Kufry

Nejoblíbenější typy kufrů

Ať už se chystáte na víkend, služební cestu nebo rodinnou dovolenou, budete potřebovat nějaké zavazadlo. Vybírat můžete mezi cestovní taškou a kufrem. Cestovní taška je určena spíše sportovním typům, její vzhled není tak reprezentativní a je vyrobena z textilních materiálů. Při výběru kufru budete volit mezi dvěma materiály. Jejich vzhled je reprezentativnější, ale vzít je můžete prakticky kamkoliv.

Kufry se kromě materiálu liší velikostí, na výběr máte z malých i větších kufrů a samostatnou kapitolou jsou kufry palubní. Ať již zvolíte jakýkoliv typ, vždy byste ve výsledku měli dostat praktické a snadno ovladatelné zavazadlo. Kvalitní kufry koupíte od kvalitních výrobců a při výběru hraje důležitou roli také pořizovací cena.

Porovnat ceny kufrů

Typy

Cestovní kufry lze rozdělit do několika skupin podle jejích velikostí. Kufry se v závislosti na velikosti označují písmeny S, M, L a XL.

Palubní kufry

Palubní kufry mají velikost S. Kufry s menším rozměrem bývají označovány jako palubní nebo také kabinové. Velikost tohoto zavadla, vám umožňuje, vzít si kufr s sebou na palubu letadla. Velikost palubních kufrů by neměla být větší, než rozměr 55 x 40 x 20 cm. Jeho objem je v rozmezí 30 – 40 litrů a jeho hmotnost je do 10 kg.

Střední kufry

Nejčastější a nejoblíbenější jsou kufry velikosti M, které mohou pojmout 60 – 90 litrů. Jejich nosnost je cca 20 kg, což vám umožní bezpečně sbalit kufr do letadla. Střední kufry se díky této velikosti snadněji ovládají, ukočírují je i děti. To vám umožňuje zakoupit spolehlivé zavazadlo pro všechny členy rodiny.

Velké kufry

Delší pobyty zvládnete hravě za pomocí velkých kufrů. Označují se písmeny L a XL. Objem velkých kufrů je v rozmezí 90 – 150 litrů a nosnost cca 30 kg.

Materiál

Z hlediska materiálu se budete rozhodovat mezi třemi typy kufrů. Velký výběr máte v případě textilních a skořepinových kufrů, v mnohem menší množství jsou zastoupeny kufry kožené.

Skořepinové kufry

Předností těchto kufrů je odolnost. Kromě toho jsou skořepinové kufry nepromokavé. Skořepinové kufry se také snadněji udržují, veškeré nečistoty jednoduše setřete. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena a vyšší hmotnost.

Díky pevným stěnám, není možné kufr nijak zvětšit. To vám z menší části umožní kufry textilní. Skořepinové kufry jsou vyrobeny z různých materiálů. Nejvíce kufrů je plastových, menší skupinu tvoří kufry hliníkové.

Při výběru skořepinového kufru narazíte na následující materiály:

 • ABS – levnější kufry, které mají obstojnou pevnost a kufry jsou odolné i proti poškrábání
 • PC – polykarbonátové kufry mají ještě lepší odolnost a pevnost než kufry vyrobené z ABS. Jedná se o jednu z nejoblíbenějších a zároveň cenově dostupných zavazadel.
 • PP – skořepinové kufry vyrobené z polypropylenu.
 • Hliníkové – ALU kufry patří k nejodolnějším a zároveň nejdražším. Díky vysoké ceně jsou však zastoupeny v menším počtu.

Při výběru skořepinových kufrů není vhodné vybírat mezi těmi nejlevnějšími, kvalita plastu není v tomto případě ideální a nejednou se stalo, že kufr při přepravě praskl, nebo v lepším případě došlo k jeho promáčknutí. To je časté zejména při cestování letadlem, kdy nemůžete způsob, s jakým je s kufrem zacházeno ovlivnit.

Textilní kufry

Textilní kufry nejsou tolik kvalitní a odolné, o čemž svědčí jejich nižší pořizovací cena. Textilní kufry jsou lehčí a díky tomu s nimi budete snadněji manipulovat. Textilní kufry jsou méně odolné a uskladněné věci neochrání před deštěm. Výrobním materiálem je v tomto případě polypropylen, polyamid a nylon.

Kožené kufry

Kožené kufry jsou k dostání opravdu zřídka. Jejich nevýhodou je vysoká pořizovací cena, ale také malá odolnost. Kožené kufry jsou sice reprezentativní, avšak velmi náchylné k poškození. Poměrně složitá je i jejich údržba.

Doplňky

Každý kufr musí být praktický a za všech okolností by ho mělo být možné jednoduše ovládat. Kdo by neznal situaci, kdy například na letišti potřebujete táhnout kufr, další menší zavazadla a mnohdy i malé děti. Snadné ovládání vám umožní přepravní kolečka a vysouvací rukojeť. Každý kufr by měl jít i nějakým způsobem uzamknout.

