Obojky pro kočky

Obojky pro kočky nemusí být pouze stylovým doplňkem. I kočce můžete pořídit praktický obojek, který kočky ochrání před parazity. Díky obojku budete moci s kočkou stejně jako se psem vyrazit na procházku. Oblíbené jsou i reflexní obojky, které se postarají o dobrou viditelnost. Kočičí tuláky najdete rychleji díky obojku s GPS lokátorem.

Obojky pro kočky jsou poměrně žádaným doplňkem a koupit je můžete v různých podobách. Vybrat ten správný obojek není nijak složité. Vědět musíte pouze to, za jakým účelem obojek pořizujete. Poté je třeba vybrat obojek správné velikosti. Odolnost a kvalitu a vzhled určuje výrobní materiál.

Porovnat ceny obojků

Typy

Obojky pro kočky mají více podob. Některé slouží jako designový doplněk, jiné složí k odpuzení a hubení parazitů a další jsou především praktické.

Klasický obojek

Stejně jako u psů můžete obojek využívat především při společných vycházkách. Ne každé kočce však může být venčení na obojku příjemné. V některých případech je třeba obojek nahradit speciálním kočičím postrojem.

GPS obojek

Majitelé kočičích tuláků uvítají obojky s GPS lokátory. Tyto praktické obojky vám hledání zatoulaného mazlíčka velmi usnadní. Méně úspěšní při hledání pravděpodobně budete v případě obojků doplněných rolničkou.

Antiparazitní obojek

Ochrání kočku před útoky nebezpečných parazitů. Ty mají nejčastěji podobu klíšťat nebo blech. Antiparazitní obojky jsou známější spíše ve spojení se psy, avšak i kočka, která běžně pobývá venku, tento typ jistě ocení. Při výběru správného obojku se ujistěte, že kočka může obojek používat. Jednotlivé obojky obsahují různé látky, některé z nich mohou být v kombinaci s kočkou nežádoucí. Velké množství obojků je však bezpečných pro kočky i psy.

U antiparazitních obojků si dále všímejte doby použitelnosti. Dražší obojky budou kočku chránit po celou sezónu. Ty levnější bude třeba po určité době nahradit jinými. Dalším důležitým parametrem je složení obojku. Některé varianty obsahují složky, které mohou být nebezpečné pro koťata, březí nebo kojící kočky. V jejich případě je třeba při výběru před chemickými upřednostnit obojky s čistě přírodním složením.

Reflexní obojek

Tyto obojky jsou vhodné pro kočičí noční tuláky. Díky obojku pro vás bude hledání zatoulané kočky jednodušší. Kočka v reflexním obojku bude snáze viditelná i pro řidiče. Ti mohou snadněji zabránit srážce vozu se zvířetem. Vaši kočku rovněž velmi dobře zviditelní obojek s LED světlem.

Designový obojek

Tyto obojky jsou spíše stylovým doplňkem. Vhodné jsou zejména v případě koček chovaných v bytech. Častým prvkem těchto obojků bývají mašličky, ornamenty, kamínky, rolničky atd. U těchto prvků si všímejte, jakým způsobem jsou ozdoby připevněné a zda nemohou vaší kočce při nošení překážet nebo dokonce ublížit.

Velikost

Pro pohodlné nošení je nutné nasadit kočce obojek správné velikosti. V obchodech jsou ve velkém zastoupeny obojky pro malá, střední i velká kočičí plemena. Pro to, abyste zvolili správnou velikost, postačí pouze změřit obvod krku v tom nejširším místě. Většina obojků je však v určitém rozsahu nastavitelná a obojek tak může růst společně s vaší kočkou.

Velikost obojku by vám měla umožnit vložit mezi krk a popruh 2 prsty. Tento prostor kočka potřebuje k pohodlnému dýchání. V příliš utaženém obojku se nebude kočka cítit pohodlně a obojek ji může při dýchání omezovat.

