetězy s příčkami již patří ke kvalitnějším, po nasazení má stopa po řetězu podobu písmene X nebo H. Dotýkají se tak silnice větší plochou a jsou tedy spolehlivější.
  • Šikmostopé – jsou těmi nejkvalitnějšími ocelovými řetězy. V jejich prospěch hovoří i poměrně snadná montáž a demontáž. Nevýhodou je jejich vysoká pořizovací cena, která je až dvojnásobná s porovnáním s žebříkovými řetězy. Nejdražší řetězy využívají samonapínací systém, který zabraňuje možnému posunování řetězů.

Textilní řetězy

Snadnou manipulaci poskytují textilní řetězy. Tyto řetězy se volí zejména v případě sportovních vozů a to díky nižší konstrukční výšce. Spolehlivost textilních řetězů není nijak vysoká, počítat budete muset také s kratší životností.

Spolehlivost řetězů snižuje také čerstvě napadaný sníh. Odborníci tyto řetězy označují spíše za vyprošťovací pomůcku, než o příslušenství, na které se můžete plně spolehnout v krizových situacích.

Tekuté řetězy

Jsou známé také jako chemické. Tyto řetězy se aplikují nástřikem a není možné je používat stejně jako běžné kovové řetězy. Poslouží vám ve chvílích, kdy potřebujete vyjet z neupravené plochy, jako je například parkoviště atd. Použít je můžete při jízdě z kopce, během jízdy ve vyjetých kolejích, nebo při brždění na kluzkém povrchu.

Po aplikace spreje na pneumatiku hmota ztvrdne, čímž dojde k vytvoření jakéhosi vzorku, který vydrží v řádech několika minut. Po té se jízdou sám odstraní. Tekuté řetězy nemusíte používat pouze na pneumatiky, nastříkat je můžete také na podrážky bot.

Rozměry

Při výběru správné velikosti řetězu je nutné vycházet z rozměru vašich zimních pneumatik. Rozměr je uveden na každé pneumatice. V případě sportovních vozů si zjistěte i maximální výšku řetězového článku, který je u těchto vozů omezen.

Výšku řetězů je však nutné hlídat i v případě ostatních vozů. Pro všechny osobní vozy se doporučuje používat řetězy s výškou v rozmezí 9 – 12 mm. Pro 7,5 t vozy jsou k dostání řetězy s výškou 12 – 16 mm.

Zatížení

Sněhové řetězy také udávají, jaké zatížení může na řetěz působit. Informaci o zatížení se dočtete v technickém průkazu vašeho vozu. Tuto hodnotu je nutné vydělit 4, na jedno kolo bude tedy působit 25% hmotnosti.

Značka

Sněhové řetězy nabízí celá řada výrobců. Kvalitní atestované výrobky koupíte od značky Compass, Thule, König, Pewac, a další. Textilní řetězy nabízí Michelin. Chemické řetězy koupíte například od značky Carlson, Distyk, Starline nebo Stac Plastics.

Cena

Sněhové řetězy se běžně prodávají v páru, uvedené ceny výrobce jsou tedy za 2 ks řetězů. V případě vozů 4×4 si tedy ověřte, zda postačí pořídit řetězy pouze na přední kola, nebo je nutné jejich umístění na všechna 4 kola.

Nejlevnější řetězy v chemické podobě koupíte za cca 200 Kč. U těchto tekutých řetězů myslete na skutečnost, že vám pomohou pouze při výjezdu z neupravených ploch.

Nejlevnější kovové řetězy je možné koupit do 500 Kč, jsou dostačující pro ty, kdo se v horských oblastech pohybují spíše výjimečně. Cena kvalitnějších řetězů začíná na cca 1 000 Kč. Okolo 2 000 Kč je možné koupit textilní řetězy a za cca 3 000 – 5 000 Kč sežene jedny z nejkvalitnějších kovových řetězů, které jsou vhodné pro osobní automobily. Za řetězy na velká auta můžete utratit více než 10 000 Kč.

Porovnat ceny řetězů

Otázky a odpovědi

Jak se nasazují kovové řetězy?

Každé řetězy jsou opatřeny podrobným návodem, za pomoci kterého nasadí řetězy skutečně každý. Ti, kdo zakoupí nejlevnější žebříkové řetězy, bude muset počítat s tím, že během nasazování bude nucen popojíždět a řetězy bude muset nasazovat postupně. Mnoho dražších řetězů naopak nabízí různé systémy, díky kterým bude montáž i demontáž jednoduchá.

Jak aplikovat tekuté řetězy?

Aplikace chemických řetězů je velmi jednoduchá a rychlá. V tomto případě nebudete potřebovat ani pracovní rukavice. Směs ve spreji nastříkáte v několika vrstvách na kola.

Poté je nutné několik minut počkat, než se vytvoří viditelný povrch. Tyto řetězy je možné aplikovat na jakékoliv pneumatiky, podle doporučení výrobce je stačí nastříkat na přední kola.

Jaké řetězy je možné použít na místech, kde jsou řetězy povinné?

Na těchto komunikacích je možné použít pouze kovové řetězy. Ale ani ty nemohou být ledajaké. Pokutovat vás mohou policisté i v případě, že vaše řetězy nebudou mít potřebný atest. Textilní ani tekuté řetězy není v těchto místech možné používat nikdy.

Závěr

Sněhové řetězy vám pomohou v nejedné situaci, tuto výbavu by neměli podceňovat ani majitelé vozů 4×4. Ti sice vyjedou téměř každý kopec, do potíží se však mohou dostat při jeho sjíždění, nebo v zatáčkách. V mnoha sousedních zemí jsou pak sněhové řetězy povinnou výbavou a skutečnost, že jimi svůj vůz neopatříte, vám může přijít poměrně draho.

Každé řetězy by měly obsahovat obrázkový manuál, který vám pomůže s montáží řetězů. Někteří výrobci dodávají řetězy s návodem vyvedeným na plastové fólii. Toto řešení je velmi praktické, protože se návod nepromočí a jeho životnost je mnohonásobně delší než v případě klasického papírového návodu. Kromě návodu se vám budou hodit i nějaké praktické rukavice, které ochrání vaše ruce před mrazem.


Zdroje: www.mall.cz, www.alza.cz, www.pneumatiky.cz, www.neumax.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (33 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Tak já se rozhodla koupit sněhové řetězy jako dárek pro manžela, protože mi hlásil, že je bude muset pořídit. V internetovém obchodě jsem objednala Compass X120 a byl velmi spokojený, že jsem vybrala dobře. Tak doufám, že je nezapomene vzít s sebou, až pojedeme lyžovat.

  2. Koupil jsem sněhové řetězy Thule Easy-fit CU-9 080 a dobrý. Vyzkoušel jsem je, když jsme jeli do hor a fungovalo vše dobře.

Přidat komentář

Recenzer
Logo