Kolečka

Prakticky každý kufr je vybaven přepravními kolečky. Zvolit si však můžete mezi kufry se dvěma nebo čtyřmi kolečky. I dvě kolečka vám umožní snadnější přepravu, avšak pokud vyberete kufr se čtyřmi kolečky, bude zdolávání různých překážek ještě snadnější. Kufry se čtyřmi kolečky jsou stabilnější a snadno je lze táhnout za sebou, ale také vézt vedle sebe.

Rukojeť

Aby vám byla kolečka k něčemu platná, musí být kufr vybaven také rukojetí. Kufry jsou vybaveny vysouvací mnohdy i výškově nastavitelnou rukojetí. Při výběru si vyzkoušejte, jakým způsobem se rukojeť vysouvá a zasunuje.

Madla

Méně častou součástí kufrů jsou madla, ta vám usnadní přenášení. U madel je důležitá především pevnost.

Způsob uzamykání

Každý kufr by mělo být možné nějakých způsobem uzamknout. Mnoho kufrů je vybaveno kódovým zámkem. Některé kufry vyžadují zakoupení samostatného malého zámku, který se zamyká pomocí klíčku. Nejdražší kufry mají TSA zámek.

TSA zámky

Jedná se o zabudovaný kódový zámek, který dovoluje uzamknout dva jezdce zipu kufru. Kufry s TSA zámky by měly mít certifikaci, poznáte ji podle symbolu diamantu červené barvy.

TSA zámek je možné koupit také samostatně. TSA zámky se zamykají číselným kódem, při zakoupení kufru je velmi často nastaven výrobní kód, který je však možné změnit. Změnu provedete jednoduše pomocí návodu.

Výhodou TSA zámků je skutečnost, že kufr mohou při namátkové kontrole bezpečně a bez poškození zkontrolovat pracovníci na letišti. Jedná se o tzv.

TSA agenty, jejichž úkolem je kontrolovat každé podezřelé zavazadlo. Pokud bude třeba zkontrolovat kufr uzamknutý běžným zámkem, mohou kontroloři zámek vylomit nebo přeštípnout. Tato akce však může skončit zničením celého kufru.

Vnitřní prostor

Vnitřní prostor kufru je rozdělen přepážkou a často nechybí ani praktické kapsy a přihrádky. Aby nedocházelo během cest k posunování věcí, jsou kufry vybaveny bezpečnostními popruhy. Skořepinové kufry jsou rozděleny na dvě poloviny. U některých kufrů najdete i přihrádku na notebook nebo nepromokavou kapsu.

Značka

Při výběru kufru narazíte na mnoho různých vzhledů, provedení a barevných kombinací. Zastoupen jsou kufry reprezentativní, designové i sportovnější. Každý si vybere podle svého vkusu. Jednotlivý výrobci se snaží svoje výrobky alespoň nějakým způsobem vzhledově odlišit.

Vzhled však není tím nejdůležitějším, mnohem více záleží na kvalitě. Kvalitní kufry koupíte od značky Suitsuit, Roncato, Samsonite, Mia Toro, Agrado, American Tourister a mnoho dalších.

Cena

Cena kufrů je různá a odvíjí se nejen od výrobního materiálu ale také od velikosti zavazadla. Levné textilní kufry koupíte již za 500 Kč. Tyto kufry jsou spíše sportovnějšího vzhledu, ale najdete zde všechny potřebné prvky, určené ke snadnější manipulaci.

Horší je však odolnost materiálu a kufry jsou vhodné pro občasné používání. Kvalitní textilní kufr koupíte i za 3 000 Kč. Drahé kufry jsou vybaveny TSA zámkem. Podobně jako textilní kufry jsou v různých cenových skupinách zastoupeny i kufry skořepinové. I v tomto případě je cena malých kufrů cca 600 Kč a ty nejdražší velké kufry koupíte i za více než 5 000 Kč.

Porovnat ceny kufrů

Otázky a odpovědi

Jak ochránit kufr před odřením?

Na kufry je možné dokoupit praktický obal. Ten ochrání samotný kufr, ale také uložené věci. Obaly mají otvory na madlo i kolečka a manipulace s kufrem opatřeným obalem je tak velmi jednoduchá. Obaly jsou k dostání v mnoha designech a jejich cena není nijak vysoká.

Obal na kufr je mnohem praktičtější než fólie, kterou si můžete kufr nechat na letišti omotat. Kromě nevábného vzhledu vám může toto opatření velmi ztížit manipulaci. Obal z fólie budete muset aplikovat při každé cestě, což se vám ve výsledku prodraží.

Jak postupovat při poškozeném nebo ztraceném kufru?

Díky nešetrné manipulaci se zavadly, je poškození kufru bohužel poměrně časté. Pokud se vám tato nepříjemnost stane, můžete škodu vymáhat u společnosti, která vaši cestu zařizovala. V tomto případě je třeba vypsat protokol, na základě kterého se bude věc dále prošetřovat.

Pokud na své zavazadlo po příletu nenarazíte, nebo je poškozeno, je vaší povinností informovat o této skutečnosti pracovníky na letišti. Pro tyto případy je každé letiště vybaveno přepážkou, na které je možné zavazadlo reklamovat. I zde je třeba vyplnit protokol.

V případě ztráty zavazadlo má letecká společnost lhůtu 21 dní na nalezení zavazadla. O tom, zda se vaše zavazadlo našlo, budete informování telefonicky. V případě, že k nalezení nedojde, máte nárok na finanční kompenzaci na kufr i věci, které v něm byly umístěny.

Co je příruční zavazadlo?

Jedná se o zavazadlo, které si můžete vzít na palubu letadla. Zavazadla jsou malých rozměrů, maximální délka je 56 cm, hloubka 25 cm a šířka 45 cm. Je však možné narazit i na jiné rozměry, protože každá společnost má svoje vlastní pravidla.

Pokud si nejste jistí velikostí, je vhodné vybrat palubní kufr, který splňuje požadavky všech leteckých společností. Na palubu letadla však můžete vzít i běžnou kabelku, hmotnost příručního zavazadla může být až 10 kg. V palubním zavazadle nesmí být zbraně ani jejich makety. Dále vás na palubu nepustí, pokud budete převážet nože, nůžky a tekutiny.

Závěr

Při výběru kufru hraje hlavní roli materiál. Textilní kufry jsou méně odolné, vyhovovat však budou více dětem i těm, kdo neumí věci do kufru ideálně naskládat. Textilní kufry mají přednosti cestovních tašek. Vnitřní prostor se v do určité míry přizpůsobí tvaru věcí v kufru.

Skořepinové kufry tuto možnost nemají a vše je třeba naskládat precizně. V případě těchto kufrů však oceníte větší odolnost, někteří výrobci poskytují na kufry až 10 letou záruku. Snadnější přepravu vám poskytnout 4 kolečka a výškově nastavitelná rukojeť. U kufrů se zaměřte i na způsob uzamykání.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.bagalio.cz, www.alza.cz, www.mall.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (55 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

9 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Před nedávnem jsem se chystal na služební cestu a zjistil jsem, že nemám dostatečně prostorný cestovní kufr, do které by se mi vlezlo vše potřebné. Objednal jsem si tedy prostřednictvím Heureky T-class 1981 vínová 53x34x22 ,5cm a naprostá spokojenost. Objevil jsem tento kufr díky vašemu článku, za který jsem velmi rád, protože by člověk neřekl, kolik se dá získat informací o obyčejných kufrech.

 2. S rodinou používáme látkové kufry. Skořepinové mi moc nesedí, ikdyž asi lépe ochrání obsah. Každopádně látkové kufry jsou takové přizpůsobivější a víc se toho do nich vejde. 

 3. Manželce jsem jako dárek koupil kufry od Suitsuit a je maximálně spokojená. Mají super kvalitu, jsou velmi pevné a praktické.

  • Dobrý den,koupila jsem si nový skořepinový kufr se 4 vycvykávacími kolečky.Byla jsem spokojená vzhlelem k tomu,že všechny mé předchozí kufry na letištích zničili,právě tím,že urvali kolečky. Chci si nyní při odbaveni kolečka sundat. Máte někdo s tím zkušenost?

 4. Vzhledem k tomu, že v podstatě neustále pendluji z jednoho domova do druhého a potřebuji spoustu věcí převážet sem tam, pořídila jsem si Aga Travel Sadu kufrů MR4657 v tmavě tyrkysové o objemu 93, 63 a 33 l. Jsou opravdu super a hodně toho vydrží.

 5. Dobrý den,
  má prosím někdo zkušenost s druhy koleček? Jsou 4 kolečka samostatné a nebo 4 kolečka dvojité (8 koleček). Které jsou odolnější, kvalitnější, lépe manipulovatelné?
  Děkuji

 6. Bacha na Air France….palubní zavazadlo 55x35x25 . Měl jsem vcelku problém takový najít, většinou je šířka ne 35 ale 40

 7. Reply
  Věra Sedlářová 28.9.2021 v 20:13

  Prosím o informace, zda se výška kufru uvádí s kolečky nebo bez nich.
  Jaký rozměr má kufr označený S mix.
  Děkuji

  • Dobrý den, výška kufru se uvádí s kolečky. Velikost S se pohybuje v rozmezí 50-59 cm. Konkrétní velikosti si raději ověřte přímo u prodejce. Každý výrobce to označuje trochu jinak.

Přidat komentář

Recenzer
Logo