Jezírková čerpadla

Zahradní jezírka nebo jiné vodní prvky patří mezi velmi oblíbené dekorativní prvky. Na své zahradě můžete vybudovat nejen jezírko, ale i vodopád, malý potok nebo vodní kaskádu. Samotným vybudováním však starost o vodní zahradní prvek nekončí. Aby vše plnilo svůj účel podle vašich potřeb, je třeba o vodní plochu řádně pečovat. S péčí o kvalitu vody vám pomůže jezírkové čerpadlo.

Jezírkové čerpadlo je velmi důležitou částí filtračního systému. Čerpadlo zajistí, že bude voda čistá a zároveň i rovnoměrně okysličená. To je důležité provodní rostliny i živočichy.

Vybrat správné čerpadlo je s ohledem na množství výrobků na trhu poměrně složité. Jednotlivá čerpadla nabízí různé funkce a liší se i pořizovací cenou. Důležité je však čerpadlo vybírat s ohledem na velikost a hloubku vodní plochy. Důležitý je i účel, mnozí zahradní jezírka využívají rovněž k chovu ryb, což je nutné při výběru čerpadla rovněž zohlednit.

Porovnat ceny jezírkových čerpadel

Nejlepší jezírková čerpadla

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Pontec PondoMax Eco 2500 98 % 1 199 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Pontec Pondovario 750 94 % 690 Kč Zobrazit Alza.cz
3. Resun King 1A 91 % 319 Kč Zobrazit Petdiscont.cz
4. Oase Pontec Pondovario 1000, fontánové čerpadlo 88 % 760 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Hailea HX-8830 86 % 729 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Čerpadla do jezírka mají různou podobu, obecně se však rozdělují do 2 základních kategorií. V první kategorii najdete čerpadla, která můžete umístit do vody, ale lze je používat i na sucho.

Tato čerpadla patří k energeticky úspornějším a jsou označována jako ECO. Ve druhé kategorii naleznete čerpadla, která je možné umístit pouze do vody. Tato čerpadla jsou mnohem výkonnější a vyznačují se i vyšším výtlakem. Počítat však musíte s vyšší spotřebou.

Gravitační čerpadlo

Na provoz je nejméně náročné čerpadlo gravitační. V tomto případě čerpá čerpadlo vodu z filtru, který je nutné umístit do zemní šachty. Aby bylo používání gravitačního čerpadla opravdu výhodné, neměl by být rozdíl hladin více než 20 cm. Gravitační čerpadlo není určeno pro používání v potocích, vodopádech a nehodí se ani k přečerpávání vody do vyšších míst.

Výtlakové čerpadlo

U tohoto čerpadla není nejdůležitější spotřeba, ale výtlak. Výtlakové čerpadlo by mělo překonat co možná největší výškový rozdíl, případně větší vzdálenost. Použít ho můžete pro potoky, vodopády, vodotrysky atd. Výtlakové čerpadlo má robustní konstrukci a čerpací výška může být až 8 metrů.

Cirkulační čerpadlo

Filtr čerpadla je umístěn nad rovní terénu. Čerpat vodu budete moci přes filtraci, skimmer i UV lampu. Cirkulační čerpadlo by mělo být v provozu 24 hodin denně, proto je v jejich případě kladen velký důraz na co nejnižší spotřebu.

Tato čerpadla však nemívají vysoký výtlak a filtr by měl být umístěn co nejblíže vodní hladině, aby nedocházelo ke snižování průtoku čerpadla. Ani toto čerpadlo není vhodné k vytvoření fontány nebo vodopádu.

Spotřeba

Jezírková čerpadla bývají v provozu prakticky během celého roku. Proto by vás měla zajímat i spotřeba energie. Zde se vyplatí sáhnout po dražších, ale energeticky sporných čerpadlech. Ty vám vynaložené náklady poměrně rychle vrátí. Na provoz šetrnější jsou i solární čerpadla. Nejvíce energie naopak potřebují čerpadla fontánová.

Výkon

Před koupí jezírkového čerpadla je nutné zaměřit se na několik parametrů. Tím nejdůležitějším je výkon. Výkon určuje, kolik vody dokáže čerpadlo za jednu hodiny vyčerpat a uvádí se v l/h. V ideálním případě by mělo být čerpadlo schopné přečerpat objem celé vodní nádrže přes UV lampu nebo filtr 1 x za 2 hodiny. To znamená, že pro jezírko s objemem 8 000 litrů budete potřebovat čerpadlo s výkonem 4 000 l/h.

Výtlak

Výtlak určuje, do jaké výšky je čerpadlo schopné vodu přečerpat. Výtlak je udáván v metrech. Například výtlak 2 metr vám umožní vody vytlačit 2 metry nad hladinu vodního jezírka. V případě, kdy musí voda zdolat velký výškový rozdíl, dojde k ekvivalentnímu snížení průtoku a potřebovat budete mnohem sinější čerpadlo s vysokým průtokem.