Materiál

Obojky se vyrábí z různých materiálů. Nejdůležitější je, aby byl pohodlný a kočka ho nosila s chutí. Materiál zpravidla ovlivňuje vzhled i odolnost.

  • Nylon – je tím nejčastěji používaným materiálem. Výhodou nylonu je velmi dobrá odolnost, vysoká pevnost a snadná údržba. Obojky jsou zároveň lehké a snadno nositelné.
  • Kůže – výhodou přírodní kůže je vysoká odolnost a dlouhá životnost. Nevýhodou kůže je vyšší pořizovací cena, ale i hmotnost. Kožené obojky tak nebudou pohodlné pro koťata a malá plemena koček.
  • Kov – i kočce budete moci pořídit obojek vyrobený z kovu. Jeho nošení však pravděpodobně nebude nijak příjemné. Do kovových ok se pravděpodobně kočce bude zamotávat srst.
  • Neopren – obojky z neoprenu jsou lehké, měkké a voděodolné. Poslední vlastnost pravděpodobně nebude pro majitele koček zase tak důležitá. Výhodou tohoto materiálu je nízká cena, nevýhodou je pak nižší životnost.

Značka

Koupit kočičí obojek není nijak náročné. Ve specializovaných prodejnách jich najdete celou řady. K oblíbeným patří obojky značek Trixie, Ferplast, Zolux, ACTIVE, Beeztees, Nuxie, Tommi či jiných. Každý z výrobců nabízí obojky, které pohodlně sednou různě velkým kočkám. Vybírat můžete z mnoha barevných kombinací. Antiparazitní obojek nabízí Foresto, Bayer, Elanco nebo Beaphar.

Cena

Obojek pro kočku není nijak nákladnou záležitostí. Velký výběr budete mít i v případě modelů do 100 Kč. Varianty s výraznějším designem lze koupit od 200 – 500 Kč. Dražší jsou i antiparazitní obojky. Koupit je můžete za 500 – 800 Kč.

Porovnat ceny obojků

Otázky a odpovědi

Jak kočku na obojek naučit?

Nasadit obojek starší kočce nemusí být jednoduché. Proto se doporučuje pořídit ho již koťatům. Na tento doplněk si kočka jednoduše musí nejprve zvyknout. Vhodné je ho nejprve položit kočce do pelíšku. Zde si ho bude moci v klidu očichat a označit. Po nějaké době ho zkuste kočce navléknout.

Při prvním použití je vhodné nechat ho kočce pouze několik minut. Po té ho opět sundejte a kočku odměňte chutným pamlskem. Nasazování praktikujte každý den a dobu, po kterou má kočka obojek na sobě, postupně prodlužujte.

Čím obojek pro kočky vybavit?

Praktické jsou obojky s kapsičkou nebo jiným prvkem, na který budete moci napsat svoje telefonní číslo nebo adresu. Za pomocí takových to obojků bude snazší vrátit zatoulanou kočku majitelům.

Je lepší obojek nebo postroj?

Obojek je praktický pro kočky, které necháte volně pohybovat a nebudete od nich vyžadovat společné vycházky. Postroj je naopak při společných vycházkách velmi praktický a pro kočky snesitelnější než obojek, který je může během vycházky nepříjemně škrtit.

Závěr

Obojek je doplněk, na který by si měla kočka zvykat již od útlého věku. Starší kočka nemusí mít pro tento prvek pochopení a nákup obojku tak bývá často zbytečný. Kočkám můžete koupit mnoho různých variant. Tím nejpraktičtějším je pravděpodobně antiparazitní obojek, který kočku ochrání před ataky blech a klíšťat. Kočičí tuláci budou lépe chráněni díky obojku s GPS lokátorem nebo reflexním obojkem. Při výběru konkrétního typu věnujte pozornost výběru správné velikosti a kvalitě materiálu.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.zvireci-potreby.cz, www.bezednamiska.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (100 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo