Sněhové frézy

Ačkoliv jsou zimy stále mírnější, jsou ještě místa, kde je sněžná fréza vítaným pomocníkem. Díky ní si ušetříte námahu při odklízení hromad sněhu. Své využití má zejména tam, kde by bylo odklízení sněhu pomocí hrabla nebo lopaty velmi namáhavé, neocenitelná je zejména v horských oblastech a běžně se využívá i při údržbě veřejných ploch. Frézy však využijete i k rychlému odklízení menší vrstvy čerstvě napadaného sněhu. K tomuto účelu jsou ideální menší elektrické frézy.

Kromě typu motoru budete frézu na sníh vybírat i podle výkonu motoru, šířky a výšky záběru. Frézy se liší také typem šeku, který se stará o nabírání a následné odhazování sněhu. Frézy zvládnou odházet čerstvě napadaný sníh, ty výkonnější si však poradí i se zmrzlým nebo ušlapaným sněhem.

Porovnat ceny sněhových fréz

Typy

Sněžné frézy se liší v závislosti na typu motoru, koupit můžete frézu elektrickou nebo benzínovou. Každá fréza se hodí do jiného terénu, benzínové si lépe poradní s nerovným a členitým terénem, elektrické jsou méně výkonné, nenáročné na údržbu a mají tichý chod.

Benzínová

Benzínové frézy jsou výkonnější a dále se dělí na jednostupňové, dvoustupňové a třístupňové.

Jednostupňová

Tyto frézy využijete při odklízení zpevněných ploch. Lze ji použít na dlažbě či asfaltu, poradí si až s 25 cm napadaného sněhu. Výhodou těchto fréz je zejména nižší hmotnost a menší rozměr, což se odráží na jednodušší obsluze. Jsou doporučovány zejména pro údržbu středně velkých ploch.

Dvoustupňová

Výkonnější fréza, která je doplněna o přídavný šnek. Frézy zvládnou odklidit velké množství sněhu a používat je můžete i na členitém terénu. Odklidí čerství i dříve napadlý zmrzlý sníh. Dvoustupňové frézy obvykle disponují koly, lze však koupit frézu doplněnou o pásy. Pásová fréza překoná doslova jakýkoliv terén.

Třístupňová

Profesionálové nebo ti, kdo bydlí v horských oblastech, ocení nejvýkonnější třístupňové frézy. S těmito stroji si rychle poradíte i s velkým množstvím sněhu. Tyto sněhové frézy nezastaví ani zmrzlí nebo zledovatělý sníh, počítat však musíte s vysokou hmotností i cenou stroje.

Elektrická

Při odklízení malých ploch můžete využít elektrické frézy. Ty jsou oblíbené zejména v běžných domácnostech, kdy budete odklízet spíše menší množství sněhu. Díky nízké hmotnosti zvládnou manipulaci s frézou i starší děti, ženy nebo senioři.

  • Kabelová – fréza vyžaduje pro svůj chod připojení k elektrické síti, což nemusí každému vyhovovat. Tyto frézy lze použít na rovný terén k odklízení čerstvě napadaného sněhu.
  • Akumulátorové – jsou oblíbenější, avšak méně výkonné. I tyto frézy využijete pro odklízení menší vrstvy čerstvě napadaného sněhu. Při výběru si ověřte kapacitu baterie.

Výkon

Výkon je z velké částí dán typem motoru. Méně výkonné jsou elektrické frézy, nejmenší výkon čekejte u fréz akumulátorových. Větším výkonem naopak disponují benzínové frézy. U fréz je jednotkou výkonu koňská síla, která je udávána jednotkou HP, setkat se však můžete i s výkonem udávaným v kW.

Výkon byste měli volit podle velikosti a typu terénu. Méně výkonné frézy jsou vhodné na rovný a zpevněný terén. Výkonnější stroje vyžaduje náročný nezpevněný a členitý terén.

  • Nižší výkon – do této kategorie spadají stroje s výkonem v rozmezí 6 – 10 HP, ty lze použít na odklízení sněhu na malých a středně velkých plochách.
  • Vyšší výkon – frézy s výkonem více než 10 HP využijete při odklízení větších ploch a vhodné jsou především do horských oblastí.

Šířka záběru

Stejně jako u zahradní sekačku, hraje i v případě frézy na sníh podstatnou roli šířka záběru. Ta určuje, jak rychle budete mít hotovo, ale má vliv i na hmotnost a ovladatelnost stroje.

Čím je šířka záběru větší, tím těžší stoj bude. S hmotností se zvyšuje i fyzická námaha, kterou budete muset při práci vynaložit. Nejmenší frézy na sníh mají šířku záběru do 50 cm. Větší a výkonnější stroje mají záběr více než 50 cm.

Pojezd

Na výběr máte i typ pojezdu, ve většině případů jsou sněhové frézy opatřeny koly, lze však koupit také frézu pásovou nebo frézu bez pojezdu.

  • Kola – patří k nejoblíbenějšímu typu pojezdu. Najdete je na elektrických a většině benzínových sněžných frézách. Frézy jsou pak často vybaveny dalšími funkcemi, které vám usnadní manipulaci se strojem během couvání nebo otáčení.
  • Pásy – výkonné benzínové frézy mohou být vybaveny také pásovým pojezdem. Ten se vám vyplatí v případě, kdy budete odklízet větší plochu na nerovném nebo členitém povrchu. Největší předností pásu je skutečnost, že se fréza neboří ani ve větší vrstvě sněhu a práce je tedy rychlá.
  • Bez pojezdu – nejlevnější frézy žádný pojezd nemají a tlačit je tak budete manuálně. Jedná se o malé frézy, které nejsou nijak výkonné a nemusí být praktické ani při odklízení menších zpevněných ploch.

Bunkr

Pod pojmem bunkr se ukrývá obal šneka a je umístěn na přední straně frézy. I u této části vás bude zajímat velikost, nebo spíše výška, ve které je šnek umístěn. Výška bunkru udává, kolik sněhu je fréza schopna nasbírat.

Také zde hraje zásadní roli to, kde bude fréza používána. Při odklízení menšího množství sněhu okolo domu si vystačíte s výškou okolo 50 cm. Naopak při odklízení většího množství sněhu je vhodné volit výšku cca 60 cm.

Výhoz

Nedílnou součástí sněhové frézy je výhoz, který má podobu komínu. Touto částí je sníh vyhazován do prostoru. Výhozový komín je u levnějších fréz vyroben z plastu, dražší stroje mají výhoz kovový. Tento materiál je odolnější a nepoškodí ho ani případný led nebo kamínek.

Výhozový komín by mělo být možné nastavit tak, abyste mohli regulovat směr, do kterého bude sníh odhazován. Nastavování je možné pod určitými úhly, základem je možnost nastavení v úhlu 180°, dražší stroje pak umožňují výhoz nastavit pod úhlem 200 – 300°.

Funkce

Frézy na sníh mohou mít i několik funkcí, díky kterým bude jejich používání jednodušší. Kromě funkcí můžete k některým strojům přikoupit i další příslušenství. K tomu nejběžnějšímu patří radlice a hodit se mohou také sněhové řetězy. Závějemi snadno projedete díti strhávacím nožům.

Z funkcí můžeme jmenovat například:

  • Elektrický startér
  • Posilovač řízení
  • Dálkové ovládání výhozu
  • Světlo
  • Vyhřívaná rukojeť

Značka

Aby sněhová fréza sloužila dlouho a spolehlivě, není vhodné při výběru podcenit ani kvalitního výrobce. Toho poznáte i podle víceleté záruky a dostupnosti servisu. Za kvalitní je možné označit výrobky značek Honda, Hecht, Riwall, AL-KO, Husquarna, VeGa, Stiga, Lumag nebo MTD.