Průměr hadice

Správně zvolený průměr hadice vám umožní využít výkon čerpadla na 100%. Dokonce se dá říct, že správný průměr hadice ovlivňuje průtok i výtlak. Zde platí pravidlo, že se vyplatí zvolit hadici s větším průměrem.

V případě, kdy použijete hadici s menším průměrem, dojde ke snížení výkonu i omezení maximálního výtlaku. Rovněž dojde k omezení množství cirkulující vody, což může vést k nežádoucímu zkrácení životnosti jezírkového čerpadla. Z tohoto důvodu se doporučuje ke spojení použít co nejmenší počet různých spojovacích prvků a rovněž zkrátit délku přívodu na minimum.

Napájení

Většina čerpadel do jezírka je napájeno klasickým způsobem. Pořídit však můžete i čerpadlo, které je napájené solární energií. Součástí čerpadla je tedy i solární panel.

Cenově se čerpadla s ohledem na způsob napájení nijak zvlášť neliší. Naopak solární čerpadla představují s ohledem na dlouhodobé používání výhodnější variantu. Na druhou stranu je však nutné říct, že solární čerpadla dosahují mnohem menších výkonů.

Topení

Ti, kteří využívají zahradní jezírka k chovu ryb, budou potřebovat i speciální vytápění pro jezírka. Bezproblémové přezimování ryb vám zajistí speciální topná tyč, kterou so jezírka vložíte. K dostání jsou i dražší topné systémy, které mohou alespoň z části využívat solární energii. Zamrznutí jezírka zabrání i topný plovák.

Značka

Na jezírková čerpadla jsou kladeny poměrně velké nároky. Čerpadlo by tak mělo být maximálně spolehlivé. Proto se v tomto případě rozhodně vyplatí připlatit si za čerpadlo kvalitního renomovaného výrobce.

Tito výrobci opatřují svoje čerpadla pojistkou proti přehřátí a postarají se tak o jeho dlouhou životnost. Mezi oblíbené patří jezírková čerpadla značky Aqua Forte, Hailea, Aquacup, Oase, Messner, Boyu či Aquaking.

Cena

Pořízení jezírkového čerpadla nepředstavuje až takovou investici. Při výběru by však neměla hrát cena hlavní roli. Jestliže si nejste jistí, jak výkonné čerpadlo budete potřebovat, bude vhodnější zajít pro něho do specializované prodejny, kde vám s jeho výběrem poradí.

Nejlevnější čerpadlo můžete pořídit za méně než 300 Kč. Za nejdražší naopak zaplatíte více než 10 000 Kč.

Porovnat ceny jezírkových čerpadel

Otázky a odpovědi

Jak vybrat správné čerpadlo do jezírka?

Každé z čerpadel má o něco jiné parametry a liší se i způsobem instalace. Čerpadlo můžete umístit uvnitř nádrže, ale k dostání jsou i čerpadla, která lze instalovat venku. Ponorná čerpadla využijete k filtrování vody i pro její provzdušňování. Tato čerpadla pak plní i funkci dekorativního prvku.

Co je fontánové čerpadlo?

Tento typ jezírkového čerpadla je nejsložitější zařízení. Fontánové čerpadlo vodu provzdušní, vyčistí a zároveň plní i funkci dekorace. Voda je čerpadlem uvolňována nad vodní hladinu a tryska, která je součástí čerpadla, vodu rozstřikuje stejně jako fontána. Díky tomu se voda do nádrže vrací silně provzdušněná. Fontánové čerpadlo můžete umístit do menších i větších jezírek.

Jakou plochu zvládne jezírkové čerpadlo vyčistit?

Jezírková čerpadla jsou vhodné do jakékoliv podoby vodní nádrže s objemem do 10m2 a hloubkou cca 1 metr. Čištění takto malých vodních ploch je velmi důležité, protože voda se v malých nádržích kazí mnohem rychleji. Vodu v jezírku je vhodné i pravidelně provzdušňovat, aby měli vodní živočichové i rostliny dobré podmínky k fungování.

Závěr

Jezírkové čerpadlo vybírejte s ohledem na velikost vodní nádrže. Důležitý je zejména objem vody, který musí čerpadlo přečerpávat. Čerpadlo by mělo být schopno přečerpat celou nádrž 1 x každé 2 hodiny. V současné době je možné koupit jezírková čerpadla vhodná k přečerpávání sladké i slané vody. Pro čerpání slané vody budete potřebovat čerpadlo vyrobené z mnohem odolnějších materiálů, kterým dlouhodobý kontakt slané vody nijak neublíží.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.zahradnijezirka.net, www.baumax.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (35 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Manželka si přála vybudovat pořádné zahradní jezírko, takže jsem ze všeho nejdřív, začal shánět nějaké vhodné čerpadlo. Objednal jsem Pontec PondoMax Eco 2500 a funguje perfektně.

Přidat komentář

Recenzer
Logo