Steliva pro kočky

Kočka je jedním z nejvíce oblíbených domácích zvířat. Tato šelmička však vyžaduje pravidelnou péči, kromě ní jí budete muset věnovat i svůj čas. Kočka patří mezi čistotná zvířata a díky vaší správné výchově a počáteční velké trpělivosti se z ní stane přítulný člen domácnosti.

Před pořízením kočky do bytu se nevyhnete koupi alespoň toho nejzákladnějšího vybavení, které bude každodenně využívat. Mezi to hlavní patří vhodný kočičí záchod a stelivo nebo také kočkolit. Domácí kočka vykonává potřebu do měkkého steliva, které jí dovolí exkrementy následně zahrabat.

Kočkolit je podestýlka do kočičích záchodů, kromě kočky ho však mohou využívat i jiná domácí zvířata například zakrslé králíky či morčata. Výhodou kočkolitu je výborná schopnost pohlcovat pachy a veškeré tekutiny se rychle přemění na hrudky, které můžete snadno odstranit. Správné stelivo by mělo být také bezprašné.

Stelivo se nasype ve větší vrstvě do kočičího záchodu, který umístíte v bytě tak, aby k němu měla kočka kdykoliv přístup. Záchod byste měli minimálně 1 x denně kontrolovat, exkrementy a hrudky moči odstranit. Při pravidelné péči vám může stelivo vydržet 1 – 2 týdny. Poté ho celé vysypete, záchod důkladně vymyjete a vysušíte a nasypete novou vrstvu kočkolitu.

Porovnat ceny steliv pro kočky

Nejlepší steliva pro kočky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Cat’s Best Original 40 l 95 % 798 Kč Zobrazit Zoocentrum.cz
2. Magic Pearl s Original 7,6 l 90 % 389 Kč Zobrazit Superzoo.cz
3. Borcat Standard 10 kg 79 % 111 Kč Zobrazit Akva-exo.cz

Typy

Kočičích steliv je několik druhů, každý kočkolit má jiné vlastnosti a najdete i nějaká negativa. Vrstva, kterou budete do kočičího záchodu sypat, by měla mít alespoň 6 cm, a kočkolit budete muset pravidelně měnit.

Pokud zohledníte všechny tyto skutečnosti a délku života kočky, budete logicky vybírat kočkolit i podle ceny. Ty nejlevnější steliva jsou však více prašná, prach může způsobit zdravotní potíže zejména alergikům, ale uchytí se i na srsti a kočka ho tak bude roznášet po celém bytě.

Hrudkující stelivo

Hrudkující stelivo nebo také Bentolit je druh přírodního jílu. Jedná se o vůbec nejrozšířenější kočkolit, který koupíte prakticky v každém supermarketu. Výhodou bentolitu je hrudkovost, která se tvoří prakticky ihned po vykonání potřeby.

Pozor však dávejte na příliš levný bentolit, který naopak nemusí hrudkovat vůbec. Hrudkující stelivo má podobu malých kamínků a je k dostání v různých velikostech. Vybírat tak můžete i podle toho, jak má kočka citlivé tlapky. Jemnější stelivo je pro kočku příjemnější, může však být více prašné a hůře hrudkuje.

Dražší stelivo může obsahovat aktivní uhlí, které velmi dobře pohlcuje zápach a koupit můžete i ovoněné stelivo. Ačkoliv výrobce garantuje přiměřené množství vůně, které kočkám nevadí, mohou být některá steliva velmi výrazná a vůně může kočku odrazovat a nepříjemná může být i pro obyvatele bytu.

Nevýhodou hrudkujícího steliva je velká hmotnost, což nemusí vyhovovat zejména starším chovatelům. Vyšší hmotnost budete řešit nejen v případě nákupu steliva, ale také při čištění kočičího záchodu. Použité bentolitové stelivo je možné vyhodit do popelnice, ale vhodit ho můžete i do zahradního kompostéru.

Silikagel

Stelivo je složeno z krystalků oxidu křemičitého. Silikagel je nehrudkující stelivo, jednotlivé částečky steliva vlhkost navážou a následně pohltí. Nemusíte tedy každá den vybírat hrudky moči a stelivo bude měnit méně často.

Tekutina však může protéct stelivem na dno záchodu, proto se doporučuje silikagelový kočkolit alespoň 1 x denně prohrábnout, aby moč nepřicházela do kontaktu se dnem záchodu a povrch nerozežírala.

Ze steliva budete každý den odstraňovat tuhé exkrementy. Silikagelová steliva jsou dražší a jedna dávka vydrží přibližně 3 týdny. Jedná se o neekologické stelivo, které je nutné vyhazovat do sběrného odpadu.

Nevýhodou může být u některých jedinců prašnost, která se může vyskytnout při čištění toalety. Zatímco jedni si na ni stěžují, jiní ji prakticky nezaznamenají a je tedy nutné stelivo vyzkoušet a udělat si na něj vlastní názor.

Přírodní stelivo

Ekologická převážně dřevitá steliva, která je možné vyhodit do kompostéru, nebo spláchnout do záchodu, to byste však neměli praktikovat příliš často. Ekologická steliva jsou vyrobení z dřevěných peletek, kukuřice nebo tofu.

I tato steliva se řadí k hrudkovitým, některá steliva hrudkují hned, jiná postupně. Stát se tedy může, že stelivo zůstane kočce na tlapkách a může je následně roznášet po bytě.

Nevýhodou přírodního steliva je také prašnost, částečky mohou ulpívat na srsti a přírodní steliva se tak spíše nedoporučují majitelům dlouhosrstých koček. Výhodou je ekologická výroba i likvidace, nízká pořizovací cena i hmotnost steliva.

Značka

Mezi nejoblíbenější přírodní steliva patří značky Cat´s Best nebo World´s Best. Výhodou těchto značek je dlouhá životnost, výrobce garantuje až 3 x nižší spotřebu než u běžných steliv.

Mezi výrobce bentolitových steliv patří Zverlit, JK Animals, Biokat´s nebo Calibra. Silikagelová koupíte například od značky Magic Cat, Magic Pearl, Certech, Tommi nebo Crystal Cat.

Cena

Cena se odvíjí od typu i velikosti balení. Obecně se dá říct, že kočkolit koupíte od 100 – 1000 Kč. Koupit můžete balení od 5 kg, ale také velikost až 40 litrů. Zejména při prvním nákupu je vhodnější zvolit menší balení, které můžete vyzkoušet.

Takovým způsobem je možné vyzkoušet více typů a značek a rozhodnout se, které stelivo bude vyhovovat vaší kočce i vám. Poté již bude ekonomičtější nakupovat stelivo ve velkém.

Porovnat ceny steliv pro kočky

Údržba

Pravidelná údržba je naprostou nezbytností. Znečištěný záchod bude zapáchat a samotná kočka patří mezi velmi čistotná zvířata. Pokud bude toaleta ve špatném stavu, může ji přestat používat a chodit potřebu vykonávat kdekoliv po bytě.

Každodenně byste měli kontrolovat toaletu s jakýmkoliv stelivem, pravidelně je třeba odstraňovat pevné exkrementy a hrudky. Podle typu steliva budete měnit celou podestýlku každý 1 – 4 týdny. Použité stelivo je třeba správným způsobem zlikvidovat, toaletu důkladně vymýt teplou vodou a ideálně i vydesinfikovat. Poté můžete nasypat nové stelivo.

Otázky a odpovědi

Je možné jako stelivo používat obyčejný písek?

Písek můžete používat jako levnou alternativu. Nevýhodou písku je neschopnost pohlcovat pachy a záchod, kde je písek používán by se tak neměl nacházet v bytě. Umístit do můžete do garáže, což má smysl pouze v případě, že kočka bude mít k záchodu přístup.

Alternativou písku může být nehrudkující stelivo. Jedno z nejlevnějších steliv pachy pohlcuje, ale toto stelivo se nedoporučuje v bytech používat. Kočka může v tomto případě moč i exkrementy roznášet po bytě. Písek ani stelivo nepotřebuje každodenní péči, budete ho však muset mnohem častěji celý měnit.

Je možné jeden typ steliva používat celoročně?

Kočičí stelivo jedné značky můžete samozřejmě používat po celý rok. Potíže však mohou být během letních měsíců, kdy stoupá teplota a zapáchat může i jindy bezproblémový kočkolit. Proto se během této doby doporučuje použít spíše silikagelová steliva, nebo vyzkoušet mírně ovoněné bentolitové stelivo.

Jaký zvolit kočičí záchod?

Pod pojmem kočičí záchod si můžete představit jednoduchou různě vysokou plastovou nádobu. Nádoba by měla být vyšší, stelivo bude sypat v několikacentimetrové vrstvě a při zahrabání může z nižších nádob stelivo padat ven. Levnější toalety nejsou kryté a hodí se spíše do chodby či koupelny. Jejich výhodou je snadnější čištění.

Nevýhodou nekrytých toalet je estetické hledisko i možný zápach. Vhodnější jsou tak spíše kryté toalety, který možnému zápachu lépe brání v unikání, vypadají lépe, ale při čištění se nevyhnete pravidelnému odstraňování horní části. Proto vybírejte toaletu i podle toho, jakým způsobem ji budete moci rozebrat.

Závěr

Nehrudkující steliva pohlcují pachy, počítat však budete muset s vyšší spotřebou, která je spojená s častější kompletní výměnou steliva. Bentolitová hrudkující steliva již vydrží delší dobu, dobře pohlcuje pachy a pokud zvolíte hrubou strukturu, nebude docházet k jeho vynášení.

Některá nekvalitní steliva nemusí dostatečně hrudkovat a počítat budete muset s častější výměnou i vyšší hmotností. Silikagelová steliva velmi dobře pohlcují pachy, po kontaktu s tekutinou nehrudkují a vydrží tak delší dobu. Není možné je likvidovat ekologicky a počítat musíte i s vyšší pořizovací cenou. Přírodní steliva pohlcují pachy, vydrží delší dobu, můžete je likvidovat ekologicky.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.svetkocicek.cz, www.superzoo.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (56 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

8 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Kupujeme stelivo od značky World´s Best a zatím se nám skvěle osvědčilo. Vyzkoušeli jsme mnoho značek, ale tahle byla zatím skutečně nejlepší. Cena je přiměřená kvalitě.

 2. Tak my máme asi divnou kočku, protože musí mít dvě toalety. V jedné má silikagel a druhé hrudkující stelivo. Používá obě na střídačku, podle aktuální nálady.

 3. Naše kočka odmítá chodit na silikagelové stelivo, takže jí musím kupovat hrudkující. Jinak bych jí to její toalety vůbec nedostala.

 4. Přehledné, srozumitelně, našla jsem informací kterou jsem hledala. Děkuji. Markéta

  • Posledných par mesiacov sa podstatne znížila schopnosť hrudkovat strelivo. Ostáva také niečo ako lepkavy íl. Maže sa to na sreny nádoby.

   Značka Brunos hrudkujici stelivo

   • Obdobnou zkušenost máme s Coshidou. Asi je to nedodržení technologického postupu. Patrně při nějakém sušení, které se náročné na energii. Musí se holt šetřit…..

  • Děkujeme. Jsme rádi, že se článek líbí a pomohl.

  • Taky mi pomohl velice. Vybrala jsem si tento produk: JRC kočkolit Cats Best OkoPlus 40 L. Myslím si, že moje kočička je spokojená i já jsem. :D

Přidat komentář

Recenzer
Logo