Cena

Pořizovací cena sněžné frézy není malá, ty nejmenší a nejméně výkonné stroje koupíte do 10 000 Kč. Tyto frézy jsou vhodné na odklízení menší sněhové nadílky v okolí domu.

Pokud odklízíte větší množství sněhu na větších plochách, budete potřebovat výkonnější benzínový stroj. Cena začíná na cca 15 000 Kč a může šplhat ke 30 000 Kč. Koupit můžete pochopitelně ještě dražší sněhové frézy, ty jsou však určeny spíše pro komerční využití.

Porovnat ceny sněhových fréz

Údržba

Údržba frézy není složitá, při této činnosti však dochází poměrně často k různým zraněním a to z důvodu nedodržení bezpečnosti práce. Před tím, než začnete s nutnou údržbou, musí být fréza vypnutá a v klidu. Zbytky sněhu nesmí být čištěny rukou, pro tuto činnost použijte smetáček nebo jiný předmět. Aby byla údržba co možná nejbezpečnější, jsou frézy často vybaveny funkcí, která detekuje přítomnost obsluhy.

Otázky a odpovědi

Může být práce s frézou nebezpečná?

Při dodržování veškerých pokynů výrobce je sněžná fréza naprosto bezpečná. Během odklízení sněhu však může dojít k vymrštění kamínku nebo ledu výhozovým komínem.

Ten byste tedy měli vždy směřovat tak, aby nemohlo dojít ke zranění nebo poškození okolních automobilů či budov. Při práci se sněhovou frézou se nedoporučuje ani zbytečně volné oblečení, které by se mohlo zamotat do pohyblivých částí stroje.

Je nějaké pravidlo pro doplňování benzínu?

V případě, kdy pracujete s benzínovou frézou, a během práce vám dojde palivo, bude nutné stroj na nějakou dobu odstavit. Aby bylo doplnění benzínu možné, musí být fréza vychladlá. V žádném případě není možné nalévat palivo do horkého nebo dokonce běžícího motoru.

Jakou frézu k domu?

Pokud budete pomocí frézy odklízet sníh z příjezdové cesty, chodníku nebo třeba terasy, vystačíte si s elektrickou nebo jednostupňovou benzínovou frézu. Šíře záběru může být okolo 50 cm. Ti, kteří nebydlí u silnice a musí odklízet i příjezdovou cestu k domu by měli uvažovat o výkonnější fréze s větší šířkou záběru. Pro tyto účely jsou ideální dvoustupňové benzínové frézy s šířkou záběru větší než 50 cm.

Závěr

Sněhová fréza nepatří k levnému vybavení, proto je vhodné stroj před nákupem nejprve důkladně prohlédnout. O kvalitě vypoví mnohé výrobní materiál, zkontrolujte zejména kvalitu bunkru, který by měl být dostatečně pevný a neměl by se nijak prohýbat.

Šnek stroje by měl být vyroben z kovu. Vhodné je vyzkoušet také to, jakým způsobem je možné frézu ovládat a zda a jakým způsobem je možné nastavit výhozový komín.


Zdroje: www.mountfield.cz, www.mall.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (42 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Manžel pořídil sněhovou frézu Riwall PRO RPST 6065 a je skvělá. Uklízí perfektně a dobře se s ní manipuluje. Dokonce jsme byli spokojeni i s cenou.

  2. Dobrý den,mám nerovný terén(vystupující kamení atd.). Mohu použít na tento terén sněžnou frézu, tak abych ji nepoškodil.

  3. Reply
    Valentina Guthová 12.12.2022 v 19:00

    Děkuji, o frezach nic jsem nevěděla, velmi mi pomohl váš článek, mám zájem o Aku sněhovou frézu a podle vás se zařidim, Guthová V.

Přidat komentář

Recenzer
Logo